Šála Merino Soft

30.9.2018

Šála, nákrčník nebo šátek – věčné dilema s přicházejícím podzimem. Já mám pro starší dítka raději šálu. Dá se s ní pěkně stáhnout bunda kolem krku, ale záleží na každé z nás.

V dnešním návodu si uháčkujeme praktickou šálu s provlečením, takže žádné volné cancourové konce nehrozí. Jedná se prakticky o středně dlouhou šálu s překladem na konci. Tímto malým tunýlkem provlečeme druhý konec šály, na jejíž konec našijeme bambulku dostatečně velkou, aby nám tím tunýlkem neproklouzla a můžeme vyrazit do zimy. Návod je velice jednoduchý a poměrně rychlý. Zvolila jsem přízi firmy Rial Filaty Merino Soft a na uvedenou velikost byla spotřeba jedno klubíčko a tím myslím jedno TIP TOP, zůstalo mi asi 10 cm na zapošití.

Co se klubíčka Merino Soft týče, v 50 gramech naleznete 125 metrů příze, krásně jemné a nadýchané a především – jedná se o 100% merino. Vzhledem ke složení je cena velice příznivá. Příze jsou totiž mnohdy směsové a merino se míchá buď s klasickou vlnou nebo její levnější alternativou – akrylem. U Merino Soft vám ale nic takového nehrozí. Na štítku je uvedena síla jehlic 4-4.5 mm, ale já na šálu zvolila háček 7 mm. Pro merinonováčky – příze mírně pruží, ale dá se na to velmi rychle zvyknout. Merino Soft zakoupíte v eshopu paní Šárky Srpové www.propleta.cz.

Tak ať to neprokecáme, jdeme na ni.

Šála Merino Soft, délka 75 cm, šířka 8-9 cm
Příze: Rial Filati Merino Soft, zakoupíte na propleta.cz, spotřeba klubíčko jasná růžová (na tuto velikost to bylo tip top)
Háček: 7 mm

Na dozdobení knoflík, štítek, bambulka 8-10 cm
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
Náhrada N jedno volné ŘO za KS nebo PDS.

Merino Soft růžová, háček 7 mm
1. řada: volně a rovnoměrně uháčkujeme 111 ŘO, píchneme do druhého očka od háčku a uháčkujeme PDS
2. řada: PDS do každého ŘO z předchozí řady, vč. náhrady máme celkem 110 PDS
3. řada: N za PDS a KS do jednoho očka, vzorek – střídáme ZRPDS a KS do jednoho místa, očko vynechat. Opakujeme. Končíme PDS, otočíme.
4. řada: N za PDS a KS do jednoho očka, vzorek – střídáme PRPDS a KS do jednoho místa, očko vynechat. Opakujeme. Odtud už háčkujeme jak se vzorek jeví, tj. do ZRPDS z předchozí řady uděláme PRPDS. Z rubu vznikne jakoby žrabování.
5. řada: stejná jako 3 řada
6. řada: stejná jako 4. řada
7. řada: stejná jako 3 řada
8. řada: stejná jako 4. řada
9. řada: stejná jako 3 řada
10. řada: stejná jako 4. řada, přízi neukončíme, pokračujeme obháčkováním KS dokola. V rozích uděláme 2-3 KS, podle toho jak utahujeme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Přehneme cca 10 cm na jednom konci šály a sešijeme stejnou barvou, jako je příze. Na druhý konec našijeme bambulku. Šálu dozdobíme štítkem nebo knoflíkem.

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu. Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: