Dětská vesta Universe

8.3.2021

Dětská vestička z novinkové příze Mirafil Universe pro velikost 110 – 122 je parádním kouskem do jarního či podzimního šatníku.

Mirafil Universe se prodává ve 50g klubíčku s návinem 155 metrů. Jedná se o směsové klubíčko 72% modal (vylepšená bavlna) a 28% vlna. Příze se prodává v melírové variantě, která vzoruje do pruhů. Současně si můžete koupit jednobarevné klubíčko Universe Solid a tím pádem krásně zkombinovat proužek a jednobarevnou variantu. Universe je příjemná a měkoučká příze, která zahřeje. Hodí se na jaro a podzim na oblečení, čepičky nebo dětské deky.

Mirafil Universe a Universe Solid nám věnoval e-shop www.mojegalanterka.cz, kde obě varianty Universe zakoupíte. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek zde.

Co se týče vesty, háčkujeme skoro do tvaru obdélníku. Začínáme od spodního lemu směrem nahoru. Délka obdélníku závisí na délce zad, případně požadované délce výrobku. Pro mé pětileté dítko s velikostí 116-122 mi stačil rozměr 52 cm výška a 50 cm šířka. Šíři obdélníku zjistíte tak, že si změříte tričko s krátkým rukávem (od konce rukávu ke druhému). Výši skladu obdélníku si můžete upravit podle silných ramenou, případně ruky, ale opět stačí přiložit k tričku nebo svetříku a podle toho uděláte hloubku průramku (viz obrázek pod textem).

Co se týče vzorečku, použila jsem dlouhé sloupky, které háčkujeme střídavě za přední a zadní nitku, což nám vytvořilo nenápadný, ale zajímavý vzor. Vzoreček jsem aplikovala jak na přední olem, tak na spodní olem. Průramky jsem taktéž obháčkovala dlouhými sloupky, ale tentokrát háčkujeme pouze za zadní nitku. Ve videu si ukážeme, jak k vestičce doháčkovat komplet celé rukávy a vytvořit svetřík. No a my se pustíme do vestičky.

Dětská vesta Universe
Příze: Mirafil Universe žluto zelená č. 303 a Universe Solid žlutá č. 451, zakoupíte www.mojegalanterka.cz
Spotřeba: 2 klubíčka Universe a dvě necelá Universe Solid na uvedenou velikost
Háček: 5 a 6 mm
Rozměry: základní obdélník výška 52 cm, šířka 50 cm, šířka předního dílu 12 cm, výška průramku 16 cm, velikost 110 – 122
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, 2xoznačovač
Časový rozpočet: 6 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KSZN – krátký sloupek za zadní nitku
PDSZN – polodlouhý sloupek za zadní nitku
DS – dlouhý sloupek
DSPN – dlouhý sloupek přední nitka
DSZN – dlouhý sloupek zadní nitka

Vestu háčkujeme základního řetízku. Řada končí DS do druhého očka náhrady. Řada začíná náhradou, tj. 2 ŘO místo prvního DS. Pro rovnost stran háčkujeme první DS za přední nebo zadní nitku hned do prvního očka, počítáme sloupky v řadě a poslední sloupek za přední/zadní nitku jakoby přeskočíme. Při naháčkování předního a spodního dílu, stejně tak olem rukávu, háčkujeme dva DS na jedno „okénko“. Při obháčkování rukávu háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Do další řady přejdeme pomocí KS a při ukončení olemu použijeme PDS za zadní nitku a KS za zadní nitku a končíme PO.

Vesta základní obdélník, melírová, háček 6 mm
1. řada: 69 ŘO řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: do každého očka řetízku za jednu nitku háčkujeme řadu DS. Včetně náhrady (2 ŘO na otočení) máme 70 DS.

3. řada: N za první DS, hned do prvního očka háčkujeme DSPN, dále DSPN do každého sloupku. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Počítáme. V řadě máme celkem 70 sloupků včetně náhrady. Otočíme.
4. řada: N za první DS, hned od prvního očka háčkujeme DSZN, dále DSZN do každého sloupku. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Počítáme. V řadě máme celkem 70 sloupků včetně náhrady. Otočíme.
5. – 37. řada: opakujeme řady 3 a 4, v poslední řadě ukončíme přízi.

Pozn. Háčkujeme na velikost 52 cm výška a 50 cm šířka. Na celý zadní díl padla dvě klubíčka „melírové“ Universe. Pokud utahujete jinak než já, přeměřte a uzpůsobte si prosím počet řad, příp. sloupků.

Vytvarování vesty
Obdélník rozložíme před sebe, lícem dolů, krátkou stranou a poslední řadou nahoru. Nachystáme si dva označovače. Od horního okraje odpočítáme 20 řad a k této řadě přeložíme horní okraj obdélníku. Označovačem spojíme krajní oko 20 řady a krajní oko poslední řady. Postup zopakujeme na protější straně. Vzniklé otvory tvoří průramek rukávu (pokud potřebujete hlubší, překládáte horní okraj např. ke 23 řadě od horního okraje). Budeme pokračovat na spodní straně vesty, tam, kde je volný konec a první očko řetízku z první řady.

Vesta přední olem, žlutá, háček 5 mm
1. řada: N za DS, DS do stejného okénka. Do každého „okénka“ háčkujeme dva DS, přičemž jeden háčkujeme jakoby do očka a jeden za náhradu/DS z vodorovné řady. V místě spojení označovačem sháčkujeme dané místo pomocí DS. Dále pokračujeme na horní straně obdélníku vzorem, tj. 70 DSPN (případně, jak se vzor jeví). Na protilehlé straně sháčkujeme pomocí DS místo, kde je označovač a pokračujeme dva DS na jedno okénko do konce řady. Otočíme.

2. řada: rubová strana, N za DS, DSZN do stejného očka a dále háčkujeme řadu DSZN (pokud háčkujete jinak, než je návod, tuto řadu si uzpůsobíme), řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme a hlídáme si rovnost stran.
3. řada: N za DS, DSPN do stejného očka a dále háčkujeme řadu DSPN, řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme a hlídáme si rovnost stran.
4. – 10. řada: střídáme řadu 2 a 3, v poslední řadě přízi neukončíme a budeme pokračovat spodním olemem.

Vesta spodní olem, žlutá, háček 5 mm
1. řada: N za DS, DS do stejného okénka. Do každého „okénka“ háčkujeme 2 DS, přičemž jeden háčkujeme jakoby do očka a jeden za náhradu/DS ze svislé řady. Jakmile doháčkujeme po spodní okraj základního obdélníku, háčkujeme 90 DS za jednu nitku (základní řetízek). Poté pokračujeme obháčkováním předního dílu, tj. 2 DS na jedno „okénko“. Otočíme.
2. řada: N za DS, DSPN do stejného očka a dále háčkujeme řadu DSPN, radu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme a hlídáme si rovnost stran.
3. řada: N za DS, DSZN do stejného očka a dále háčkujeme řadu DSZN , řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme a hlídáme si rovnost stran.

Olem rukáv, žlutá, háček 5 mm
1. řada: navážeme přízi v místě sháčkování (byl tam označovač). N za DS, DS do stejného okénka. Dále háčkujeme dva DS na jedno okénko, přičemž háčkujeme jeden DS za DS/N z vodorovné řady a jeden DS do očka. Na konci řady háček vedeme mezi náhradu a první sloupek a zde uháčkujeme KS. Vložíme označovač.
2. řada: háčkujeme DSZN.
3. řada: háčkujeme DSZN, před koncem řady háčkujeme PDSZN, PDSZN a přejdeme na KSZN.
4. řada: háčkujeme KSZN, poslední dva sloupky háčkujeme jako PO za zadní nitku a končíme PO.

Postup zopakujeme na protilehlém olemu rukávu.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Vestu dozdobíme štítkem, případně doplníme o knoflíky. Knoflíky musí být pouze tak veliké, aby prošly mezerou mezi DS na předním olemu.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Návody na dětské vesty - www.krampolinka.cz 4.10.2022 at 13:54

    […] postavě. K vestě lze jednoduše doháčkovat rukávy a vytvořit kardigan. Video návod zde. […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..