Kulich Super Soft

9.12.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme krásný unisex kulíšek z hřejivé italské příze Lana Gatto Super Soft.

Lana Gatto Super Soft je klubíčko 50g s návinem 125 metrů. Jedná se 100% jemné merino. Klubíčko pořídíte u Propleta.cz. Příze lehce pruží a má mírný lesk. Na háčku se chová báječně a sluší ji jakýkoliv výrazný plastický vzor. Na omak je příze příejmná, jemná a celkově hřejivá. Ze Super Soft si uháčkujete čepice, svetříky, vesty, šály, tunely či rukavice. Určitě bych se nebála ji dát dětem, je to jemné krásné merino.

Rozbalování balíčku s přízemi Lana Gatto od Propleta.cz je ke shlédnutí zde a článek s odkazem na různé návody z přízí z tohoto e-shopu v článku zde.

Co se týče kulichu, nejdříve si uháčkujeme lem z krátkých sloupků za zadní nitku. Poté sháčkujeme protilehlé konce lemu k sobě pomocí pevných ok nebo krátkých sloupků. Dále vystavíme tělo kulichu. Háčkovala jsem co jedna řada lemu, to jeden sloupek těla čepice. Pro vzor potřebujeme počet řad/sloupků dělitelný dvěmi. Pár řad před sháčkováním jsem ubírala ve vzoru. Nakonec spodní část lemu čepice obháčkujeme pevnými oky. Pro pány zdobíme bambulí z příze, pro dámy použijeme bambule 12-15 cm.

Co se týče vzoru, poprvé jsem ho použila na kulišance Merino Soft pro miminka v roce 2018. Tehdy jsme háčkovali od magického kroužku. Vzor je krásně plastický a nejvíce vynikne ve dvoubarevném provedení. Háčkování vzoru od lemu je naprosto jednoduché. Háčkujeme jednu řadu stále dokola. Pokud zvládnete zadní reliéfní polodlouhý sloupek a krátký sloupek, tak tuto čepici zvládnete levou zadní. Háčkovala jsem tzv. dokola. Při háčkování posledního krátkého sloupku v řadě vystřídáme barvu. Přechod barev se mírně stáčí doleva.

Pánskou čepici háčkujeme kratší, dámskou čepici spíše přes uši. Před ukončením čepice jsem háčkovala jen zadní reliéfní sloupky a vynechala jsem krátské sloupky. Tím se čepice mírně stáhne a není pod bambulí nebo na hlavě zbytečně nařasená. Tato čepice bude pánům slušet i bez bambule.

No a my se pustíme do háčkování. Ze dvou klubíčka vyrobíte jeden dospělácký kulich velikost 56-58 cm.

Hotovými kulíšky a čepicemi se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní foto prosím vkládejte ještě i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #kulichsupersoft.

Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se kulich podaří. Doporučuji zdobit štítkem.

Kulich Super Soft
Příze: Lana Gatto Super Soft, barva oříšková 13777 a modrá 10173, pořídíte na Propleta.cz
Spotřeba: ze dvou klubíček je jedna dospělácká čepice
Háček: 5 mm
Rozměry: obvod 56-58 cm, šířka v lemu cca 23 cm (pruží), výška 19 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek, 2 označovače, bambule průměr cca 12-15 cm
Časový rozpočet: cca 3 hodiny
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
KS – krátký sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nit
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek

Kulich háčkujeme od lemu. Lem háčkujeme po řadách tam a zpět. Doporučuji označovat první sloupek v řadě a POČÍTAT sloupky. Tělo kulichu háčkujeme na lem. Háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Začátek řady si označíme označovačem.

Kulich, lem, háček 5 mm, barva A (modrá)
1. řada: háčkujeme řetízek 12+1 ŘO. Otočíme.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme KS. Háčkujeme KS do každého očka řetízku. Háčkujeme za jednu nitku. Počítáme sloupky. Celkem máme 13 KS. Otočíme.
3. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Celkem máme 13 KSZN včetně náhrady. Otočíme.

4. – 75. řada: Háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4 . Vznikne jakoby patentový lem. V poslední řadě si srovnáme pruh a pomocí PO nebo KS sháčkujeme dohromady krajovou část lemu čepice. Přízi neukončíme a budeme háčkovat stejnou barvou tělo čepice.

Tělo kulichu, háček 5 mm, barva A (modrá)
1. řada: 2 ŘO místo prvního PDS. Dále háčkujeme PDS za krajová oka lemu čepice, přičemž háčkujeme PDS do každé vodorovné řady. Do další řady přejdeme vzorem.
2. řada: Jen v této řadě háček vedeme mezi náhradu a první sloupek a uháčkujeme ZRPDS. Do stejného míta uháčkujeme krátký sloupek. Sloupek vynechám. Kolem následujícího sloupku uháčkuji ZRPDS a do stejného místa KS, sloupek přeskočíme. Schéma opakujeme do konce řady. Na konci řady při háčkování posledního KS háčkujeme KS barvou A, ale dokončíme barvou B.

Tělo kulichu, háček 5 mm, barva B (oříšková)
3. řada: háčkujeme ZRPDS kolem ZRPDS z předchozí řady a do KS háčkujeme KS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady při háčkování posledního KS háčkujeme KS barvou B, ale dokončíme barvou A.

Tělo kulichu, háček 5 mm, barva A a B (modrá a oříšková)
4. – 20. řada: háčkujeme ZRPDS kolem ZRPDS z předchozí řady a do KS háčkujeme KS. Na konci řady při háčkování posledního KS měníme barvy.

Tělo kulichu, háček 5 mm, barva B (oříšková)
21. řada: háčkujeme ZRPDS kolem ZRPDS z předchozí řady a do KS háčkujeme KS. Barvy již nestřídáme a doháčkujeme barvou B.
22. řada: ubíráme ve vzoru. Uháčkujeme ZRPDS, KS přeskočíme. Uháčkujeme ZRPDS a KS do KS. Opakujeme schéma do konce řady.
23. řada: háčkujeme pouze ZRPDS do konce řady. KS již neháčkujeme. Na konci řady si necháme dostatečně dlouhý volný konec a přízi ukončíme.

Stažení
Volný konec navlečeme do jehly a volný konec protahujeme oky, nikoliv přízí. Stáhneme a vyzkoušíme. Pokud je čepice hluboká (padá do očí), vypářeme poslední tři-čtyři řady a aplikujeme ubírání ve vzoru o řadu či dvě řady dříve. Pokud je čepice mělká (nezakrývá uši), vypářeme poslední dvě řady, uháčkujeme řadu nebo dvě vzoru a teprve poté aplikujeme sháčkování ve vzoru a čepici ukončíme. Jakmile máme čepici odzkoušenou, zapošijeme zbylé volné konce. Kulich dozdobíme třeba štítkem a velkou bambulí.

Lem kulichu, háček 5/6 mm, barva A (modrá)
Navážeme barvu A do místa švu pomocí ŘO. Za krajní očka háčkujeme volnější pevná oka. Pokud utahujeme příliš, volíme větší háček.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.