Kytičkový šátek Mool

18.12.2020

Asymetrický šátek od cípu s kytičkovým vzorem krásně ladí k homelesce. Oboje jsem háčkovala z jednoho klubíčka Mool Mix, kterou věnoval český výrobce I-prize.cz.

Klubíčko MOOL je vyrobeno u nás v České republice a toto konkrétně je tří nitka umotaná z černé, ostře růžové a bílé – typická kombinace pro myšku Minnie. Klubíčko má návin 750 metrů a složení 50% akryl a 50% bavlna. Díky složení jsou výrobky určeny od jara do podzimu. Pokud vlákno zdvojíte, získáte šestinitku a to je už parádní tloušťka na klasickou čepici. Kytičkovou homelesku Mool ze zdvojené příze jsme si uháčkovali zde.

Klubíčka MOOL vyrábí i-prize.cz. Článek o duhovkách a nabídce MOOL si můžete přečíst v tomto článku. Na video z rozbalování balíčku se můžete podívat sem. Já moc děkuji za možnost MOOL vyzkoušet.

Co se týče asymetrického šátku, je háčkovaný od spodního cípu po řadách tam a zpět. Opakují se dvě řady. Řada kytiček a řada dlouhých sloupků. Rozšiřování provádíme vždy ob řadu a tím získáme vždy o jednu kytku navíc. Doporučuji vždy přepočítat řadu kytiček! Řekla bych, že tento kytičkový vzorek je jednodušší než na čepici, proto, pokud začínáte s kytkovým vzorem, vyzkoušejte nejdříve šátek, a poté se vraťte k čepici.

Ve druhé části háčkujeme olem šátku a ten háčkujeme po řadách, ale dokola celého šátku. V tomto případě začínáme náhradou a končíme dlouhým sloupkem, abychom začínali vždy ve středu obloučku v rohu. Přízi pro šátek nezdvojujeme, háčkujeme z trojnitky tak jak je. No a my se do něj pustíme, ať nás jaro nepřekvapí.

Kytičkový šátek Mool
Příze: duhovka Mool MIX, barva č. 122, zakoupíte na www.i-prize.cz 
Spotřeba: cca půl klubíčka 750 m, zůstane na homelesku obvod 50-51 cm
Háček: 3 mm
Rozměry: 91 cm x 46 cm x 103 cm
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení, velká krabička od zápalek na vytvoření střapce
Časový rozpočet: 8 hodin
Pro mírně pokročilé

ŘO – řetízkové oko
2NDS- dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
MK – magický kroužek

kytička 5 nitek na háčku – háček vedeme do spojovacího očka, vytáhneme přízi, do očka, kde končí předešlá kytka, vytáhneme přízi, do následujícího očka, vytáhneme přízi a do sousedního očka, vytáhneme přízi – na háčku máme 5 nitek/provedli jsme 4 kroky, nahodíme a sháčkujeme do jednoho spojovacího očka, ŘO – viz nákres

první kytička v řadě – uháčkujeme dlouhý sloupek, ŘO, háček vedeme kolem DS, vytáhneme přízi, dále do očka, kde začíná DS, vytáhnem přízi, dále do následujícího očka, vytáhneme přízi a dále do sousedního očka, vytáhneme přízi, na háčku máme 5 nitek/provedli jsme 4 kroky, nahodíme a sháčkujeme do jednoho spojovacího očka, ŘO – viz nákres. Pokračujeme klasickou kytičkou.

Asymetrický šátek háčkujeme od magického kroužku od spodního cípu po řadách tam a zpět. Střídáme řadu kytiček. V každé další řadě kytek musíme mít o jednu víc než v předešlé řadě. V následující řadě háčkujeme DS. V každé další řadě DS musíme mít o dva DS víc. Počítáme každou řadu kytek, abychom měli správný počet a šátek se nám rozšiřoval. Jak na magický kroužek naleznete v tomto videu zde. Řadu začínáme náhradou N, tj. 3 ŘO místo prvního 2NDS. Na olemu šátku střídáme 3 DS a ŘO, v rozích 3 DS-3ŘO-3 DS.

Šátek Mool, háček 3 mm
1. řada: do MK háčkujeme 3 ŘO, 4 DS, 2NDS, otočíme.
2. řada: N, DS, první kytička v řadě, DS do posledního DS, ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady z předchozí řady, otočíme. (1 kytka)
3. řada: N, dva DS pod ŘO, DS do DS, DS do spojovacího očka, DS pod ŘO, DS do prvního DS, 2NDS do třetího očka náhrady, otočíme. (6DS)
4. řada: N, DS, první kytička v řadě, kytička 5 nitek na háčku, DS do posledního DS, ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady z předchozí řady, otočíme. (2 kytky)

5. řada: N, dva DS pod ŘO, DS do DS, DS do spojovacího očka, DS pod ŘO v kytičce, DS do spojovacího očka, DS pod ŘO v kytičce, DS do prvního DS, 2NDS do třetího očka náhrady, otočíme.  (8DS)
6. řada: N, DS, první kytička v řadě, kytička 5 nitek na háčku, kytička 5 nitek na háčku, DS do posledního DS, ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady z předchozí řady, otočíme. (3 kytky)
7. řada: dva DS pod ŘO, DS do DS, DS do spojovacího očka, DS pod ŘO v kytičce, DS do spojovacího očka, DS pod ŘO v kytičce, DS do spojovacího očka, DS pod ŘO v kytičce, DS do prvního DS, 2NDS do třetího očka náhrady, otočíme.  (10DS)

8. řada: N, DS, první kytička v řadě, kytička 5 nitek na háčku, kytička 5 nitek na háčku, kytička 5 nitek na háčku, DS do posledního DS, ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady z předchozí řady, otočíme. (4 kytky)

Pozn. Na straně, která se rozšiřuje, háčkujeme vždy 2NDS. Na rovné straně, pokud háčkujeme spíše volněji, můžeme místo 2NDS háčkovat stejný sloupek, ale sháčkovaný na dvakrát nikoliv na třikrát.

9. – 85. řada: opakujeme řady 7. a 8. a postupně rozšiřujeme. Počítáme kytičky. Končíme řadou dlouhých sloupků.

Šátek Mool, olem, háček 3 mm
1. řada: pro olem budeme střídat 3 DS a ŘO na nejdelších stranách, přičemž přeskakujeme jednu vodorovnou stranu, a 3 DS a dvě očka přeskočit na nejkratší horní straně. Řadu začínáme N, 3DS, ŘO, dále vzor 3DS, ŘO, jedno okénko přeskočit. Ve spodním rohu, do MK háčkujeme DS-3ŘO-DS (pouze v této řadě) a pokračujeme na druhé delší straně vzorem 3DS, ŘO a jedno okénko přeskočit. V rohu háčkujeme 3DS-3ŘO-3DS a pokračujeme vzorem na horní nejkratší straně, tj. 3 DS, dvě očka přeskočit, řetízkové očko neděláme. Řadu končíme v rohu 3 DS, ŘO a DS do náhrady. Skončíme ve středu obloučku.

2.-3. řada: N za DS, 3 DS pod DS, ŘO a pokračujeme vzorem, tj. 3 DS pod ŘO, ŘO. Ve spodním rohu háčkujeme 3DS-3ŘO-3DS a pokračujeme vzorem na druhé delší straně. V rohu háčkujeme 3DS-3ŘO-3DS a pokračujeme vzorem na krátké straně (pouze 3 DS mezi sloupce), tj. 3DS pod ŘO, ŘO. Řadu končíme v rohu 3 DS, ŘO a DS do N. V poslední řadě si necháme cca 50 cm dlouhý konec, který použijeme na prošití střapce.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Ustříhneme cca 15×80 cm dlouhý konec, přeložíme na půl. Očko protáhneme v cípu a pomocí liščí smyčky upevníme. Zapleteme do copánku, konec zavážeme na uzel. Zopakujeme na protilehlé straně. Spodní krátkou stranu ozdobíme střapcem. Namotáme si 25x přízi na velkou krabičku od zápalek, prostřihneme spodní část a pomocí liščí smyčky připevníme na spodní cíp šátku. Zastřihneme a volným koncem příze ze šátku prošijeme střapec, aby se používáním neuvolnil. Šátek dozdobíme knoflíkem či štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.