Bolerko Violet

24.4.2021

V dnešním video návodu si spolu uháčkujeme jednoduché bolerko s efektem spuštěných ok. Na bolerko, jehož tvůrčí cesta byla opravdu dlouhá, jsem použila nádhernou přízi YarnArt Violet.

YarnArt Violet se v České Republice znovu objevila v loňském roce.  Oblíbená zahraniční příze se vyrábí a dováží v jednobarevném provedení, melange (melír) a v kombinaci s lurexovou nitkou.  Violet se prodává v 50 gramovém klubíčku s návinem 282 metrů a ve složení 100% mercerovaná bavlna. Mercerování je úprava bavlněného vlákna tak, aby lépe drželo tvar a nevytahovalo se tolik jako neupravená bavlna. lépe nasáklo a udrželo barevnost a dodá vláknu vysoký lesk. Příze je tenká, lesklá a hodí se na letní topíky, šaty, sukně, svetříky, ale i třeba dečku na stůl. Výsledný výrobek povolí.

Přízi YarnArt Violet nám věnoval velkoobchod www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce přízí YarnArt do České republiky, moc děkuji. Violet ve všech třech verzích a neskutečné škále barev zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk. Na rozbalování balíčku s Violet mono se můžete podívat sem a na rozbalování balíčku Violet Melange a Lurex sem.

V loňském roce jsem z Violet začala tvořit letní top. Ale sezóna se přiblížila ke konci a hotový zadní díl zůstal ladem. Doufala jsem, že mu v letošním roce přidám kamaráda – přední díl. Nestalo se tak. S prvním sluníčkem v březnu, kdy to opravdu vypadalo jaroletně, jsem se k Violet vrátila a nakonec původní plán přehodnotila. Přední díl jsem nastavila pár řadami a z pruhu vytvořila základní díl pro letní bolerko s krátkým rukávkem. Bolerko unosíme třeba na letní nátělník či šaty, třeba hned po ránu nebo na večer. Bolerko je totiž nádherně lehoučké a tím pádem skladné. Navíc můžeme použít jak Violet Melange tak Violet Lurex.

Co se týče bolerka, háčkovala jsem na velikost 40-44 a spotřebovala necelá tři klubíčka příze Violet. Velikost výsledného pruhu postupně pracuje a oproti základnímu pruhu se zvětší cca o 5 cm. Naštěstí bolerka se nosí spíše volnější, pokud byste přesně netrefili velikost. Ve videu si ukážeme efekt spuštěných ok, který jsem si vloni zamilovala na pletených výrobcích. U háčkování toho docílíme tak, že střídáme malý a velký háček a způsob háčkování dlouhého sloupku. Pro tuto přízi mi vyhovovala kombinace háčku 2 mm a 7 mm. Na bolerko jsem použila dlouhé sloupky, takže věřím, že tento krásný letní kousek do šatníku zvládne i úplný začátečník.  Bolerko začínáme i končíme řadami dlouhých sloupků. Tyto řady v podstatě tvoří patent krátkého rukávu. Počet řad si upravíme podle toho, jak široký patent budeme chtít.

Co se týče střihu bolerka, jedná se o pruh, který je podélně složený téměř napůl. Délku nebo šířku pruhu určujeme podle vlastních proporcí. Pruh háčkujeme široký tak, aby po jeho přeložení zůstalo pár centimetrů na spodní straně bolerka. Řekněme dvakrát výška průramku trička/svetříku plus cca 5-7 cm. Délku pruhu pro vlastní velikost měříme od spodního kraje rukávu trička s krátkým rukávem přes ramena a výstřih ke druhé spodní straně rukávu. Složená část pruhu tvoří otvor pro rukáv. Přední díl vznikl obháčkováním celého bolerka dokola. Zde je důležité mít ve spodní části více sloupků než v horní, aby se spodní patent rozevíral a obepínal postavu. Pokud nemáme dostatek sloupků, bude se ve spodní části tvořit podkasání. V posledním kroku háčkování jsem přidala ozdobný vějířkový olem s pikotkami, kde se střídají dlouhé sloupky, krátké sloupky a pikotky.

Musím říct, že jsem efekt háčkovaných spuštěných ok střídáním velikostí háčků nikde neviděla. Možná tuto kombinaci nikdo ještě nezkusil nebo ho nenapadla? Nevím. Já si tento vzhled každopádně zamilovala natolik, že už mám na háčku top Violet od sedla, který možná prodloužím do šatů na plavky. Uvidím, kam mne experimenty dovedou. No a my se pustíme do práce. Díky střídání háčků jde bolerko hezky od ruky.

Bolerko Violet
Příze: YarnArt Violet vanilková 0326, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: tři klubíčka na tuto velikost
Háček: 2 a 7 mm
Velikost: 40-44
Rozměry: pozor! velikost obdélníku „pracuje“, tj. háčkujeme na velikost 59 cm délka x 44 cm šířka pruhu/zádového dílu. výsledné míry pruhu/zádového dílu po obháčkování jsou 66 cm délka x 52 cm šířka, celkové rozměry obháčkovaného bolerka jsou 65 cm x 81 cm.
Jehla s velkým ouškem, označovač
Časový rozpočet: 9 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
Pikotka – tři řetízková očka spojená pevným okem

Bolerko začínáme pružným řetízkem . Háčkujeme pruh po řadách tam a zpět. Začínáme náhradou „N“, tj. 2 ŘO za DS, bez ohledu, kterou řadu kterým háčkem háčkujeme. Pro rovnost stran háček vedeme jednou hned do očka k náhradě a končíme jakoby očko před koncem řady, kdy háček vedeme do druhého očka náhrady z předchozí řady. Otočíme a háček vedeme hned k náhradě atd. Vždy počítáme počet sloupků.  Počítání nám pomůže, kam vést háček při háčkování posledního sloupku.

Tip: očka náhrady dvojkou háčkem háčkujeme volněji. Na konci následující řady do druhého očka musíme prostrčit sedmičkový háček.

Bolerko pruh, Violet, háček 2 mm
1. řada: 89 oček pružného řetízku, 2 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme DS, dále DS do každého očka. Včetně náhrady máme 90 DS.
3. – 4. řada: N za DS, háčkujeme DS do mezer, tj. háček vedeme mezi sloupky nikoliv do oček. Včetně náhrady máme 90 DS.

Bolerko pruh, Violet, háček 7 mm
5. řada: N za DS, háčkujeme DS do mezer (do očka bychom tak velký háček neprostrčili). Včetně náhrady máme 90 DS.

Bolerko pruh, Violet, háček 2 mm
6. řada: N za DS, háčkujeme DS do oček! Včetně náhrady máme 90 DS.

Tip: díky háčkování do mezer velkým háčkem a následně menším háčkem do oček, se dlouhý sloupek sedmičkou háčkem protáhne do efektu spuštěného oka.

7. – 49. řada: střídáme řadu 5 a 6 a střídáme velikosti háčku. Poslední řada jsou DS sedmičkou háčkem.
50. – 52. řada: háčkujeme DS do mezer. V poslední řadě přízi neukončíme a budeme pokračovat v olemu bolerka.

Složení bolerka do tvaru
Rozložíme si pruh podélně před sebe. Od spodní strany si na každé straně odpočítáme dvacet řad. Do dvacátého očka vložíme označovač. Horní stranu pruhu přeložíme k označovači a horní roh k označovači připneme. Zůstane nám cca 5-7 cm. Zopakujeme na druhé straně. Začneme háčkovat přední díl. Při háčkování první řady sháčkujeme místa spoje a tím vytvoříme průramek. Část, kde nám zůstalo cca 5-7 cm je spodní díl. Na spodním díle při naháčkování první řady olemu/předního dílu háčkujeme více DS než v hodní části!

Bolerko olem/přední díl, háček 2 mm
1. řada: N za DS, budeme háčkovat olem/přední díl. Do vodorovných řad pruhu, které jsme háčkovali dvojkou háčkem, háčkujeme dva DS.  Do vodorovných řad pruhu, které jsme háčkovali sedmičkou háčkem:

  • v horní části bolerka háčkujeme tři DS
  • ve spodní části bolerka háčkujeme čtyři DS.

Do další řady přejdeme pomocí KS a háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad.

2. řada: háčkujeme DS do mezer, tj. háček vedeme mezi sloupky nikoliv do oček. Ve spodním rohu háčkujeme vějířek z 5-ti DS.

3. řada: háčkujeme DS do mezer. Ve spodním rohu háčkujeme DS do první mezery ve vějířku, ŘO, 5 DS do prostředního DS z vějířku z předchozí řady, ŘO, mezeru vynecháme a do následující mezery háčkujeme DS. Dále pokračujeme DS do mezer.

4. – 9. řada: háčkujeme DS do mezer. Ve spodním rohu háčkujeme DS pod ŘO, DS do mezery ve vějířku, ŘO, 5DS do prostředního DS z vějířku z předchozí řady, ŘO, mezeru vynecháme do následující mezery háčkujeme DS a DS pod ŘO. Dále pokračujeme DS do mezer.  V poslední řadě před ukončením snižujeme hranu tak, že háčkujeme dva polodlouhé sloupky, dva krátké sloupky a dvě pevná (volnější) oka.

Bolerko ozdobný olem, háček 2 mm
1. řada: dvě ŘO, +očko vynecháme, 3 DS do jednoho očka, pikotka, 3 DS do stejného očka (vznikne vějířek s pikotkou), očko vynecháme, KS+ Vzor mezi znaménkem plus opakujeme po celé délce olemu. V rohu háčkujeme KS pod ŘO, 5 DS do prostředního očka vějířku z předchozí řady, pikotku, 5 DS do stejného očka, KS pod ŘO a pokračujeme vzorem mezi znaménky plus.

Bolerko olem rukáv, háček 2 mm
1. řada: přízi navážeme v podpaždí, dvě ŘO, +očko vynecháme, 3 DS do jednoho očka, pikotka, 3 DS do stejného očka (vznikne vějířek s pikotkou), očko vynecháme, KS+ Vzor mezi znaménkem plus opakujeme po celé délce olemu rukávu. Postup zopakujeme i u druhého rukávu.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme a bolerko ozdobíme třeba štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 19.12.2022 at 12:55

    […] Violet Lurex – co třeba dětský svetřík Violet z kalendáře YarnArt, bolerko nebo letní šaty […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..