Vesta Senfoni

3.5.2020

Vesta je skvělým doplňkem šatníku pro malé i velké na jaře i na podzim. My si dnes jednu dětskou vestu uháčkujeme z novinkové příze Himalaya Senfoni.

Himalaya Senfoni se prodává v balení po třech klubkách. Jedno klubíčko má  hmotnost 100 gramů a návin 196 metrů. V sadě naleznete dvě jednobarevná klubíčka a jedno předchystané již do melíru namíchané klubíčko. Senfoni je 100% akryl s antipillingovou (protižmolkovou) úpravou a příze je velice jemná a měkoučká s hedvábným leskem. Senfoni je ideální na podzim či jaro.

Přízi Himalaya Senfoni nám věnoval e-shop www.mojegalanterka.cz, kde klubíčka zakoupíte. Rozbalování balíčku naleznete zde.

Zajímavostí je, že se Senfoni prodává jako šestinitka a těchto šest nitek není zamotáno do sebe. Nevýhodou je, že při háčkování musíte hlídat všechny nitky, aby Vám nějaká neutekla a ve výrobku netrčela. Výhodou je, že pokud vlastníte klubkovač, můžete pohodlně vlákno rozdělit a přemotat podle potřeby na tenčí. Další výhodou je, že u takto nezamotaných vln vynikne i úplně obyčejný vzorek. Tedy – čím jednodušší vzorek, tím lépe. Himalaya zareagovala i na potřebu těch, kterým na projekt nevystačila třeba jedna barva a vyběhla s Everyday Senfoni Classic. To je totiž asi největší dobrodružství u háčkování ze tří již předchystaných klubíček. Člověk se v polovině začíná modlit, aby to vyšlo.

Co se týče vesty, je v podstatě velice jednoduchá. Tvoří ji kruhové sedlo, na které je naháčkovaný zbytek vesty. Pokud pojedete verzi s kapucí, následuje háčkování kapuce a konečný olem. Pokud budete háčkovat verzi s límcem, nejdříve naháčkujte límec a poté celou vestu obháčkujte. Na vestu si vystačíte s polodlouhými sloupky za různé nitky, případně s reliéfními sloupky. Zajímavostí je, že na tento typ kruhového sedla mi úplně nepasovaly rukávy. Zkoušela jsem je a různě se mi to v podpaždí kroutilo. Z jednoho balení tří klubíček jsem uháčkovala vestu s kapucí velikost 110, tj. 4-6 let. Velkou spotřebu měla kapuce. Adrenalin vyloženě nevyhledávám, ale háčkování této vesty bylo doslova o nervy. Nezůstala mi ani nit. Doslova. Posledním kouskem jsem u modré přišila knoflíky.

Ale výsledek stojí za to. Vyzkoušela jsem pro Vás verzi jak se zipem – holčičí, tak klasiku s knoflíky – klučičí. Za mne – zip. Objevila jsem neuvěřitelnou praktičnost při oblékání “malého” dítěte. Šup šup a jde se. Vesta je krásně měkoučká a hřejivá a moje dítko, které žije ve světě růžová-tyrkysová kupodivu zabodovala i modrošedá varianta pro kluky. Naštěstí jsem nedělala knoflíkové dírky, tak mi stačí přešít knoflíky na druhou stranu a máme vystaráno.

Ať se Vám dílko povede a my se do vestičky pustíme.

Vesta Senfoni
Příze: Himalaya Senfoni č. 71013 nebo 71018, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz
Háček: 5 a 6 mm
Rozměry: velikost 110, 4-6 let dítko, šířka 36 cm, délka bez kapuce 41 cm, šířka kapuce 27 cm, výška kapuce minimálně 27 cm a více
Jehla s velkým ouškem, štítek, označovač, knoflíky nebo zip
Časový rozpočet: cca 8 hodin
Pro mírně pokročilé (doporučuji vytisknout návod a háčkovat s videem)

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
PDS – polodlouhý sloupek
PDS ZN – polodlouhý sloupek za zadní nitku
PDS PN – polodlouhý sloupek za přední nitku
PDS3 – polodlouhý sloupek za třetí nitku
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek

Pro sedlo začínáme pružným řetízkem. Při háčkování sedla počítáme sloupky v řadě a hlídáme si okraje. V jedné řadě háčkujeme poslední sloupek až do náhrady, práci otočíme a háček vedeme hned k náhradě. Řada začíná tzv. náhradou „N“, tj. 2 ŘO místo prvního PDS. Ve verzi se zipem jsem střídala háčkování PDS PN a PDS ZN (jde méně vidět rozšiřování a je menší spotřeba). V knoflíkové verzi jsem střídala PDS PN a PDS3. Kapuce a “tělo” vesty jsou PDS do mezer. Základy háčkování, včetně postupu na pružný řetízek zde.

VESTA SEDLO, Senfoni, háček 5 mm, BARVA 1
1. řada: 48 oček pružného řetízku + 2 ŘO (náhrada za první PDS v řadě).
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku, uháčkujeme PDS, dále zdvojíme každé očko pomocí PDS. Na konci řady máme 96 PDS včetně náhrady.
3. řada: N za PDS, v této řadě háčkujeme PDS3 (96).

4. řada: N za PDS, v této řadě háčkujeme PDS PN (96).
5. řada: N za PDS, v této řadě háčkujeme PDS3 a rozšíříme každý osmý sloupek (108).
6. řada: N za PDS, v této řadě háčkujeme PDS PN (108).

7. řada: N za PDS, v této řadě háčkujeme PDS3 (108).
8. řada: N za PDS, v této řadě háčkujeme PDS PN a rozšíříme každý desátý sloupek (118).
9. řada: N za PDS, v této řadě háčkujeme PDS3 (118).
10. řada: N za PDS, v této řadě háčkujeme PDS PN (118).

ROZDĚLENÍ SEDLA
Rozpočítáme očka: 15 (přední díl) – 27 (rukáv) – 34 (záda) – 27 (rukáv) – 15 (přední díl)

11. řada: N za PDS, 14 PDS3, 15 oček pružného řetízku a spojíme přední a zadní díl, 34 PDS3, 15 oček pružného řetízku a spojíme zadní a přední díl, doháčkujeme 15 PDS3.
12. řada: N za PDS, 14 PDS PN, 14 PDS do pružného řetízku, 34 PDS PN, 14 PDS do pružného řetízku, 15 PDS PN (92).
13. řada: N za PDS, v této řadě háčkujeme PDS3 (92).

VESTA, Senfoni, háček 6 mm, BARVA 1
14. řada: N za PDS, v této řadě háčkujeme PDS do mezer (tj. háček vedeme mezi sloupky z předchozí řady, nikoliv do očka), počítáme počet sloupků (92).

VESTA, Senfoni, háček 6 mm, BARVA 2 (MELÍR)
15. – 28. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer (92).

VESTA, Senfoni, háček 6 mm, BARVA 3
29. – 42. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer (92).

OLEM RUKÁV, Senfoni, háček 5 mm, BARVA 1
1. řada: začínáme v zadní části podpaždí, N za PDS, háčkujeme PDS do každého očka, řadu končíme PO (46).
2. – 3. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS, řadu končíme PO (46).

KAPUCE/LÍMEC, Senfoni, háček 6 mm
Pozn. Začínáme v horním rohu sedla vesty BARVOU č. 1. Jakmile vypotřebujeme barvu č. 1, pokračujeme BARVOU č. 2. Jakmile vypotřebujeme barvu č. 2, pokračujeme BARVOU č. 3. Z té můžeme spotřebovat jen pár řad, aby nám zůstalo NA OLEM VESTY! Kapuce musí mít délku MINIMÁLNĚ 27 cm před zapošitím!

BARVA 1
1. řada: N za PDS, v této řadě háčkujeme schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS, opakujeme (65).
2. – 7. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer (65).

BARVA 2 (melír)
8. – 21. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer (65).

BARVA 3 
22. – 30. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer (65). Přízi ukončíme.

Kapuci přeložíme v horní části na polovinu a v rubové části sešijeme (pokud máme dostatek příze, tak kapuci můžeme sháčkovat pomocí KS).

Pozn. U verze se zipem jsem měla 11 řad barva č. 1, 18 řad barva č. 2 a 7 řad barva č. 3 háčkem 5 mm

OLEM VESTY, Senfoni, háček 5 mm, BARVA 3
1. řada: pro olem začínáme v levém dolním rohu vesty, kde uháčkujeme N za PDS a PDS do jednoho očka. Dále háčkujeme směrem nahoru ke kapuci. Háčkujeme 1 PDS na jednu vodorovnou řadu. V protilehlém spodním rohu uháčkujeme 3 PDS a na dolním lemu vestu již v této řadě střídáme PR PDS a ZR PDS. Řadu končíme PO.

2. řada: pro knoflíkové dírky si přichystáme označovače, které pravidelně rozmístíme po hraně té strany, kde chceme knoflíky. U klučičí verze jsou knoflíkové dírky na levé straně vesty (levá, když si vestu oblečeme). V této řadě v rohu háčkujeme 3 PDS, dále pokračujeme směrem nahoru a střídáme PRPDS a ZRPDS. U knoflíkové dírky přeskočíme jeden sloupek, uháčkujeme ŘO a pokračujeme ve stejném typu reliéfního sloupku, např. PRPDS, očko vynechat, ŘO, PRPDS. Pokud budeme háčkovat i třetí a čtvrtou řadu, pod ŘO umístíme PDS, který v následující řadě uháčkujeme jako “chybějící” reliéfní, aby nám vycházel pravidelně vzorek. V protilehlém rohu vesty háčkujeme opět 3 PDS a pokračujeme střídáním PRPDS a ZRPDS na dolní hraně vesty. Přízi ukončíme. Pokud máme ještě přízi, můžeme pokračovat v olemu dalšími řadami.

Pozn. Knoflíkové dírky děláme u větších knoflíků a vždy vyzkoušíme, jestli nám knoflík dírkou projde.

Dokončení
Volné konce zapošijeme a doplníme například cedulku nebo aplikaci.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

  • Reply Vesta Senfoni - made-by-martule 29.10.2020 at 15:49

    […] Tentokrát jsem výjimečně zvolila přízi podle návodu. Jedná se o přízi Himalaya Senfoni, už jsem z ní dělala svetřík pro syna tady, byla jsem moc spokojená. Návod na vestu Senfoni je od Krampolinky a k zobrazení ZDE. […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.