Crop svetr Rhapsody

1.10.2021

Crop svetr aneb svetřík do pasu s naducanými rukávy. Dnes si uháčkujeme tento módní trend z YarnArt Rhapsody.

YarnArt Rhapsody se prodává ve velkém klubíčku, 200 gramů s návinem 540 metrů. Jedná se o samovzorovací směsovou přízi ve složení 25% vlna a 75% akryl. Díky jemnému zákrutu je příze nadýchaná a nekouše.  Příze se hodí od podzimu do jara na svetry, ponča, kardigany, šály, plédy, čepice či zimní šátky.

Přízi YarnArt Everest Fine nám věnovalo BezvaPleteni.cz, výhradní dovozce YarnArt a zakoupíte na Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk s 5% slevou.

Co se týče svetříku, je velice jednoduchý. Háčkujeme přední a zadní díl ve tvaru obdélníku, které sháčkujeme na ramenou a v podpaždí. Naháčkujeme rukávy, které můžeme postupně rozšířit. Olemem se rukáv stáhne a bude vypadat naducaně. Dále olemujeme spodní část a výstřih a máme hotovo. Svetřík nemá tvarované ani průramky ani výstřih. Svetřík háčkujeme na potřebnou šířku postavy, spíše větší. Největší úskalí je “trefit” výšku svetříku. Doporučuji buď přiměřovat k oblíbenému svetru, co máme doma, nebo se změřit od ramenou k pasu, tj. jak dlouhý prvotní řetízek potřebujeme uháčkovat. Musíme počítat s tím, že následným háčkováním se řetízek/pruh předního a zadní dílu krapet srazí.

Co se týče vzoru, háčkujeme křížené dlouhé sloupky nad sebou. Příze je samovzorovací a vzoruje do pruhů. Na svetřík jsem spotřebovala necelá tři klubíčka a zdálo se mi, že se snad jediný barevný přechod v klubíčku neopakuje. No a my se pustíme do práce. Svetřík krásně hřeje a rychle přibývá, tak ať ho brzy unosíte. Navíc mi zůstalo i na čepici velikost 55-57 cm, takže se brzy můžete těšit na další doplněk ve stejném vzoru. Video návod na čepici zde.

Pokud budete mít crop svetřík hotový a máte chuť inspirovat ostatní, prosím přidávejte svá dílka do tohoto příspěvku na FB. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a pomáháte si navzájem.

Crop svetr Rhapsody
Příze: YarnArt Rhapsody č. 331 , zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: necelá tři klubíčka
Háček: 5 mm, 6 mm
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Rozměry:  55 cm šířka, 49 cm přední délka, 47 cm délka rukávu měřeno od podpaždí
Jehla s velkým ouškem, štítek, označovač
Časový rozpočet: 20 hodin
Pro začátečníky s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Svetr je háčkovaný ze dvou dílů. Díly háčkujeme po řadách tam a zpět. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS. První DS háčkujeme k náhradě, dále pokračujeme vzorem křížených DS. Na konci řady háčkujeme DS do druhého očka náhrady, otočíme. Rukávy háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady pevnými oky. Lemy háčkujeme krátkými sloupky. Řada začíná náhradou N, tj. 1-2 ŘO místo prvního KS a končí PO. Olemováním krátkými sloupky se lem stáhne, proto především u rukávů zkoušíme, zda-li nám lemem projde zápěstí!

Svetr, přední/zadní díl, háček 5 mm
1. řada: začínáme 62 oček pružného řetízku + 2 očka na otočení
2. řada: do prvního očka pružného řetízku háčkujeme DS. Vzorek křížených DS – nahodím, očko přeskočím, do následujícího vedu háček, uháčkuji DS, ŘO, nahodím, háček vedu do přeskočeného očka, uháčkuji DS. Vzor opakujeme do konce řady. Do posledního očka uháčkujeme DS, otočíme. Máme 30 sloupců vzoru.

Svetr, přední/zadní díl, háček 6 mm
3. řada: N za DS, DS k náhradě. Háček vedeme do mezery mezi sloupce za první křížený sloupek z předchozí řady, uháčkujeme DS, ŘO. Vracíme se háčkem před první křížení do mezery a uháčkujeme DS, tj. háčkujeme křížené DS do mezer mezi křížení z předchozí řady.  Máme 30 sloupců vzoru.
4. – 51. řada: opakujeme řadu 3. Máme 30 sloupců vzoru.

Sháčkování ramenou, 6 mm
Jakmile máme hotové oba díly – výška 46 cm, šířka 55 cm, položíme je na sebe. Sháčkujeme 12-13 sloupců na rameni pomocí krátkých sloupků. Háčkujeme dva krátké sloupky na jednu vodorovnou řadu. Končíme PO. Zopakujeme na protilehlé straně.

Sháčkování podpaždí, 6 mm
Vynecháme 12 sloupců vzoru pro rukáv od ramenního švu a sháčkujeme zbylé sloupce od dolního lemu směrem nahoru. Háčkujeme dva krátké sloupky na jeden vzor křížených DS, tj. háček vedeme pod ŘO a mezi sloupce na jedné straně, na druhé straně háčkujeme KS do očka pružného řetízku.

Svetr, rukáv, háček 6 mm
1. řada: navážeme přízi v podpaždí, v prvním očku řetízku. N za DS. Neháčkujeme do pružného řetízku, ale pod něj. Kopírujeme vzor, tj. křížené DS. Na protilehlé straně řetízek mít nebudete, tj. budete háčkovat křížený DS mezi sloupce. Nové křížení vznikne na ramenním švu a v podpaždí. Jakmile doháčkujeme na konec řady, do další řady přejdeme rovnou pomocí vzoru, tj. háček vedeme do mezery za první křížení z předchozí řady, uháčkujeme DS, ŘO a háček vedeme do mezery mezi křížení a náhradu a uháčkujeme DS. Tímto způsobem jsme se přesunuli do další řady a budeme háčkovat tzv. dokola, tj. beze švu. Máme 26 sloupců vzoru.
2. – 9. řada: háčkujeme křížené DS do mezer.

10. řada: rozšíření (volitelné) provedeme v podpaždí. Pro rozšíření vedeme háček pod ŘO v křížení z předchozí řady, uháčkujeme DS, ŘO a háček vedeme do mezery před křížení, uháčkujeme DS. Pro další křížení háček vedeme do mezery za stejné křížení, uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme do středu křížku pod ŘO a uháčkujeme DS. Nad jedním křížením nám vzniknou dva křížky. Vložíme sem označovač, abychom věděli v další řadě, že máme háčkovat dva křížené DS. Dále háčkujeme křížené DS.
11. – 13. řada: háčkujeme křížené DS do mezer.

14. řada: stejná jako 10
15. -17. řada: háčkujeme křížené DS do mezer.

18. řada: stejná jako 10
19. – 21. řada: háčkujeme křížené DS do mezer.

22. řada: stejná jako 10
23. – 25. řada: háčkujeme křížené DS do mezer.

26. řada: stejná jako 10
27. – 29. řada: háčkujeme křížené DS do mezer.

30. řada: stejná jako 10
31. – 33. řada: háčkujeme křížené DS do mezer.

34. řada: stejná jako 10
35. – 38. řada: háčkujeme křížené DS do mezer. V poslední řadě tři křížení do konce háčkujeme křížené PDS, křížené KS, PO do prvního očka, PO pod ŘO. Máme 32 sloupců vzoru.

Lem rukáv, háček 6 mm
39. řada: N za KS, háčkujeme KS pouze pod ŘO. Máme 32 KS. Řadu končíme PO.

Lem rukáv, háček 6/5 mm 
40. – 51. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO.

Svetr spodní lem, háček 6 mm
1. řada: Začínáme v místě, kde je šev. ŘO místo prvního KS. Háčkujeme schéma 2 KS na jednu vodorovnou řadu a 1 KS na vodorovnou řadu. Obháčkujeme spodní stranu. Řadu končíme PO.

Svetr spodní lem, háček 5 mm
2. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS. Sháčkujeme každý 9 a 10-tý KS. Řadu končíme PO.
3. – 10. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO.

Svetr olem výstřih, háček 6 mm
1. řada: Začínáme v místě kde je šev. ŘO místo prvního KS. KS k náhradě. Háčkujeme schéma 2 KS na jednu řadu a KS na druhou řadu. Řadu končíme PO.
2. – 3. řada: N za KS, KS do KS. Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.