Homeleska Cotton Socks

22.2.2019

Cože? Ponožkovku na hlavu? Proč ne, když splňuje tři “téčka” – teplo, trvanlivost a tvar. Tak to je novinková příze Vlna-Hep Cotton Socks.

Vlna-Hep Cotton Socks má luxusní barvičky od jara do podzimu v zajímavém melange-melír provedení. To se nám ta ponožkovka hezky vybarvila. 100 gramové klubíčko má cca 400 metrů, takže je tenoučká, ale složení 48% bavlna, 39% vlna a 13% polyamid slibuje tepelný komfort, jak na jaře tak na podzim. Do barev jsem se doslova zamilovala, což se mi u melírů málokdy stává. Na druhou stranu, zvolit vzorek, aby na tomto typu příze vynikl, byl téměř nadlidský úkon. Buď jen klasické PDS do mezer nebo jakékoliv reliéfní sloupky. Zbytek tak nějak nebyl vidět. Ověřeno zkoušením. Než jsem docílila efektu, co jsem potřebovala, zabralo mi to dva dny zkoušení. Výsledek ovšem mile překvapil. Velikost 48-52 cm a vzoreček je tak pružný, že jsem homelesku mohla odzkoušet i já s velikostí 56 cm.

Jedinou nevýhodou je síla příze. Je to opravdu tenká záležitost a se čtverkou háčkem jsem měla pocit, že snad v životě čepici nedokončím. To je úděl přechodů ze zimních čepic typu “šup šup” na jarní a letní kousky  typu “kdy už bude konec”. Každopádně, máte se na co těšit.

Pokud neseženete Vlna-Hep Cotton Socks (výroba skončila 2020), tak přízi můžete celkem sympaticky nahradit Vlna-Hep Best Sock 4 fach (100g/420m) nebo jemňoučkou Vlna-Hep Lofoty (100g/420m)

Homeleska Cotton Socks,  48-52 cm obvod, naležato 29 cm
Příze: Vlna-Hep Cotton Socks, Best Socks 4 Fach nebo Lofoty, na tento obvod 1 klubíčko, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz
Háček: 4 mm a 3.5 mm na olem

Štítek nebo cedulka
Hodinový rozpočet: cca 4.5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
3xnahazovaný PDS – nahodíme přízi na háček a háček vedeme do mezery k poslednímu reliéfnímu sloupku, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, vedeme háček do stejné mezery, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, vedeme háček do stejné mezery, vytáhneme přízi na háček a s nahozením všech 7 nitek sháčkujeme

Homeleska je háčkovaná po řadách, tj. začíná náhradou N, tj. jedno volné ŘO za PDS, jedno ŘO za KS, a končí pevným okem. Háčkujeme od základní placky směrem k lemu.

Základní placka – Homeleska Cotton Socks, háček 4 mm
1. řada: N za PDS, 9 PDS do MK, tj. 10 PDS, PO
2. řada: N za PDS, do stejného místa další PDS, dále zdvojíme každý PDS, tj. 20 PDS, PO
3. řada: N za PDS, do stejného místa PDS, do následujícího oka jeden PDS, dále háčkovací schéma pro tuto řadu 2 PDS – 1 PDS, tj. 30 PDS, PO
4. řada: N za PDS, do stejného místa PDS, do následujícího oka jeden PDS, do následujícího oka jeden PDS, háčkovací schéma pro tuto řadu je 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS, tj. 40 PDS, PO

5. řada: N za PDS, PRPDS kolem PDS z předchozí řady a hned do očka z levé strany sloupku 3xnahazovaný PDS, očko vynechat, dále háčkujeme PRPDS a hned do očka z levé strany sloupku 3xnahazovaný PDS, opakujeme. Získáme základ pro 20 reliéfních skupin, tj. 40 oček + 1 náhrada. Končíme PO.
6. řada: N za PDS, zdvojíme PRPDS z předchozí řady a hned do očka z levé strany sloupku háčkujeme 3xnahazovaný PDS, následující PRPDS z předchozí řady opět zdvojíme a následuje 3xnahazovaný PDS, opakujeme. Končíme PO. V této řadě máme 60 oček + 1 náhrada. Končíme PO.

7. řada: N za PDS, PRPDS, PRPDS a hned do očka z levé strany sloupku háčkujeme 3xnahazovaný PDS, opakujeme, v této řadě nerozšiřujeme, tj. 60 oček + 1 náhrada. Končíme PO.
8. řada: N za PDS, PRPDS, následující PRPDS zdvojíme a hned do očka z levé strany sloupku háčkujeme 3xnahazovaný PDS. Schéma pro tuto řadu je tedy PRPDS, zdvojíme PRPDS, 3xnahazovaný PDS, opakujeme. Na konci řady máme 80 oček + 1 náhrada. Končíme PO.
9.-48. řada: N za PDS, PRPDS, PRPDS, PRPDS a hned do očka z levé strany sloupku háčkujeme 3xnahozený PDS. Opakujeme. Máme 80 oček + 1 náhrada. Končíme PO.

Lem – Homeleska Cotton Socks, háček 3.5 mm
49. – 55. řada: N za PDS, dále PRPDS kolem PRPDS z předchozí řady, PRPDS kolem PRPDS z předchozí řady, PRPDS kolem PRPDS z předchozí řady a k poslednímu očku háčkujeme 3xnahazovaný PDS. Opakujeme. Máme 80 oček + 1 náhrada. Končíme PO.

Poslední řada – Homeleska Cotton Socks, DVOJMO, háček 4 mm
56. řada: N za KS, KS do každého očka, tj. 80 KS, PO, přízi ukončíme

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Homelesku dozdobíme aplikací, štítkem nebo knoflíkem

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu, je součástí mého duševního vlastnictví (nápad, zpracování vzorku, rozpracování do požadované velikosti). V případě použití prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.