Kulich Camel Hair

3.12.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme unisex kulíšek z hebounké a hřejivé italské příze Lana Gatto Camel Hair

Lana Gatto Camel Hair je klubíčko 50g s návinem 125 metrů. Jedná se o směs 60% jemné merino a 40% velbloudí srsti. Klubíčko pořídíte u Propleta.cz. Na omak je úžasně nadýchané a jemné a na první dojem krásně hřálo. Musím říct, že na háčku to pak byla úplná lahoda. Z Camel Hair si dovedu představit nejen čepici, ale i svetřík, vestu, šálu, tunel, rukavice – zkrátka vše na oblečení a výsledek bude naprosto luxusní. Čepice, kterou si uháčkujeme je jemná, nadýchaná, hřejivá, měkoučká a nekouše. Ideální pro nás, pro pány, ale i pro děti.

Rozbalování balíčku s přízemi Lana Gatto od Propleta.cz je ke shlédnutí zde a článek s odkazem na různé návody z přízí z tohoto e-shopu v článku zde.

Co se týče kulichu, nejdříve si uháčkujeme lem z krátkých sloupků za zadní nitku. Poté sháčkujeme protilehlé konce lemu k sobě pomocí pevných ok nebo krátkých sloupků. Dále vystavíme tělo kulichu. Háčkovala jsem, co jedna řada lemu, to jeden sloupek těla čepice. Z tohoto důvodu musí být počet řad lemu dělitelný počtem čtyři. Pár řad před sháčkováním jsem ubírala ve vzoru. Nakonec spodní část lemu čepice obháčkujeme pevnými oky. Pro pány zdobíme bambulí z příze, pro dámy použijeme bambule 12-15 cm.

Co se týče vzoru, je naprosto jednoduchý. Opakujeme dvě řady a háčkujeme vždy dva přední a dva zadní reliéfní sloupky, tj. potřebujeme počet ok dělitelný čtyřmi. Po dvou řadách háčkování reliéfních sloupků změníme pořadí a háčkujeme dva zadní a dva přední reliéfní sloupky. Tím vznikne jakoby proplétání a vzhled vzoru připomíná pletené čepice. Háčkovala jsem tzv. dokola, takže čepice nemá šev. Pánskou čepici háčkujeme kratší, dámskou čepici spíše přes uši. Před ukončením čepice jsem sháčkovala reliéfní sloupky do jednoho, aby pod bambulí nebyla čepice zbytečně nařasená. Tato čepice bude pánům slušet i bez bambule.

No a my se pustíme do háčkování. Ze dvou klubíčka vyrobíte jeden dospělácký kulich velikost 56-58 cm.

Hotovými kulíšky a čepicemi se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní foto prosím vkládejte ještě i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #kulichcamelhair.

Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se kulich podaří. Doporučuji zdobit štítkem.

Kulich Camel Hair
Příze: Lana Gatto Camel Hair, barva šedá 8428, pořídíte na Propleta.cz
Spotřeba: ze dvou klubíček je jedna dospělácká čepice
Háček: 5 mm
Rozměry: obvod 56-58 cm, šířka v lemu cca 23.5 cm (pruží), výška 19.5 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek, 2 označovače, bambule průměr cca 12-15 cm
Časový rozpočet: cca 3 hodiny
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
KS – krátký sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nit
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek

Kulich háčkujeme od lemu. Lem háčkujeme po řadách tam a zpět. Doporučuji označovat první sloupek v řadě a POČÍTAT sloupky. Tělo kulichu háčkujeme na lem. Háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Začátek řady si označíme označovačem.

Kulich, lem, háček 5 mm
1. řada: háčkujeme řetízek 12+1 ŘO. Otočíme.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme KS. Háčkujeme KS do každého očka řetízku. Háčkujeme za jednu nitku. Počítáme sloupky. Celkem máme 13 KS. Otočíme.
3. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Celkem máme 13 KSZN včetně náhrady. Otočíme.

4. – 80. řada: Háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4 . Vznikne jakoby patentový lem. V poslední řadě si srovnáme pruh a pomocí PO nebo KS sháčkujeme dohromady krajovou část lemu čepice. Přízi neukončíme a budeme háčkovat stejnou barvou tělo čepice.

Tělo kulichu, háček 5 mm
1. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Dále háčkujeme DS za krajová oka lemu čepice, přičemž háčkujeme DS do každé vodorovné řady. Do další řady přejdeme vzorem.
2. řada: háček vedeme kolem náhrady a uháčkujeme PRDS. Dále háčkujeme PRDS, ZRDS, ZRDS. Opakujeme PRDS, PRDS, ZRDS, ZRDS, tj. vzor do konce řady.
3. řada: háčkujeme PRDS kolem PRDS, PRDS kolem PRDS, ZRDS kolem ZRDS, ZRDS kolem ZRDS. Opakujeme vzor do konce řady.
4. řada: háčkujeme ZRDS kolem PRDS, ZRDS kolem PRDS. PRDS kolem ZRDS a PRDS kolem ZRDS. Opakujeme vzor do konce řady.

5. řada: háčkujeme ZRDS kolem ZRDS, ZRDS kolem ZRDS. PRDS kolem PRDS, PRDS kolem PRDS. Opakujeme vzor do konce řady.
6. – 17. řada: háčkujeme jako řadu 2-4, přičemž háčkujeme PRDS, PRDS, ZRDS, ZRDS a po dvou řadách změníme schéma na ZRDS, ZRDS, PRDS, PRDS.
18. řada: v této řadě ubíráme, tj. háčkujeme ZRDS kolem dvou PRDS, dále PRDS, PRDS. Opakujeme do konce řady.
19. řada: v této řadě ubíráme, tj. háčkujeme ZRDS kolem ZRDS a sháčkujeme dva PRDS do jednoho sloupku. Opakujeme do konce řady.
20. řada: háčkujeme PRDS kolem ZRDS a ZRDS kolem PRDS do konce řady. Řadu ukončíme PO. Přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti.

Stažení
Volný konec navlečeme do jehly a volný konec protahujeme oky, nikoliv přízí. Stáhneme a vyzkoušíme. Pokud je čepice hluboká (padá do očí), vypářeme poslední čtyři řady a aplikujeme sháčkování ve vzoru o řadu dříve. Pokud je čepice mělká (nezakrývá uši), vypářeme poslední tři řady, uháčkujeme řadu nebo dvě vzoru reliéfních sloupků a teprve poté aplikujeme sháčkování ve vzoru a čepici ukončíme. Jakmile máme čepici odzkoušenou, zapošijeme zbylé volné konce. Kulich dozdobíme třeba štítkem a velkou bambulí.

Lem kulichu, háček 5/6 mm
Navážeme přízi do místa švu pomocí ŘO. Za krajní očka háčkujeme volnější pevná oka. Pokud utahujeme příliš, volíme větší háček.

Dokončení
Zapošijeme volný konec a zdobíme štítkem nebo bambulí.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..