Kulich Nepál Geo

5.12.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme další kulich z novinky Vlna Hep Nepál a Vlna Hep Nepál Ombré, tentokrát unisex károvaný vzor.

Vlna Hep Nepál je klubíčko 100g/190 metrů, směs 75% akryl a 25% vlna. Příze mírně pruží a díky návinu se hodí na výrobky od podzimu do chladného jara. Vlna Vás ve výrobku hezky zahřeje a klubko Nepál jí obsahuje tak akorát, aby příze nekousala. Dokonce ji na hlavu snese i má sedmiletá dcera. Z příze Nepál můžete kromě čepic, šál, nákrčníků a svetrů uháčkovat i pléd, deku či polštářek. Příze je velice příjemná. Momentálně je dostupných 8 barev, které můžete jednoduše kombinovat s přízí Vlna Hep Nepál Ombre.

Rozbalování balíčku s oběma novinkami přímo od výrobce Vlna Hep můžete shlédnout ve videu zde, nebo si přečíst více v článku zde. Moc děkuji za možnost přízi Nepál představit.

Z příze Nepál jsem pro Vás zpracovala již video návod na kulich se srdíčky ve dvou variantách. Nepál I. naleznete zde . Dnes použijeme stejnou techniku, tj. propichované krátké sloupky, neboli Fair Isle Stitch/Waist Coat Stitch, ale zvolila jsem unisex motiv, aby i pánové měli ouška v teple.

Co se týče kulichu, je naprosto jednoduchý. Háčkujeme nejdříve pružný lem, který tvoří obyčejné krátké sloupky za zadní nitku. Jakmile dosáhneme pruh, který odpovídá obvodu hlavy a počet řad je dělitelný číslem 8, pruh sháčkujeme a na ten doháčkujeme zbytek čepice. Tu v horní části jednak zúžíme a jednak stáhneme, a pak už stačí jen doplnit pořádnou bambuli a štítek. Pro pánské čepice místo kožených bambulí doporučuji vyrobit klasickou bambuli ze stejné příze.

Co se týče vzoru, budeme používat techniku propichovaných krátkých sloupků. U této techniky je důležité podebírat přízi ve stejném směru, tj. ze spodu. Jedině tak vznikne správný vzhled krátkého sloupku, který lze dále propichovat.  Dle mého názoru je důležité zvolit i správný materiál a tloušťku příze. Ideální jsou klubíčka s podílem vlny, protože hezky pruží a propichovaný sloupek se dobře dělá. Osvědčená síla příze je cca 100g/160-210 metrů návin. Pokud háčkujeme propichovaný KS správně, tažená příze za prací v lícově straně neprosvítá.

Technikou propichovaných sloupků si můžete vyháčkovat jakýkoliv motiv. Nejdůležitější je si správně vzor rozpočítat kvůli opakování a velikosti. Dobře poslouží i vzory na křížkové vyšívání nebo norské pletení. V neposlední řadě doporučuji úzký a ostrý háček, více se mi osvědčil háček kovový. Dobře se totiž oka propichují a dobře se jím nabírá příze ze zadní části čepice. Věnujte pozornost i utahování. Tento vzor háčkujeme vyloženě VOLNĚ!

Tento vzor “funguje” u výrobků, které jsou háčkované dokola. Takže určitě kulich od lemu, případně od magického kroužku, svetr od spodního lemu směrem nahoru háčkovaný tzv. dokola nebo svetr háčkovaný od kruhového sedla. Pamatujte na to, že vzorek, který háčkujeme dokola, třeba i bez ukončení řady, vždy mírně letí.

No a my se pustíme do háčkování. Video návod je zpracován na dámskou velikost čepice. Z jednoho klubíčka vyrobíte jeden dospělácký kulich, ale pro plné využití vzoru propichovaných sloupků doporučuji minimálně dvě barvy. Hotovými kulíšky a čepicemi se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #kulichnepalgeo

Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se kulich podaří a máte hlavu v teple celou sezónu.

Kulich Nepál Geo
Příze: Vlna Hep Nepál, černá č. 6001 a bílá č. 6002, Vlna Hep Nepál Ombre č. 7406 a Vlna Hep Nepál smetanová 6173, klubíčka pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: ze dvou klubíček vyrobíme dva kulichy
Háček: 5 mm na celou čepici, dětskou i dospělou velikost, 6 mm na lem patentu
Rozměry: dospělá velikost 57-58 cm – šířka lemu 26 cm, dětská velikost 51-52 cm – šířka lemu 22 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek, 2 označovače, bambule průměr cca 12-15 cm
Časový rozpočet:
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
KS – krátký sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nit
PKS – propichovaný krátký sloupek

Kulich háčkujeme od lemu. Lem háčkujeme po řadách tam a zpět. Doporučuji označovat první a poslední sloupek v řadě a POČÍTAT sloupky. Tělo kulichu háčkujeme na lem. Háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Doporučuji označit první sloupek v řadě. Náhrada za krátký sloupek je 1 ŘO.

Kulich – dětská velikost, patent, háček 5 mm, barva A
1. řada: háčkujeme lem 9 +1 ŘO. Otočíme.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme KS. Háčkujeme KS do každého očka řetízku. Háčkujeme za jednu nitku. Počítáme sloupky. Máme 10 KS včetně náhrady. Otočíme.
3. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Máme 10 KS včetně náhrady. Otočíme.
4. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Máme 10 KS včetně náhrady. Otočíme.
5. – 63. řada: Háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4. Vznikne jakoby patentový lem. V poslední řadě si srovnáme pruh a pomocí KS za zadní nitku a háčkováním do očka řetízku první řady sháčkujeme lem čepice dohromady. Pokud se nám nedaří KS, můžeme použít pevná oka. Přízi neukončíme a budeme háčkovat stejnou barvou tělo čepice.
Pozn. Pro menší velikost čepice háčkujeme počet řad dělitelný číslem osm, tj. 47+sháčkování, nebo 55+sháčkování.

Kulich – dětská velikost, vzor, háček 5 mm, barva A
1. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme jeden KS na vodorovnou řadu, tj. kolik máme řad, tolik bychom měli mít KS plus 1 KS navíc, který háčkujeme v místě spoje/švu lemu kulichu. Pro dětskou velikost máme 63+1 KS. Řadu neukončíme PO, ale pokračujeme v háčkování tzv. dokola bez ukončení řady.

Kulich – dětská velikost, vzor, háček 5 mm, barva A a B
2. řada: Připravíme si kontrastní barvu B, kterou budeme háčkovat vzor. Háčkujeme 2 PKS barvou A, 1PKS barvou B, 1PKS barvou A, 1 PKS barvou B, 1 PKS barvou A, 1 PKS barvou B a 1 PKS barvou A. Tuto barevnou sekvenci opakujeme do konce řady. Máme základ pro 8 sloupců vzoru. (64 PKS)
3. -14. řada: Háčkujeme PKS podle barevného schématu pod textem.

Kulich – dětská velikost, vzor, háček 5 mm, barva A
15. – 20. řada: Háčkujeme PKS pouze barvou A. (64 PKS)
21. řada: Sháčkujeme vždy každý druhý sloupek dohromady. Na konci řady přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti, volný konec navlečeme do jehly a v rubové straně provlékáme (NEPROŠÍVAT) volnými oky poslední řady. Stáhneme čepici, převrátíme na lícovou stranu a vyzkoušíme.

ÚPRAVA VELIKOSTI ČEPICE! Pokud čepice nepadá do očí a současně kryje uši, volný konec zapošijeme v rubové části a čepice je hotová. Pokud je čepice krátká (uši venku), vyvlečeme volný konec z jehly a ok, vypářeme poslední řadu a dále háčkujeme potřebný počet řad. V poslední řadě sháčkujeme vždy každý druhý sloupek dohromady. Pokud je čepice dlouhá/hluboká (lem se nám krčí na krku, nebo lem leze do očí), vypářeme poslední dvě-tři řady a provedeme sháčkování každého druhého sloupku.

Kulich – dětská velikost, spodní lem, háček 6 mm, barva A
Přízi navážeme v místě švu. Spodní lem čepice obháčkujeme pomocí pevných ok STEJNOU BARVOU jako je lem čepice. Lem se zpevní a spodní okraj lemu bude vypadat úhledněji.

Kulich – dospělá velikost 57-58 cm, patent, háček 5 mm, barva A
1. řada: háčkujeme lem 10+1 ŘO. Otočíme.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme KS. Háčkujeme KS do každého očka řetízku. Háčkujeme za jednu nitku. Počítáme sloupky. Máme 11 KS včetně náhrady. Otočíme.
3. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Máme 11 KS včetně náhrady. Otočíme.
4. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Máme 11 KS včetně náhrady. Otočíme.
5. – 71. řada: Háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4. Vznikne jakoby patentový lem. V poslední řadě si srovnáme pruh a pomocí KS za zadní nitku a háčkováním do očka řetízku první řady sháčkujeme lem čepice dohromady. Pokud se nám nedaří KS, můžeme použít pevná oka. Přízi neukončíme a budeme háčkovat stejnou barvou tělo čepice.
Pozn. Pro ještě větší velikost čepice háčkujeme počet řad dělitelný číslem osm, tj. 79+sháčkování.

Kulich – dospělá velikost 55-57 cm, tělo čepice, háček 5 mm, barva A
1. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme jeden KS na vodorovnou řadu, tj. kolik máme řad, tolik bychom měli mít KS plus 1 KS navíc, který háčkujeme v místě spoje/švu lemu kulichu. Pro dospělou velikost máme 71+1 KS. Řadu neukončíme a pokračujeme v háčkování tzv. dokola bez ukončení řady.

Kulich – dospělá velikost 55-57 cm, tělo čepice, háček 5 mm, barva A a barva B
2. řada: Připravíme si kontrastní barvu B, kterou budeme háčkovat vzor. Háčkujeme 2 PKS barvou A, 1PKS barvou B, 1PKS barvou A, 1 PKS barvou B, 1 PKS barvou A, 1 PKS barvou B a 1 PKS barvou A. Tuto barevnou sekvenci opakujeme do konce řady. Máme základ pro 9 sloupců vzoru. (72 PKS)
3. -14. řada: Háčkujeme PKS podle barevného schématu pod textem.

Kulich – dospělá velikost 55-57 cm, tělo čepice, háček 5 mm, barva A
15. – 22. řada: Háčkujeme PKS pouze barvou A. (72 PKS)
23. řada: Sháčkujeme vždy každý druhý sloupek dohromady. Na konci řady přízi ukončíme, volný konec navlečeme do jehly a v rubové straně provlékáme (NEPROŠÍVAT) volnými oky poslední řady. Stáhneme čepici, převrátíme na lícovou stranu a vyzkoušíme.

ÚPRAVA VELIKOSTI ČEPICE! Pokud čepice nepadá do očí a současně kryje uši, volný konec zapošijeme v rubové části a čepice je hotová. Pokud je čepice krátká (uši venku), vyvlečeme volný konec z jehly a ok, vypářeme poslední řadu a dále háčkujeme potřebný počet řad. V poslední řadě sháčkujeme vždy každý druhý sloupek dohromady. Pokud je čepice dlouhá/hluboká (lem se nám krčí na krku, nebo lem leze do očí), vypářeme poslední dvě-tři řady a provedeme sháčkování každého druhého sloupku.

Kulich – dospělá velikost, spodní lem kulichu, háček 6 mm
Přízi navážeme v místě švu. Spodní lem čepice obháčkujeme pomocí pevných ok STEJNOU BARVOU jako je lem čepice. Lem se zpevní a spodní okraj lemu bude vypadat úhledněji.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Kulich dozdobíme třeba štítkem a velkou bambulí.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 9.12.2022 at 7:02

    […] stačí jediné klubko. Ze stejného materiálu jsme si již uháčkovali Kulich Nepál I. nebo Kulich Nepál Geo. Ať se kulíšek podaří. Ve video návodu naleznete dvě […]

  • Reply Unboxig Vlna Hep Nepál Ombre nová barva - www.krampolinka.cz 7.4.2023 at 13:05

    […] nápisy. Můžete vyzkoušet Kulich Nepál se srdíčky I nebo Kulich Nepál se srdíčky II. Dále Kulich nepál geo či Kulich Nepál ombré s jednoduchými copánky. Kulichy jsou háčkované od spodního lemu, […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.