Homeleska Merino Mill

22.12.2017

Vloni jsem si nutně potřebovala koupit pletací mlýnek. Vlastně všechny, tedy všechny dvě velikosti.

Menší mlýnek je vhodný na šály a větší mlýnek na čepice. Upřímně, minulý rok jsem udělala na mlýnku pár šál a k čepicím jsem se vůbec nedostala, tedy až na jeden naprosto nezdařený pokus. Ono se totiž zdá, že se jen točí kličkou, jenže i pletací mlýnek má spoustu úskalí a je potřeba se s ním velice dobře skamarádit.

Udělat šálu nebyl takový problém. Konce se pouze stáhnou, dozdobí a je to. Když Vám tedy zrovna cca ve 145 ze 170 řad neujede očko a vy si toho vůbec nevšimnete. Ovšem vytvořit lem na čepici na větším mlýnku, to vyžaduje pevné nervy a velkou dávku trpělivosti a času. A čas byl u mne největší překážkou. Takže jsem se nenápadně propracovlala k mlýnku až letos a vznikla oboustranná dvouvrstvá homeleska.

Nehledejte v ní žádnou vědu. Je to zkrátka tunel, jehož druhý konec se prostrčí dovnitř, stáhne a konce se sešijí a čepice je na světě. Pokud chcete oboustrannou čapku, bambuli nebo knoflíky nedoporučuji. Pokud jednostrannou dvojitou, klidně přidejte háčkovanou bambulku, ať máte svůj unikátní kousek do šatníku.

KRUH nebo MLÝN?

Musím přiznat, že mám doma i pletací kruh, tzv. LOOM. Co se časového hlediska týká, mlýnek je zkrátka rychlejší, co se cenové hladiny týče, kruh vede na plné čáře. Navíc má kruh bezesporu tu výhodu, že je mnohem mobilnější. Těžko budete sedět v Pendolínu s mlýnkem. Také opravit spadená očka na loomu, případně vytvořit lem pro jednovrstvou čepici je jednodušší. Takže záleží na Vás, jestli se Vám investice do toho či onoho vyplatí. Musím však přiznat, že je to příjemná změna oproti háčkování a i ruce odpočinou a děti, babičky, kamarádky, sestry, všichni se rádi zapojí do tvoření. Nevím jak u vás, ale letošní Vánoce jsou u nás doma v duchu mlýnkových homeles čepicí :-).

Homeleska MERINO MILL
Příze: Vlnap Merino, 2 klubíčka na čepici
Cedulka, kožená značka
Jehla a nit
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky a milovníky mlýnků

Dětská velikost: 57 řad jedna barva a 57 řad druhá barva (obvod 45-49 cm)
Dámská velikost: 67 řad jedna barva a 67 řad druhá barva (obvod 54-56 cm)
Pánská velikost: 73 řad jedna barva a 73 řad druhá barva (obvod 56-60 cm)

Pro kulíšky Vám stačí délka krapet menší, lem se ohrne a čepička se přitáhne k hlavě. Tento počet odpovídá síle této vlny. U silnějších (ne o moc, mlýnek nepobere) nebo u tenších je počet jiný.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: