Ali a Wish: Ano či ne?

15.4.2018

“Příze je měkoučká a heboučká, zakoupeno na Ali.” Poměrně častý příspěvek na sociálních sítí, avšak, ruku na srdce, oblečete s čistým svědomím takový výrobek dítku na hlavu či na tělíčko?

Ušetřená pětikoruna sice potěší, ale původ s pochybným výrobním postupem dle mého názoru za ty kačky nestojí. V dnešním krátkém článku se podíváme na to, jaká úskalí či výhody přináší online nakupování v čínských e-shopech a přidám i malou tabulku česko-anglických termínů, která se může méně jazykově vybaveným hodit. Rozhodnutí, zda-li nakupovat či nenakupovat na dálném východě už nechám na vas. A jelikož více znám prostředí Aliexpressu, tak se zaměřím právě na tento e-shop.

Co je Aliexpress

Aliexpress je čínský online e-shop, známější a rozšířenější daleko více než třeba americká platforma Amazon. Ali především válcuje internetové nakupovací prostředí bezkonkurenčními cenami a ve většině případů poštovným zdarma. Je provozovaný v anglickém jazyce, ale naleznete přepínač do češtiny. Ovšem některé názvy zboží mohou být “ztraceny” v překladu, tj. nemusí se zobrazovat.

Co potřebuji k nákupu

Abyste mohli nakupovat, potřebujete vlastnit platební kartu pro online nakupování a buď účet na facebooku (pak stačí kliknout na “sign in”) nebo si vytvořit nový účet (“join”). Tak či tak, budete muset své osobní údaje včetně čísla platební karty svěřit do péče čínských obchodníků, a to buď trvale, tj. necháte kartu uloženou v systému a můžete tím pádem kdykoliv nakupovat ať už z počítače nebo aplikace v mobilu, nebo můžete kartu vkládat pokaždé znovu. POZOR Při nakupování na Ali nečekejte žádné potvrzovací SMS nebo přesměrování na platební bránu, stačí kliknout na tlačítko koupit (“buy”) a zboží k Vám letí. Vychytávku, kterou Ali má je, že pokud si stáhnete aplikaci Aliexpressu do mobilu, získáte pár procent slevu oproti cenám na klasickém počítači.

Úskalí Ali

Na Ali zakoupíte spoustu věcí. Pokud však hodláte nakoupit nábytek, šperky a drahé kamení, je potřeba mít na zřeteli, že při částce více než 150 euro, vám pracovník české celnice připočítá k ceně i nemalé dovozní clo a při částce více než 22 euro vám hrozí doplatek 21% DPH z celkové částky.

Co ano a co ne?

V úvodu článku jsem zmínila přízi, ale vztahuje se i na látky případně oblečení. Do Ali proudí zboží z celého světa a pokud se ptáte po cenách a jak je možné, že jsou poloviční než všude jinde a ještě s poštovným zdarma přes půlku světa, vězte, že to může být na úkor kvality. U přízí, látek i oblečení bohužel nevíte nic o původu ani materiálu, ani technologickém procesu výroby včetně barvení nebo i skladování. Je výrobní proces kontrolovaný s ohledem na zdravotní nezávadnost? Pokud ano, podle jakých norem? Nejsou dané normy méně přísné, jako normy EU potažmo ČR? Jakým způsobem je zboží skladováno? Není vystaveno nebezpečným látkám? V případě drobností např. pro děti, jsou věci bezpečné a nezávadné? Pro látky či příze můžete využít vyhledávání v databázi www.OEKO-TEX.com, ovšem i zde je potřeba vzít na zřetel, že jsou čtyři třídy nezávadnosti a nejpřísnější normy testování pro děti splňuje pouze I. třída dané certifikace, ovšem zpravidla se na etiketě (v tom lepším případě) setkáte jen s logem OEKO-TEXu, ale třída uvedená není.

Zajímavost: Zkuste si na Ali vyhledat výrobky Koh-i-noor. Ano i naši českou značku na Ali zakoupíte, ovšem zde se již bavíme o ne tak výhodných částkách. Pokud jsou ceny daného zboží opravdu a znatelně vyšší než ceny ostatní, pravděpodobně se jedná o dovoz do Číny a následný přeprodej a je možné, že zboží zakoupíte jinde levněji (např. výrobky Koh-i-nooru zde v ČR).

Doručení a množství

Zásilky z Ali jsou doručovány v různých časových délkách podle neznámého distribučního klíče. Jednou může obálka dorazit během týdne (v případě, že se zboží nachází v některém z Evropských překladištích případně si zaplatíte za doručení a nevyužijete “free shipping” tj. doručení zdarma) nebo také za dva měsíce. Výhodou je, že pohyb zboží můžete u objednávek ve svém účtu sledovat online. Někdy může zboží také zamrznout na české celnici, a to v případě, že byl balíček vybrán ke kontrole.

Většina zboží se vyplatí kupovat a je současně nabízena ve větších baleních. Sice si můžete objednat metr krajky nebo mašle, případně jeden patchworkový čtvereček, ale jeden knoflík pokud to není bižuterie zpravidla jen stěží. Jestli tedy chcete knoflíček na jarní čepičku a nechcete na něj čekat dva měsíce téměř do podzimku, asi se vám více vyplatí nákup v české kamenné nebo online galanterii.

Užitečné termíny pro vyhledávání 

Závěrem

Nakupování bez poštovného a super ceny nás všechny mohou určitě nalákat. Každý si však na svou misku vah musí dát vlastní preference, tj. stojí mi kvalita zboží, doba doručení, sdílení a poskytnutí osobních/platebních údajů a informací do Číny, případně původ zboží za to? Poslouchejme vnitřní hlas a selský rozum a neuděláte krok vedle.

Krásný a pohodový den

Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.