Čepička Denim z dlouhých sloupků pro začátečníky

21.3.2020

YarnArt Denim Washed je novinková záležitost. Klubíčko má vzhled šoupané džínoviny a prodává se v několika barevných variantách. Síla příze odpovídá přesně jarnímu nebo podzimnímu počasí.

YarnArt Denim Washed se prodává v 50 gramovém klubíčku s návinem 130 metrů. Složení je 80% bavlna a 20% akryl. Příze má mírný chloupek, takže lze krapet hůře párat. Na omak i vzhledově je však krásná. Přízi Denim Washed nám věnoval e-shop www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce YarnArt do České republiky. Moc děkuji. Na Denim Washed se můžete podívat “naživo” v rámci rozbalování balíčku klubíček zde nebo v rámci rozbalení balíčku k Mezinárodnímu dni žen v tomto videu zde.

Sešly se mi doma barvičky džínová růžová, červená, riflová a černá. Napadlo mě udělat pro Vás takový pokus. Vznikla tedy kolekce tří čepiček na jaro/podzim. Stejná příze – stejný háček – stejný konečný počet sloupků. Jediné čím se čepičky liší, (kromě barvičky) je druh použitého sloupku. Kromě této červené Denim z dlouhých sloupků se můžete ještě těšit na růžovou z polodlouhých sloupků a modrou z krátkých sloupků. Návod doplní videa a čepičky jsou určeny především začátečníkům. Dle mého názoru je dlouhý sloupek jeden z těch nejlehčích a krásně se nám hodí na jaro.

Dobré rady a tipy:

  • čepička je háčkovaná od magického kroužku od středu. Pokud Vám magický kroužek nejde, nahradíte ho pěti řetízkovými očky, které spojíte pevným okem. Do vzniklého kroužku pokračujete háčkováním podle řady jedna;
  • na čepičku jsem použila háček číslo pět. Bohužel návod nelze přizpůsobit Vašemu utahování. Pokud se čepička po čtvrté – páté řadě vlní (vypadá jak medúza), musíte práci vypárat. Tady máte dvě možnosti – buď změnit velikost háčku, tj. vezmete menší číslo, nebo snížíte počet sloupků v první řadě, tj. místo 12 budete mít např. jen deset. Za dodržení schématu přidávání dle návodu by Vám měl vyjít hezký tvar. Bude se samozřejmě lišit počet sloupků, který je potřeba upravit podle vlastní velikosti, případně přidat jednu řadu, ve které rozpočítáte pravidelné přidávání na konečný počet 72 dlouhých sloupků;
  • pokud Vám vznikne po prvních pár řadách spíše kopeček než placaté kolečko, větší háček už nedoporučuji, museli byste přidat počet sloupků do magického kroužku, např. 14;
  • při rozšiřování háčkujeme poslední sloupek do očka k náhradě. V řadách, kde nepřidáváme, háčkujeme poslední sloupek do očka před náhradu;
  • počítáme sloupky v řadě!
  • návod je zpracovaný tak, abyste přidávali do stejného místa. Osobně to nedělám – spíše doporučuji posunovat přidávání o dvě očka dopředu nebo dozadu, ale vyzkoušejte, co Vám vyhovuje;
  • poslední řada zadních krátkých reliéfních sloupků je volitelná. Pokud je pro Vás tento sloupek složitý, stačí řadu nahradit obyčejnými krátkými sloupky.

Ať se dílko podaří.

Čepička Denim DS
Příze: YarnArt Denim Washed, zakoupíte na www.pletemesi.cz a www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 1 klubíčko na uvedenou velikost
Háček: 5 mm
Rozměry: šířka v lemu 22 cm, výška 17 cm, obvod 51-52 cm
Jehla s velkým ouškem, cedulka nebo knoflík, případně kytička na dozdobení
Časový rozpočet: 3 hodiny
Pro začátečníky (doporučuji kombinaci návod a video!)

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhé sloupky
MK – magický kroužek
KS – krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek (volitelný)

Háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO za DS a 1 ŘO za KS. Náhrada JE součástí vzoru. Řady končíme PO. Základy háčkování zde. Po ukončení přidávání můžeme vyzkoušet tzv. rovný šev. To znamená, že háček vedeme jednou k náhradě a jednou do sousedního očka. Pokud budeme počítat, počítání nám pomůže, kam vést háček pro poslední sloupek v řadě.

Denim, háček 5 mm
1. řada: N za DS, 11 DS do MK, ukončíme PO (12).
2. řada: N za DS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále zdvojíme každé očko, končíme PO (24).
3. řada: N za DS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme DS, od tohoto místa schéma 2DS – 1 DS, opakujeme, končíme PO (36).

4. řada: N za DS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme DS, od tohoto místa schéma 2DS – 1 DS – 1 DS, opakujeme, končíme PO (48).
5. řada: N za DS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme DS, od tohoto místa schéma 2DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS, opakujeme, končíme PO (60).
6. řada: N za DS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme DS, od tohoto místa schéma 2DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS, opakujeme, končíme PO (72).

7. – 12. řada: N za DS, háčkujeme DS do DS, končíme PO (72).
13. – 19. řada: N za KS, KS do každého očka, opakujeme, končíme PO. (72).
20. řada: N za KS, ZRKS kolem KS z předchozí řady. Končíme PO, přízi ukončíme (72).

Pozn. Hloubku čepičky upravíme dle měření hlavičky dítěte.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Čepičku dozdobíme například knoflíkem, štítkem nebo kytičkou.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování Crochet, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.