Kulich Passion Stromečky

10.1.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme pořádnou zimní čepici. Budeme háčkovat z příze Performance Passion Merino.

Performance Passion Merino je klubíčko 50 gramů s návinem 55 metrů. Co do složení se jedná 100% merino. Díky tloušťce příze se jedná vyloženě o zimní záležitost a klubíčko se hodí od čepice po svetříky, deky do kočárku, šály, tunely či ponča. Příze je velice příjemná, měkoučká a nekouše. Passion Merino mírně pruží a krásně hřeje.

Passion Merino nám věnoval Bulharský výrobce Performance Yarn. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek o Performace Yarn zde.

Kulich je háčkovaný od magického kroužku. Podle tohoto návodu si můžete uháčkovat dospěláckou verzi pro obvod 55-56 cm nebo dětskou 51-54 cm, viz video návod na dětskou verzi pod textem. Budeme háčkovat obyčejné krátké sloupky a ukážeme si, jak kombinovat dvě barvy tak, aby vznikl obrázek. Nejprve natrénujeme puntíky, ve spodní části kulicha máme háčkované stromečky. Spodní lem tvoří krátké zadní reliéfní sloupky, čímž u takto silné příze vznikne zajímavý praktický okraj. Podobný návod jsem zpracovala v roce 2017 z žinylky – kulíšek pro miminko, mrkněte sem.

Dětská i dospělá velikost má stejný počet sloupků, tj. budeme rozšiřovat až na 66 krátkých sloupků. Velikost se liší počtem řad na “délku” (hloubka) čepice a střídáním háčků. Pro pohodlnou čepici 56-58 cm doporučuji rozšířit na 68-70 krátkých sloupků. Příze pruží, takže se kulich krásně přizpůsobí a nošením povolí.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se kulichem Passion podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Kulich Passion 
Materiál: Passion Merino, hořčicová 07 a smetanová 09, zakoupíte na www.performanceyarn.com
Spotřeba: 2 klubíčka hořčicové a 1 klubíčko smetanové na jednoho kulicha, nebo 3 klubíčka hořčicové a 1 klubíčko smetanové na celý set pro tuto velikost
Háček: 7 mm a 6 mm
Rozměry: dospělý kulich 24 cm v lemu, 19 cm hloubka čepice, dětský kulich 24 cm v lemu, 18 cm hloubka čepice
Velikost: 51-56 cm
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, bambule Mia Handmade Design, kožený štítek

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
KS – krátké sloupky
PO – pevné oko
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek
MK – magický kroužek

Postup:
Háčkujeme do magického kroužku. V první řadě náhrada není součástí vzoru, od dalších řad náhradu, tj. 1 volné ŘO započítáváme do součtu ok. Řada začíná náhradou N, tj. 1 volné ŘO místo KS a končí PO. Rozšiřování provádíme ve stejném místě a ze základní placky postupně vzniká šestiúhelník. Doporučuji používat označovač, jak do prvního očka náhrady, tak do míst rozšíření. Pro způsob háčkování druhou barvou doporučuji mrknout na video pod textem.

Velikost dětská, 51-54 cm – VIDEONÁVOD! (Velikost dospělá čtěte dále)
Kulich, hořčicová, háček 7 mm
1. řada: N, 6 KS do MK, PO.
2. řada: N, KS do očka náhrady. Zdvojíme každé oko, PO. (12)
3. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS, PO. (18)
Kulich, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
4. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (24) POZOR! V této řadě vedeme smetanovou přízi za čepicí a každý druhý KS háčkujeme smetanovou přízí. Pro způsob háčkování mrkněte na video (pod textem)

Kulich, hořčicová, háček 7 mm
5. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (30)

Kulich, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
6. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS , PO. (36) POZOR! V této řadě vedeme smetanovou přízi za čepicí a každý třetí KS háčkujeme smetanovou přízí. Pro způsob háčkování mrkněte na video (pod textem)

Kulich, hořčicová, háček 7 mm
7. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (42)

Kulich, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
8. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (48) POZOR! V této řadě vedeme smetanovou přízi za čepicí a každý čtvrtý KS háčkujeme smetanovou přízí. Pro způsob háčkování mrkněte na video (pod textem)

Kulich, hořčicová, háček 7 mm
9. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (54)

Kulich, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
10. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (60) POZOR! V této řadě vedeme smetanovou přízi za čepicí a každý pátý KS háčkujeme smetanovou přízí. Pro způsob háčkování mrkněte na video (pod textem)

Kulich, hořčicová, háček 7 mm
11. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Pro rovný šev střídáme vedení háčku jednou k náhradě a poté do druhého očka od náhrady. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

Kulich, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
12. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (66) POZOR! V této řadě vedeme smetanovou přízi za čepicí a každý šestý KS háčkujeme smetanovou přízí. Pro způsob háčkování mrkněte na video (pod textem) (66)

Kulich, hořčicová, háček 7 mm
13. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Pro rovný šev střídáme vedení háčku jednou k náhradě a poté do druhého očka od náhrady. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

Kulich, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
14. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Pro rovný šev střídáme vedení háčku jednou k náhradě a poté do druhého očka od náhrady. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. POZOR! V této řadě vedeme smetanovou přízi za čepicí a každý sedmý KS háčkujeme smetanovou přízí. Pro způsob háčkování mrkněte na video (pod textem) (66)

Kulich, hořčicová, háček 7 mm
15. – 17. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Pro rovný šev střídáme vedení háčku jednou k náhradě a poté do druhého očka od náhrady. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

Kulich – vzor stromečků, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
18. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Smetanovou přízi vedeme za prací. Háčkujeme N+3 KS hořčicovou barvou, následující KS háčkujeme smetanovou. Dále háčkujeme 6 KS hořčicovou a 1 KS smetanovou. Opakujeme do konce řady. Máme základ pro 9 stromečků. Řadu končíme PO. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

19. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Smetanovou přízi vedeme za prací. Háčkujeme N+3 KS hořčicovou barvou, následující dva KS háčkujeme smetanovou. Dále háčkujeme 5 KS hořčicovou a 2 KS smetanovou. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

Pozn. Zahájení vzoru přizpůsobíme prvnímu KS smetanovou  barvou v předchozí řadě. Může se stát, že budete mít N+2 KS, jelikož budete kvůli rovnému švu mít jiný počet sloupků na začátku řady!

20. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Smetanovou přízi vedeme za prací. Háčkujeme N+3 KS hořčicovou barvou, následující tři KS háčkujeme smetanovou. Dále háčkujeme 4 KS hořčicovou a 3 KS smetanovou. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

21. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Smetanovou přízi vedeme za prací. Háčkujeme N+2 KS hořčicovou barvou, následující čtyři KS háčkujeme smetanovou. Dále háčkujeme 3 KS hořčicovou a 4 KS smetanovou. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

22. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Smetanovou přízi vedeme za prací. Háčkujeme N+2 KS hořčicovou barvou, následujících pět KS háčkujeme smetanovou. Dále háčkujeme 2 KS hořčicovou a 5 KS smetanovou. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

23. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Smetanovou přízi vedeme za prací. Háčkujeme N+4 KS hořčicovou barvou, následující KS háčkujeme smetanovou (stonek by měl být ve středu stromečku, byť vzorek mírně letí doprava). Dále háčkujeme 6 KS hořčicovou a 1 KS smetanovou. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

Kulich – lem, smetanová, háček 7 mm
24. – 25. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO. (66)

Kulich – lem, smetanová, háček 6 mm
26. řada: N za KS. Háčkujeme ZRKS. Řadu končíme PO. (66) Přízi ukončíme.

Velikost dospělácká, 55-56 cm
Kulich, hořčicová, háček 7 mm
1. řada: N, 6 KS do MK, PO.
2. řada: N, KS do očka náhrady. Zdvojíme každé oko, PO. (12)
3. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS, PO. (18)
4. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (24)

Kulich, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
5. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (30) POZOR! V této řadě vedeme smetanovou přízi za čepicí a každý druhý KS háčkujeme smetanovou přízí. Pro způsob háčkování mrkněte na video (pod textem)

Kulich, hořčicová, háček 7 mm
6. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (36)

Kulich, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
7. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (42) POZOR! V této řadě vedeme smetanovou přízi za čepicí a každý třetí KS háčkujeme smetanovou přízí. Pro způsob háčkování mrkněte na video (pod textem)

Kulich, hořčicová, háček 7 mm
8. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (48)

Kulich, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
9. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (54) POZOR! V této řadě vedeme smetanovou přízi za čepicí a každý čtvrtý KS háčkujeme smetanovou přízí. Pro způsob háčkování mrkněte na video (pod textem)

Kulich, hořčicová, háček 7 mm
10. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (60)

Kulich, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
11. řada: N, KS do očka náhrady. Schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, PO. (66) POZOR! V této řadě vedeme smetanovou přízi za čepicí a každý pátý KS háčkujeme smetanovou přízí. Pro způsob háčkování mrkněte na video (pod textem)

Kulich, hořčicová, háček 7 mm
12. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Pro rovný šev střídáme vedení háčku jednou k náhradě a poté do druhého očka od náhrady. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

Kulich, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
13. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Pro rovný šev střídáme vedení háčku jednou k náhradě a poté do druhého očka od náhrady. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. POZOR! V této řadě vedeme smetanovou přízi za čepicí a každý šestý KS háčkujeme smetanovou přízí. Pro způsob háčkování mrkněte na video (pod textem) (66)

Kulich, hořčicová, háček 7 mm
14. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Pro rovný šev střídáme vedení háčku jednou k náhradě a poté do druhého očka od náhrady. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

Kulich, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
15. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Pro rovný šev střídáme vedení háčku jednou k náhradě a poté do druhého očka od náhrady. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. POZOR! V této řadě vedeme smetanovou přízi za čepicí a každý sedmý KS háčkujeme smetanovou přízí. Pro způsob háčkování mrkněte na video (pod textem) (66)

Kulich, hořčicová, háček 7 mm
16. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Pro rovný šev střídáme vedení háčku jednou k náhradě a poté do druhého očka od náhrady. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

Kulich, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
17. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Pro rovný šev střídáme vedení háčku jednou k náhradě a poté do druhého očka od náhrady. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. POZOR! V této řadě vedeme smetanovou přízi za čepicí a každý osmý KS háčkujeme smetanovou přízí. Pro způsob háčkování mrkněte na video (pod textem) (66)

Kulich, hořčicová, háček 7 mm
18. – 19. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Pro rovný šev střídáme vedení háčku jednou k náhradě a poté do druhého očka od náhrady. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

Pozn. Pro pohodlnější nošení (pozor, merino povolí) nebo pro větší velikost doporučuji v 17. řadě rozšířit na 68-70 KS.

Kulich – vzor stromečků, hořčicová a smetanová, háček 7 mm
20. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Smetanovou přízi vedeme za prací. Háčkujeme N+3 KS hořčicovou barvou, následující KS háčkujeme smetanovou. Dále háčkujeme 6 KS hořčicovou a 1 KS smetanovou. Opakujeme do konce řady. Máme základ pro 9 stromečků. Řadu končíme PO. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

21. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Smetanovou přízi vedeme za prací. Háčkujeme N+3 KS hořčicovou barvou, následující dva KS háčkujeme smetanovou. Dále háčkujeme 5 KS hořčicovou a 2 KS smetanovou. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

Pozn. Zahájení vzoru přizpůsobíme prvnímu KS smetanovou  barvou v předchozí řadě. Může se stát, že budete mít N+2 KS, jelikož budete kvůli rovnému švu mít jiný počet sloupků na začátku řady!

22. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Smetanovou přízi vedeme za prací. Háčkujeme N+3 KS hořčicovou barvou, následující tři KS háčkujeme smetanovou. Dále háčkujeme 4 KS hořčicovou a 3 KS smetanovou. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

23. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Smetanovou přízi vedeme za prací. Háčkujeme N+2 KS hořčicovou barvou, následující čtyři KS háčkujeme smetanovou. Dále háčkujeme 3 KS hořčicovou a 4 KS smetanovou. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

24. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Smetanovou přízi vedeme za prací. Háčkujeme N+2 KS hořčicovou barvou, následujících pět KS háčkujeme smetanovou. Dále háčkujeme 2 KS hořčicovou a 5 KS smetanovou. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

25. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Smetanovou přízi vedeme za prací. Háčkujeme N+4 KS hořčicovou barvou, následující KS háčkujeme smetanovou (stonek by měl být ve středu stromečku, byť vzorek mírně letí doprava). Dále háčkujeme 6 KS hořčicovou a 1 KS smetanovou. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, na konci budeme vědět, kam vést háček pro poslední sloupek. (66)

Kulich – lem, smetanová, háček 7 mm
26. – 27. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO. (66)

Kulich – lem, smetanová, háček 6 mm
28. řada: N za KS. Háčkujeme ZRKS. Řadu končíme PO. (66) Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, kulich dozdobíme bambulí a štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.