Šátek na hlavu: s gumičkou či šňůrkami

11.4.2017

Tak jsem zpět s jednoduchým návodem na šáteček na hlavu.

Tento módní doplněk je vhodný pro mimuška, která už sedí, případně v bílém provedení je super na venkovní oslavu, párty, svatbu či křtiny. Vychytávka s gumičkou je fajn v tom, že když si miminko případně na chvilku opře hlavičku, tak nic nezavazí. Šátek na šnůrečky je super pro starší holčičky, co už běhají. Šátek můžete také tzv. “naháčkovat” na pruh dle obvodu hlavy. Toto je vhodné u pružících/strečových přízí. Další výhodou tohoto šátku je, že si návod uzpůsobíte dle velikosti jakékoliv hlavy, já vloni měla stejný model s naší malou a mělo to velký úspěch.

Tak šup, nastartovat háček a jdeme na to.

Šátek s gumičkou
Budeme potřebovat
Příze: Alize Diva nebo Alize Diva Batik (mikrovlákno akryl s hedvábným efektem, 100g/350m), koupíte na www.mojegalanterka.cz – tuto přízi mám vyzkoušenou ve třech modelech a je prostě top, krásně vynikne vzorek a je příjemná na nošení, jen NEŽEHLIT (změní tvar a můžete v podstatě vyhodit)
Háček: 3,5 mm
Spotřeba: necelé klubíčko
Knoflíček nebo perlička, nůžky
Klobouková gumka
Metr
Časový rozpočet: 3 hodinky na obvod 40 cm

Potřebujeme umět:
MK – magický kroužek (na kytičku)
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
Popcornový steh tvoří 5 DS
Vějířek tvoří 7 DS

Začínám náhradou, tj. 1 KS = 1 ŘO, 1 DS = 2 ŘO.

Zvolená barva, háček 3,5 mm
Změříme obvod hlavičky. Já dělala pro naši malou (měla 4 měsíce) na obvod 40 cm.
Uháčkujeme řetízek, který je cca o 3-5 cm kratší, než co jsme naměřili (do celého obvodu pak bude započtena i gumka). ŘETÍZEK MUSÍ MÍT POČET DĚLITELNÝ 7 (plus dvě očka jako náhrada za první DS)

1. ř: řetízek podle požadované délky (zde buď háčkujte volný řetízek, tj. neutahovat, nebo vezměte na tuto řadu o půl čísla větší háček, nebo můžete zkusit dvojitý pružný řetízek, video zde  (Blog Zlaté Ruce)
2-6 ř: dlouhé sloupky do každého ŘO/nebo popcornový vzorek, tj. první řada DS, otočíme a háčkujeme 5 DS do každého pátého očka, otočíme a zpět háčkujeme DS (spočítáme očka!) a opakujeme řadu s popcornovým vzorkem a končíme řadou DS
7-21 ř: háčkujeme dle rozpisu, viz obrázek, od desáté řady ujímáme.

Pro neobrázkové:
7. řada: do třetího očka uděláme vějířek ze 7-mi DS, do dalšího třetího očka uděláme KS, opakujeme dokonce, otočíme
8. řada: do KS z předchozí řady uděláme DS, 2ŘO a DS. Dále háčkujeme 2 ŘO a KS doprostřed vějířku z předchozí řady a dále 2 ŘO. Poté už opakujeme DS, 2 ŘO a DS do KS z předchozí řady atd., opakujeme, otočíme
9. řada: do obloučku z DS/2ŘO/DS z předchozí řady uháčkujeme vějířek ze 7-mi DS a KS do KS z předchozí řady, opakujeme, otočíme.

Od desáté řady začínáme ujímat, jde to hezky, končíme vždy obloučkem, otočíme a pevnými očky se dostaneme doprostřed obloučku a pokračujeme dle návodu. Tak lehce docílíme trojúhelníkový tvar šátečku.

Pozn. řady se mohou měnit v závislosti na délce šátečku, tj. počátečních ŘO, případně na tloušťce příze.

VZOREK
Vysvětlivky k obrázku se vzorkem: puntík = ŘO, čárečka = KS, téčko = DS

POPCORN

KYTIČKA (zdroj internet)

Šátek se šnůrkami

1. řada: trojúhelník je ve velikosti cca dvou třetin obvodu hlavy, tj. neděláme trojúhelník šátku na obvod hlavy. Šňůrky jsou dlouhé cca 30 cm. První řadu tj. řetízek/dvojitý pružný řetízek háčkujeme tak, že prvních xy oček (délka cca 30 cm) tvoří šňůrku, dáme sem označovač, poté háčkujeme řetízkem “délku” šátku, tj. počet ŘO dělitelný sedmi, do místa, kde končí tělo šátku, dáme označovač a pokračujeme šňůrkou (tj. cca 30 cm).
2. řada: po označovač háčkujeme pevnými očky nebo KS, mezi označovači háčkujeme první řadu šátku, tj. DS do ŘO, poté od označovače dokonce uháčkujeme PO/KS šňůrku. Přízi ukončíme.
3. řada: navážeme přízi a háčkujeme mezi označovači tam a zpět buď DS do DS z předchozí řady nebo popcornový vzorek.

4. řada: DS do DS z předchozí řady
5. řada: DS do DS z předchozí řady nebo popcornový vzorek
6. řada: DS do DS z předchozí řady
7-21. řada: viz výše

Dokončení šátečku:
  • naměříme si kloboukovou gumku, cca 4 cm, ustřihneme a uděláme uzlík. Takto vyrobenou gumičku nejprve obháčkujeme krátkými sloupky hodně na husto. Až máme hotovo, tak pevnými očky přiháčkujeme k trojhúhelníku a máme hotový šátek. Díky gumce hezky pruží a drží na hlavičce a navíc nějakou dobu nám vydrží velikost.
  • Šátek obháčkujeme obloučkovým vzorem. Zde do každého třetího očka je KS, PDS, DS, DS, PDS a KS.

A to je celé. Ať se dílko podaří. Návod prosím používejte k výrobě výrobků pro vlastní potřebu. Pro prodej výrobků dle tohoto návodu mne prosím kontaktujte (souhlas ohledně Autorského zákona). Pokud se Vám návod líbí, prosím volně sdílejte na sociálních sítích, ať může háčkovat více lidiček.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Jitka Zezulková 2.7.2017 at 7:56

    Dobrý den, byla jsem naprosto úchvácena tímto šátkem a tak jsem se rozhodla, že jej musí moje dcera mít a v přesně stejných barvách. Bohužel první šátek jsem udělala větší, takže podělíme i holčičku od kamarádky, takže bude mít využití. Můj problém je však, že při ubírání nemám rovnoramenný trojúhelník. Dělala jsem další šátek pro dceru a naprosto stejný problém. Měla jste rovnoramenný trojúhelník a nebo vám to také mírně ujíždělo? Nevím, kde dělám chybu :-(. Děkuji

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.