Kulich Elen Baby

12.12.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme kulíšek z novinkových barev VlnaHep Elen Baby.

Vlna Hep Elen Baby je je klubíčko 100g/250 metrů, 100% akryl s antipillingovou, tj. protižmolkovou úpravou. Materiál se vyloženě povedl. Jemný, měkký a pro ty, kteří nesnesou vlnu v jakékoliv podobě je to ideální varianta. Na podzim i na jaro si můžeme uháčkovat parádní čepičku nebo deku do kočárku, pro zimní čepice přízi zkrátka zdvojíme do melíru nebo barevných tzv. ombré přechodů. Od podzimu do jara unosíme svetříky a kardigany a pokud začínáte s háčkem, z Elen Baby nebo její melírované varinaty Elen Baby Batik si můžete vyrobit třeba i měkký polštář. Elen Baby se u nás objevila poprvé vloni a díky vzrůstající oblibě se letos výrobce rozhodl rozšířit barevnici. Momentálně můžete zakoupit 10 barevných variant Elen Baby Batik a 34 jednobarevných verzí Elen Baby. Tato příze stojí určitě za vyzkoušení!

Rozbalování balíčku s novými barvami přímo od výrobce Vlna Hep můžete shlédnout ve videu zde, nebo si přečíst více v článku zde.

Vloni jsem pro Vás připravila video návod na háčkovaný ZigZag svetr, zde, nebo na háčkovaný kardigan Elenev, video návod zde. Pro děti máme kardigan Elen Baby zde. Na webu však můžete využít i video návody na čepice, které jsou vyrobeny z příze Himalaya Everyday nebo Alize Baby Best. Všechna klubíčka mají totiž stejný návin i složení, takže návody budou hezky sedět.

 • Srdíčková čepice Baby Best zde
 • Homeleska Baby Best zde
 • Baret Viking zde
 • Šátek Viking zde 
 • Sukně reliéfy zde
 • Sukně hladká zde

Co se týče kulichu, háčkovala jsem od spodního lemu. Nejdříve vyrobíme dostatečně široký pruh – lem pomocí krátkých sloupků za zadní nitku. Poté sháčkujeme protilehlé konce, pruh přeložíme podélně na polovinu a první řadou těla kulichu sháčkujeme oba konce dohromady.  Takto vznikne zdvojený lem kolem uší, takže čepice krásně hřeje a můžeme ji nosit od podzimu do jara.  Tělo kulichu navazuje na lem, pokračujeme vzorem a střídáme barvy. Ke konci čepici ve dvou řadách zúžíme a vrchní část pouze stáhneme jehlou a nití. Pro zimní kulich zdobíme bambulí, pro jarní necháme čepici bez bambule.

Co se týče vzoru, je naprosto jednoduchý. Opakujeme dvě řady. Jednu řadu krátkých sloupků a druhou řadu zadních reliéfních krátkých sloupků. Fígl je v tom, že po každé řadě otočíme, takže zadní reliéfní sloupky háčkujeme z lícové strany a krátké sloupky z rubové strany. V rubové straně vznikají hladké pruhy, v lícové straně zajímavý efekt plastického vzoru. Řadu končíme pevným okem, poté háčkujeme jakoby v protisměru. POČÍTÁME jednotlivé sloupky po každé řadě. To proto, abychom věděli, kam vést háček na konci řady. Díky obracení po každé řadě je šev na čepici relativně rovný. Při střídání barev buď končíme pevným okem a při dokončení protáhneme již novou barvu, nebo dokončíme jednou barvou a při náhradě přibíráme novou barvu. Vzor nejlépe vynikne, pokud střídáme dvě a více barev po dvou po sobě jdoucích řadách.

No a my se pustíme do háčkování. Z jednoho klubíčka vyrobíte jeden dospělácký kulich, ze dvou klubíček dvě dospělácké čepice, ale s prohozenými barvami. Ve videu si ukážeme, jak přišít bambuli ke kulichu.

Hotovými kulíšky a čepicemi se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #kulichelenbaby nebo #cepiceelenbaby.

Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se kulich nebo čepice podaří. Doporučuji zdobit štítkem.

Kulich Elen Baby
Příze: Vlna Hep Elen Baby, 2 barevné kombinace, např. růžová 4401, petrolejová 4432, holubí modř 4114, klubíčko pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: ze dvou klubíček jsou dvě čepice
Háček: 4 mm na lem, 5 mm na tělo čepice a vzor
Rozměry: dětská velikost – obvod 51-53 cm, 23 cm šířka v lemu, 19 cm výška; dospělá velikost – obvod 55-57 cm, 24 cm šířka v lemu, 20 cm výška
Jehla s velkým ouškem, štítek, 2 označovače, bambule průměr cca 12-15 cm dětská a 15-17 dospělá
Časový rozpočet: cca 3 hodiny
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nit
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Kulich háčkujeme od lemu. Lem háčkujeme po řadách tam a zpět. Doporučuji označovat první sloupek v řadě a POČÍTAT sloupky. Tělo kulichu háčkujeme na lem. Háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N a končí pevným okem. Doporučuji označit první sloupek v řadě. Náhrada za krátký sloupek je 1 ŘO.

Dětská velikost kulichu – patent, háček 4 mm, barva A
1. řada: háčkujeme řetízek 19+1 ŘO. Otočíme.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme KS. Háčkujeme KS do každého očka řetízku. Háčkujeme za jednu nitku. Počítáme sloupky. Celkem máme 20 KS. Otočíme.
3. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Celkem máme 20 KSZN včetně náhrady. Otočíme.
4. – 80. řada: Háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4. Vznikne vyšší patentový lem. V poslední řadě si srovnáme pruh a pomocí PO sháčkujeme dohromady protilehlé krátké konce. Přízi neukončíme a budeme háčkovat stejnou barvou tělo čepice.

Dětská velikost kulichu – tělo čepice, háček 5 mm, barva A
1. řada: Přeložíme lem čepice na polovinu tak, aby nám lícovaly kraje lemu na sebe. ŘO místo prvního KS. Háčkujeme jeden KS na vodorovnou řadu a háček vedeme skrz oba kraje lemu. Tím sháčkujeme lem čepice a současně vystavíme první řadu kulichu. Řadu končíme PO. Celkem máme 80 KS. 
2. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme ZRKS kolem každého sloupku. Řadu končíme PO a při dokončení PO protáhneme na háček barvu B. OTOČÍME SMĚR háčkování. Počítáme sloupky.

Dětský kulich, tělo čepice, háček 5 mm, barva B
3. řada: ŘO místo prvního KS háčkujeme druhou barvou. Háčkujeme KS do každého sloupku v rubové straně. Řadu končíme PO. OTOČÍME SMĚR háčkování. Počítáme sloupky. 
4. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme ZRKS kolem každého sloupku v lícové straně. Řadu končíme PO. OTOČÍME SMĚR háčkování. Počítáme sloupky. 

Dětský kulich, tělo čepice, háček 5 mm, barva A a B
5. – 22. řada: opakujeme řady 3 a 4 a vždy po druhé řadě vyměníme barvu. Počítáme sloupky.  Končíme tou barvou, kterou jsme háčkovali lem čepice. Touto barvou doháčkujeme čepici dokonce.

Dětský kulich, tělo čepice, háček 5 mm, barva A 
23. – 24. řada: opakujeme řady 3 a 4.
25. řada: ŘO místo prvního KS. Sháčkujeme vždy 7 a 8 sloupek dohromady. Dále háčkujeme KS do každého sloupku. Řadu končíme PO. OTOČÍME SMĚR háčkování. Počítáme sloupky. 
26. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme ZRKS kolem každého sloupku. Dbáme na to, abychom si omylem nerozháčkovali již sháčkované sloupky z předchozí řady. Řadu končíme PO. OTOČÍME SMĚR háčkování.

27. řada: ŘO místo prvního KS. Sháčkujeme vždy 3 a 4 sloupek dohromady. Dále háčkujeme KS do každého sloupku. Řadu končíme PO. OTOČÍME SMĚR háčkování.
28. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme ZRKS kolem každého sloupku. Dbáme na to, abychom si omylem nerozháčkovali již sháčkované sloupky z předchozí řady. Řadu končíme PO.
29. řada: ŘO místo prvního KS. Sháčkujeme vždy dva KS do jednoho sloupku. Řadu končíme PO. Ukončíme přízi v dostatečné vzdálenosti. Volný konec použijeme na zapošití.

Dokončení
Volný konec navlečeme do jehly a pomocí předního stehu provlékáme přízi očky (neprošíváme). Stáhneme a čepici vyzkoušíme. V případě, že čepice padá do očí, vypářeme řadu – dvě. Pokud je čepice nad uši, vypářeme poslední řadu (29) a opakujeme řadu 3 a 4. Poté pokračujeme podle návodu. Jakmile je čepice akorát, zapošijeme v rubové části volné konce a na čepici přišijeme bambuli nebo štítek.

Dospělá velikost kulichu – patent, háček 4 mm, barva A
1. řada: háčkujeme řetízek 26+1 ŘO. Otočíme.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme KS. Háčkujeme KS do každého očka řetízku. Háčkujeme za jednu nitku. Počítáme sloupky. Celkem máme 27 KS. Otočíme.
3. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Celkem máme 27 KSZN včetně náhrady. Otočíme.
4. – 84. řada: Háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4. Vznikne vyšší patentový lem. Vznikne vyšší patentový lem. V poslední řadě si srovnáme pruh a pomocí PO sháčkujeme dohromady protilehlé krátké konce. Přízi neukončíme a budeme háčkovat stejnou barvou tělo čepice.

Dospělý kulich – tělo čepice, háček 5 mm, barva A
1. řada: Přeložíme lem čepice na polovinu tak, aby nám lícovaly kraje lemu na sebe. ŘO místo prvního KS. Háčkujeme jeden KS na vodorovnou řadu a háček vedeme skrz oba kraje lemu. Tím sháčkujeme lem čepice a současně vystavíme první řadu kulichu. Řadu končíme PO. Celkem máme 84 KS. 
2. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme ZRKS kolem každého sloupku. Řadu končíme PO a při dokončení PO protáhneme na háček barvu B. OTOČÍME SMĚR háčkování. Počítáme sloupky.

Dospělý kulich – tělo čepice, háček 5 mm, barva B
3. řada: ŘO místo prvního KS háčkujeme druhou barvou. Háčkujeme KS do každého sloupku v rubové straně. Řadu končíme PO. OTOČÍME SMĚR háčkování. Počítáme sloupky. 
4. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme ZRKS kolem každého sloupku v lícové straně. Řadu končíme PO. OTOČÍME SMĚR háčkování. Počítáme sloupky. 

Dospělý kulich, tělo čepice, háček 5 mm, barva A a B
5. – 22. řada: opakujeme řady 3 a 4 a vždy po druhé řadě vyměníme barvu. Počítáme sloupky.  Končíme tou barvou, kterou jsme háčkovali lem čepice. Touto barvou doháčkujeme čepici dokonce.

Dospělý kulich, tělo čepice, háček 5 mm, barva A
23. – 24. řada: opakujeme řady 3 a 4.
25. řada: ŘO místo prvního KS. Sháčkujeme vždy 7 a 8 sloupek dohromady. Dále háčkujeme KS do každého sloupku. Řadu končíme PO. OTOČÍME SMĚR háčkování.
26. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme ZRKS kolem každého sloupku. Dbáme na to, abychom si omylem nerozháčkovali již sháčkované sloupky z předchozí řady. Řadu končíme PO. OTOČÍME SMĚR háčkování.

27. řada: ŘO místo prvního KS. Sháčkujeme vždy 3 a 4 sloupek dohromady. Dále háčkujeme KS do každého sloupku. Řadu končíme PO. OTOČÍME SMĚR háčkování.
28. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme ZRKS kolem každého sloupku. Dbáme na to, abychom si omylem nerozháčkovali již sháčkované sloupky z předchozí řady. Řadu končíme PO. OTOČÍME SMĚR háčkování.

29. – 30. řada: opakujeme řady 3 a 4.
31. řada: ŘO místo prvního KS. Sháčkujeme vždy dva KS do jednoho sloupku. Řadu končíme PO.

Dokončení
Volný konec navlečeme do jehly a pomocí předního stehu provlékáme přízi očky (neprošíváme). Stáhneme a čepici vyzkoušíme. V případě, že čepice padá do očí, vypářeme řadu – dvě. Pokud je čepice nad uši, vypářeme poslední řadu (31) a opakujeme řadu 3 a 4. Poté pokračujeme podle návodu. Jakmile je čepice akorát, zapošijeme v rubové části volné konce a na čepici přišijeme bambuli nebo štítek. Ve video návodu si ukážeme, jak přišívám bambuli.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Novinky Vlna Hep na sezónu 2023-2024 9.8.2023 at 12:49

  […] Kulich ELEN BABY s dvojitým lemem, video návod zde    […]

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.