Svetřík Nordic

19.10.2020

Na svetřík z příze YarnArt Nordic jsem se vyloženě těšila. Samovzorovací příze i v háčkované verzi zafungovala přesně tak, jak jsem si představovala. Navíc je svetřík parádně měkoučký.

YarnArt Nordic je samovzorovací příze, která se prodává v klubíčku 150g/510m a ve složení 20% vlna a 80% akryl. Díky složení svetřík příjemně hřeje a přitom je relativně tenký. O to lépe – unosíme ho pod vestu nebo i pod zimní bundu. Na hory bude super. Navíc má YarnArt Nordic barevné varianty v unisex provedení, takže věřím, že pokud svetřík zvětšíte, bude super i pro pány. Mrkněte na barvu 657, ta je úplně top.

Přízi YarnArt Nordic věnoval e-shop www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce YarnArt do České republiky. Unboxing klubíček naleznete zde. Pozor! Příze Nordic je do konce října 2020 ve slevě a za akční cenu zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk.

Svetřík je háčkovaný od sedla. Zvolila jsem záměrně velice jednoduchý vzor, aby vyniklo vzorování příze. Díky používání různých háčků dosáhneme větší měkkosti výrobku. Střídala jsem pětku háček na sedlo a tělo svetříku, čtverku na olemy a šestku na rukávy a kapuci. Pokud chcete volnější svetřík, na tělo vezměte háček 6 mm. Původně jsem měla dvě klubíčka, ale u rukávu jsem zjistila, že by mi chyběl opravdu malinkatý kousek na olem, takže jsem nakonec přiháčkovala i kapuci. S materiálem mě zachránil dovozce www.bezvapleteni.cz, děkuji moc, a díky tomu mohl vzniknout i nákrčník a homeleska do setu. Takže v zimě můžete parádně ladit.

Co se týče vzoru, je to velmi jednoduché. Stejně jako u homelesky nebo nákrčníku háčkujeme PDS za zadní nitku. Sedlo háčkujeme po řadách od pružného řetízku a šev je v jednom z rohů sedla. Tělo svetříku, stejně tak rukávy, háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. Lemy tvoří přední a zadní reliéfní polodlouhé sloupky menším háčkem. Nic, co by začátečník s trochou trpělivost nezvládl.

POZOR! Pokud Vám ujíždí sedlo, tak si zkontrolujte že:

 • před vějířkem i za vějířkem používáte vždy jedno ŘO a pod ŘO háčkujete sloupek;
 • máte správný počet sloupků;
 • vějířek háčkujete stále do stejného středového očka;
 • PRVNÍ sloupek za zadní nitku háčkujete OPRAVDU hned od začátku a NE až od druhého očka – viz FOTO od paní Evičky Nožinové v galerii!
 • SEDLO bude ujíždět VŽDY, pokud háčkujeme tzv. dokola. Pokud budeme obracet po každé řadě, tak jsou rohy sedla rovnější, ale vzhled vzoru bude vypadat jinak!

A jelikož je zima za rohem, tak se do něho pustíme.

Svetřík Nordic
Příze: YarnArt Nordic č. 655, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: necelá tři klubíčka
Háček: 6 mm, 5 mm a 4 mm
Rozměry: šířka těla svetříku 46 cm, od horního lemu po spodní lem délka 55 cm vč lemů, od horního lemu po spodní olem rukávu 70 cm vč lemů, výška kapuce 37 (stačí 35)
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení, jehla a nit v barvě příze, šňůrka na kapuci průměr 4-5 mm, případně dvě bambule /lze nahradit střapcem/
Časový rozpočet: 15 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PDS ZN – polodlouhý sloupek za zadní nitku
PDS PN – polodlouhý sloupek za přední nitku (u kapuce)
PDS – polodlouhý sloupek

Svetřík se háčkuje od pružného řetízku. Protilehlé konce spojujeme až ve druhé řadě a pomocí PO. Sedlo háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního PDS a končí PO. Náhrada není součástí vzoru. Do středu vějířku přecházíme pomocí PO. Tělo svetříku a rukávy háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. Pro přechod nám pomůže jeden KS, ukážeme si ve videu. Patenty/lemy jsou háčkovány po řadách, tj. řada začíná náhradou  a končí PO. Kapuce je háčkovaná po řadách. Kvůli rovnosti stran na konci řady jakoby jedno očko přeskočíme, poslední sloupek háčkujeme do náhrady z předchozí řady. Otočíme a začínáme náhradou, tj. dvě řetízková očka a háčkujeme hned jakoby od náhrady. Tím se drží okraj v rovině. Pomůže i počítání sloupků, ať máte stále stejně a omylem v krajích nepřidáváte. Jak na pružný řetízek naleznete v tomto videu zde.

Svetřík Nordic, háček 4 mm
1. řada: 108 oček pružného řetízku a 2 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku od háčku a uháčkujeme 3 PDS, ŘO, 21 PDS (rukáv), ŘO, 3 PDS do jednoho očka, ŘO, 31 PDS (přední díl), ŘO, 3 PDS do jednoho očka, ŘO, 21 PDS (rukáv), ŘO, 3 PDS do jednoho očka, ŘO, 31 PDS (zadní díl), ŘO a PO. Háčkujeme za větší očka pružného řetízku.

Pozn. Právě jsme si položili základ sedla, přičemž 21 PDS jsou rukávy a 31 PDS je přední a zadní díl. Před a za vějířky (rohy sedla) háčkujeme vždy jedno ŘO.

Svetřík Nordic, háček 5 mm
3. řada: pomocí dvou PO přejdeme do středu vějířku, N za PDS, 3 PDS do středu vějířku, ŘO, PDS pod ŘO, 21 PDSZN, PDS pod ŘO, ŘO, 3 PDS do středu vějířku, ŘO, PDS pod ŘO, 31 PDSZN, PDS pod ŘO, ŘO, 3 PDS do středu vějířku, ŘO, PDS pod ŘO, 21 PDSZN, PDS pod ŘO, ŘO, 3 PDS do středu vějířku, ŘO, PDS pod ŘO, 31 PDSZN, PDS pod ŘO, ŘO a PO.
4. – 16. řada: pomocí dvou PO přejdeme do středu vějířku, háčkujeme stejně jako v řadě 3, akorát v každé řadě přidáváme vždy jeden PDS pod ŘO a v následující řadě do něj již háčkujeme PDSZN.

Přeložení sedla a vytvarování svetříku Nordic, háček 5 mm pro velikost 38-40 a 6 mm pro velikost 40-42
17. řada: pomocí dvou PO přejdeme do středu vějířku, N za PDS, PDS do středu vějířku, 14 oček pružného řetízku a spojíme se s protilehlým rohem (tj. rukáv již neháčkujeme), zde háčkujeme PDS do středu vějířku, PDS do PDS, PDS pod ŘO, PDS ZN (přední díl), PDS pod ŘO, PDS do PDS, PDS do středu vějířku, 14 oček pružného řetízku a spojíme se s protilehlým rohem (tj. druhý rukáv také neháčkujeme), PDS do středu vějříku, PDS do PDS, PDS pod ŘO, PDS ZN (zadní díl), PDS pod ŘO, PDS do PDS a mezi náhradu a první PDS umístíme KS. Sem umístíme označovač a od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola, tj. neukončujeme řady a háčkujeme PDSZN.

18. řada: PDS ZN, 14 PDS do oček pružného řetízku (háčkujeme za velké očko), dále PDS ZN a na protilehlé straně opět 14 PDS do oček pružného řetízku (háčkujeme za velké očko), pokračujeme PDS ZN, včetně KS z předchozí řady.
19. – 50. řada: háčkujeme PDS ZN. V poslední řadě tři očka před pomyslným koncem řady v podpaždí háčkujeme KS za zadní nitku, KS za zadní nitku a PO.

Spodní patent, svetřík Nordic, háček 5 mm
1. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do každého očka, řadu končíme PO.

Spodní patent, svetřík Nordic, háček 4 mm
2. řada: N za PDS, háčkujeme dva PRPDS a dva ZRPDS, přičemž háček vedeme do oček nikoliv kolem sloupků. Řadu končíme PO.
3. – 7. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS do PRPDS z předchozí řady a ZRPDS do ZRPDS z předchozí řady, řadu končíme PO, v poslední řadě přízi ukončíme.

Rukáv, svetřík Nordic, háček 6 mm
1. řada: přízi navážeme v zadní části sedla svetříku. N za PDS, dále háčkujeme 14 PDS do oček pružného řetízku, dále PDS do středu vějířku, PDS do PDS, PDS pod ŘO, PDS ZN do rukávové části sedla, končíme PDS pod ŘO, PDS do PDS, PDS do středu vějířku. Mezi náhradu a první sloupek umístíme KS a od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad.

2. – 35. řada: háčkujeme PDS ZN. V poslední řadě tři očka do konce pomyslné řady háčkujeme KS za zadní nitku, KS za zadní nitku a PO.
36. řada: N za PDS, sháčkujeme vždy dva PDS do jednoho očka, končíme PO (28)

Patent rukáv, svetřík Nordic, háček 4 mm
1. řada: N za PDS, háčkujeme dva PRPDS a dva ZRPDS, přičemž háček vedeme do oček nikoliv kolem sloupků. Řadu končíme PO.
3. – 6. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS do PRPDS z předchozí řady a ZRPDS do ZRPDS z předchozí řady, řadu končíme PO, v poslední řadě přízi ukončíme.

Pozn. Druhý rukáv háčkujeme stejně, jen nejdříve háčkujeme do rukávové části sedla a končíme PDS do pružného řetízku.

Olem kolem krku, svetřík Nordic, háček 5 mm
1. řada: přízi navážeme v zadní části (nespojená první řada), N za PDS, dále háčkujeme dva PRPDS a dva ZRPDS, přičemž reliéfní sloupky háčkujeme v pružném řetízku kolem očka, viz video. Řadu končíme PO.
2. – 5. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS do PRPDS z předchozí řady a ZRPDS do ZRPDS z předchozí řady, řadu končíme PO, v poslední řadě přízi ukončíme.

Pozn. Pokud nechceme kapuci, pokračujeme v obháčkování lemu kolem krku do požadované výšky (plus dalších cca 4-5 řad). Pokud je otvor sedla příliš veliký, použijeme na olem háček 4 mm. Vždy vyzkoušíme, zda-li otvorem sedla projde hlava.

Kapuce, svetřík Nordic, háček 6 mm
1. řada: přízi navážeme šest oček od rohu sedla v předním díle a budeme končit šest oček od rohu sedla v předním díle, přičemž mezi očky bude vynecháno 16 ok. N za PDS a háčkujeme PDS a rozšíříme každý 8 sloupek. Na konci řady otočíme.
2. řada: N za PDS, háček vedeme za přední nitku PDS. POZOR! PDS sloupky mají tzv. tři nitky. Pokud se na práci teď podíváte, bude se Vám zdát, že stále háčkujete za zadní nitku. Mrkněte na video, jak je to myšleno. Háčkujeme PDS ZN do konce řady, poslední nitku neháčkujeme a končíme PDS do N z předchozí řady, otočíme. Tím si budeme držet rovnost stran. Pokud se Vám to nedaří, počítejte si sloupky v řadě a samo Vás to navede.

3. řada: N za PDS, háček vedeme za zadní nitku prvního PDS a dále háčkujeme PDS ZN. Na konci řady poslední PDSZN neháčkujeme a končíme PDS do N z předchozí řady, otočíme. Tím si budeme držet rovnost stran. Pokud se Vám to nedaří, počítejte si sloupky v řadě a samo Vás to navede.
4. – 32. řada: opakujeme řady dvě a tři.

Jakmile máme kapuci hotovou, přeložíme obdélník napůl a v rubové části sháčkujeme tyto poloviny pomocí KS.

Olem kapuce, háček 5 mm
1. řada: navážeme přízi do kapuce u výstřihu, N za PDS a háčkujeme 2 PDS na jednu vodorovnou řadu a 1 PDS na jednu vodorovnou řadu. Opakujeme. Končíme PO do lemu. Na konci řady otočíme.
2. řada: N za PDS, střídáme dva PRPDS a dva ZRPDS. Pokud nám šíře olemu stačí, přízi ukončíme, jinak pokračujeme v obháčkování.

Dokončení 
Volné konce svetříku zapošijeme. U kapuce vytvoříme šikmý záhyb (viz video) a záhyb přišijeme jehlou a nití (nabíráme pouze nitky, aby šev z druhé strany nebyl viditelný). Vzniklým tunelem protáhneme šňůrku cca 1.5 m, kterou na koncích dozdobíme buď bambulkou (průměr 8 cm) nebo střapcem. Jak na střapec se dozvíte ve video návodu.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

A moc děkuji VV za pomoc při focení.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Lucie 25.1.2023 at 11:29

  Dobry den, muzete prosim poradit kolik ocek pruzneho retizku udelat na velikost 2-3 roky? Dekuji

  • Reply Krampolinka 26.1.2023 at 17:29

   Bohužel jsem háčkovala pouze velikost v návodu. Zkuste přiměřit třeba k mikince. Hezký den Katka

  Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..