Ponožkovku na ruce? V případě klubíček BioSocks tedy každopádně ANO! A vznikly parádní rukavice se vzorem véček.
Přadénko BioSock Organic je směs 75% merino vlny a 25% rozložitelného nylonu. Příze je neskutečně jemná, nekousavá, hřejivá a díky nylonu vydrží. Navíc má parádní návin. V přadénku 100g máme 400 metrů. Na jaro a podzim použijeme jedno vlákno od svetrů, dek, plédů, čepic, tunelů, šál či rukavic. Na tuhou zimu přízi zkrátka zdvojíme. A v létě? Zkuste dírkovaný vzorek na šátek či lehký zavinovací svetřík! Budete překvapení, jak skvělá příze BioSock je i v chladné letní dny. No a v nejhorším z ní můžete uháčkovat ponožky.
BioSock Organic pořídíte u Hunor.cz. Podzimní rozbalování balíčku s touto přízí můžete shlédnout zde nebo zde a letní rozbalování balíčku si můžete přečíst zde nebo zde. Přadénka se prodávají v barvě natur (doporučuji), nebo si můžete nechat přadénka nabarvit přímo od Hunoru. Pro lepší převinutí do klubíček doporučuji navíječ a deštník.
Video návod na háčkované ponožky naleznete zde. Na webu však nemáme háčkované rukavice, takže jsem BioSock Organic použila na háčkované palčáky, ke kterým si můžete uháčkovat i tunel ze stejné příze. Pokud budete nakupovat na Hunor.cz, tak určitě přihoďte i klubíčko Silk Love, 100% divoké hedvábí. Video návod na bolerko Wild Silk naleznete zde.
Co se týče palčáků, háčkujeme od řetízku nikoliv od magického kroužku. Od druhé řady háčkujeme dva sháčkované polodlouhé sloupky a řetízková oka, tzv. véčka. Háčkujeme dokola bez ukončování řady. Doporučuji označit začátek řady pro lepší orientaci. Příze mírně pruží, takže nebylo potřeba vůbec přidávat ve vzoru. Jakmile doháčkujeme k palci, vynecháme 4 sloupce vzoru, které nahradíme stejným počtem řetízkových ok plus dvě navíc, tj. 10 ok pružného řetízku. Tím provedeme rozšíření v oblasti nejširší části dlaně o jeden sloupec vzoru. Dále doháčkujeme potřebnou délku rukavice na délku dlaně a při přechodu na zápěstí změníme polodlouhé sloupky za véčka z krátkých sloupků. Tím se rukavice hezky vytvaruje. KS véčka stahují, takže na patent vezmeme o půl číslo větší háček.
Palcovou část tvoří naháčkovaná KS véčka, která v poslední řadě vždy po dvou sháčkujeme dohromady a otvor stáhneme a zašijeme volným koncem. Druhou rukavici uháčkujeme zrcadlově. Doporučuji postupně zkoušet. Každá ruka je jinak dlouhá a jinak široká, proto si musíme návod přizpůsobit. Pro širší rukavici uháčkujeme delší řetízek o očko nebo dvě. Pro menší velikost naopak uděláme řetízek kratší.
Na rukavice a jednoduchý tunel na jedno omotání Vám stačí dvě přadénka. Pro rukavice a šálu potřebujeme přadénka tři. No a my se pustíme do háčkování. Fotografie rukavic BioSocks vkládejte do naší FB skupinky a současně do tohoto společného příspěvku ve FB skupince Krampolinka. Nezapomeňte doplnit zkušenosti, tipy a rady. Na Instagramu prosím používejte #rukavicebiosocks .
Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se rukavice podaří. Jsou akorát tlusté, aby nezavazely a přitom díky merinu krásně hřejí. Dozdobíme třeba štítkem nebo výšivkou.
Rukavice BioSocks
Příze: Hunor BioSock Organic, přadénko natur, pořídíte na Hunor.cz
Spotřeba: z jednoho přadénka vyrobíte dvoje rukavice, ze dvou přadének rukavice a tunel
Háček: 3.5 mm a dále 3 mm
Rozměry: 24.5 cm délka, 9.5 cm šířka v nejširším bodě u palce
Jehla s velkým ouškem, štítek, 2 označovače, štítek
Časový rozpočet: cca 2 hodiny na rukavici
Pro začátečníky
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
KS véčko – 2 krátké sloupky sháčkované do jednoho očka, ŘO
PDS véčko – 2 PDS sháčkované do jednoho očka, ŘO
PDS – polodlouhý sloupek
Rukavici háčkujeme od základního řetízku. Řetízek je tak dlouhý, jak máme široké tři prsty vedle sebe. Rukavici háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Pro háčkování řetízku kolem palce doporučuji pružný řetízek. Délku pružného řetízku přizpůsobíme tomu, o kolik sloupců potřebujeme rozšířit část dlaně. V místě zápěstí pokračujeme vzorem, ale použijeme KS véčka. Počet řad lemu přizpůsobíme požadované délce rukavice. V poslední řadě háčkujeme zdvojené KS véčka, doporučuji video.
Rukavice, háček 3.5 mm/3 mm podle utahování
1. řada: Řetízek v délce 9 ok + 2 na otočení.
2. řada: Háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme PDS. Dále háčkujeme PDS do konce řady (8x), tři PDS do posledního očka, pokračujeme v háčkování na druhé straně řetízku a háčkujeme PDS do každého očka (8) a do posledního očka háčkujeme 2 PDS. Celkem včetně náhrady máme 21 sloupků. Řadu neukončíme a hned pokračujeme vzorem PDS véčka, přičemž háček vedeme do mezery mezi náhradu a první sloupek. Sloupek označíme označovačem.
Rukavice, háček 3 mm
3. řada: Nad každým PDS háčkujeme dva sháčkované PDS do jednoho očka a ŘO.
4. – 23. řada: Háčkujeme PDS véčka stále dokola bez ukončení řady. Háčkujeme pod ŘO před a za véčkem.
Pozn.: Pro delší rukavici háčkujeme více řad.
24. řada: Háčkujeme PDS véčka. V této řadě vynecháme na levé nebo na pravé straně (podle toho, kterou rukavici háčkujeme) 4 sloupce véček, které nahradíme pružným řetízkem v délce 8 ok a pokračujeme v doháčkování PDS véček.
Pozn.: Pokud potřebujeme rozšířit více, uháčkujeme řetízek sudého počtu (10 nebo 12 ok). Pomocné řetízkové očko na začátku pružného řetízku využijeme k uháčkování jednoho sloupce navíc.
25. řada: háčkujeme PDS véčka pod ŘO z předchozí řady. V místě pružného řetízku nahradíme vynechané sloupce 5-ti sloupci véček (6 nebo 7 v případě více oček pružného řetízku).
26. – 33. řada: PDS véčka háčkujeme pod ŘO z předchozí řady. Na konci řady přejdeme na KS véčka.
Rukavice patent, háček 3.5 mm
34. – 42. řada: KS véčka háčkujeme pod ŘO z předchozí řady. Na konci řady přejdeme na zdvojená KS véčka.
43. řada: háčkujeme zdvojená KS véčka, viz video. Poslední dva sloupce háčkujeme jako sháčkované PO.
Pozn. Pokud budete pokračovat menším háčkem, může se patent stáhnout tak, že se bude rukavice špatně oblékat.
Palec rukavice, háček 3 mm
1. řada: Navážeme přízi v boční části véčka rukavice. Nad sloupci rukavice háčkujeme KS véčka, v místě řetízku háčkujeme KS véčka do stejných oček, jako máme PDS véčka.
2. – 15. řada: Háčkujeme KS véčka nad ŘO z předchozí řady.
16. řada: sháčkujeme vždy čtyři KS na háčku do jednoho očka, přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti a v rubu otvor stáhneme a sešijeme.
Postup zopakujeme zrcadlově u druhé rukavice.
Dokončení
Zapošijeme volné konce. Rukavice dozdobíme třeba štítkem, případně na hřbet rukavice vyšijeme vzor.
Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!
Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:
- Facebooková stránka Krampolinka Háčkování Crochet (sdílení návodů)
- Facebooková skupinka Krampolinka Háčkování Crochet for Anyone (uzavřená skupinka)
- Instagramový účet Krampolinka Háčkování Crochet (tvoření)
- YouTubový kanál Krampolinka Háčkování Crochet (videa)
- Pinterestový profil Krampolinka1
- Ravelry Katy Ramil Krampolinka (návody v anglickém jazyce)
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.
Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.
Kačka
VIDEO NÁVOD
2 Comments
[…] video návod zde. Dále si můžete uháčkovat rukavice palčáky Biosock podle video návodu zde. Přadeno má 100g/400m a jedná se o směs 75% merino a 25% rozložitelný nylon. V podstatě se […]
[…] ponožky Best Socks zde. Může si však vyrobit třeba svetřík Best Socks, tunel nebo šálu, rukavice, homelesku nebo sukýnku. Výhodou ponožkovky je, že drží tvar, hřeje a např. u sukýnky se […]