Nákrčník SweetRoll s videonávodem

28.10.2017

Nákrčník. Pro někoho noční můra, pro někoho rychlovka. Zkrátka tunel, háčkujeme dokola, natáhneme přes hlavu a jde se. Ale jak zvolit šířku a výšku tunelu bývá zásadní problém. Také volba příze a háčku hraje velmi podstatnou roli.

Když už to totiž sobě nebo dítku na krk úspěšně dáme, je potřeba, aby zvolená příze nekousala, což zpravidla zjistíme u upoceného dítka, že s sebou divně šije, případně pokud máme menší háček než je potřeba, z dítka se nám stane chodící africká ženka s tradičním lidovým doplňkem v podobě krčního krunýře. A jelikož určitě chceme pěkný a současně funkční módní doplněk, je potřeba si ujasnit co a na co bude dítko nákrčník nosit. Jasné, že na krku, ale jestli na bundě nebo pod bundu. Podle toho stanovíme šířku.

Výška nákrčníku se u ročního až šestiletého dítka pohybuje mezi 13 – 16 cm. Vyšší nákrčník nevadí, pokud zvolíme větší háček a nadýchanou přízi. Dolphin čtverkou háčkem opravdu není úplně TOP. A abychom si byli jistí, že investovaný čas do tvorby nebude vniveč, je ideálně zvolit nákrčník na knoflíky případně komplet propínací. Výhodou je, že nákrčník na knoflík si může dítko dopnout podle potřeby kolem krku, tj. není tam „fuka“, nebo naopak rozepnout, případně lehce elegantně ohrnout. V dnešním video návodu si ukážeme, jak takový knoflíkový nákrčník vyrobit. Pokud Vám nepůjde nový vzoreček, klidně použijte PDS do mezer.

Nákrčník SweetRoll, obvod 48-50 cm, výška 14.5 cm
Příze: Himalaya Sweetroll 100% akryl, 140g/224m (1047-11) zakoupíte zde 
Háček: číslo 8 mm
Spotřeba část z 1 klubíčka
Jehla, nit, 2x větší knoflík, cedulka
Hodinový rozpočet: cca 3 hodiny včetně úprav
I pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PDS-P – propíchnutý polodlouhý sloupek, tj.  háček vedeme skrz PDS z předchozí řady, tj. mezi první a zbylé dvě nitky SKRZ, viz video!

Prvních sedm řad háčkujeme tam a zpět a začínáme vždy náhradou, tj. N – náhrada 1 volné ŘO = PDS, poté háčkujeme dokola.

Nákrčník SweetRoll, háček 8 mm
1. řada: 61 ŘO, otočíme
2. řada: píchneme do 2 ŘO od háčku (tj. zůstane nám 58 volných ŘO dokonce), uděláme PDS, poté do každého ŘO uděláme PDS (60 PDS)
3. řada: háčkujeme tzv. PDS-P – propíchnutý PDS z předchozí řady, háček vedeme skrz PDS, viz video, otočíme, háčkujeme zpět.
4. řada: háčkujeme N, PDS-P, PDS-P, jeden PDS vynecháme a uděláme ŘO (vznikne knoflíková dírka), ob očko tedy pokračujeme PDS-P až do konce řady, otočíme
5. řada: háčkujeme PDS-P, otočíme
6. řada: háčkujeme N, PDS-P, PDS-P, jeden PDS vynecháme a uděláme ŘO (vznikne knoflíková dírka), ob očko tedy pokračujeme PDS-P až do konce řady, otočíme
7. řada: háčkujeme PDS-P, odtud háčkujeme dokola, pruh si přeložíme na půl, od kraje, kde máme knoflíkové dírky odpočítáme 11 oček a do 12 očka začneme háčkovat dokola, mrkněte na video, jak vytvořit zapínání a přejít k háčkování dokola
8. – 16. řada: háčkujeme PDS-P dokola, zde vždy vedeme háček mezi první a zbylé dvě nitky skrz PDS z předchozí řady
17. řada: obháčkujeme KS do mezer.

Ukončíme a zapošijeme volné konce. Přišijeme knoflíky a cedulku.

Návod prosím používejte k výrobě výrobků pro vlastní potřebu. Návod je pro Vás zdarma, avšak netýká se prodeje. Pro prodej výrobků dle tohoto návodu mne prosím kontaktujte (souhlas ohledně Autorského zákona a upřímně bych nerada, aby někdo profitoval na mých nápadech :-)). Pokud se Vám návod líbí, prosím volně sdílejte na sociálních sítích, ať může háčkovat více lidiček.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEONÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Mechthild 5.11.2017 at 16:16

    Where can I buy your patterns?

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

    %d bloggers like this: