Nedoklubko: Čepička Tulip s kytičkou

26.9.2019

Kampaň neziskové organizace Nedoklubko na podporu rodičů předčasně narozených miminek – to je nový projekt “ČEPIČKA NA DOMA”.

Kampaň “Čepička na doma”

Nový projekt neziskové organizace Nedoklubko s názvem “Čepička na doma” startuje v září 2019. Cílem je podpořit rodiče předčasně narozených dětí a věnovat jim na cestu domů praktický dárek v podobě čepičky. Rodiče rodičům, maminky maminkám. Pojďme společně vyjádřit podporu a respekt k rodičům kulíšků, kteří vyhráli své první klání s osudem, ale budou do života potřebovat spoustu dalších sil. Stačí uháčkovat jednoduchou čepičku pro miminko v barvách Nedoklubka – purpurová a mint – buď v odlehčené verzi z přírodní příze nebo v podzimně-zimní hřejivé verzi a čepičku zaslat koordinátorkám projektu poštou nebo přinést kontaktní osobě. Čepičky budou na památku předávány rodičům předčasňátek při odchodu z nemocnice domů.

Co je Nedoklubko?

Nedoklubko poskytuje prvotní informační péči a podporu rodičům předčasně narozených miminek již od roku 2002 a za dobu svého fungování zrealizovalo již několik podobných projektů. Nejznámějším počinem byla kampaň háčkovaných chobotniček pro kulíšky. Chobotničky s chapadýlky, připomínající pupeční šňůru, mají miminka u sebe i v inkubátorech, a pak doma v postýlkách. Mezi další projekty lze započítat háčkovaná purpurová srdíčka kampaně Pomozte nám srdcem (můj malý videonávodový příspěvek zde) nebo Ponožkový rekord. Při něm se podařilo shromáždit 10450 párů novorozeneckých ponožek a Nedoklubko se zapsalo do české knihy rekordů.

Více o organizaci a projektech Nedoklubka naleznete na webových stránkách Nedoklubko.cz.
Také se můžete přidat ke komunitě na sociální síti Nedoklubko – Pomáháme tvořením nebo navštívit stránku na FB zde.

Jak se zapojím?

Háčkováním čepiček. Nezisková organizace Nedoklubko bohužel nemůže dobrovolníkům poskytnou klubíčka zdarma, ale na podporu projektu se podařilo získat slevu na vybrané barvy a značky přízí u partnerských e-shopů.

Vlna-Hep Perla (60% bambus, 40% bavlna, 50g/125m), purpurová, číslo 8048, sleva 10%, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz (slevový kód NEDOKLUBKO)
Vlna-Hep Perla (60% bambus, 40% bavlna, 50g/125m), mint, číslo 8122, sleva 10%, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz (slevový kód NEDOKLUBKO)

Vlna-Hep Tulip (100% akryl, antipilling), purpurová, číslo 4048, sleva 10%, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz (slevový kód NEDOKLUBKO)
Vlna-Hep Tulip (100% akryl, antipilling), mint, číslo 4136, sleva 10%, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz (slevový kód NEDOKLUBKO)

Výše uvedené příze českého výrobce mají platný certifikát TZÚ a jsou nezávadné pro děti do tří let. Ke stažení Certifikát TZU pro děti do 3 let na pletací příze.

Pokud máte doma zbytečky Perly nebo Tulip v jiných barvičkách, vůbec nevadí. Nedoklubko a maminky předčasňátek určitě ocení i jakoukoliv jinou barvičku čepiček. Uháčkované čepičky prosím předejte koordinátorkám projektu, seznam ve FB skupince zde nebo na webové stránce Nedoklubka zde.

Zvládnu to? Určitě!

Návody na čtyři čepičky (2xPerla a 2xTulip) včetně videopostupu jsem zpracovala pro úplné začátečníky, takže pokud nemáte strach vzít háček do ruky, tak se můžete směle do projektu “Čepička na doma” zapojit. Vaše první čepička může být mírně kostrbatá, ale jak získáte grif v háčku a utahování – máte vyhráno. Náklady na jednu čepulku se pohybují kolem 30-40 Kč a za hodinku až dvě máte hotovo. U jedné kávičky můžete udělat dobrý skutek a odpočinout si u ručních prací.

Tak směle do toho, ať nám ta miminka (nejen) doma dělají parádu.

Kytičková Tulip, obvod 35 cm
Příze: Vlna-Hep Tulip, č. 4136 nebo č. 4048, spotřeba půl klubíčka, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz
Háček: 6 mm, 5 mm (kytička)
Rozměry: obvod čepičky je 35 cm, délka čepičky 12 cm, obvod hlavičky 35 cm odpovídá váze chlapec 3100-3400g, dívka 3300-3600g
Knoflík nebo perlička, označovač, jehla s velkým ouškem, nůžky, metr
Hodinový rozpočet: cca 1-1,5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek, od třetí řady háčkujeme PDS do mezer (viz videonávod)
DS – dlouhý sloupek

Čepička je háčkovaná dokola, tzn. řadu neukončujeme pevným okem, tj. čepička nemá šev.
Základy háčkování naleznete zde.

Tulip, háček 6 mm
1. řada: 8 PDS do MK, PO
2. řada: 2 ŘO (místo prvního PDS), do stejného místa PDS, dále zdvojíme každé očko, tj. 16 PDS, do další řady přejdeme pomocí KS, kdy háček vedeme do mezery (nikoliv do očka), do tohoto místa vložíme označovač
3. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS, tj. zdvojíme každou druhou mezeru, celkem 24 PDS

4. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS, tj. zdvojíme každou čtvrtou mezeru, celkem 30 PDS
5. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS, tj. zdvojíme každou čtvrtou mezeru, celkem 37 PDS
6. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS, tj. zdvojíme každou šestou mezeru, celkem 43 PDS
7. řada: zdvojíme dvacátou a čtyřicátou mezeru, tj. 45 PDS
8. – 11. řada: háčkujeme PDS do mezer, celkem 45 PDS
12. řada: háčkujeme KS do mezer, celkem 45 KS
13. – 16. řada: háčkujeme KS do KS, celkem 45 KS

Tulip, háček 6 mm, přízi ZDVOJÍME
17. řada: háčkujeme KS do KS do mezer, 43 KS, PO, PO, celkem 45

Kytička, Tulip, háček 5 mm
1. řada: do volného magického kroužku háčkujeme ŘO jako náhrada za první KS, dále 3 ŘO, KS, 3 ŘO, KS, 3 ŘO, KS, 3 ŘO, KS, 3 ŘO, ještě jeden KS a PO, teď stáhneme MK. Řetízková očka tvoří základ okvětních lístků.
2. řada: pod ŘO háčkujeme KS, PDS, DS, DS, DS, PDS, KS a PO do KS z předchozí řady, opakujeme i u ostatních okvětních lístků.
Jednotlivé lístky povytáhneme prsty a dotvoříme do tvaru kytičky. Střed ozdobíme knoflíkem nebo perličkou. Ubezpečíme se, že je tento drobný komponent dobře přišitý!

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Na čepičku našijeme kytičku a připravíme k odeslání/předání koordinátorkám Nedoklubka, seznam ve FB skupince zde nebo na webové stránce Nedoklubka zde.

Pokud se čepička nedaří
Základní placka se vlní 

  • Háčkujete volněji než já v návodu, tj. zvolte menší číslo háčku, ale musíte přidat počet sloupků, jinak by byla čepička menší
  • Přidáváte příliš mnoho sloupků v jedné řadě, tj. upravte přidávání nebo přidávejte jen v každé druhé řadě

Základní placka tvoří kopeček 

  • Utahujete vice než já v návodu, tj. zvolte větší číslo háčku, ale musíte ubrat pár sloupků, jinak by byla čepička větší
  • Přidáváte málo sloupků v jedné řadě, tj. přidávejte častěji, upravte háčkovací schéma

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.