Homeleska Merino Mill

22.12.2017

Vloni jsem si nutně potřebovala koupit pletací mlýnek. Vlastně všechny, tedy všechny dvě velikosti.

Menší mlýnek Addi Express (22 jehel) je vhodný na šály a větší mlýnek Addi Express KingSize (46 jehel) na čepice. Upřímně, minulý rok jsem udělala na mlýnku pár šál a k čepicím jsem se vůbec nedostala, tedy až na jeden naprosto nezdařený pokus. Ono se totiž zdá, že se jen točí kličkou, jenže i pletací mlýnek má spoustu úskalí a je potřeba se s ním velice dobře skamarádit.

Udělat šálu nebyl takový problém. Konce se pouze stáhnou, dozdobí a je to. Když Vám tedy zrovna cca ve 145 ze 170 řad neujede očko a vy si toho vůbec nevšimnete. Ovšem vytvořit lem na čepici na větším mlýnku, to vyžaduje pevné nervy a velkou dávku trpělivosti a času. A čas byl u mne největší překážkou. Takže jsem se nenápadně propracovlala k mlýnku až letos a vznikla oboustranná dvouvrstvá homeleska.

Nehledejte v ní žádnou vědu. Je to zkrátka tunel, jehož druhý konec se prostrčí dovnitř, stáhne a konce se sešijí a čepice je na světě. Pokud chcete oboustrannou čapku, bambuli nebo knoflíky nedoporučuji. Pokud jednostrannou dvojitou, klidně přidejte háčkovanou bambulku, ať máte svůj unikátní kousek do šatníku.

KRUH nebo MLÝNEK?

Musím přiznat, že mám doma i pletací kruh, tzv. LOOM. Co se časového hlediska týká, mlýnek je zkrátka rychlejší, co se cenové hladiny týče, kruh vede na plné čáře. Navíc má kruh bezesporu tu výhodu, že je mnohem mobilnější. Těžko budete sedět v Pendolínu s mlýnkem. Také opravit spadená očka na Loomu, případně vytvořit lem pro jednovrstvou čepici je jednodušší. Takže záleží na Vás, jestli se Vám investice do toho či onoho vyplatí. Musím však přiznat, že je to příjemná změna oproti háčkování a i ruce odpočinou a děti, babičky, kamarádky, sestry, všichni se rádi zapojí do tvoření. Nevím jak u vás, ale letošní Vánoce jsou u nás doma v duchu mlýnkových homeles čepic.

Homeleska MERINO MILL
Příze: Vlnap Merino, 2 klubíčka na čepici
Cedulka, kožená značka
Jehla a nit
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky a milovníky mlýnků

Dětská velikost: 57 řad jedna barva a 57 řad druhá barva (obvod 45-49 cm)
Dámská velikost: 67 řad jedna barva a 67 řad druhá barva (obvod 54-56 cm)
Pánská velikost: 73 řad jedna barva a 73 řad druhá barva (obvod 56-60 cm)

Pro miminka  (42-45 cm obvod) Vám stačí délka krapet menší, lem se ohrne a čepička se přitáhne k hlavě. Tento počet odpovídá síle vlny (Vlna Merino). U silnějších (ne o moc, mlýnek nepobere) nebo u tenčích, je počet jiný.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku Pleteme mlýnkem a na kruhu, kde se můžete podělit o své zkušenosti, nápady a výrobky.

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.