Delší bavlněná tunika áčkového střihu je přesně to, co jsem na letošní léto potřebovala. Romantický nadčasový vzhled a navíc návod, který si i méně zdatná háčkařka upraví na svou velikost. To je tunika Alize Bella Ombre Batik.
Alize Bella Ombre Batik se prodává ve 250 gramovém klubíčku s návinem 900 metrů a jedná se o 100% přírodní bavlnu. Jedno velké klubíčko je vystínováno od nejsvětlejšího odstínu ve středu klubíčka po nejtmavší tón v tónu vně klubíčka. Příze je vhodná na jakékoliv tvoření, třeba šátky, tílka, deky, svetříky, plédy, sukénky – zkrátka vše, co Vás napadne na léto. Ideálně větší rozměr, aby hezky vynikly pomalé barevné přechody typu ombré.
Klubíčko Alize Bella Ombre Batik nám poskytl e-shop www.mishastyle.cz, moc děkuji za možnost vyzkoušet tuto krásku. Rozbalování balíčku s klubíčky můžete shlédnout zde.
Co se týče střihu tuniky – je to moje letošní srdcovka. Tunika se skládá z živůtku, který se háčkuje jako jeden dlouhý pruh. Na živůtek navazuje část top-tunika-šaty. Co zvolíte záleží na tom, kolik máte materiálu a jak velká je motivace na dokončení háčkovaného modelu. Videonávod je zpracován pro velikost 40-42. Hned v úvodu asi potěším ty, kteří potřebují velikost větší či menší. Vše lze velice pohodlně upravit. Záleží však, zda-li budete háčkovat na sebe (můžete průběžně vyzkoušet) nebo pro jinou osobu. V prvním případě potřebujete znát obvod pod prsy, obvod přes prsa a výšku živůtku. Pak Vám stačí obvod pasu/boků a případně délka celková délka, kterou budete háčkovat. V poslední fáze tvoření si model vyzkoušíte a podle sebe nastavíte šířku/délku a umístění ramínek.
V případě, že budete háčkovat pro někoho jiného je ideální, pokud budete znát uvedené míry a jako bonus pokud Vám dotyčná osoba kvůli ramínkům „půjčí“ horní část spodního prádla. V tom okamžiku máte téměř vyhráno a můžete se pustit směle do díla. Podle ramínek podprsenky totiž pohodlně určíte místo, kde ramínka povedou.
Co se týče použitého vzoru, na živůtku se opakují polodlouhé a dlouhé sloupky. Na šatové části se opakuje vzorek ve dvou řadách. Navíc – tento vzor je velice adaptabilní. Přidáváním sloupků v rámci vějířku, případně řetízkových ok mezi jednotlivými sloupci docílíte pohodlného zvětšení.
No a teď k mému dílku a pár „užitečných“ rad.
Živůtek je dlouhý pruh záměrně háčkovaný z jednobarevné příze Alize Bella a spotřebovala jsem na něj cca 2,5 klubíčka. Háčkovala jsem háčkem 3 pro zádovou část a polodlouhé sloupky a háčkem 4 pro část podprsenky a dlouhé sloupky. Vystřídáním háčku se přední podprsenkový díl rozšíří, aniž by bylo nutné přidávat ve vzoru. Jak si všimnete, podprsenková část je nařasená. Nařasení vznikne tak, že je tento díl záměrně delší (větší, než je obvod přes prsa) a při obháčkování jsou vytvořeny sklady-sámky. Z tohoto důvodu je však problém trefit přesně velikost, pokud máte jiný obvod hrudníku než já, případně jinak utahujete. Proto doporučuji koupit klubíčko jednobarevné příze navíc a současně s háčkováním živůtku postupně živůtek obháčkovávat a sháčkovávat sámky. Na šest řad podprsenkové části připadnout totiž jen čtyři polodlouhé sloupky při obháčkování.
Celkově – při obháčkování živůtku v horní i dolní části doporučuji minimálně pro první řadu použít stejnou přízi v barvě živůtku. Zamaskují se nerovnosti při obháčkování. Proč jsem nepoužila Alize Bella Ombre Batik i na živůtek? U dětské velikosti by živůtek vyšel z jedné středové barvy klubíčka. U větších velikostí, vzhledem k tomu, že se jedná o pruh, byste měli živůtek vystínovaný a v podpaždí by byl vidět dramatický přechod v barvě. To mi nepřišlo úplně jako dobrý nápad, proto jsem zvolila jednobarevnou verzi živůtku. Navíc by klubíčko na uvedenou velikost nevyšlo.
Nařasená část bohatě stačí v místech, kde začínají a končí košíčky. Pokud nařasení zasáhne až do podpaždí, může se na živůtku tvořit v těchto místech zbytečná boule, tj. raději přidat více polodlouhých sloupků v zádové části na úkor nařasení.
Při obháčkování spodní části živůtku jsem háčkovala polodlouhé sloupky do mezer a připojila již barvu z klubíčka. Při rozpočítání vzoru mějte na paměti, že počet sloupků při obháčkování je větší v zadní než v přední části, takže v okamžiku „nasazení“ první řady vzoru, musíte při jiném počtu sloupků než je v návodu provést přepočítání. Například v zádové části jsem v první řadě ve vzoru přeskakovala jedno očko a následně dvě, v přední části jsem u vzoru přeskakovala pouze jedno očko. Tím se mi povedlo dosáhnout stejného počtu sloupců vzoru (13) jak v přední tak zadní části.
TIP pro těhulky – pokud „nahustíte“ v první řadě opakování vzoru v přední části, tj. v přední části budete mít více sloupků než v zadní, docílíte těhotenský střih.
Jakmile získáte stejný počet sloupců v přední i zadní části tuniky, můžete se směle vydat do světa monotónní ho háčkování. Z letargie Vás vytrhne jen přidávání ve vzoru (ze tří dlouhých sloupků se postupně stane pět a z pěti dlouhých sloupků se postupně rozháčkuje na sedm). Další rozšiřování ve střihu zabezpečí střídání velikostí háčků. Pokud by to někomu přeci jen nestačilo, není nic jednodušší, než přidat další sloupce ve vzoru (vždy lichý počet, tj. 5-7, 7-9, 9-11 atd.), nebo rozšířit pomocí řetízkových oček (tj. místo jednoho budete háčkovat dvě, tři, atd.).
Při stanovení umístění ramínek jsem si tuniku oblékla na sebe a umístila si označovač v místech, kudy mi vedla podprsenka. Ramínko má šest sloupců a myslete i na další dvě řady, které vzniknou při obháčkování, takže ramínko jednak zpevní a jednak ještě krapet rozšíří. Pozor, umístění ramínek v zádové části nekopíruje přední umístění. Ramínka se posunují směrem ke středu (i zde podprsenka napoví).
Myslete také na to, že se tunika vlastní váhou krapet prověsí, takže pokud háčkujete mini, může se stát, že Vám model o pár centimetrů „poskočí“ směrem dolů. Doporučuji prát v ruce a do skříně nevěšet na ramínko, spíše poskládat a položit. Také živůtková část by se mohla váhou tuniky prověsit. Zde stačí přiháčkovat kloboukovku nebo část polodlouhých sloupků pod nařasením podšít gumou.
Informací bylo dost a my se pustíme do háčkování. Ačkoliv to možná dle článku vypadá složitě, vyrobit tuniku je lehčí, než trefit velikost u háčkované čepice.
Tunika Bella Ombre
Příze: Alize Bella bílá, Alize Bella Ombre Batik číslo 7405, zakoupíte na www.mishastyle.cz
Spotřeba: 3 klubíčka bílá (plus jedno pomocné), 1 klubíčko Ombré – vše na uvedenou velikost
Háček: 3 mm a 4 mm a 5 mm
Rozměry: velikost 40-42, celková délka 76 cm včetně ramínek, obvod pod živůtkem 36.5 cm volně rozložené, délka zádové části cca 36-37 cm, ramínko 1/2 délka 14 cm, šířka 2 cm, živůtek přední šířka pruhu 15 cm, živůtek zadní šířka pruhu 10 cm, háčkováno na obvod 83 pod prsy a 99 přes prsa.
Jehla s velkým ouškem, knoflíky nebo štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 12 hodin
Pro mírně pokročilé (doporučuji vytisknout návod a pustit si video)
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
Pikotka – 3 ŘO a PO
KS – krátký sloupek
Živůtek háčkujeme po řadách tam a zpět. Náhrada „N“ jsou 2 ŘO na začátku řady jak za PDS tak za DS. Počítáme sloupky v řadě a hlídáme si rovnost stran. Tunika je háčkovaná po řadách dokola. Náhrada N za DS jsou dvě řetízková očka, řadu končíme PO. Náhrada je vždy počítána jako součást vzorku. V poslední řadě vzoru 5 mm háčkem měří dvě řady cca 3 cm.
Živůtek, Bella, bílá, háček 3 mm
1. řada: 22 oček pružného řetízku, 2 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme PDS, dále PDS do každého očka. Včetně náhrady máme 23 PDS. Otočíme a háčkujeme zpět.
3. – 46. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do oček. Pro rovné strany pro první sloupek háček vedeme do očka k náhradě a na konci řady jakoby očko přeskočíme a poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady. Počítáme, v řadě máme vždy 23 PDS včetně náhrady.
Živůtek, Bella, bílá, háček 4 mm
1. – 78. řada: N za DS, háčkujeme DS do oček. Pro rovné strany pro první sloupek háček vedeme do očka k náhradě a na konci řady jakoby očko přeskočíme a poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady. Počítáme, v řadě máme vždy 23 DS včetně náhrady.
79. řada: N za DS, háčkujeme DS do oček – je to jedna řada navíc, aby se živůtek lépe sháčkoval.
Pozn. Počet řad zádové části (PDS) nebo podprsenkové přední části (DS) si upravíme na vlastní velikost. Ideální je, pokud je nařasená část pouze v místech, kde začínají košíčky podprsenky. Protilehlé strany živůtku sháčkujeme pomocí KS. (23) Přízi neukončíme a pokračujeme v obháčkování a vytvoření sámků v přední podprsenkové části.
Spodní olem živůtku, bílá, háček 3 mm
1. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do každého očka, ale pozor vychází to cca 3 PDS na dvě svislé řady v zádové části (řady PDS), tj. 69 PDS. Sámky háčkujeme pouze v přední podprsenkové části (řady DS). Přeložíme 6 sloupců do harmoniky a ty sháčkujeme pomocí 4 PDS, tj. 53 PDS. Řadu při obháčkování končíme PO. (122 PDS)
Pozn. Pokud háčkujete jinou velikost nebo utahujete jinak než já, doporučuji před sháčkováním živůtku provést obháčkování přízí z náhradního klubíčka a především vytvoření sámků. Dle toho můžete přidat – upárat řady v přední podprsenkové části, tj. ovlivnit velikost ještě před sháčkováním živůtku.
Spodní olem živůtku, ombré, háček 3 mm
2. – 4. řada: N za PDS, háček vedeme do mezery mezi sloupky (nikoliv do očka) a háčkujeme PDS do mezer. Opakujeme, řadu končíme PO. Přízi neukončíme a pokračujeme v háčkování tuniky. (122 PDS)
Tunika, ombré, háček 3 mm
1. řada: N za DS, DS k náhradě, +očko vynechat, ŘO, DS, ŘO, dvě očka vynechat, 3 DS do očka+, opakujeme 13x (toto schéma pouze v zádové části). +očko vynechat, ŘO, DS, ŘO, očko vynechat, 3 DS do očka+. Opakujeme 14 x (toto schéma v přední části). Máme základ pro 27 sloupců (včetně náhrady), třináct v přední části a čtrnáct v zadní části.
2. řada: N za DS, 2 DS k náhradě, dále ŘO, +DS do prvního DS, DS do prostředního DS, PRDS kolem prostředního DS, DS do mezery k reliéfnímu DS a DS do třetího DS, ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky. Končíme ŘO, 2 DS k náhradě a PO.
3. řada: N za DS, ŘO, +háček vedeme pod ŘO a uháčkujeme 3 DS, ŘO, dále PRDS kolem PRDS, ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme ŘO a PO.
4. řada: N za DS, ŘO, +DS do prvního DS, DS do prostředního DS, PRDS kolem prostředního DS, DS do mezery k reliéfnímu DS a DS do třetího DS, ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky. Končíme ŘO a PO.
5. řada: N za DS, 1 DS k náhradě, dále ŘO +PRDS kolem PRDS, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme ŘO a DS k náhradě, PO.
6. řada: N za DS, 2 DS k náhradě, dále ŘO +DS do prvního DS, DS do prostředního DS, PRDS kolem prostředního DS, DS do mezery k reliéfnímu DS a DS do třetího DS, ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme ŘO a 2 DS k náhradě, PO.
7. řada: rozšiřujeme ve vzoru – N za DS, ŘO, +háček vedeme pod ŘO a uháčkujeme 4 DS, ŘO, dále PRDS kolem PRDS, ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme ŘO a PO.
8. řada: rozšiřujeme ve vzoru – N za DS, ŘO, +DS do prvního DS, DS do druhého DS, PRDS kolem druhého DS, DS do mezery k reliéfnímu DS, DS do třetího očka a DS do čtvrtého DS, ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky. Končíme ŘO a PO.
9. řada: rozšiřujeme ve vzoru – N za DS, 2 DS k náhradě, ŘO +PRDS kolem PRDS, ŘO, 5 DS pod ŘO, ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme ŘO a 2 DS k náhradě, PO.
10. řada: rozšiřujeme ve vzoru – N za DS, DS k náhradě, DS do prvního DS a DS do druhého DS, ŘO + DS do prvního DS, DS do druhé DS, DS do třetího DS, PRDS kolem třetího DS, DS do mezery k reliéfnímu DS, DS do čtvrtého a DS do pátého očka, ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme ŘO a 3 DS do oček u náhrady, PO.
11. řada: N za DS, ŘO + 5 DS pod ŘO, ŘO, PRDS kolem PRDS, ŘO+, opakujeme vor mezi znaménky, končíme ŘO a PO.
12. řada: N za DS, ŘO +DS do prvního DS, DS do druhé DS, DS do třetího DS, PRDS kolem třetího DS, DS do mezery k reliéfnímu DS, DS do čtvrtého a DS do pátého očka, ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme ŘO a PO.
13. řada: N za DS, 2 DS k náhradě, dále ŘO +PRDS kolem PRDS, ŘO, 5 DS pod ŘO, ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme ŘO, 2 DS k náhradě a PO.
14. řada: N za DS, DS k náhradě, DS do prvního DS a DS do druhého DS, ŘO + DS do prvního DS, DS do druhé DS, DS do třetího DS, PRDS kolem třetího DS, DS do mezery k reliéfnímu DS, DS do čtvrtého a DS do pátého očka, ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme ŘO a 3 DS do oček u náhrady, PO.
15. – 22. řada: opakujeme řady 11. až 14.
Tunika, ombré, háček 4 mm
23. – 32. řada: opakujeme řady 11. až 14.
Tunika, ombré, háček 5 mm
33. – 43. řada: opakujeme řady 11. až 14
Pozn. příze by měla vystačit ještě na cca dvě řady (tj. 44 a 45).
Spodní olem, ombré, háček 5 mm
44. řada: N za DS, 4 DS k náhradě, +do třetího DS háčkujeme 5 DS, pikotku, 4 DS, dále do PRDS háčkujeme 5 DS, pikotku, 4 DS+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme 4 DS, pikotka a PO. Přízi ukončíme
Horní olem, bílá, háček 3 mm
1. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do každého očka (očko, očko, větší mezera), ale pozor vychází to cca 3 PDS na dvě svislé řady v zádové části (řady PDS), tj. 66 PDS. Sámky háčkujeme pouze v přední podprsenkové části (řady DS). Přeložíme 6 sloupců do harmoniky a ty sháčkujeme pomocí 4 PDS, tj. 56 PDS. Řadu při obháčkování končíme PO. (122 PDS)
2. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer, končíme PO.
Ramínka, bílá, háček 3 mm
Odměříme si místo pro ramínka ideálně podle sebe. Já jsem si odpočítala 14 oček od švu živůtku směrem k přední části a zde jsem si navázala přízi.
1. řada: N za PDS, dále 5 PDS do následujících oček, otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 39. řada: N za PDS, dále 5 PDS do následujících mezer, otočíme a háčkujeme zpět.
Na protilehlé straně v rubové části spojíme ramínko se zádovou částí pomocí KS. Mezi ramínky v podpaždí mám 24 oček.
Pro druhé ramínko si od předního ramínka odpočítáme 25 oček a zde navážeme přízi.
1. řada: N za PDS, dále 5 PDS do následujících oček, otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 39. řada: N za PDS, dále 5 PDS do následujících mezer, otočíme a háčkujeme zpět.
Na protilehlé straně v rubové části spojíme ramínko se zádovou částí pomocí KS. Mezi ramínky v podpaždí mám 24 oček.
Olem výstřihu a ramínek, ombré, háček 3 mm
Obháčkujeme výstřihovou část a ramínka, poté obháčkujeme levou stranu živůtku v podpaždí a ramínko a následně pravou stranu živůtku v podpaždí a ramínko. Přízi navazujeme vždy v zadní části.
Háčkujeme +3 DS, pikotku a 2 DS do očka, očko vynecháme, KS, očko vynecháme+, vzor opakujeme v na ramínkách, v podpaždí a přední části. V zádové části háčkujeme +3 DS, pikotku a 2 DS do očka, dvě očka vynecháme, KS, očko vynecháme+.
Dokončení
Volné konce zapošijeme, tuniku dozdobíme třeba štítkem.
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!
Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:
- Facebooková stránka Krampolinka Háčkování Crochet (sdílení návodů)
- Facebooková skupinka Krampolinka Háčkování Crochet for Anyone (uzavřená skupinka)
- Instagramový účet Krampolinka Háčkování Crochet (tvoření)
- YouTubový kanál Krampolinka Háčkování Crochet (videa)
- Pinterestový profil Krampolinka1
- Ravelry Katy Ramil Krampolinka (návody v anglickém jazyce)
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.
Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.
Kačka
VIDEO
1 Comment
[…] Bella Ombre je 100% bavlna bez úpravy vlákna a v klubíčku 250 gramů je 900 metrů. Vzhledem k materiálu bude vhodná do poměrně vysokých teplot, saje pot, je příjemná na tělo. Tunika z ní je jakoby trčavá, takže víc zamaskuje, kde co. Čeho se bojím (i když zrovna Bella je jedna z těch kvalitních) je to, že se brzy barevně vyšisuje případně ošouchá. Také je to přírodní materiál, takže povolí nebo se vytáhne. Do pračky vzhledem k háčkohodinám strávených prací tuniku určitě dávat nebudu, takže vyperu v ruce, vymačkám vodu, rozložím a nechám uschnout. Tuniku nedoporučuji věšet za ramínka, spíše nechat poskládanou ve skříni nebo přepůlenou přehodit přes ramínko. Návod na tuniku Bella Ombre zde. […]