Deka Crazy Color

27.1.2019

YarnArt Crazy Color jsem měla doma již od podzimu. Stále mi na ni nezůstával čas a taky chyběl nápad, co z toho vytvořit. No a tento týden zkrátka vznikla deka pro miminko.

Crazy Color je směsová příze 25% vlna a 75% akryl. Krásně hřeje, díky vzorku je navíc pěkně hutná a příze jakoby zdvojená, takže je vhodná pro miminka do kočárku od podzimu do jara. Na domácí pohodlíčko nebo na zem pak celoročně. V pleteném provedení má příze zajímavý samovzorovací efekt. Kupodivu i zde na dece se projevilo samovzorování, takže když dodržíte postup ve videu, jak správně navázat přízi (a oželíte kousek, který se Vám do projektu zkrátka nehodí), tak Vám vzniknou zajímavé ubíhající vodorovné proužky. V jednom 100 gramovém klubíčku naleznete 260 metrů, takže i v jednoduchém provedení můžete přízi díky složení použít na podzim nebo jaro. Ve zdvojeném provedení zvládnete i zimní sezónu.

Na deku jsem spotřebovala 4.5 klubíčka (zdvojený vzorek přízí nešetří). Zůstalo by na miminkovskou čepičku. Pro větší velikost začněte řetízek na sudý počet oček.

Přízi pro projekt věnovalo www.bezvapleteni.cz, za což mnohokrát děkuji.

Deka Crazy Color, rozměr 62×81 cm
Příze: YarnArt Crazy Color, spotřeba 4.5 klubíčka, barva 172, příze je dostupná na objednání na www.mojegalanterka.cz, pro galanterie a eshopy k zakoupení ve velkoobchodě www.bezvapleteni.cz
Háček: 6 mm na deku a 5 mm na spodní okraj

Štítek nebo cedulka, knoflík, kytička na dozdobení
Hodinový rozpočet: cca 12 hodin včetně úprav
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek

Deka je háčkovaná po řadách tam a zpět. Končíme vždy do posledního očka náhrady předešlé řady (zachováme si co nejvíce rovný okraj). Řada začíná náhradou N, tj. pro PDS = 1 volné ŘO (nebo dvě), pro KS = 1 ŘO.

Crazy Color, háček 5 mm
1. řada: háčkujeme volně 84 ŘO, otočíme
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku, uháčkujeme PDS, dále PDS do každého ŘO, na konci řady máme 81 PDS + náhrada
3. řada: N za PDS, PDS, PDS, začínáme se vzorkem, tj. nahodíme přízi na háček, vedme háček do očka, nabereme přízi, nahodíme, háček vedeme do stejného očka, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, vedeme háček do stejného místa, vytáhneme přízi na háček (9 nitek), s nahozením vše stáhneme do jednoho očka a uděláme ŘO, véčka opakujeme do konečného počtu 38 véček, přičemž véčko ZAČÍNÁ v novém očku a končí hned v sousedním, atd. Na konci řady uděláme PDS, PDS, PDS (vedeme háček do náhrady z předešlé řady), otočíme

Háček 6 mm
4. řada: N 1 ŘO za KS, KS, KS, dále KS pod ŘO z předchozí řady a KS do spojovacího očka véčka, opakujeme. Na konci řady uháčkujeme KS, KS a KS (háček vedeme do náhrady z předchozí řady), otočíme
5. řada: N za PDS, PDS, PDS, háčkujeme véčka – nahodíme, vedeme háček OB ŘADU do mezery, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, vedeme háček do stejné mezery, vytáhneme přízi, nahodíme, vedeme háček do sousední mezery, vytáhneme přízi, nahodíme, vedeme háček do stejné mezery, vytáhneme přízi na háček (9 nitek) s nahozením VŠE stáhneme do jednoho očka a uděláme ŘO. Další véčko začínáme tam, kde minulé véčko skončilo (pozor rozdíl oproti třetí řadě). Na konci řady uděláme PDS, PDS, PDS, otočíme.

6.  – 62. řada: opakujeme řady 4 a 5. Poslední řada je řada KS. Končíme při spotřebování posledního čtvrtého klubíčka.

Olem, háček 6 mm
Boční část deky obháčkujeme pomocí PDS.
Horní a spodní část obháčkujeme pomocí KS.

Vějířkový olem
Začínáme v rohu deky a pokračujeme na delší boční část, tj. uháčkujeme 2 ŘO, 5 DS do jednoho místa , dvě očka vynechat, uděláme KS, očko vynechat, uháčkujeme vějířek, který se skládá z 5-ti DS. Toto schéma opakujeme po delších stranách deky. V rozích háčkujeme vějířek, který se skládá ze 7-mi DS.
V horní a dolní části vynecháváme mezi KS a vějířkem VŽDY JEN 1 OČKO. Olemování končíme 1 DS do vějířku v rohu deky.

Dokončení
Volné konce zapošijeme tak, aby nebyly vidět (deka může fungovat jako oboustranná). Dozdobíme knoflíčkem, kytičkou, aplikací.

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu! Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.