Dětský svetr Adore

5.3.2021

Dětský svetr z véčkového vzoru na jaro či podzim si určitě zamiluje nejen Vaše dítko. Háčkovala jsem z měkoučké YarnArt Adore.

YarnArt Adore se prodává ve 100g klubíčku s návinem 280 metrů. Jedná se o 100% antipilling akryl s mírným leskem, parádním výběrem barev a českým atestem TZÚ, takže je vhodná pro děti do tří let. Vlákno se skládá z několika nitek a zákrut je jemný, takže celé klubíčko, potažmo výrobek bude se správným háčkem krásně nadýchaný. Adore můžete použít od podzimu do jara na čepičky, sety, svetříky, deky či jiné oblečení.

YarnArt Adore nám věnoval dovozce BezvaPleteni.cz, moc děkuji a klubíčka zakoupíte na PletemeSi.cz nebo Pletiemesi.sk. Video z rozbalování balíčku naleznete zde .

Co se týče svetru, háčkovala jsem od sedla pro dětskou velikost 110-116 po řadách na obvod hlavy 50-52 cm. Řada začíná náhradou a končí pevným okem. Na sedlo navazuje tělo svetříku, které jsem již háčkovala bez ukončování řad tzv. dokola, abych se vyhnula švu. Rukávy jsou taktéž háčkované tzv. dokola bez ukončení řady. Před patentem jsem je zužovala.

Co se týče vzorečku, použila jsem véčka z polodlouhých sloupků, tj. dva sháčkované polodlouhé sloupky a řetízkové očko. Tento vzoreček je poměrně hutný a na celý svetřík jsem spotřebovala necelá tři klubíčka Adore. Co se týče patentů, můžete buď použít menší háček nebo změnit vzorek na KS véčka, tj. dva krátké sloupky sháčkované dohromady a řetízkové očko. No a my se pustíme do háčkování.

Svetřík Adore
Příze: YarnArt Adore růžová č. 338, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 3x100g na uvedenou velikost
Háček: 5 a 6 mm
Rozměry: přední délka 47 cm, šířka v podpaždí 32 cm, délka rukávu od krku 49 cm, šířka rukávu 13 cm, velikost 110-116, obvod hlavy 50-52
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, 4 x označovače
Časový rozpočet: 10 hodin
Pro mírně pokročilé s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
KS véčko – dva KS sháčkované do jednoho očka a ŘO

PDS véčko – dva PDS sháčkované do jednoho očka a ŘO
PO véčko – dvě PO sháčkované do jednoho očka a ŘO

Svetřík háčkujeme od sedla po řadách. Řada končí pevným okem a začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního PDS. Tělo svetříku háčkujeme tzv. dokola, tj. bez ukončení řad. Poslední očka v řadách před ukončením příze tvoří véčka ze dvou sháčkovaných pevných ok. Náhrada není součástí součtu ok. Jak na pružný řetízek kolem krku a v podpaždí naleznete zde.

Svetřík, sedlo, háček 5 mm
1. řada: 56 ŘO pružného řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku, uháčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, 8 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, 18 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme druhý rukáv: ŘO, 8 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme zadní díl ŘO, 18 PDS, ŘO, PO.

Svetřík, sedlo, háček 6 mm
3. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 4 PDS véčka (nahodíme, háček vedeme do mezery mezi sloupky, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, háček vedeme ob mezeru, vytáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme všechna očka na háčku, ŘO; na začátku první véčko začíná pod ŘO a na konci poslední véčko končí pod ŘO). Na konci háčkujeme 1 PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS- ŘO- PDS pod ŘO.

Dále háčkujeme přední díl: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 9 PDS véček, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 4 PDS véčka a 1 PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 9 PDS véček, PDS pod ŘO, ŘO a PO.

4. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘOPDS pod ŘO, PDS do PDS, ŘO, dále 4 PDS véčka (nahodíme, háček vedeme pod ŘO před véčkem z předchozí řady, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, háček vedeme pod ŘO za véčkem z předchozí řady, vytáhneme přízi na háček, s nahozením sháčkujeme všechna očka na háčku, ŘO), na konci řady háčkujeme PDS do PDS, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS- ŘO- PDS pod ŘO. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, PDS pod ŘO, PDS do PDS, ŘO, dále 9 PDS véček, PDS do PDS, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO.

Dále háčkujeme rukáv: ŘO, PDS pod ŘO, PDS do PDS, ŘO, dále 4 PDS véčka, PDS do PDS, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl: ŘO, PDS pod ŘO, PDS do PDS, ŘO, dále 9 PDS véčka, PDS do PDS, PDS pod ŘO, ŘO a PO.

Pozn. Abychom mohli v sedle vytvořit další véčko, potřebujeme mít na začátku řady PDS pod ŘO a PDS do PDS+ŘO. Díky tomu si v další řadě vytvoříme na začátku a konci řady po jednom novém PDS véčku. Všeobecné pravidlo – na začátku řady po PDS, po kterém následuje PDS véčko, háčkujeme vždy ŘO. Toto ŘO využijeme v následující řadě pro začátek véčka. Rohy sedla si postupně srovnáváme. Pokud se sedlo na vnějším okraji stahuje, musíme vzít větší háček.

5. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘOPDS pod ŘO a ŘO, dále 6 PDS véček (první PDS véčko začínáme pod ŘO a končíme pod ŘO, tj. jakoby překročíme dva samostatné PDS z předchozí řady. Stejně postupujeme na konci řady.), na konci řady háčkujeme PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS- ŘO- PDS pod ŘO. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 11 PDS véček, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 6 PDS véček, PDS pod ŘO a ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 11 PDS véčka, PDS pod ŘO a ŘO a PO.

6. řada: stejná jako řada 4
7. řada: stejná jako řada 5, máme na rukávu 8 PDS véček, na předním/zadním díle 13 PDS véček
8. řada: stejná jako řada 4, máme na rukávu 8 PDS véček, na předním/zadním díle 13 PDS véček

9. řada: stejná jako řada 5, máme na rukávu 10 PDS véček, na předním/zadním díle 15 PDS véček
10. řada: stejná jako řada 4, máme na rukávu 10 PDS véček, na předním/zadním díle 15 PDS véček

11. řada: stejná jako řada 5, máme na rukávu 12 PDS véček, na předním/zadním díle 17 PDS véček
12. řada: stejná jako řada 4, máme na rukávu 12 PDS véček, na předním/zadním díle 17 PDS véček
13. řada: stejná jako řada 5, máme na rukávu 14 PDS véček, na předním/zadním díle 19 PDS véček

14. řada: stejná jako řada 4, máme na rukávu 14 PDS véček, na předním/zadním díle 19 PDS véček
15. řada: stejná jako řada 5, máme na rukávu 16 PDS véček, na předním/zadním díle 21 PDS véček (na začátku a konci řady máme jeden PDS)

Pozn. Rozměry rozloženého sedla: 38 cm délka, 31 cm šířka.

Svetřík, spojení sedla, háček 6 mm
16. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za PDS. V rohu háčkujeme PDS pod ŘO, dále 8 oček pružného řetízku a pomocí PDS pod ŘO do rohu sedla se spojíme s protilehlým rohem (už neháčkujeme oblast rukávů, ale přemostíme se pomocí řetízku ze zadního dílu na přední). Dále háčkujeme PDS pod ŘO, PDS do PDS, ŘO, 21 véček na přední díle, PDS do PDS, PDS pod ŘO, PDS pod ŘO v rohu sedla, 8 oček pružného řetízku a pomocí PDS pod ŘO do rohu sedla se spojíme s protilehlým rohem (opět neháčkujeme oblast rukávu). Dále háčkujeme PDS pod ŘO, PDS do PDS, ŘO, 21 véček na zadním díle, PDS do PDS, PDS pod ŘO a končíme PO do N.

17. řada: náhrada za PDS, PDS do PDS. Dále háčkujeme 8 PDS do osmi oček pružného řetízku. Dále háčkujeme v rohu PDS do PDS, ŘO, 23 véček na předním díle, ŘO, PDS do PDS, dále háčkujeme 8 PDS do osmi oček pružného řetízku, PDS do PDS, ŘO 23 véček na zadním díle, ŘO. Pro háčkování tzv. dokola háček vedeme do prostoru mezi náhradu a první PDS, vytáhneme přízi, háček vedeme ob mezeru, vytáhneme přízi a s nahozením sháčkuji všechna očka na háčku, ŘO (KS véčko). Od tohoto místa háčkujeme bez ukončení řad PDS véčka. Nezapomeneme sem vložit označovač.

18. řada: v podpaždí háčkujeme PDS véčko přes dva PDS z předchozí řady (4) a pokračujeme vzorem (23). Na konci předního dílu háčkujeme PDS véčka v podpaždí (4). Dále pokračujeme vzorem PDS véčka na zadním díle (23). Celkem 54 véček.

Pozn. V podpaždí můžeme rozšířit svetřík tak, že háčkujeme PDS véčko před a za pružným řetízkem. To stejné provedeme na protilehlé straně. Tím získáme 58 PDS véček = svetřík bude širší!

Svetřík, tělo, háček 6 mm
19. – 38. řada: háčkujeme PDS véčka dokola svetříku (54/58)

Svetřík, spodní lem, háček 6 mm
39 – 42. řada: háčkujeme KS véčka (54/58)

Svetřík, spodní lem, háček 5 mm

43. – 44. řada: háčkujeme KS véčka (54/58). Dvě véčka před koncem poslední řady háčkujeme jako dva sháčkované PO, ŘO, dále dva sháčkované PO, PO a PO. Přízi ukončíme.

Svetřík, rukáv, háček 6 mm
1. řada: začínáme v zadní části svetru a uděláme 2 ŘO. Zrcadlíme PDS véčka v sedle tak, aby nám vzorek opticky navazoval, tj. 18 véček v sedle, na konci řady háčkujeme 1 PDS véčko přes dva PDS (jeden PDS před rohem sedla a druhý PDS v rámci rohu sedla) a přejdeme na PDS véčka v podpaždí (4) – háčkujeme jakoby přes pružný řetízek do řady, kde již véčka máme. Pro háčkování tzv. dokola háček vedeme do prostoru mezi náhradu a první PDS, vytáhneme přízi, háček vedeme ob mezeru, vytáhneme přízi a s nahozením sháčkuji všechna očka na háčku, ŘO (1 KS véčko). Od tohoto místa háčkujeme bez ukončení řad PDS véčka (24 PDS véček). Nezapomeneme sem vložit označovač.

2. – 26. řada: háčkujeme 24 PDS véček.

27. řada: háčkujeme KS véčka, ale zužujeme ve vzoru, tj. háčkujeme KS véčko, KS véčko, KS véčko a následující véčko začínáme v následujícím očku (nikoliv v tom, kde končí předchozí véčko). Zredukujeme počet véček na 19 KS véčka.

Svetřík, rukáv, háček 5 mm
28. – 33. řada: háčkujeme 19 KS véček.

Druhý rukáv uháčkujeme stejně. Hlídáme si, abychom měli stejný počet véček.

Svetřík, lem u krku, háček 6 mm
1. řada: začínáme v zadní části svetříku (je tam rozparek). Háčkujeme PDS véčka a překračujeme pružný řetízek. Navazujeme opticky na véčka dle sedla svetříku. Do další řady přejdeme pomocí KS véčka, tj. háček vedeme do mezery mezi náhradu a první sloupek a uháčkujeme KS véčko. Od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady.

Svetřík, lem u krku, háček 6 mm/5 mm podle toho, jak moc potřebujeme stáhnout výstřih ke krku
2. – 4. řada: háčkujeme KS véčka, dvě véčka před koncem poslední řady háčkujeme jako dva sháčkované PO, ŘO, dále dva sháčkované PO, PO a PO. Přízi ukončíme.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Svetřík dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.