Unboxing s Vlna-JaDoLi.cz

24.10.2020
Jak často se Vám stane, že máte možnost osahat ručně stříhanou, zpracovanou, spředenou a barvenou vlnu z českých oveček, lam či králíků? Pro mne upřímně premiéra. Ovšem ten zážitek s Vlnou JaDoLi byl neopakovatelný!

JaDoLi je rodinná firma z Beskyd. Slovensko – německý pár se třemi dětmi bydlí již sedm let na farmě. Rodina Kranz žije v souladu s přírodou a slovo tradice je běžnou součástí denní činnosti. Manžel farmaří a paní Viera zpracovává vlnu nejen z vlastních, ale i z oveček žijících na okolních farmách. To máte péči o ovečky, stříhání vlny, třídění, praní, sušení vlny, česání, předení na kolovrátku nebo vřetánku, ruční barvení až po konečný pletený, háčkovaný, plstěný či tkaný výrobek. Tak by se dala “shrnout” práce s vlnou do jedné věty. O časovém rozsahu se bojím vůbec spekulovat. Na jednu čepici “prý” stačí 10-15 hodin přípravy materiálu plus samotná výroba. Respekt ke všem ženám (i mužům), kteří toto svedou a s láskou vlnu zpracovávají a výrobky prodávají. A to v českých podmínkách!
Učíme se… s vlnou
Paní Viera se věnuje všem ručním pracem  a s láskou vede i kurzy. Lze se tedy přihlásit na jednodenní kurz pro maximálně tři osoby s tématikou zpracování vlny až po předení, barvení vlny, tkaní či plstění. Jednotlivé kurzy, které mne doslova nadchly svou tématikou, lze je přímo u paní Vierušky objednat a absolvovat u nich na farmě od jara do prvního sněhu. A když pomine doba koronavirová, můžete si do Rožnova pod Radhoštěm zajet na nějakou kulturní akci, kde bude mít paní Viera buď workshop, přednášku nebo minimálně ukázku, jak se přede či tká v duchu tradice.
S mottem “Ani chlup nazmar!” 
Na webové stránce Jadoli-vlna.webnode.cz jsem se dočetla, že paní Viera dokáže zpracovat i “vlnu” například z pejsků, koníků, králíků či koček. To mne zaujalo. Mám doma birmu, a kdo má kočku s polodlouhým chlupem dokáže přesně říct, kolik chlupů dovede taková kočka “vyprodukovat”. Proč ji teda nesbírat a nenechat si upříst vlnu, ze které si doma vyrobíme čepici, šálu nebo ponožky? Nebo proč nevyrazit do kurzu předení a nenaučit se něco nového? Inu – můj milý Ježíšku, asi mám nový nápad na dárek.
Vlněné koule šetří životní prostředí
Když jsme s Vieruškou domlouvaly spolupráci, nabídla mi k vyzkoušení vlněné koule do sušičky. Bohužel sušičku doma zatím nemáme, každopádně, pokud si nějakou pořídím, určitě vyzkouším. Vlněné koule jsou vyrobeny z česané vlny, vydrží víc než 1000 použití, o 20% urychlují sušící proces, takže šetří energii a pokud na kouli nakapete ocet + vonnou esenci, budete mít nádherně voňavé prádlo. A to opakovaně, takže slova udržitelnost a šetření životního prostředí nejsou v tomto případě žádná klišé. Navíc – je to česká vlna z českých oveček. Pro efekt je potřeba pořídit minimálně tři kusy. Vlněné koule zakoupíte na www.jadoli.cz.
No a co nás v balíčku od JaDoLi čekalo? 
Za mne překvapení číslo jedna – vlna z domácího angorského králíka. Jestli máte možnost, určitě vyzkoušejte. Jak jsem si myslela, že je merino nejjemnější na omak – ne není! Angora z králíka mi úplně “rozhodila” koncept. Je to ten nej materiál, co jsem měla v rukou a nebála bych se dát přímo na tělíčko miminkům (přírodní bílé klubíčko).
Druhé překvapení z balíčku byla vlna z lamy alpaky, která se chová u nás v republice. Vlna je úžasně měkoučká a jemná na omak a stejně jako v předchozím případě – nebála bych se dát miminkům. (zelené přadénko).
Dále jsme si rozbalili: 
Vlnu z českých oveček – mix – nádherně barevná přadénka, parádní na čepice, svetry (meruňkové, červené a zelenkavo modré přadénko).
Vlnu z oveček Oxford Down a Suffolk – silnější a přitom nádherně lehoučká vlna na super teplou čepku (zelené přadénko).
Vlnu z oveček Charollais a Zwartbles – rustikální jakoby tweed vzhled přadénka na čepici nebo hrubou vestu (tmavé přadénko).
Vlnu z oveček Shetland – v klubíčku v barvě lesní plody, bude super na čepici či svetr.
Vlnu z oveček Suffolk a Oxford – v klubíčku borůvkové barvy, bude super na čepici nebo svetr.
Z balíčku na mne dýchla pohoda, nádherný a s láskou zpracovaný materiál. Také jsem si uvědomila, jak velký rozdíl je mezi komerčně zpracovanými klubíčky a nádherou, která doputovala v balíčku. Ten pocit, když víte, kde “vyrostl” a vznikl materiál na Vaši čepici (jupí v ČR) a kdo ho pro Vás zpracoval, je něco naprosto nového a unikátního! Máme vlastního farmáře na mrkev, kupujeme vajíčka a maso přímo od chovatelů, tak proč si nedopřát luxus v podobě vlastního dodavatele české vlny? JaDoLi naleznete:
No a abych Vám nabídla přímo i pohled paní majitelky JaDoLi, trošku jsem pro Vás paní Vierušku vyzpovídala.
1. Název JaDoLi je zvláštní. Jak, kdy a proč JaDoLi vzniko?
Názov firmy je vždy doležitý. Aby vyjadroval niečo zo mňa, aby sa dobre pamatal a dobre znel 🙂 Mám tri úžasné deti. Jakuba, Dorotku a Lindu. Skúšali sme rozne kombinácie prvých hlások, Dolija, Lidoja apod, nakoniec zvíťazilo Jadoli 🙂
2. Která z ručních technik je Vám nejbližší? Ruční barvení, předení, tkaní, plstění, pletení či háčkování?
Najviac milujem pradenie. Toľko možností, jednonitka, dvojnitka, trojnitka, vycítiť, čo si ktorá vlnka žiada. Ona sama vám to povie, čím chce byť.  A ten pocit, keď naciťujete priadzu a viete aj, do akého výrobku sa žiada. Je to takmer mágia 🙂
3. Nejoblíbenější materiál k předení?
Najľahšie sa mi pradie technicky ovčia vlna, milujem jej flexibilitu a sadisticky milujem drsnejšiu vlnu, ktorá hryzká. Oveľa viac vydrží a je teplejšia. Zase čo do výsledku asi vedie angorský zajko, ktorého upriasť zas také jednoduché nie je 🙂
4. Největší úskalí práce při výrobě vlny? Co se může pokazit? Jak udržovat vlněné výrobky?
ajvačšie úskalie je keď sa vám vlna počas procesu splstí, týka sa to hlavne tej jemnejšej vlny, ale napríklad na mačacie chlpy sa stačí škaredo pozrieť a už sú splstené. Samozrejme, výsledná priadza musí byť vyvážená, neprekrútená, je veľmi veľa vecí, čo sa može pokaziť. Rokmi praxe som proces vylepšila a vychytala a o niečo zrýchlila niektoré postupy, ale vlna sa veľmi oklamať nedá. Chce svoj čas a každé to vlákno vám prejde rukami veľa krát, kým si nájde to svoje miesto v priadzi a zabýva sa tam. Ako udržovať vlnené výrobky? Toto je veľmi častá otázka a moja odpoveď je, že najlepšie, co možete vlne urobiť je nepečovať o ňu. Vlna je samočistiaca, tá ručne spracovaná má v sebe zbytkový lanolín, ktorý ju chráni. Ak prepotíte čapicu, alebo vám napríklad nasmradne sveter, vyveste ich von. Najlepšie za sychravého počasia a ona sa vyperie sama. Aj tým je vlna nesmierne ekologický materiál, že ju nemusíte prať. Neviem, či možem prezdradiť, ale moj manžel má vlnenú vestu, v ktorú nosí aj na holé telo, pracuje v nej a nebola praná 7 rokov. A fakt nesmrdí. Pozývam všetkých na skúšku 😉 Ak už niekto má silnú potrebu vlnu oprať, tak nejak nežne, program vlna, alebo v rukách, prepláchať, určite netrieť, lebo si ju splstíte. Vlna znesie aj vysoké teploty, hoci var vlákno poškodzuje, ale horúca voda nevadí, keď vlnu farbím tiež používam horúcu vodu. Ale čo nemá rada, sú teplotné šoky. Takže striedanie teplej a studenej vody. To je problém pri praní, že pračka perie na 40, ale plácha v studenej vode a vtedy sa vlna splstí. A nikdy vlnu nezaveste. Vždy ju treba položiť na uterák, aby si tie vlákna zase našli svoje správne miesto. Ale moja najlepšia rada je, neprať vobec 🙂
5. Jak získáváte vlnu z “externích” zdrojů?
Na začiatku som brala všetko, čo mi kto ponúkol, ale postupom času som zistila, že aj chovatelia potrebújú zmeniť svoj prístup k starostlivosti o ovečky, aby bola vlna použiteľná. Externé zdroje som si nakoniec vybrala z blízkeho okolia, beriem veľmi rada zo spriatelenej bio farmy pár kilometrov od nás, kde sa o ovečky dobre starajú, vlnu majú krásnu, čistú a dobre ručne spracovateľnú, doslova vydzobávam chovateľov, kde viem, že majú peknú a čistú vlnu, v množstve, o ktorom viem, že som ho schopná spracovať. Toto je tiez jedno z úskalí lokálnej vlny. Tým, že pre chovateľov vlna v podstate nemá hodnotu, tak im je jedno a nesnažia sa ju udržovať čistú. Častokrát sa stane, že s ňou iba zamulčujem jahody, pretože je v podstate k ručnému spracovaniu nepoužiteľná. Najhoršie je seno v kožúšku, to sa tam rozdroli na pidi kúsočky a je takmer nevyčesateľné.
6. Dočetla jsem se, že jste nositelkou Regionální značky. Jak se Vám tento úspěch podařil?
Mojou veľkou snahou je urobiť z lokálnej vlny komoditu (dnes je považovaná za odpad), takže som stále hľadala možnosti, ako vlnu ľuďom ukázať, priblížiť, naučiť ich používať ju. Dozvedela som sa o značke “Beskydy – originálny produkt”, napísala som si žiadosť stať sa členom tejto rodiny. Na základe žiadosti som bola pozvaná na obhajobu, kde som horlivo bojovala za českú vlnu 🙂 A úspešne 🙂
7. Plány do budoucna a největší přání?
V budúcnosti sa chcem venovať mojej vlnenej vášni. Najvačšie priane? Ja si myslím, nech to znie akokoľvek frázovito, tak mojim najvačším prianím je, aby som ja a moja rodina, moji blízky boli zdraví. To ostatné si vybudujeme snahou a tvrdou prácou.
Moc děkuji za rozhovor, balíček a ukázku pravého světa vlny.
Ať se Vám Vieruško ve všem daří.
KR
UNBOXING
https://www.youtube.com/watch?v=xX7lDwQq6yE

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.