Čepice Nevada Kočka

16.9.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme čepici, která má kočičí ouška. Budeme háčkovat z novinky Vlna Hep Nevada Color.

Vlna Hep Nevada Color je klubíčko 150g s návinem 375m. Jedná se o 100% akryl s melírovanými přechody. Pokud přepočítáme toto klubíčko na 100g, má návin 250m. Klubíčko se hodí od podzimu do jara na jakýkoliv projekt. My si dnes z klubíčka společně uháčkujeme čepici s kočičími oušky.

Klubíčko Nevada Color jsme si ukázali v Povídání u klubíčka č. 68 a více si můžete přečíst v článku o novinkách Vlna Hep zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče střihu čepice, budeme háčkovat nejdříve patent a na ten vystavíme čepici. Tento typ ouškové čepice se háčkuje zpravidla rovně, nakonec se horní část sháčkuje a je to. Takto mi ten střih ale úplně neseděl, takže jsem v poslední řadě sháčkovala sloupky, sháčkovala jsem čepici v lícové straně pomocí pevných ok a ouška dotvarovala prošitím. Současně jsem zjistila, že tato čepice musí přesně sednout na velikost hlavy. Pokud je příliš dlouhá, čepice od temene včetně oušek zvláštně odstávají a nevypdá to hezky. Platí tedy pravidlo, spíše kratší a obháčkovat spodní lem. Ten jsem zpevnila a současně zarovnala řadou volnějších pevných ok. Tento střih čepice jsme si vyzkoušeli v roce 2017 na čtveraté ouškové čepičce z žinylky, video návod zde.
  • Co se týče vzoru, na patent jsem použila rozšířený krátký sloupek za zadní nitku. Na čepici jsem použila propichovaný polodlouhý sloupek. Díky tomuto vzoru krásně vynikly barevné přechody v klubíčku. Vzorek jsme poprvé použili už v roce 2018 na kulišance z Everyday Big, návod zde, a pak ve video návodu na kulišance Bambi z žinylky, video návod zde.
  • Co se týče úpravy velikosti, ta se odvíjí od délky patentu. Ten háčkujeme na obvod hlavy. Po sháčkování patentu doporučuji vyzkoušet. Výšku čepice přizpůsobujeme velikosti hlavy. Mám vyzkoušeno, že návod tak jak je sepsaný odpovídá pro obvod hlavy 56 cm, stejně tak na obvod 53 cm (dcera 8 let). Z jednoho klubíčka Nevada Color vyrobíte minimálně dvě čepice.

TIPY PRO VÁS:
Počet řad na výšku čepice přizpůsobíme vlastní “hloubce” hlavy. Ideálně v průběhu zkoušíme. Jestli Vás to uklidí, i já párala dvakrát, než mi čepice přesně seděla hloubkou. Pokud nechcete čepici z melírovaného klubíčka, návod by měl sedět i na přízi Vlna Hep Elen Baby nebo Elen Baby Batik, 100g/250m.

Ať se Vám čepice Kočka podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním čepice Kočka? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB a do CHLUBÍCÍHO VLÁKNA sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #cepicenevadakocka.

Čepice Nevada Kočka
Příze: Vlna Hep Nevada Color, barva 6306
Spotřeba: 1/2 klubíčka
Háček: 4 mm a 5 mm
Rozměry: 25 cm šíře v lemu, 18.5 cm výška čepice
Velikost: pro obvod 53-56 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 3 hodiny
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
RKS – rozšířený krátký sloupek
RKSZN – rozšířený krátký sloupek za zadní nitku
PDS – polodlouhý sloupek
PPDS-propichovaný polodlouhý sloupek

Patent čepice, háček 4 mm
1. řada: řetízek 11 ok+2oka na otočení
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme RKS. Dále háčkujeme RKS do konce řady. POČÍTÁME! Otočíme (12)
3. řada: volné ŘO místo RKS, RKS za zadní nitku hned k náhrádě. Dále RKSZN. POČÍTÁME. Na konci řady háčkujeme RKS do očka náhrady. Otočíme. (12)
4. -64. řada: háčkujeme stejně jako řadu 3. Délka pruhu cca 46 cm.

Sháčkování patentu, háček 4 mm
65. řada: V rubové části sháčkujeme oba kratší konce k sobě pomocí pevných ok, přičemž háčkujeme PO za přední nitku a do očka základního řetízku. Přízi neukončíme, patent převrátíme na lícovou stranu a vyzkoušíme velikost.

Tělo čepice, háček 4 mm
1. řada: 2 ŘO místo PDS. Dále háčkujeme jeden PDS na jednu řadu patentu (64). Do další řady přejdeme pomocí vzoru, tj. tělo čepice je háčkováno tzv. dokola bez ukončení řady. Čepice nemá šev.

Tělo čepice, háček 5 mm
2. – 15. řada: PPDS (64). Háčkovala jsem na celkovou délku čepice cca 17.5-18 cm.
16. řada: V této řadě budeme mít schéma 2 sháčkované PDS – PPDS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme KS a PO. Přízi neukončíme.

Sháčkování čepice, háček 5 mm
17. řada: V lícové straně sháčkujeme horní část čepice pomocí PO. Pevná oka háčkujeme do oček.

Spodní lem čepice, háček 5 mm
1. řada: přízi navážeme v místě švu. ŘO místo PO. Dále háčkujeme volnější PO na jednu řadu patentu, v každé desáté řadě háčkujeme dvě pevná oka. Po obháčkování čepici vyzkoušíme. Pokud čepice tlačí, řadu vypářeme a pevná oka háčkujeme buď více volněji nebo postupně přidáváme více pevných ok. Tato řada má opticky zakrýt vlnitý spodní okraj patentu.

Tvarování oušek
Do jehly s velkým ouškem navlečeme přízi. Přeložíme na půl a dva konce příze zasukujeme. Čepici rozložíme tak, že máme šev na boční straně mírně vzadu. Do osmého pevného oka horního vložíme označovač. V osmé řadě čepice na boční straně navlečeme jehlu a zajistíme suk. Postupujeme ze šikma od osmé řady k označovači předním stehem. Jakmile vytáhneme jehlu pod osmým pevným okem v zadní části čepice, přízi mírně stáhneme a ouško se nařasí. Volný konec zapošijeme a postup zopakujeme na protilehlé straně. Pro tuto pasáž doporučuji shlédnout video.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Čepici dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Háčkovaný tunel Nevada Color - www.krampolinka.cz 15.1.2024 at 16:23

    […] ve 100g cca 250 m. Běžně bych použila háček 5-6 mm. Z tohoto klubíčka jsme si vyrobili čepici Nevada kočka s kočičíma ušima. Tentokrát jsem klubíčko použila na háčkovaný tunel na jedno […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.