Čepička Stone Washed II.

8.4.2020

A pokračujeme v denimovém opojení. Přízi Stone Washed holandské značky Scheepjes si určitě zamilujete. Klubíčko se hodí na jaro či na podzim na čepice, šály, šátky, svetříky či dětské deky do kočárku.

Scheepjes Stone Washed se prodává v 50 gramovém klubíčku s návinem 130 metrů a složením 78% bavlna a 22% akryl. Stone Washed má své vlastní podnázvy a tuto konkrétní naleznete pod jménem Peridot. Ne náhodou se jedná o názvy kamenů, které s přízí doslova ladí.

Tuto nádhernou přízi poskytl e-shop www.nemravka.cz, rozbalování balíčku klubíček můžete zkouknout zde.

Co se týče čepičky, hned na začátku Vás možná pobavím. To si tak háčkujete a natáčíte čepičku a na konci, při posledním záběru kolem půlnoci zjistíte, že jste natočili úplně jiný vzor. V poznámkách jsem měla napsáno – křížené polodlouhé sloupky, ale zapomněla jsem si tam poznačit tu důležitou část – přední křížení. No a díky tomuto omylu máme čepičku sice z křížených polodlouhých sloupků, ovšem tentokrát se jedná o křížení vedené zezadu sloupku.

Návod je zpracován pro velikost 49-50 centimetrů (3-4 roky) a vystačí Vám přesně jedno klubíčko. Stejně jako u druhého typu platí, že pro zmenšení velikosti zkuste ve videu nakoukat čtvrtou řadu a případně snížit počet sloupců. Pro zvětšení čepice zkuste ve videu mrknout na řadu šest, kde je rozšíření ukázáno. Tento vzorek je možná krapet složitější než přední křížení. Vzor připomíná hráškový pletený vzor a je moc povedený.

No a my se pustíme i do této krásky.

Čepička Stone Washed II.
Příze: Scheepjes Stone Washed, barva Peridot, zakoupíte na www.nemravka.cz
Spotřeba: jedno klubíčko
Háček: 5 mm
Rozměry: obvod 48-50 cm, šířka čepice v lemu 19 cm, výška čepice 16 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek, označovač
Časový rozpočet: cca 2 hodiny
Pro mírně pokročilé (doporučuji vytisknout návod a háčkovat s videem)

MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
PDS – polodlouhý sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Háčkujeme do magického kroužku. Řada začíná tzv. náhradou „N“, tj. 2 ŘO místo prvního PDS, 1 ŘO místo prvního KS. Řada končí PO. Pokud se Vám MK nedaří, spojte čtyři ŘO pomocí PO do kroužku. Do třetí řady JE náhrada součástí počtu, od čtvrté řady náhrada NENÍ součástí vzorku. Základy háčkování, včetně postupu na magický kroužek zde.

ČEPICE, Stone Washed, háček 5 mm
1. řada: N za PDS, 9 PDS do MK, PO (10)
2. řada: N za PDS, háček vedeme do očka k náhradě a uháčkujeme PDS, dále zdvojíme každé očko, končíme PO. (20)
3. řada: N za PDS, háček vedeme do očka k náhradě a uháčkujeme PDS, do následujícího očka uháčkujeme PDS, háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS, opakujeme, končíme PO. (30)

4. řada: N za PDS, VZOREK háček vedeme do sousedního očka a uháčkujeme první PDS, ŘO, háček vedeme zpátky do očka k náhradě a uháčkujeme druhý PDS – mrkněte do videa, jakým speciálním způsobem vedeme háček zezadu dopředu do očka tak, aby Vám vznikl stejný vzor jako mně. Takto nám vznikl křížek z PDS křížený zezadu.

První křížení jde krapet hůře v každé řadě, následující jsou už přehledná. Pro další křížení háček vedeme do sousedního očka a uháčkujeme první PDS, ŘO, háček vedeme ze zadní strany směrem dopředu do očka předchozího prvního PDS a jakoby za prací uháčkujeme druhý PDS. Pro další křížení háček vedeme ob očko (jedno očko vynecháme), uháčkujeme první PDS, ŘO, háček vedeme zezadu směrem dopředu do očka předchozího prvního PDS (jedno očko je vynechané) a uháčkujeme druhý PDS. Schéma v této řadě tedy je křížený PDS, křížený PDS, očko vynechat a křížení vést nad vynechaným jedním očkem. Opakujeme do konce řady, končíme PO. Máme základ pro 22 sloupců.

Pozn. Pokud budeme háčkovat křížený PDS do každého očka, placka se bude vlnit. Proto je potřeba pravidelně očka vynechávat. Pokud se ztrácíte v křížcích, zkuste si dát pod řetízková očka označovače.

5. řada: N za PDS, VZOREK háček vedeme pod ŘO mezi křížením z předchozí řady a uháčkujeme první PDS, ŘO, háček vedeme zpět k náhradě a uháčkujeme druhý PDS, dále háčkujeme křížený PDS vždy pod ŘO mezi křížením z předchozí řady, tj. háček vedeme pod ŘO, uháčkujeme první PDS, ŘO, háček vedeme pod ŘO předešlého křížení směrem zezadu dopředu a uháčkujeme PDS. Počítáme křížení v řadě, opakujeme, končíme PO. Stále máme 22 sloupců.

6. řada: N za PDS, háček vedeme pod ŘO mezi křížením z předchozí řady a uháčkujeme první PDS, ŘO, háček vedeme zpět k náhradě a uháčkujeme druhý PDS, dále háček opět vedeme pod ŘO prvního křížku, ŘO a háčkem se vracíme pod ŘO předešlého křížku směrem zezadu dopředu a budeme rozšiřovat. Pro rozšíření využijeme spoj mezi křížky, tj. háček vedeme pod křížení (ne pod ŘO), uháčkujeme první PDS, ŘO, háček vedeme zezadu dopředu pod ŘO předešlého křížku a uháčkujeme druhý PDS. Dále háček vedeme pod ŘO následujícího křížení, uháčkujeme první PDS, ŘO, háček vedeme pod spoj a uháčkujeme PDS. Schéma v této řadě jsou dva klasické křížky a rozšíření ve vzoru s využitím spoje. Opakujeme schéma, končíme PO. V této řadě máme 29 sloupců.

7. řada: N za PDS, v této řadě opět rozšiřujeme, ale jen 6x, tj. háčkujeme tři klasické křížky a následuje rozšíření s využitím spoje. Schéma opakujeme, poslední rozšíření však neprovedeme, rozšíříme na 35 sloupců. Řadu končíme PO.
8. – 15. řada: N za PDS, háčkujeme křížky pod ŘO, máme 35 sloupců, končíme PO.

Pozn. Šev se stáčí mírně doprava! Pro rovný šev musíte střídat počátek prvního křížení, tj. jednou háček vedeme hned pod první ŘO a křížek končíme v náhradě, počítáme sloupce v řadě. V následující řadě háček vedeme AŽ pod druhé ŘO a křížek končíme pod ŘO před náhradou. Počítáme a na konci řady musíme jedno křížení přidat s využitím očka u náhrady.

LEM, Stone Washed, háček 5 mm
16. řada: N za KS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme KS, dále háčkujeme jeden KS pod spoj a jeden KS pod ŘO, opakujeme, končíme PO. (70 KS)
17. – 22. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, řadu končíme PO. (70 KS)
23. řada: N za KS, háčkujeme ZR KS, končíme PO, přízi ukončíme (70 ZRKS)

Dokončení
Volné konce zapošijeme a doplníme například cedulku nebo aplikaci.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Rozbalování balíčku a slevová akce YarnArt - www.krampolinka.cz 6.9.2022 at 11:30

    […] YarnArt DENIM, 50g/130m, 80% bavlna, 20% akryl na podzimní a jarní tvoření od čepic, plédů, svetříků, ponč či dek. V rámci jarní Covid situace jsem pro začátečníky z této příze připravila videonávody na tři čepičky. Čepičku z krátkých sloupků nalezente zde, z polodlouhých sloupků zdea z dlouhých sloupků zde. Denim lze použít i v návodu na čepičky pro pokročilé, například videonávod na čepičku Stone Washed I a Stone Washed II. […]

  • Reply Výběr návodů na jarní čepice - www.krampolinka.cz 23.9.2022 at 6:32

    […] Video návod na jarní háčkovanou čepičku Stone Washed II. zde […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.