Homeleska Himalaya Nordic

8.1.2021

Novinkové klubíčko Himalaya Nordic je nadýchané a lehoučké jako pírko. Nenechte se zmýlit – čepice Vás zahřeje.

Himalaya Nordic má 50 gramů a 85 metrů. Co do složení je to 88% akryl, 8% polyamid a 4% viskóza. Na omak vypadá jako nesekané vlákno s chloupkem. Při párání musíte opatrně, chloupky se mohou do sebe lehce zachytit. Nordic má na sobě nepravidelné tmavší tečky a vytváří tweedový efekt. Pokud použijete větší než doporučený háček, výrobek je nádherně nadýchaný, lehoučký, měkký a hřeje, zkrátka připomíná péřovou bundu.

Klubíčka této konkrétní Himalaya Nordic k nám doputovala z e-shopu www.primaprize.cz, moc děkuji za možnost vyzkoušet. Rozbalování balíčku naleznete zde a článek zde.

Jen pro zajímavost – turečtí výrobci nám v názvech klubíček dělají trošku hokej. YarnArt má totiž také klubíčko Nordic, což je samovzorovací příze. Himalaya Nordic je co do lehkosti a nadýchanosti spíše podobná Himalaya AirWool Multi (ta má ale podíl vlny a jedná se spíše o dutinku). Samovzorovací přízi od firmy Himalaya mají pod názvem Viking a na rozdíl od YarnArt se jedná o 100% akryl s antipilingovou úpravou. No a pro ještě větší zmatek, obě firmy mají klubíčko s názvem Norway! YarnArt Norway je podobná Himalaya Snow, zatímco Himalaya Norway je co do vzhledu podobná YarnArt Nordic. Skoro by se dalo říct – čert aby se v tom vyznal. Ale zpátky k naší Himalaya Nordic.

Co se týče homelesky, díky materiálu jsem zvolila úplně jednoduché krátké sloupky za zadní nitku. Použila jsem o dost větší než doporučený háček, tj. 12 mm a 10 mm. Jednak krátké sloupky stahují, takže u čepic používáme spíše větší háček. Navíc potřebujeme homelesku, aby přepadla a nemuseli jsme ji tzv. zlomit. Díky větším háčkům vznikla nadýchaná a lehoučká čepice. Na dospělou velikost 56-57 cm jsem spotřebovala klubíčko a čtvrt ze druhého. Pokud bych háčkovala dlouhé sloupky, použila bych háčky cca 8 – 10 mm.

Co se týče střihu, tento návod je určen vyloženě pro homelesku. Ve špičce je spíše užší. Pokud byste z čepice chtěli vyrobit kulich, bylo by potřeba přepočítat a vyzkoušet způsob přidávání, aby základní placka šla spíše do stran. U této homelesky jsem přidávala pravidelně, tj. rozšiřování každý druhý, třetí, čtvrtý atd. V tomto případě si musíme dávat pozor, abychom nepřidávali ve stejných místech. Místo základní placky by totiž vyšel lichoběžník. Také je potřeba utahovat po celou dobu stejně, aby Vám na čepici nevznikl hrb. Pokud háčkujete volněji než já, zvolte hned od začátku desítku háček, který cestou k lemu zmenšete. V tomto případě však na stejný obvod potřebujete více počátečních sloupků.

Pokud si netroufáte rovnou na čepici, můžete vyzkoušet nejdříve nákrčník. Video návod na nákrčník bude brzy následovat. No a my se pustíme do čepice.

Homeleska Himilaya Nordic
Příze: Himalaya Nordic č. 76817, zakoupíte na www.primaprize.cz
Spotřeba: 1 klubíčko a čtvrt ze druhého
Háček: 12 mm – 10 mm
Rozměry: obvod 55-57 cm, délka 28 cm, šířka 24 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek, označovač
Časový rozpočet: cca 2 hodiny
Pro začátečníky (doporučuji vytisknout návod a háčkovat s videem)

MK – magický kroužek
KS – krátký sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nitku
PO – pevné oko

Pro čepici začínáme do magického kroužku, řadu začínáme náhradou N, tj. 1 ŘO místo prvního krátkého sloupku. Řadu končíme pevným okem. Náhrada je součástí součtu oček. Od třetí řady háčkujeme bez ukončování řad, tzv. dokola. Do místa přechodu vložíme označovač. Díky háčkování dokola a nepravidelnému místu přidávání jsou počty sloupků v návodu orientační, důležité je, abychom v osmé – deváté řadě měli 50 KSZN.

Homeleska, Nordic, háček 12 mm
1. řada: do magického kroužku N a 6 KS, PO.
2. řada: N, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme KS, dále každé očko zdvojíme, tj. 14 KS. Řadu neukončíme PO, ale háčkujeme tzv. dokola. K náhradě umístíme označovač a pokračujeme do další řady.
3. řada: háček vedeme do prvního KS a uháčkujeme dva KSZN, do následujícího háčkujeme KSZN. Schéma pro tuto řadu je 2 KSZN – 1 KSZN, opakujeme, máme 20 KSZN.

4. řada: v této řadě rozšiřujeme, schéma 2 KSZN – 1 KSZN – 1 KSZN, přičemž upravíme přidávání tak, abychom nerozšiřovali ve stejném místě jako v předchozí řadě, opakujeme, máme 26 KSZN.
5. řada: v této řadě rozšiřujeme, schéma 2 KSZN – 1 KSZN – 1 KSZN – 1 KSZN, přičemž upravíme přidávání tak, abychom nerozšiřovali ve stejném místě jako v předchozí řadě, opakujeme, máme orientačně 33 KSZN.

6. řada: v této řadě rozšiřujeme, schéma 2 KSZN – 1 KSZN – 1 KSZN – 1 KSZN – 1 KSZN, přičemž upravíme přidávání tak, abychom nerozšiřovali ve stejném místě jako v předchozí řadě, opakujeme, máme orientačně 39 KSZN.

7. řada: v této řadě rozšiřujeme, schéma 2 KSZN – 1 KSZN – 1 KSZN – 1 KSZN – 1 KSZN – 1 KSZN, přičemž upravíme přidávání tak, abychom nerozšiřovali ve stejném místě jako v předchozí řadě, opakujeme, máme orientačně 45 KSZN.
8. řada: v této řadě rozšiřujeme tak, aby nám v této řadě vyšlo 50 KSZN, tj. rozšíříme každý devátý sloupek.
9. – 22. řada: háčkujeme 50 KSZN

Homeleska, Nordic, háček 10 mm
23. – 27. řada: háčkujeme 50 KSZN. V poslední řadě tři očka před koncem háčkujeme pevné oko za zadní nitku, pevné oko za zadní nitku, pevné oko do KSZN. Přízi ukončíme.

Pozn. Pokud máme průhlednou kulatou pruženku, doporučuji ji zaháčkovat do posledních dvou řad.

Dokončení
Volné konce zapošijeme a doplníme například cedulku.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.