Maxi šála Patty

26.12.2020

Sezóna šál je v plném proudu, ale už máte tu svou maxi? Na tuto háčkovanou padlo pět klubíček.

Vlna-Hep Patty se prodává v klubíčku 100g/185 metrů a složení 98% prémiový akryl a 2% metalický polyester. Příze neškrábe, naopak je velice měkoučká a příjemná na nošení. Vloni jsem z ní háčkovala ušanku a malá ji unosila téměř celou městskou zimu. Díky metalickému vláknu se hodí na elegantní výrobky od svetříků, ponč, šál, setů s čepicí až po šaty.

Přízi Patty nám věnoval výrobce Vlna-Hep, moc děkuji. Rozbalování balíčku můžete shlédnout na mém youtubovém kanále zde.

Když jsem nedávno projížděla instagram, vyskočila na mne obrovská pletená šála. Byla úplně jednoduchá – hladce a obrace. Ovšem vypadala tááák úžasně, že jsem ji hned musela vyzkoušet v háčkované verzi. Chtěla jsem dodržet rozměr, a to je šířka minimálně 30 cm a délka minimálně 190 cm. Měla jsem v zásobárně velký výběr barev Patty a jelikož má stříbrnou nitku a hodí se do mírné zimy, volba byla jasná.

Co se týče háčkované maxi šály, je velice jednoduchá. V podstatě se opakují dvě řady. Je ale potřeba hlídat začátek a konec řady a počítat “bublinky” ve vzorku. Krátké sloupky a řetízková očka na začátku či konci šály mohou být zrádná a i já se přistihla asi při trojím párání, kdy se mi počet “bublinek” z devatenácti záhadně snížil na osmnáct. Pokud budete počítat “bublinky” používat označovač nebo odškrtávat řady v nákresu (viz galerie pod článkem), věřím, že se párání vyhnete.

Co se týče vzorečku, tak ten je naprosto geniální. Střídá se jen krátký sloupek a dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek v jedné řadě a řetízkové očko a krátký sloupek v druhé řadě – nic, co by s videem začátečník nezvládl. Šála má cca 34 cm šířku a více než dva metry délku bez střapců. Na jedno klubíčko padla jedna devadesátiminutová pohádka, takže na celou šálu pět pohádek stačí.

No a my se do pohádkové maxi šály pustíme.

Maxi šála Patty
Příze: Vlna-Hep Patty smetanová 4171, modrozelená 4083 a šedá 4230, zakoupíte na MojeGalanterka.cz
Spotřeba: 2xsmetanová, 2xmodrozelená a 1xšedá
Háček: 8 mm a 10 mm
Rozměry: šířka 34 cm, délka cca 210 cm bez střapců
Jehla s velkým ouškem, nůžky, velká krabička od zápalek na střapce
Časový rozpočet: cca 8-10 hodin
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek

Šálu háčkujeme od základního řetízku po řadách tam a zpět. Vzor se opakuje na čtyřech řadách. Řada vždy začíná ŘO a hned do prvního sloupku háčkujeme KS. Řada končí KS.

Šála, Patty smetanová, háček 8 mm
1. řada: necháme si delší volný konec na pozdější zapošití střapců a háčkujeme 39 ŘO + 2 ŘO na otočení, tj. náhrada za první DS v další řadě
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme DS, dále DS do každého očka. Celkem máme 39 DS + náhrada 2 ŘO. Otočíme.

Šála, Patty smetanová, háček 10 mm
3. řada: ŘO, +KS do prvního DS, ŘO a sloupek vynecháme+ Opakujeme vzor, na konci řady háčkujeme KS do DS a KS do druhého očka náhrady, otočíme.
4. řada: ŘO, KS do KS, +2NDS do KS, KS pod ŘO+, opakujeme vzor. Na konci řady háčkujeme KS pod ŘO a KS mezi KS a ŘO z předchozí řady, otočíme.

Pozn. Pro pevný kraj háčkujeme poslední KS do ŘO, místo mezi.

5. řada: ŘO, +KS do KS, ŘO nad 2NDS+, opakujeme vzor. Na konci řady háčkujeme ŘO nad 2NDS a KS mezi KS a ŘO z předchozí řady, otočíme.
6. řada: ŘO, KS do KS,+KS pod ŘO, 2NDS do KS+, opakujeme vzor. Na konci řady háčkujeme 2NDS do KS a KS mezi KS a ŘO z předchozí řady, otočíme.
7. řada: ŘO a KS do KS, +ŘO nad 2NDS, KS do KS+, opakujeme vzor. Na konci řady háčkujeme KS do KS, KS mezi KS a ŘO z předchozí řady, otočíme.
8. – 37. řada: opakujeme 4. – 7. řadu

Zbytek příze si ponecháme na střapce, tj. 14×113 cm!

Šála, Patty modrozelená, háček 10 mm
38. – 85. řada: opakujeme 4. – 7. řadu

Šála, Patty šedá, háček 10 mm
86. – 135. řada: opakujeme 4. – 7. řadu

Šála, Patty modrozelená, háček 10 mm
136. řada – 187. řada: opakujeme 4. – 7. řadu

Šála, Patty smetanová, háček 10 mm
188. – 225. řada: opakujeme 4. – 7. řadu

Šála, Patty smetanová, háček 8 mm
226. řada: 2 ŘO, háčkujeme DS, tj. DS do KS, DS pod ŘO. Nejdříve zpracujeme zbytek příze na střapce. Pokud nám zůstane, tak uháčkujeme ještě jednu řadu krátkými sloupky. Necháme si delší volný konec na zapošití střapců.

Střapce
Vezmeme si velkou krabičku od zápalek. Omotáme na delší stranu 5 x přízi dokola, cca 113 cm. Prostřihneme spodní část a pomocí liščí smyčky připevníme na spodní krátký lem šály. Budeme potřebovat 14 střapců. Připevňovala jsem je vždy ke třetímu DS. Volným koncem na začátku a konci šály prošijeme střapce při zapošití volného konce. Tím je zabezpečíme proti uvolnění např. při praní.

Dokončení
Šálu dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 11.12.2022 at 7:18

  […] maxi šála Patty, video návod zde […]

 • Reply Jednoduchý věneček Patty - www.krampolinka.cz 4.1.2023 at 20:09

  […] maxi šála Patty, video návod zde […]

 • Reply Háčkovaná homeleska Patty - www.krampolinka.cz 16.1.2023 at 18:29

  […] maxi šála Patty, video návod zde […]

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.