Kulich Reggae

25.10.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme zimní kulich z merina. Kulich jsem háčkovala z novinky Schoppel Wolle Reggae.

Schoppel Wolle Reggae je klubíčko 50g s návinem 100m. Jedná se o 100% merino vlnu a zajímavostí je, že je vlákno plstěné, nikoliv seskané. Díky tomu merino dýchá, vlákno i čepice je lehoučká jako pírko, ale současně parádně hřeje, avšak nepřehřívá. To je výhoda merina. Pokud se hlava spotí, merino přirozeně odvádí vlhkost od pokožky a díky tomu Vás pot nechladí. Což se zpravidla stává u umělých materiálů. Navíc je merino “protizápachové”. Pokud se spotíte, stačí nechat výrobek vyvětrat. Z Reggae jsem pro Vás připravila video návod na háčkovaný kulich.

Klubíčka Schoppel Wolle Reggae a Reggae Ombre nám zaslal e-shop U Nezbedných Klubíček a všechna jsme si ukázali v Povídání u klubíčka č. 71. Více si můžete přečíst v článku o novinkách zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče střihu čepice, budeme háčkovat nejdříve obdélník po řadách tam a zpět. Zde je nejdůležitější háčkovat začátek a konec řady stejně a počítat sloupky v řadě. Vzor má přirozeně tendenci mírně ubíhat doleva. Je potřeba občas práci srovnat do obdélníku. Pokud se Vám však z obdélníku stává výrazný kosočtverec, tak budete muset vypárat a používat označovače na začátku a konci řady. Poté obdélník sháčkujeme pevnými oky, stáhneme horní část a obháčkujeme spodní část čepice. Pozor – merino pruží. Současně je potřeba věnovat pozornost utahování. Celkově máme tendenci čím více ke konci háčkování obdélníku práci postupně utahovat. I to Vám může změnit tvar obdélníku.
  • Co se týče vzoru, budeme střídat polodlouhý sloupek za zadní nitku a polodlouhý sloupek druh rybí kost (herringbone stitch), háčkovaný za zadní nitku. Na lemu čepice si vyzkoušíme vzor rybí kosti, ale z krátkých sloupků. Na sháčkování švu použijeme pevné oko.
  • Co se týče úpravy velikosti, pro větší obvod háčkujeme více řad. Pro delší čepici, nebo pro případ vyššího lemu než je v návodu, háčkujeme více ok prvního řetízku. Na dospělou čepici 54-56 cm jsem spotřebovala necelá dvě klubíčka, tj. cca 100g.

TIPY PRO VÁS:
Při stažení horní části otvoru kulichu postupujeme velice opatrně, vlákno, protože je plstěné, má tendenci se přetrhnout. Použijeme případně stejnou barvu, ale jiný druh příze.

Ať se Vám kulich Reggae podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním kulichu Reggae? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB a do CHLUBÍCÍHO VLÁKNA sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #kulichreggae.

KULICH REGGAE
Příze: Schoppel Wolle Regga, barva 989, pořídíte v e-shopu U Nezbedných Klubíček
Spotřeba: 2 klubíčka
Háček: 5 mm
Rozměry: cca 27 cm výška bez ohrnutí, šírka 25 cm v lemu
Velikost: pro obvod 54-56 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, bambule 15-16 cm
Časový rozpočet: cca 4 hodiny
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KSRK – krátký sloupek rybí kost – doporučuji shlédnout video návod
PDS – polodlouhý sloupek
PDSZN – polodlouhý sloupek za zadní nitku – doporučuji shlédnout video návod
PDSRK ZN – polodlouhý sloupek rybíkost za zadní nitku – doporučuji shlédnout video návod

Kulich, háček 5 mm
1. řada: řetízek 45 ok + 2 oka na otočení, délka oček je 31 cm měřeno volně.
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme PDS. Dále háčkujeme PDS do konce řady. Otočíme. (46 vč náhrady)
3. řada: volné ŘO nebo dvě ŘO místo PDS. Hned do očka k náhradě háčkujeme PDS. Dále háčkujeme PDSRK ZN, tj. nahodíme, háček vedeme za nitku předchozího sloupku a za zadní nitku PDS z předchozí řady, vytáhneme přízi, nahodíme a všechna očka sháčkujeme. POČÍTÁME. Poslední sloupek háčkujeme do sloupku z předchozí řady, nikoliv do očka náhrady. Otočíme. (46)
4. řada: volné ŘO nebo dvě ŘO místo PDS. Hned do očka k náhradě háčkujeme PDS. Dále háčkujeme PDSZN. POČÍTÁME. Poslední sloupek háčkujeme do sloupku z předchozí řady, nikoliv do očka náhrady. Otočíme. (46)

5.-43. řada: háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4. Máme obdélník 48 cm šířka x 26 cm výška.

Sháčkování švu, háček 5 mm
V rubové části sháčkujeme oba kratší konce k sobě pomocí pevných ok, přičemž háčkujeme PO do očka řetízku a PO za zadní nitku. Přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti a vrchní část kulichu stáhneme tak, že předním stehem prošijeme vrchní část kulichu. Jehlu vedeme spíše do očí než do vlákna. Moc netaháme, příze má tendenci se přetrhnout. Jakmile máme staženou vrchní část čepice, na kulich našijeme bambuli cca 15-16 cm průměr.

TIP: Bambuli přišijeme jehlou a nití v barvě bambule stejně, jako bychom šili hlavu medvědovi. Můžeme v rubové části přišít knoflík, otvorem protáhnout pružné očko, které bambule má a očkem obtočit knoflík.

Lem čepice, háček 5 mm
1. řada: pokud budeme ohrnovat lem, háčkujeme v rubové straně, pokud nebudeme ohrnovat lem, háčkujeme v lícové straně. 2 ŘO místo KS v místě švu. Háčkujeme KSRK, tj. háček protáhneme za nitku předchozího KS, háček vedeme za krajní oka čepice, protáhneme prvním okem na háčku a s nahozením doháčkujeme KS. Na jednu řadu čepice potřebujeme 2 krátké sloupky rybí kost. Řadu končíme PO.

2. řada: háčkujeme stejně jako řadu 1.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Čepici dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.