Háčkovaná dýně Macrame Cotton

13.10.2019

Dýně mohou mít různé tvary, velikosti i strukturu. Moje háčkovaná dýně je vyrobená ze šňůrky. Nevěříte?

YarnArt Macrame Cotton se objevila v letošní sezóně. Jedná se o čtvrt kilové klubíčko s návinem 225 metrů ve složení 85% bavlna a 15% polyester. Zkoušela jsem háčkovat tašku s bambusovým uchem, návod zde, a musím přiznat, že se mi s ní krásně pracovalo. Můžete mrknout i na video novinek a jak vypadá Macrame Cotton Lurex zde.

A když se na mne tady to klubíčko tak smálo, tak jsem si říkala, že z něj uháčkuji dýni. Respektive z jednoho klubíčka uháčkujete dýně dvě. Není to nic složitého. Je to v podstatě pruh, který se stáhne v dolní a horní části a díky vzoru krásně vynikne struktura. Pruh jsem speciálně upravila tak, aby se nám tento materiál zbytečně ve spojích nekrabatil. Před úplným stažením stačí vycpat dutým vláknem a dozdobit stopkou, na kterou jsem použila voňavou skořici.

Tak směle na dýně, ještě nám budou dělat parádu minimálně do půlky listopadu než se přeorientujeme na vánoční dekorace.

VIDEO NÁVOD

Dýně Macrame Cotton
Příze: YarnArt Macrame Cotton, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Háček: 5 mm
Rozměry: 12 cm šíře, 8 cm výška
Jehla s velkým ouškem, duté vlákno, celá skořice
Časový rozpočet: 1.5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
ZR KS – zadní reliéfní krátký sloupek
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
Začínáme řetízkem, háčkujeme po řadách tam a zpět. Řadu končíme KS do náhrady z předchozí řady. Řadu začínáme N za KS, tj. volné ŘO. Každou řadu si PŘEPOČÍTÁME!

Dýně Macrame Cotton, háček 5 mm
1. řada: 18 ŘO a 1 volné ŘO na otočení
2. řada: do druhého očka od háčku vedeme háček a uháčkujeme KS a další tři KS do následujících oček, dále 9 PDS, dále 5 KS, celkem máme 19 oček včetně náhrady, otočíme
3. řada: N za KS, ZR KS do konce řady, otočíme (proužek se mírně kroutí, je potřeba vydržet)
4. řada: N za KS, 4 KS, 9 PDS, 5 KS, otočíme
5. – 34. řada: opakujeme řady 3 a 4

Pruh si rozprostřeme před sebe a přeložíme na půl tak, abychom ho mohli sháčkovat do tunýlku. Sháčkujeme oba konce pomocí KS, přízi ukončíme ve vzdálenosti minimálně 1 metr.

Dokončení
Přetočíme na lícovou stranu. Volný konec provlečeme do jehly a předním stehem stáhneme jednu stranu tunýlku k sobě tak, abychom neměli žádnou mezírku ve středu. Stále se náš výrobek netváří jako dýně, ale to se brzy změní. Volný konec protáhneme středem do vnitřní části dýně a stažení zabezpečíme prošitím středu a přidáme uzlík. Volný konec použijeme i na stažení horní části tunýlku. Předním stehem provlečeme okraj, před stažením dýni vycpeme a stáhneme střed k sobě, ale necháme si malý otvor pro dřívko skořice. Volný konec zauzlíkujeme a středem prošijeme s protilehlou stranou, tím se dýně krásně vytvaruje. Volný konec protáhneme zpět. Opět zauzlíkujeme a volný konec protáhneme do středu dýně.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.