Svetřík Spotlight

24.12.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme neobvyklý svetřík. Budeme háčkovat z novinky Schachenmayr Spotlight on Colors.

Schachenmayr Spotlight on Colors je novinkové klubíčko 100g/270m směs 53% vlna a 47% akryl. Má melírový vzhled a zajímavě vzoruje. Klubíčko je lehoučké, krásně hřejivé, příze má mírný chloupek. Na omak je měkoučké, nekousavé. Co mne překvapilo byla spotřeba. Na svetřík 40-42 do pasu jsem spotřebovala 3,5 klubíčka, takže super. Spotlight on Color se vyrábí v super barevné škále a hodí se perfektně na svetříky, čepice, šály, tunely, rukavice, kardigany či plédy, od podzimu do jara.

Přízi Schachenmayr Spotlight on Color jsme si představili v Podcastu povídání u klubíčka zde a článek si můžete přečíst zde. Klubíčka koupíte v oblíbeném e-shopu a podle místa bydliště můžete klubíčka vyhledat zde pro ČR a zde pro SR. Výběr barev má velkoobchod MezShop pestrý.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče svetru, tento návod je určen odvážným začátečníkům. Háčkujeme totiž dva obdélníkové panely technikou C2C, čili z rohu do rohu. Díky samovzorovací přízi vznikají diagonální pruhy. Jakmile máme uháčkované dva obdélníky, naháčkujeme nárameníky a tím vytvoříme klasický výstřih. Poté stačí sháčkovat ramena a boční části a rovnou naháčkovat rukávy. V posledním kroku jen obháčkujeme výstřih a perfektní moderní trendy svetřík je na světe.
  • Co se týče vzoru, zvolila jsem jednoduchý vzor, který rychle přibývá. Háčkujeme pouze dlouhé sloupky a řetízková očka. Celý vzor se opakuje i na rukávech, které postupně zužujeme. Na lemy jsem použila přední a zadní reliéfní sloupky. Přední a zadní díl je totožný a háčkujeme je od magického kroužku po řadách tam a zpět. Nejdříve nám vzniká trojúhelník. Jakmile má trojúhelník dostatečnou výšku (přední délka svetru), přestaneme na jedné straně přidávat a budeme tvarovat obdélník. Délka rovné strany tvoří šířku svetru. Jakmile dosáhneme potřebné délky, budeme postupně přeskakovat vzory na začátku i konci řady a tím obdélník uzavírat.
  • Co se týče úpravy velikosti, přední délku (výška svetru) určuje velikost strany trojúhelníku. Délku svetru určuje počet řad obdélníku.

TIPY PRO VÁS:
Velikost lze jednoduše upravit od dětské až po dospělou. Stačí jen přiměřovat obdélník k oblečení, které máte doma.

Ať se Vám svetřík Spotlight podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s výrobou svetříku Spotlight? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #svetrikspotlight.

SVETŘÍK SPOTLIGHT
Příze: Schachenmayr Spotlight on Colors, pořídíte v oblíbeném e-shopu. Inspiraci na barvy naleznete zde.
Spotřeba: necelá 4 klubíčka, barva 9807010-00082
Velikost: 40-42, výška postavy 168 cm
Rozměry: přední délka 51 cm, šířka svetru 54 cm, délka rukávu od podpaždí 50 cm
Háček: 5 mm
Jehla a nit v barvě příze, označovač
Časový rozpočet: cca 15 hodin
Pro odvážné začátečníky

MK – magický kroužek
DS – dlouhý sloupek
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
PDS – polodlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
2NDS – dvakrát na hazovaný dlouhý sloupek sháčkovaný ve dvou krocích

Přední a zadní díl svetříku (53×44 cm) háčkujeme stejně, háček 5 mm
1. řada: do MK háčkujeme 3 ŘO, DS, 2NDS na dvakrát sháčkovaný. Otočíme.
2. řada: 3 ŘO místo DS, dva DS do očka k náhradě, DS do DS, dva DS do třetího očka náhrady z předchozí řady a 2NDS na dvakrát sháčkovaný. Otočíme.
3. řada: 3 ŘO místo DS, dva DS do očka k náhradě. ŘO, sloupek přeskočíme a háčkujeme DS do DS, DS do DS, DS do DS. ŘO a dva DS do třetího očka náhrady z předchozí řady a 2NDS na dvakrát sháčkovaný. Otočíme.

4. řada: 3 ŘO místo DS, dva DS do očka k náhradě. ŘO a sloupek přeskočíme a háčkujeme DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO, sloupek přeskočíme. DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. Dva DS do třetího očka náhrady z předchozí řady a 2NDS na dvakrát sháčkovaný. Otočíme.
5. řada: 3 ŘO místo DS, dva DS do očka k náhradě. ŘO a sloupek přeskočíme a háčkujeme DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO, sloupek přeskočíme. DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. Dva DS do třetího očka náhrady z předchozí řady a 2NDS na dvakrát sháčkovaný. Otočíme.

6. – 26. řada: háčkujeme jako řadu 4 a 5. V poslední řadě máme 26 sloupců vzoru a výšku 44 cm. Na jedné straně začneme přeskakovat sloupce vzoru, na druhé straně háčkujeme stejně, tj. 2 DS do očka náhrady a 2NDS na dvakrát sháčkovaný.
27. řada: 3 ŘO místo DS, do očka vložíme označovač, přeskočíme DS a háčkujeme DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO, sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme 2 DS do očka náhrady z předchozí řady a 2NDS na dvakrát sháčkovaný. Otočíme.

28. řada: 3 ŘO místo DS, dva DS do očka k náhradě. ŘO a sloupek přeskočíme a háčkujeme DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO, sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Na konci řady neháčkujeme ŘO, přeskočíme sloupek a háčkujeme 2NDS na dvakrát sháčkovaný do očka s označovačem. Otočíme. Stále máme 26 sloupců vzoru.
29. – 30. řada: háčkujeme stejně jako 27. a 28. řadu. Pokud nám dostačuje šířka panelu (53 cm), začneme přeskakovat sloupce vzoru na obou stranách dílu. (26)

31. řada: 3 ŘO místo DS, do očka vložíme označovač, přeskočíme DS a háčkujeme DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO, sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Na konci řady neháčkujeme ŘO, přeskočíme sloupek a háčkujeme 2NDS na dvakrát sháčkovaný. Otočíme. (25)
32. řada: 3 ŘO místo DS, do očka vložíme označovač, přeskočíme DS a háčkujeme DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO, sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Na konci řady neháčkujeme ŘO, přeskočíme sloupek a háčkujeme 2NDS na dvakrát sháčkovaný do očka s označovačem. Otočíme. (24)

33. – 53. řada: háčkujeme stejně jako řadu 32. V každé řadě máme o jeden sloupec vzoru méně.
54. řada: 3 ŘO místo DS, do očka vložíme označovač, přeskočíme DS a háčkujeme DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, sloupek přeskočíme a končíme 2NDS na dvakrát sháčkovaný do očka s označovačem. Otočíme.
55. řada: 3 ŘO, pět sháčkovaných DS do jednoho očka, přízi neukončíme a pokračujeme v háčkování náramenní části.

Naháčkování náramenní části zadního i předního dílu, háček 5 mm
1. řada: Dáme oba panely na sebe. Označíme si šest nebo sedm okének vzoru na horní části dílu na obou stranách.  Doporučuji sedm! Háčkujeme 2 ŘO na začátku řady a za krajová oka nebo DS háčkujeme vždy dva DS (14/17DS). Otočíme.
2. řada: 2 ŘO místo DS, dále DS do DS. (14/17 DS). Přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti. Volný konec použijeme na sháčkování dílů na ramenou.

Sháčkování ramenou
Položíme oba díly na sebe. V rubové straně sháčkujeme oba díly dohromady pomocí pevných ok nabíraných za zadní nitku jednoho dílu a přední nitku druhého dílu. Přízi ukončíme.

Sháčkování boků svetříku
1. řada: Začínáme háčkovat v lícové straně. Navážem přízi ve spodním rohu předního dílu. Háčkujeme ŘO místo KS. Háčkujeme schéma 2 KS na jednu vodorovnou řadu a 3 ks na další. Opakujeme. Háčkujeme směrem k náramenní části předního dílu a pokračujeme směrem dolů na zadním díle. Od spodní části odpočítáme 16/17 sloupců vzoru. Do této výšky budeme sháčkovávat boční část svetru. Zbylá část tvoří otvor pro rukáv.

2. řada: Otočíme práci do rubu a v rubové části sháčkujeme oba boční díly k sobě pomocí pevných ok nabíraných za zadní nitku jednoho dílu a přední nitku druhého dílu. Přízi neukončíme, prostrčíme klubíčko otvorem rukávu dopředu a pokračujeme v háčkování rukávů.

Naháčkování rukávu
1. řada: háčkujeme v lícové straně 2 ŘO místo DS, do dalšího očka DS, do dalšího očka DS, ŘO, očko vynecháme. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme ŘO a PO. Práci otočíme. Tím zachováme sklon vzoru.
2. řada: 2 ŘO místo DS, DS pod ŘO (to, které jsme háčkovali před spojením řady pevným okem), DS do DS, ŘO, sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme ŘO a PO. Práci otočíme.

3. – 10. řada: opakujeme řadu 2. V desáté řadě na konci řady neháčkujeme ŘO a PO háčkujeme až do druhého sloupku. Práci otočíme.
11. řada: ujímáme sloupec, 2 ŘO, přeskočíme celý sloupec a háčkujeme až DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. Pokračujeme vzorem DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme ŘO a PO do druhého očka náhrady. Práci otočíme.

12. – 14. řada:  2 ŘO místo DS, DS pod ŘO (to, které jsme háčkovali před spojením řady pevným okem), DS do DS, ŘO, sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme ŘO a PO. Práci otočíme. Ve čtrnácté řadě na konci řady neháčkujeme ŘO a PO háčkujeme až do druhého sloupku. Práci otočíme.

15. řada: ujímáme sloupec, 2 ŘO, přeskočíme celý sloupec a háčkujeme až DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. Pokračujeme vzorem DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme ŘO a PO do druhého očka náhrady. Práci otočíme.
16. – 18. řada: 2 ŘO místo DS, DS pod ŘO (to, které jsme háčkovali před spojením řady pevným okem), DS do DS, ŘO, sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme ŘO a PO. Práci otočíme. V osmnácté řadě na konci řady neháčkujeme ŘO a PO háčkujeme až do druhého sloupku. Práci otočíme.

19. řada: ujímáme sloupec, 2 ŘO, přeskočíme celý sloupec a háčkujeme až DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. Pokračujeme vzorem DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme ŘO a PO do druhého očka náhrady. Práci otočíme.
20. – 22. řada: 2 ŘO místo DS, DS pod ŘO (to, které jsme háčkovali před spojením řady pevným okem), DS do DS, ŘO, sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme ŘO a PO. Práci otočíme. Ve dvacáté druhé řadě na konci řady neháčkujeme ŘO a PO háčkujeme až do druhého sloupku. Práci otočíme.

23. řada: ujímáme sloupec, 2 ŘO, přeskočíme celý sloupec a háčkujeme až DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. Pokračujeme vzorem DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme ŘO a PO do druhého očka náhrady. Práci otočíme.
24. – 26. řada: 2 ŘO místo DS, DS pod ŘO (to, které jsme háčkovali před spojením řady pevným okem), DS do DS, ŘO, sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme ŘO a PO. Práci otočíme. Ve dvacáté šesté řadě na konci řady neháčkujeme ŘO a PO háčkujeme až do druhého sloupku. Práci otočíme.

27. řada: ujímáme sloupec, 2 ŘO, přeskočíme celý sloupec a háčkujeme až DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. Pokračujeme vzorem DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme ŘO a PO do druhého očka náhrady. Práci otočíme.
28. – 30. řada: 2 ŘO místo DS, DS pod ŘO (to, které jsme háčkovali před spojením řady pevným okem), DS do DS, ŘO, sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme ŘO a PO. Práci otočíme. Ve dvacáté šesté řadě na konci řady neháčkujeme ŘO a PO háčkujeme až do druhého sloupku. Práci otočíme.

31. řada: ujímáme sloupec, 2 ŘO, přeskočíme celý sloupec a háčkujeme až DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. Pokračujeme vzorem DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO a sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme ŘO a PO do druhého očka náhrady. Práci otočíme.
32. – 34. řada: 2 ŘO místo DS, DS pod ŘO (to, které jsme háčkovali před spojením řady pevným okem), DS do DS, ŘO, sloupek přeskočíme. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme ŘO a PO. Práci otočíme. Ve dvacáté šesté řadě na konci řady neháčkujeme ŘO a PO háčkujeme až do druhého sloupku. Práci otočíme.

Rukáv patent, háček 5 mm
35. řada: 2 ŘO místo DS, DS pod ŘO, DS do DS. ŘO neháčkujeme, pouze přeskočíme jeden sloupek. Řadu končíme PO. Práci otočíme.
36. – 39. řada: 2 ŘO místo DS, DS do mezery mezi sloupce, DS do DS, přeskočíme sloupek. Opakujeme. Řadu končíme PO. Práci otočíme.
40. řada: ŘO místo PO. Řadu obháčkujeme volnými pevnými oky.

Lem výstřihu svetříku, háček 5 mm
Pokud jste sháčkovali jen 6 a 6 sloupců vzoru na ramenou, bude výstřih poměrně volný a velký. Je potřeba háčkovat následující schéma a výstřih se hezky stáhne. Pokud jste sháčkovali 7 a 7 sloupců, vyzkoušejte následující schéma, případně upravte řadu dva tak, že nebudete vynechávat jedno oko.

1. řada: Přízi navážeme v ramenním švu. ŘO místo KS, dále háčkujeme schéma 2 KS na jednu vodorovnou řadu, 3 KS na další vodorovnou řadu. Řadu končíme PO.
2. řada: 2 ŘO místo PDS, PDS za zadní nitku, PDS za následující zadní nitku, oko vynechat. Háčkujeme toto schéma do konce řady. Řadu končíme PO.
3. – 5. řada: 2 ŘO místo PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Spodní lem svetříku, háček 5 mm
1. řada: Přízi navážeme v bočním švu. ŘO místo ŘO místo KS, dále háčkujeme schéma 2 KS na jednu vodorovnou řadu, 3 KS na další vodorovnou řadu. Řadu končíme PO.
2. řada: 2 ŘO místo PDS, dále háčkujeme PDS za zadní nitku po celém spodním obvodu svetříku. Řadu končíme PO.
3. – 6. řada: 2 ŘO místo PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme štítek.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Top 5 video návodů za prosinec - www.krampolinka.cz 1.1.2024 at 20:21

    […] Svetřík SPOTLIGHT, video návod zde […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.