Háčkovaná kukla pro miminko

17.10.2019

A ještě jedna háčkovaná kukla pro úplné začátečníky a v miminkovské velikosti.

Vzpomněla jsem si na film S tebou mě baví svět z roku 1982. Mám dojem, že jsem tam zahlédla kuklu na jednom z dětí. Já se však tentokrát nechala inspirovat pletenou kuklou ze severských zemích. Pletou ji z merina a miminka v ní vypadají jako malí skřítci. Nedalo mi to a vytvořila jsem tuto háčkovanou alternativu. Velikostně je opravdu pro miminka cca 3.5 – 4 kg, takže 0-2 měsíce a kukla je zpracovaná tak, aby se vešla pod bundu. Vzoreček je úplně jednoduchý, takže zvládne každý začátečník.

Zvolila jsem přízi Nako Lolipop, což je 100 gramové klubíčko s návinem 230 m a jedná se o 100% prémiový akryl. Lolipop je moje srdeční záležitost a víte proč? Když jsem v roce 2016 poprvé uchopila háček s tím, že budu vytvářet setíky pro miminka na focení, právě z Lolipop jsem uháčkovala skřítkovskou čepičku a kalhotky. A tak jsem ráda, že jsem měla možnost se k této přízi vrátit. Nako Lolipop pro projekt věnoval e-shop www.primaprize.cz a video z rozbalování balíčku naleznete zde.

Vzoreček je určený úplným začátečníkům. Jedná se rozšířené krátké sloupky, tj. výškově je to téměř PDS, ale hustotou spíše KS. Co se týče velikosti – zvětšíte tak, že změříte hlavičku viz obrázek, tím získáte délku základního pruhu, ke kterému naháčkujete nákrčníkovou část. Co se týče šíře pruhu, změříte obvod hlavy, který vydělíte dvěma a při obháčkování kapuce připočítáte minimálně 5 cm šíři lemu z reliéfních sloupků.

Tak směle do toho, půl je hotovo.

Háčkovaná kukla Lolipop
Příze: Nako Lolipop, 1 necelé klubíčko, kousek šňůrky 3 mm Prima Šňůry, zakoupíte na www.primaprize.cz
Háček: 5 mm a 6 mm
Rozměry: délka pruhu kapuce 32-33 cm, šířka pruhu 16 cm, šíře lemu z reliéfních sloupků 5 cm, celková délka kukly 23 cm
Jehla s velkým ouškem, cedulka/knoflík
Časový rozpočet: 2 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
RKS – rozšířený krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek

Začínáme pružným řetízkem, video zde. Kapuce je háčkovaná po řadách tam a zpět, nákrčníková část je háčkovaná dokola, řada končí PO a začíná náhradou N, tj. ŘO za KS, 2 ŘO za PDS, 2 ŘO za RKS.

Kapuce, Lolipop, háček 5 mm
1. řada: 20 oček pružného řetízku a 2 ŘO na otočení
2. řada: RKS do třetího očka od háčku, dále RKS do každého očka, otočíme (celkem včetně náhrady máme 21 RKS), ob řadu si počet oček zkontrolujeme
3. řada: N za RKS, RKS do RKS, otočíme (21 RKS)
4. – 40. řada: N za RKS, RKS do RKS, otočíme (21 RKS), přízi neukončíme a pokračujeme ve sháčkování kapuce.

Sháčkování kapuce, háček 5 mm
Pruh přeložíme napůl (lícovou stranou dovnitř) a sháčkujeme do tvaru kapuce pomocí KS. Převrátíme tak, aby šev byl uvnitř kapuce, přízi ukončíme.

Olemování kapuce, Lolipop, háček 5 mm
1. řada: N za PDS, na jednu řadu RKS vychází 1 PDS + 1 PDS ve spoji kapuce (41PDS), otočíme.
2. – 6. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS, otočíme, v poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme v háčkování nákrčníkové části.

Nákrčníková část, Lolipop, háček 5 mm
Přeložíme reliéfní část kapuce tak, aby byla vně kapuce a vytvořila tunýlek pro šňůrku. Přiháčkujeme ke kapuci pomocí PO.
1. řada: N za PDS, dále 6 PDS k okraji kapuce, 5 ŘO pod bradou, ŘO připojíme pomocí PDS k protilehlé straně, zde máme také přeloženou reliéfní část kapuce, kterou pomocí PDS přiháčkujeme ke kapuci, hlídáme si, abychom na obou stranách kapuce měli stejný počet PDS (20 PDS – 1 PDS spoj – 20 PDS + ŘO pod bradou), dále háčkujeme PDS a řadu končíme PO.
2. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS, pod bradou uháčkujeme 5 PDS, pokračujeme ve střídání PRPDS a ZRPDS, otočíme.
3. – 6. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS, otočíme, v poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme v háčkování nákrčníkové části.

Nákrčníková část, Lolipop, háček 6 mm
1. řada: N, háčkujeme PDS, končíme PO
2. řada: N, rozšíříme každý pátý sloupek z předchozí řady, končíme PO
3. řada: N, háčkujeme PDS, končíme PO.

Spodní lem nákrčníkové části, Lolipop, háček 6 mm
1. řada: N za KS, dvě očka vynecháme a háčkujeme vějířek, tj. 5 DS do stejného očka, očko vynecháme, do následujícího uháčkujeme KS, opakujeme a na konci přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Olemování kapuce přišijeme ke kapuci a tunýlkem protáhneme šňůrku, kterou zauzlíkujeme. Našijeme cedulku nebo knoflík.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.