Desítka zimních přízí 2018-2019

15.7.2019

V dnešním krátkém článku se podíváme na desítku zimních přízí, které mi „prošly“ rukama v minulé sezóně. Snažila jsem je seřadit od nejteplejších kousků, i když vím, že je to velmi subjektivní.

Každopádně – pokud čepici nepodšijete – jakoukoliv – počítejte s tím, že navzdory materiálu (vlna, merino, akryl atd.) téměř vždy profoukne. Navíc některé materiály při změnách teplot mohou způsobovat u některých osob svědění (někdo je alergický na vlnu, jiný na akryl, atd.). Silné příze vyžadují větší háček, což může mít za následek buď velká oka mezi sloupky nebo „tvrdost“ čepice, kdy háčkujeme záměrně menším háčkem nebo hodně utahujeme. Pokud máte oblíbenou přízi, nebojte se ji zdvojit/ztrojit. Mám například vyzkoušenou dvojitou bambusovou přízi a čepice poskytla krásný tepelný komfort i v mínus pěti stupních.

Ke každé přízi jsem doplnila komentář o složení, návinu a „zkušenostech“. Třeba někomu článek pomůže s výběrem. Každopádně doporučuji počkat až na cca září, kdy už budou na trhu případné novinky na sezónu 2019-2020. Od zimy nás ještě stále dělí cca 20-30 stupňů, navíc máme mezi sezónu – podzim – tak není kam spěchat. Pokud tedy nezamýšlíte obdarovat zimními kulichy celý panelák, všechny kolegy z práce nebo celou školu, nebo v srpnu necestujete na Everest, určitě se vyplatí počkat si na novinky.

 

TOP 10 TEPLÝCH PŘÍZÍ 2018-2019

1. YarnArt Alpine Maxi
Složení: 60% akryl, 40% vlna
Hmotnost klubka: 250 g
Návin: 105 m

Pozn. Tuto čepičku nosila malá nejraději, ale jen v období, kdy byla třeskutá zima. Jakmile se mírně oteplilo, nebo se malé zapotila hlava, čepička ji začala kousat. Z příze jsem vyráběla i vestu. Tak ta byla úplně nejlepší a malá ji zbožňuje. Návod jak na ušanku, tak na vestu naleznete zde na webu. Mírnou nevýhodou příze je, že je náchylná k otěru. Čepici lze vytvořit cca od obvodu 45 cm, jinak se to hůře dělá (je příliš silná).

2. YarnArt Merino Bulky
Složení: 30% vlna (merino), 70% Akryl
Hmotnost klubka: 100 g
Návin: 100 m

Pozn. Tuto čepičku jsme použily také spíše v hodně zimním období. Je to jedno z nejsilnějších směsových merino vln, které jsem měla v rukou. Je lehce náchylná k otěru. Návod k dispozici na webu.

3. Himalaya Everyday Big (colors)
Složení: 100% antipilling akryl
Hmotnost klubka: 100 g
Návin: 80 m

Pozn. Tato čepička i materiál je u nás stálice. Zatím jsem ji dělala malé od narození každý rok a je to úplně nej kombinace poměr – výkon – cena – kvalita. Čepice malou nekouše za žádných podmínek. Trvanlivá čepice, povolila jen mírně.

4. Vlna-Hep Tulip Big
Složení: 100% antipilling akryl
Hmotnost klubka: 100 g
Návin: 72 m

Pozn. Novinková záležitost loňské sezóny, vzhledově a materiálově velmi podobná kolegyni Everyday Big. Pokud chcete seřadit Vlna-Hep nabídku 100% antipillingového akrylu, tak by to byla Tulip Big jako nejsilnější, poloviční síla Tulip (když zdvojíte, také můžete nosit v zimě, jinak je to klasická podzimní a zimnějarní příze), a ještě tenčí než Tulip, ale stále 100% antipillingový akryl je Vesuv. Návody na čepičky Tulip Big i Tulip naleznete zde na webu.

5. YarnArt Tweed Country
Složení: 30% vlna, 60% akryl, 10% viskóza
Hmotnost klubka: 100 g
Návin: 70 m

Pozn. Nádherná záležitost v moderním tweedovém provedení. Bohužel momentálně v doprodeji, takže buď ji YarnArt vyřadil z prodeje úplně nebo se chystá upgrade, v což doufám.

6. Himalaya Joyfull (Colors)
Složení: 100% akryl
Hmotnost klubka: 100 g
Návin: 100 m

Pozn. Velmi příjemná akrylová příze, krásná do rukou a v suprovém provedení v řadě Colors (krásně vzoruje). Lehce náchylná k otěru, jelikož nemá antipilling, ale jednu sezónu určitě zvládne bez problémů.

7. Vlna-Hep Joy
Složení: 100% akryl
Hmotnost klubka: 100 g
Návin: 100 m

Pozn. Krásná barevná škála barev, krásná do rukou, ale také náchylná k otěru, jelikož nemá antipilling. Řada Color doslova hýří krásnými kombinacemi.

8. VSV Elian Soft Touch
Složení: 100% akryl
Hmotnost klubka: 100 g
Návin: 100 m

Pozn. Velmi příjemná a měkoučká akrylová příze mírně náchylná k otěru, ale za to v kouzelných melírových kombinacích.

9. YarnArt Harmony
Složení: 60% vlna, 40% akryl
Hmotnost klubka: 50 g
Návin: 80 m

Pozn. Ačkoliv není tak silná, jako její kolegyně, díky složení (vysoký podíl vlny) je velmi hřejivá. Prodává se v

10. YarnArt Norway
Složení: 100% antipilling akryl
Hmotnost klubka: 100 g
Návin: 105 m

Pozn. Příjemná akrylová příze s antipillingem v uprgradovaném provedení z loňského roku (nová je více jemnější a příjemnější do rukou). Pro letošní sezónu YarnArt vyběhl s novinkovou přízí YarnArt Finland (100g/200m), která je velmi jemná a příjemná do rukou, jen nemá antipilling. Z té se ale můžete těšit na návody na zimní doplňky (svetřík, čepice, botičky).

 

Objev sezóny, aneb těš se klubko, letos z Tebe něco vytvořím!

  • Lang Forte, luxusní 100% jemné merino, 100 g/90 metrů
  • Kartopu Melange Wool, včetně řady Lux a Tweed, 80% akryl 20% vlna, 100 g/160-170m – vloni jsem malé vytvořila set ušanka a šála a set unosila celou městskou zimu (teploty kolem nuly). Navzdory obsahu vlny je příze nádherně nadýchaná, měkoučká a žádné kousání.

 

Stálé hity háčkované zimy

  • žinylkové příze typu YarnArt Dolce – jsou měkoučké, dobře se z nich dělá, některé mají atest pro děti do tří let. Tenčí žinylkové příze typu YarnArt Velour je na zimu lepší zdvojit.
  • efektní příze typu YarnArt Mink – zde doporučuji na zimu zdvojit. Z Mink máme doma velmi oblíbenou vestu. Pokud je malé zima, vesta ji velmi rychle zahřeje až do „spocení“, což není na zimu úplně nej, na doma je to ale OK. Příze typu Mink jsou ale nádherné a měkoučké a děti je mají rády nejen na medvídcích.
  • efektní příze typu YarnArt Happy nebo Alize Softy – Happy doporučuji spíše pro malou hlavičku, při větším čepicovém obvodu získáte super beranici. Softy mám vyzkoušenou na homelesce (háčkováno dvojmo). Malá ji unosila na podzim a jaro. Softy je nádherně měkoučká, daleko více než žinylky.

Výše uvedené kategorie přízí doporučuji pro lepší tepelný komfort kombinovat s podšitím, např. thermocool, příp. bavlna – čepice neprofoukne a zahřeje. Případně lze kombinovat s kapucí. U žinylkové čepice mám osobně vyzkoušenou teplotu kolem nuly a bez kapuce mi v čepici byla trošku zima, s kapucí to bylo akorát. U malých dětí je potřeba dát pozor na pocení pod čepicí a následné prochladnutí.

 

Ať se Vám zimní dílka vyvedou.

 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..