Čepice Rhapsody

6.10.2021

Nevím proč, ale začínají mne rozčilovat zbytky. Zůstalo mi z crop svetříku Rhapsody akorát na čepici, kterou si dnes uháčkujeme, ať ladíme.

YarnArt Rhapsody se prodává ve velkém klubíčku, 200 gramů s návinem 540 metrů. Jedná se o samovzorovací směsovou přízi ve složení 25% vlna a 75% akryl. Díky jemnému zákrutu je příze nadýchaná a nekouše.  Příze se hodí od podzimu do jara na svetry, ponča, kardigany, šály, plédy, čepice či zimní šátky.

Přízi YarnArt Everest Fine nám věnovalo BezvaPleteni.cz, výhradní dovozce YarnArt a zakoupíte na Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk s 5% slevou.

Co se týče čepičky, vzorek je stejný jako na svetříku Rhapsody do pasu (video návod zde), tj. křížené dlouhé sloupky. Budeme háčkovat od magického kroužku a postupně budeme rozšiřovat ve vzorku. Tajně jsem doufala, že mi zůstane dostatek příze na homelesku, ale nakonec vznikla pouze tato zkrácená verze, tj. klasická dospělácká čepice. Pokud máte však dostatek, přidejte pár řad a budete mít suprovou přepadlou čepici. Z YarnArt Rhapsody jsem již čepici tvořila. Zkusila jsem přízi zdvojit na lemu a vytvořit vyloženě zimní variantu. Video návod na kulicha či homelesku ze zdvojené Rhapsody (2019) naleznete zde.

Pokud budete mít čepici ke crop svetříku hotovou a máte chuť inspirovat ostatní, prosím přidávejte svá dílka do tohoto příspěvku na FB. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a pomáháte si navzájem.

Čepice Rhapsody
Příze: YarnArt Rhapsody č. 331 , zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: zbytek ze třetího klubíčka, co mi zůstalo po tvoření Crop Svetříku Rhapsody
Háček: 5 mm, 4 mm
Velikost: 56-57 cm
Rozměry: výška 21 cm (potřeba přizpůsobit vlastní hloubce hlavy), šířka v lemu 25 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek, označovač
Časový rozpočet: 1,5 hodiny
Pro začátečníky s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
MK – magický kroužek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Čepice je háčkovaná od magického kroužku. První dvě řady začínáme náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS nebo PDS a ŘO místo prvního KS a končíme PO. Od třetí řady můžeme háčkovat tzv. dokola bez ukončení řady. Tímto způsobem se vyhneme švu. Směrem ke konci čepice měníme velikost háčku a stejně tak křížené sloupky a přecházíme z křížených DS na PDS a KS. Tímto způsobem si zpevníme lem.

Čepice, háček 5 mm
1. řada: N za DS, 8 DS do MK, PO. (9)
2. řada: N za DS, háčkujeme dva DS do jednoho očka, PO. (18)
3. řada: N za DS, do sousedního očka vedeme háček a uháčkujeme DS, ŘO. Háček vedeme zpět k náhradě a uháčkujeme DS. Vzor – háček vedeme do sousedního očka, DS, ŘO, háček vedeme do předcházejícího očka, DS. Opakujeme do konce řady, řadu končíme PO. Na konci řady máme N + 17 sloupců vzorku.

Pozn. Pro háčkování tzv. dokola beze švu přejdeme do další řady rovnou vzorem křížených DS, viz ukázka ve videu.

4. řada: N za DS. Háček vedeme mezi sloupce, DS, ŘO. Háček vedeme zpět před sloupec (mezi první sloupec a náhradu) a uháčkujeme DS. Háček vedeme do mezery, uháčkujeme DS, ŘO. Háček vedeme do předcházející mezery (kde končí předchozí křížení) a uháčkujeme DS. Pro rozšíření využijeme střed křížení z předchozí řady a háček vedeme pod ŘO, uháčkujeme DS a ŘO. Háček vedeme do mezery před křížením a uháčkujeme DS. Pro dokončení rozšíření háček vedeme za křížení, uháčkujeme DS, ŘO a vracíme se háčkem do středu křížení z předchozí řady a pod ŘO uháčkujeme DS. Schéma v této řadě máme schéma křížený DS – křížený DS – rozšíření, tj. rozšíříme každý TŘETÍ sloupec. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. V této řadě máme N + 22 sloupců vzorku.
5. řada: N za DS. Háčkujeme křížené dlouhé sloupky nad jednotlivými kříženými sloupky z předchozí řady. Řadu končíme PO. N + 22 sloupců vzorku.

6. řada: N za DS. V této řadě rozšiřujeme a háčkujeme schéma křížený DS – křížený DS – rozšíření, tj. rozšíříme každý TŘETÍ sloupec. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. V této řadě máme N + 29 sloupců vzorku.

7. řada: N za DS. Háčkujeme křížené dlouhé sloupky nad jednotlivými kříženými sloupky z předchozí řady. Řadu končíme PO. N + 29 sloupců vzorku.
8. řada: N za DS. V této řadě rozšiřujeme a háčkujeme schéma křížený DS – křížený DS – křížený DS – křížený DS – rozšíření, tj. rozšíříme každý PÁTÝ sloupec. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. V této řadě máme N + 34 sloupců vzorku.
9. řada: N za DS. Háčkujeme křížené dlouhé sloupky nad jednotlivými kříženými sloupky z předchozí řady. Řadu končíme PO. N + 34 sloupců vzorku.

10. řada: N za DS. V této řadě rozšiřujeme a rozšíříme každý SEDMÝ sloupec. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. V této řadě máme N + 38 sloupců vzorku.
11. řada: N za DS. V této řadě rozšiřujeme a rozšíříme pouze DVAKRÁT, tj. 15 tý a 30 tý sloupec. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. V této řadě máme N + 40 sloupců vzorku.
12. – 22. řada: N za DS. Háčkujeme křížené dlouhé sloupky nad jednotlivými kříženými sloupky z předchozí řady. Řadu končíme PO. N + 40 sloupců vzorku.

Čepice – lem, háček 4 mm
23. řada: N za PDS. Háčkujeme křížené PDS nad jednotlivými kříženými sloupky z předchozí řady. Řadu končíme PO. N + 40 sloupců vzorku.
24. řada: N za KS. Háčkujeme křížené KS nad jednotlivými kříženými sloupky z předchozí řady. Řadu končíme PO. N + 40 sloupců vzorku.

Pozn. Pokud jste háčkovali dokola tj. beze švu, řadu končíme jako křížené PO a dále PO do očka a PO pod ŘO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.