Kulíšek véčkový Tulip Big

A je tady. Je na pultech, je v e-shopu, je všude. Snad nám bude stačit. A cože to? No přeci česká dlouho očekávaná NOVINKA, která zaplnila položku “chybí” na každém háčkařském seznamu.

Vlna-Hep Tulip Big, 100% antipillingové akrylová příze s jemným leskem a v každém 100 gramovém klubíčku na nás čeká 72 metrů. Česká příze, nejvíce podobná oblíbené Himalaya Everyday Big, vtrhla na klubíčkový trh, a je proto naprosto nezbytné, aby krom blankytného nebe jsme měli na tuto krásku návod či dva, ať můžeme letos dělat parádu.

Když jsem od Vlna-Hep dostala poměrně objemný balíček a udělala k “tébéčku” jak jí familiérně říkám, čili TB, čili Tulip Big, vstup ve skupince na facebookové síti (mrkněte na videa, fotky a vstupy ze dne 12. září, smetanový kulíšek KS véčka), rozpoutalo se poměrně velké nadšení, a to až takové, že mi přímo z Vlna-Hep volali druhý den v poledne, že jako dobrý, že děkují, ale že jim od rána zvoní telefony a všichni chtějí objednávat Tulip Big, a to dokonce i ze sousedního Slovenska. Problém byl v tom, že jsem dostala pouze vzorky na test a sklady Vlna-Hep ještě tou dobou zely prázdnotou. Vypuštění základní řady 16-ti barev bylo naplánováno až na půli října, což ovšem vůbec nevadí. Dočkali jsme se a to je hlavní a já doufám, že budete stejně nadšení, jako já.

Tulip Big vs Everyday Big – tak kterou?

Výhodou Tulip Big (TB) je, že je v portfoliu českého výrobce. Takže zatímco Everyday Big (EB) do Čech přijde jednou za uherský rok, a to doslova, u TB bychom měli mít zaručenou určitou dostupnost a stálost barevnice (snad má VlnaHep dostatek světle šedé, která se náramně vyvedla). Výhodou bude také nižší cena TB oproti EB. Při porovnání celkového výrobku musím říct, že při použití stejného háčku a stejného vzorku je EB jen asi o desetinu desetinky jemnější, což bude způsobeno pravděpodobně rozdílem v metráži (EB má 100g/80m). Výhodou EB pro zatím je širší barevná škála a především řada Colors, což jsou úžasné melírky. Osobně očekávám, že Vlna-Hep v návaznosti na oblibě TB vzorkovnici rozšíří. Obě příze se vyznačují antipillingem, jemností, hřejivostí, hladce zamotaným vláknem, které má i lehký odlesk. Obě příze mají certifikaci OEKO TEX, žádná zatím není atestovaná pro splnění českých norem (certifikát TZÚ). Nejbližší 100% akryl s atestem je YarnArt Norway (100g/105m), který je pro letošek uprgradovaný, a co do omaku se oběma přízím jemností vyrovná.

Víte že?

Víte že Vlna-Hep má v podstatě tři řady antipillingových akrylů, které jsou rozděleny podle síly, ale v podstatě se jedná o podobný druh vláken? Nejtenčí je Vlna-Hep Vesuv (50g/133m), středně silná Vlna-Hep Tulip (100g/170m) a teď nově nejsilnější Vlna-Hep Tulip Big (100g/72m). Vesuv a Tulip se vyrábí téměř v totožných barevnicích a s oběma se báječně pracuje (návody na Vesuv i Tulip naleznete zde na webu). Všechny druhy zakoupíte na www.mojegalanterka.cz.

My si dnes uháčkujeme “tébéčkový” kulíšek. Na smetanový jsem použila háček 10 mm a sama jsem byla zvědavá, zda-li a na jakou velikost mi vystačí jedno klubíčko. Povedlo se mi tedy uháčkovat velikost 44-45 cm z jednoho klubka, hloubka 16 cm, a zůstalo mi dva-tři metry z klubíčka. Návod je téměř totožný s níže uvedeným. Jen je konečný počet véček 28 a uháčkovala jsem celkem 17 řad. U 11 řady jsem vyměnila háček za 8 mm a u 13 řady jsem vyměnila háček za 7 mm.

Véčkový kulíšek Tulip Big, obvod 56-58 cm, hloubka 21 cm
Příze: Vlna-Hep Tulip Big, zakoupíte na mojegalanterka.cz, spotřeba od barvy klubíčko  růžová 4026, světle šedá 4230 a černá 4001
Háček: 10 mm, 8/7 mm na zpevňování lemu

Na dozdobení knoflík, štítek, bambulku
Hodinový rozpočet: cca 2.5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek, jak na magický kroužek naleznete zde
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
Náhrada N jedno volné ŘO za KS. Čepička je háčkovaná ze začátku po řadách a řady končí PO a začínají N, od třetí řady je háčkováno dokola.

Tulip Big, růžová, háček 10 mm
1. řada: 9 KS do MK, PO
2. řada: zdvojit každý KS, tj. 18 KS, PO
3. řada: háčkovací schéma 2-1, tj. 27 KS, PO
4. řada: VZOREK véčka, schéma jakoby 2-1, tj. N za KS + ŘO + KS do stejného místa, ŘO, dále vedeme háček do stejného místa jako poslední KS, vytáhneme přízi na háček, vedeme háček do sousedního očka, vytáhneme přízi na háček a s nahozením spojíme v KS, uděláme ŘO, jednu “nitku” vynechat, tj. nevedeme háček do stejného místa jako poslední KS, nýbrž vedeme háček do sousedního oka, vytáhneme přízi na háček, píchneme háček do dalšího oka, vytáhneme přízi na háček a s nahozením uděláme KS, ŘO. Další KS vedeme do stejného očka, jako poslední KS, dále do sousedního očka, nahodíme a spojíme v KS, ŘO, jednu “nitku” vynechat, tj. následující véčko jde do samostatných oček, viz video. Takto jen v této řadě. Od této řady háčkujeme dokola.
5. řada: háčkujeme véčka, jak se jeví, tj. nepřidáváme
6. řada: rozšiřujeme ve vzorku, tj. každé třetí véčko rozháčkujeme na dvě. K rozšíření ve vzorku používáme KS z předchozí řady, tj. vedeme háček do mezery, vytáhneme přízi, vedeme háček do očka, vytáhneme přízi a s nahozením uděláme KS, ŘO. Následující véčko háčkujeme tak, že vedeme háček do očka z předchozí řady (už tam máme KS), vytáhneme přízi na háček, dále vedeme háček do mezery, vytáhneme přízi na háček a s nahozením spojíme v KS, ŘO. Dále háčkujeme dvě véčka a pracujeme pouze s mezerami. Třetí véčko opět rozháčkujeme dle výše uvedeného postupu. Doporučuji podívat se na video. Měli bychom mít 25 véčkových sloupců.
7. řada: rozšiřujeme ve vzorku, tj. rozšíříme každé páté véčko, jinak háčkujeme véčka jak se jeví, celkem máme 30 véčkových sloupců.

Šedá, háček 10 mm
8. řada: rozšiřujeme ve vzorku, tj. rozšíříme každé šesté véčko, jinak háčkujeme véčka jak se jeví, pozor celkem budeme mít jen 35 véčkových sloupců (jednou nerozšiřujeme), což je konečný počet na uvedený obvod.
9. – 13. řada: háčkujeme véčka jak se jeví, při posledním véčku ve třinácté řadě protáhneme další barvu pruhu, uháčkujeme ŘO a pokračujeme další barvou

Černá, háček 7 mm
14. – 20. řada: háčkujeme véčka jak se jeví, ukončíme přízi

Dokončení
Zapošijeme volné konce, dozdobíme knoflíkem, štítkem a bambulkou. Pozn. bambulka na obrázku je háčkovaná z příze Kartopu Simli Tavsan, která se už bohužel nevyrábí. Můžete nahradit jinou efektní/střapatou přízí. Návody na háčkované bambulky naleznete zde.

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu. Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

Views: (3620)