Sukně Lofoty

2.12.2022

Háčkovaná sukně s jednoduchým vzorem véček, na kterém krásně vynikne samovzorovací příze Vlna Hep Lofoty. Budeme háčkovat do pletené gumy.

Vlna Hep Lofoty je samovzorovací klubíčko 100g v návinu 420 metrů. Jedná se o 75% jemnou superwash vlnu a 25% polyamid. Ačkoliv se jedná o složení ponožkové příze, tato má samovzorovací efekt norských vzorů a oproti klasické ponožkové přízi mi na opak přijde jemnější. Superwash znamená, že materiál lze prát v pračce. Polyamid v přízi zabezpečuje pevnost materiálu, tj. aby se ponožky brzo neprošlapaly. Obou vlastností krásně využijeme na háčkované sukýnce.

Přízi Vlna Hep Lofoty jsme si rozbalili a představili v tomto videu. Článek si můžete přečíst zde.

Co se týče sukýnky, je velice jednoduchá. Jedná se o pouzdrový střih. Háčkujeme do pevné pletené gumy od pasu směrem dolů. Délka sukýnky závisí na výšce a typu postavy, a také na tom, na jakou délku sukýnky jsme zvyklé. Pokud potřebujete delší, stačí háčkovat do potřebné délky. Pak teprve uháčkujeme řady lemu. Zvolila jsem véčkový vzor z polodlouhých sloupků. Jednak je poměrně hustý, dále krásně vynikne vzorování materiálu a v neposlední řadě nebude vzor přidávat kila, jelikož je příze dostatečně tenká.

Jak přizpůsobit velikost? Nejdůležitější je trefit správně délku gumy. Gumu přiměříme v pase tak, aby byla mírně napjatá, ne do maxima. Necháme si cca 2 cm na okraj, který nakonec založíme a v pase sešijeme. Jakmile uháčkujeme tři nebo čtyři řady sukýnky, provedeme kontrolní měření vzorku. Změříme 10 cm a spočítáme, kolik véček se nám vejde do deseti centimetrů. Například já mám v 10 cm na své utahování 13 sloupců vzoru. Pokud bych měla obvod boků 100 cm, budu potřebovat konečnou šířku sukýnky 100 cm : 10 cm  x 13 = 130 sloupců vzoru.

To je konečný počet sloupců vzoru, na který potřebuji sukýnku rozšířit, aby mi seděla velikost kolem boků. To znamená, že pokud budu mít ve třetí řadě 88 sloupců, tak budu potřebovat rozšířit o 42 sloupců tak, aby mi sukýnka nebyla ani velká, ani malá. Přidávání doporučuji postupně ob dvě až tři řady, například rozšíříte každý desátý sloupec vzoru. Příklad č. 2. Pokud budu mít obvod boků 108 cm. Do 10 cm budu mít 13 sloupců vzoru. 108 : 10 x 13 = 140 sloupců vzoru.

Hotovými sukýnkami se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní a Vaše foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #suknelofoty.

No a my se pustíme do háčkování. Sukýnku unosíme až do jara.

Sukně Lofoty
Příze: Vlna Hep Lofoty, zakoupíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: 3 klubíčka, barva 7802 (spotřeba záleží na výšce postavy a požadované délce sukýnky!)
Háček: 3 mm
Rozměry:  5 cm výška gumy, celková délka vč. gumy je 45 cm, šířka sukýnky 54 cm
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, příp. štítek na ozdobení, PLETENÁ GUMA 5 cm výška, délka cca 1 m (NE TUTU PÁSEK), zakoupíte na Klubíčka od Srdíčka, Příze Alize, Pro háčkování
Časový rozpočet: cca  20 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
PDS – polodlouhý sloupek
ŘO – řetízkové oko
PDS véčka – dva sháčkované polodlouhé sloupky a řetízkové očko

Sukni háčkujeme do gumy, viz video.  Do další řady přejdeme pomocí vzoru a dále háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Velikost sukně závisí od délky ustřižené gumy. Guma musí mírně pružit, ale nesmí být napnutá. Příliš napnutá guma = menší velikost sukně.  Volnější guma = přiměřovat, aby nebyla zbytečně sukně velká. V poslední řadě vzoru končíme PO.

Sukně, háček 3 mm
1. řada: na svou postavu a velikost jsem si ustřihla gumu cca 86 cm dlouhou (stačilo by i 84 cm), přičemž jsem přízi navázala tak, aby mi na okraji zůstalo cca 1-1,5 cm (zde budeme gumu zapošívat). Háček vedeme do obloučku, 2 ŘO za PDS, do sousedního obloučku háčkujeme PDS, oblouček vynecháme. Opakujeme vzor, tj. PDS do obloučku, PDS do obloučku, oblouček vynecháme. V první řadě jsem měla 178 PDS.
2. řada: gumu narovnáme. Do další řady přejdeme vzorem véček, který se bude opakovat na 5-ti očkách. Nahodíme, háček vedeme mezi náhradu a první sloupek, vytáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do očka sloupku, vytáhneme přízi, s  nahozením vše sháčkujeme do jednoho očka, ŘO. Nahodíme, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi. Nahodíme, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi, s nahozením vše sháčkujeme do jednoho očka, ŘO. Nahodíme, háček vedeme do stejného očka, jako končí předešlé véčko, vytáhneme přízi. Nahodíme, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi. S nahozením vše sháčkujeme do jednoho očka, ŘO. Schéma v této řadě je PDS véčko – PDS véčko a PDS véčko, které začíná ve stejném očku, jako předchozí véčko končí. Opakujeme do konce řady. V řadě mám 107 véček (+/-).

Pozn. Počet véček se bude lišit podle toho, kolik sloupků máte v první řadě. Pokud máte jiný výsledek, tak to nevadí. Důležité je si správně vypočítat konečný počet sloupců vzoru.

3. řada: háčkujeme PDS véčka, přičemž háček vedeme pod ŘO před véčkem a za véčkem, sloupky sháčkujeme a uháčkujeme ŘO. Opakujeme do konce řady.  (107 véček +/-)
4. řada: v této řadě rozšíříme každé desáté véčko. Pro rozšíření háčkujeme pod ŘO před véčkem a do středu véčka z předchozí řady, sháčkujeme, ŘO. Pro následující véčko začínáme ve středu véčka z předchozí řady a končíme pod ŘO za véčkem, sháčkujeme, ŘO. (117 véček +/-)

5. – 6. řada: háčkujeme PDS véčka, přičemž háček vedeme pod ŘO před véčkem a za véčkem, sloupky sháčkujeme a uháčkujeme ŘO. Opakujeme do konce řady.  (117 véček +/-)

7. řada: v této řadě rozšíříme každé desáté véčko. Pro rozšíření háčkujeme pod ŘO před véčkem a do středu véčka z předchozí řady, sháčkujeme, ŘO. Pro následující véčko začínáme ve středu véčka z předchozí řady a končíme pod ŘO za véčkem, sháčkujeme, ŘO. (128 véček +/-)
8. – 9. řada: háčkujeme PDS véčka, přičemž háček vedeme pod ŘO před véčkem a za véčkem, sloupky sháčkujeme a uháčkujeme ŘO. Opakujeme do konce řady.  (128 véček +/-)
10. řada: v této řadě rozšíříme každé desáté véčko. Pro rozšíření háčkujeme pod ŘO před véčkem a do středu véčka z předchozí řady, sháčkujeme, ŘO. Pro následující véčko začínáme ve středu véčka z předchozí řady a končíme pod ŘO za véčkem, sháčkujeme, ŘO. (140 véček +/-)

Pozn. Přeměříme šířku sukýnky, zda-li nám počet sloupců vzoru bude na obvod boků stačit. Pokud ano, dále háčkujeme bez přidávání. Pokud ne, přidáme ob dvě řady např. jen 5 x.  Já jsem nakonec přidala ještě o dva sloupce navíc, tj. na konečný počet 142 véček.

11. – 57. řada: háčkujeme PDS véčka, přičemž háček vedeme pod ŘO před véčkem a za véčkem, sloupky sháčkujeme a uháčkujeme ŘO. Opakujeme do konce řady.  V poslední řadě háčkujeme předposlední véčko jako dva sháčkované krátké sloupky, řetízkové očko. Poslední véčko tvoří dvě sháčkovaná pevná oka. Řadu končíme PO. (140 véček +/-)

Sukně – lem, háček 3 mm
58. řada: 2 ŘO místo DS, ŘO a DS do spojovacího očka véčka z předchozí řady, do následujícího spojovacího očka véčka háčkujeme KS, tj. střídáme vzor DS-ŘO-DS do spojovacího očka véčka a KS do spojovacího očka véčka. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady.

59. řada: PO pod ŘO, 2 ŘO. Háčkujeme 6 DS pod ŘO. Vzor je: KS přeskočíme a pod následující ŘO mezi DS háčkujeme PO. KS přeskočíme a pod následující ŘO mezi DS háčkujeme 7 DS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme, necháme si volný konec na zapošití.

Šev na gumě a dokončení
Převrátíme sukni do rubové části. V linii rozparku na sukni sešijeme gumu jehlou a šedou nití zadním stehem. Zakrátíme roztřepený okraj gumy a použijeme ruční tzv. entlovací steh. Nit zapošijeme. Pokud máme šicí stroj, gumu sešijeme a zapravíme na šicím stroji. Volným koncem příze sešijeme malý rozparek hned v první řadě a zapošijeme volný konec. Dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.