Kulišanka puntíková

24.12.2017

Kulišanky u mne vedou. Praktické, slušivé a kouzelné zároveň.

Pro nezasvěcené, kulišanka je kombinace kulíška a ušanky. Háčkuje se od vrchu jako klasický kulíšek, ale zavčasu se ukončí a pokračuje pouze lemem tam a zpět s vynecháním počtu oček na zátylku. Tím pádem dostane čepička speciální tvar, který způsobí to, že miminku hezky sedne, nepadá do očí, kryje ouška a současně jde zavazovat. Jde dozdobit oušky, bambulkou nebo se nechá jen tak a miminko je v ní prostě k sežrání. Tak se do ní pustíme.

Kulišanka putníková
Velikost: 38 cm, hloubka 14 cm
Příze: Dolce malinová a bílá, lze nahradit Himalaya Dolphin Baby, spotřeba jedno klubíčko od barvy, zakoupíte zde
Háček: číslo 6 mm a 5.5 mm a 5 mm
Označovač nebo kousek příze
Na dozdobení knoflík a bambule
Hodinový rozpočet: cca 2-3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PR KS – přední reliéfní KS
PDS – polodlouhý sloupek

Začínáme tzv. N = náhradou, tj. 1 ŘO = KS/1 volné ŘO = PDS. Čepička je od druhé řady háčkovaná dokola, lem je háčkován tam a zpět, na začátku řady je náhrada volné ŘO za PDS.

Malinová, háček číslo 6 mm
1. řada: 9 PDS do magického kroužku, PO
2. řada: 2 PDS do každého PDS z předchozí řady (18 PDS), do posledního očka vložíme označovač, uděláme KS, který se započítává do součtu řady následující a háčkujeme dokola
3. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS (27 PDS)
4. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS, (36 PDS)
5. řada: zde přibíráme bílou, kterou vedeme za prací a současně zaháčkováváme do čepičky, háčkovací schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS, přičemž každý pátý KS (včetně rozšiřovaných) je bílou barvou, ZDE SE URČITĚ PODÍVEJTE NA VIDEO! (45 KS)
6. řada: háčkujeme PDS do KS (45 PDS)
7. řada: háčkujeme KS do PDS, přičemž každý 5 KS je bílou barvou, zde si jen hlídáme, abychom začali tak, aby bílý puntík byl uprostřed, než jsme dělali první puntíkovou řadu, ať nemáme tečky v řadách, ale napřeskáčku (45)
8. řada: PDS do KS (45)
9. řada: KS do PDS, každý pátý je bílou (45)
10. řada: PDS do KS (45)
11. řada: KS do PDS, každý pátý je bílou (45), ukončíme PO

LEM, háček 5.5 mm
12. řada: náhrada za první PDS, dále 4 PDS, 27 (26) KS, 5 PDS, OTOČIT, zůstane nám 7 (8) neuháčkovaných oček, zde bude čepička “sedět” na krku miminka, počet neháčkovaných oček se liší barvou příze (některé jsou hutnější, některé řidší)
13. řada: N, 4 PDS, 27 (26) KS, 5 PDS, OTOČIT
14. řada: celá řada KS
15. řada: 5 háček, bílá barva, přední část lemu obháčkujeme reliéfním KS, boky klapiček u uší a zadní část čepičky na krku háčkujeme KS (volněji), přízi ukončíme

Dokončení
Volné konce zapravíme tak, že očistíme přízi od žinylky  a nitky spojíme s nejbližším sousedním volným koncem na dva suky. Šňůrky jsou tvořeny copánky upletené ze stejné příze. Ustřihneme přízi cca 80 cm dlouhou, cca 4-5 ks pro jednu pletenou šňůrku. Připevníme v rozích lemu a zapleteme do pletýnky. Přišijeme cedulku a bambulku.

Návod prosím používejte k výrobě výrobků pro vlastní potřebu. Návod je pro Vás zdarma, avšak netýká se prodeje. Pro prodej výrobků dle tohoto návodu mne prosím kontaktujte (souhlas ohledně Autorského zákona a upřímně bych nerada, aby někdo profitoval na mých nápadech :-)). Pokud se Vám návod líbí, prosím volně sdílejte na sociálních sítích, ať může háčkovat více lidiček.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.