Věneček PP Macrame

13.11.2022

V dnešním video návodu si vyrobíme věneček z příze Vlna Hep PP Macrame. Jedná se o tak jednoduchý návod, že ho zvládnou nejen začátečníci, ale i děti.

Vlna Hep PP Macrame je drobná pletená šňůra. Klubíčko má cca 100g a 85 metrů. Materiál je 100% polyester. Šňůra je lesklá, ale jezdí a mírně klouže. Z klubíčka vyrobíme kromě drhaných/macramé nástěnných dekorací i síťované či háčkované síťovky, prostírání, běhouny na stůl a další dekorace. Z podobného materiálu jsem vyrobila vějířkovou tašku přes rameno. Video z rozbalování balíčku s klubíčkem Vlna Hep PP Macrame naleznete zde.

Lepení háčkovaného řetízku na polysterenové koule a kužely je letošním hitem. Používá se tavná pistole nebo oboustranná lepící páska. Tento věneček však nic s uvedeného nepotřebuje, a proto se hodí na tvoření s dětmi nebo pro začátečníky.

Co se týče věnečku, budeme háčkovat obyčejná a jednoduchá řetízková očka. Necháme si na začátku dostatečně dlouhý volný konec na dokončení. Podle utahování volíme háček 3 mm nebo 4 mm. Čtverkou háčkem je věneček trochu plnější. Z takto silné příze uháčkujeme řetízek v délce 125 – 130 cm, cca 180 řetízkových ok. Pokud použijeme jinou přízi, například Vlna Hep Cordy Macrame, nejdříve si uháčkujeme cca 180 oček řetízku. Dále postupujeme podle návodu. O počet vypáraných zbylých oček snížíme počet ok pro další věneček ze stejného materiálu.

Vzniklým řetízkem omotáme kroužek na záclony o průměru 5,5 cm. Kroužek jsem zakoupila v místním železářství za cca 5 Kč. Při omotávání začínáme tím koncem, kde máme počáteční suk. Omotáváme na husto hrbolatou stranou řetízku směrem ven. Vznikne zajímavý dekor. Na konci vypářeme případná zbylá očka a volné konce řetízku zavážeme na uzlík a na mašličku. Na volných koncích uvážeme uzlíky a zastřihneme.  Vlna Hep PP Macrame lze zatavit nad plamínkem svíčky. Doporučuji opatrně opálit volné konce a mírně zatavit i mašličku, aby dále neklouzala.

Na Kreativu Podzim na workshopu, kde jsme tento věneček zkoušeli, si jedna holčička věneček dozdobila knoflíkem vločky. Moc děkuji za inspiraci a posílám ji dál.  Pokud budete chtít dozdobit vločkou, doporučuji knoflík o průměru 3 cm. Knoflík stačí vsadit do věnečku. Ve vzniklém prostoru hezky drží.  Co se týče šňůrky na pověšení, doporučuji nitku ve stejné barvě jako je příze a celý věneček. Uháčkovat řetízek zvládnou děti s dopomocí již od šesti let. Při omotávání kroužku doporučuji postupovat pomalu, aby Vás volný konec nešvihl do obličeje.

No a my se pustíme do háčkování. Věneček se hodí jako ozdoba na vánoční stromeček nebo vánoční dekoracena dárek. Lze použít i na vánoční jarmarky do škol a školek.

Hotovými věnečky se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #venecekppmacrame.

Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se věnečky podaří a dělají Vám o letošních Vánocích radost.

Věneček PP Macrame
Příze: Vlna Hep PP Macrame, barva 4008, pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: z jednoho klubíčka vyrobíte 11 věnečků
Háček: 4 mm nebo 3 mm podle utahování
Rozměry: 6.5 cm
Záclonový kroužek průměr 5.5 cm, svíčka a zápalky, nůžky, knoflík průměr 3 cm hvězdička s potiskem, hvězdička bílá, metr
Časový rozpočet: cca 10 minut
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek

Věneček řetízek
1. řada: háčkujeme řetízek v délce 180-200 ŘO podle utahování a zvoleného háčku 3 mm a 4 mm. Délka řetízku je cca 125 cm. Na začátku si necháme dostatečný volný konec na dokončení. Na konci řetízku přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti.

Dokončení
Řetízek srovnáme. Suk (začátek řady) přiložíme na kroužek na záclonu. Hladká strana řetízku je na kroužku, hrubá strana vně. Omotáváme kroužek, přičemž palcem přidržujeme suk na kroužku (jinak se bude řetízek odmotávat). Postuně posunujeme omotávaný řetízek co nejtěsněji k sobě, aby kroužek neprosvítal. Na konci řady odpářeme zbylá oka. Stačí vytáhnou půl očko volného konce, řetízek opět zajistíme stejným způsobem, jako když jsme ukončovali přizi. Volné konce zasukujeme a uvážeme mašličku. Na konci šňůrek uvážeme uzlíky a konce zastřihneme. Nad svíčkou opálíme šňůrky a zatavíme uzel mašličky, aby se nerozvazovala. Do věnečku vsadíme knoflík. Na věneček uvážeme nitku pro zavěšení.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD 

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Ohlédnutí za Kreativem Podzim - www.krampolinka.cz 28.11.2022 at 21:18

    […] worskhopovou dílničkou. Tvořili jsme macrame andílky, háčkovaly se vločky nebo jednoduché věnečky PP Macrame. Vyvezla jsem slibované zimní a podzimní modely, spoustu čepic, Kalendář Krampolinka […]

  • Reply Povídání u klubíčka 80 a tajné novinky Vlna Hep 10.12.2023 at 17:30

    […] Klubko-cívka má 100g a návin 85m. Jedná se o 100% hladký polyester. Vloni jsme si vyrobili věneček PP Macrame na vánoční stromeček, který je za deset minut hotový. Z PP Macrame budou perfektní […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.