Šátek Schneefeuer

1.3.2021

V dnešním video návodu si společně uháčkujeme šátek z německé duhovky Lady Dees Traumgarne. Opakují se v podstatě dvě řady, takže s videem ho zvládne každý začátečník.

Lady Dees Traumgarne, čtyřnitka, duhové klubíčko limitované edice s názvem Schneefeuer číslo 209 se prodává ve složení 50% bavlna a 50% akryl. Svým složením se jedná v podstatě o celoroční přízi. Díky čtyřem nitkám má klubíčko pomalé přechody a v Schneefeuer (Hořící Sníh) se celým klubíčkem protkává bílá v kombinaci s dalšími barvičkami (Jalousie, Caramel, Mango, Apfles, Kirsche, Burgund, Brombeere a Chianti). Na tento šátek jsem spotřebovala celé klubíčko 150 g s návinem 570 metrů. Dostala jsem se na rozměr 132 cm x 92 cm x 92 cm, což je menší šátek pro dospělé a taková středně velká velikost pro děti 5-10 let.

Klubíčko Schneefeuer je nádherně měkoučké a hodí se kromě šátků také na deky, svetříky, kardigany, plédy, šaty či dětské deky. Klubíčko nám zaslal e-shop www.klubickaodsrdicka.cz – výhradní dovozce Lady Dees Traumgarne. Moc děkuji za možnost vyzkoušet. Rozbalování balíčku s dalšími skvosty Lady Dees můžete shlédnout zde a článek s novinkami a rozhovorem si můžete přečíst zde.

Co se týče šátku, je háčkovaný od magického kroužku po řadách tam a zpět. Opakují se dvě řady a po určité sekvenci jsou dvě plné řady. Pokud si koupíte klubíčko s větším návinem, stačí opakovat vzorek do doby vypotřebování příze. Háčkovala jsem háčkem č. 3 mm a řekla bych, že je to akorát velikosti vs moje utahování. Pod textem naleznete nákres vzoru včetně olemu.

Díky vzoru získáme krásné plynulé přechody a klubíčko vynikne v celé své kráse. Řadu začínáme na tři řetízková očka a končíme dvakrát nahazovaným dlouhým sloupkem. Podle toho jak utahujete, nebo podle toho, jak se bude šátek po pár řadách chovat, můžete ukončení řady nahradit dvakrát nahazovaným dlouhým sloupkem sháčkovaným ve dvou krocích – je delší než klasický dlouhý sloupek.

Pokud neseženete limitku Schneefeuer, můžete použít jakékoliv jiné duhové klubíčko Lady Dees, kde je ve 100g návin 380 metrů (násobky). No a my se pustíme do šátku.

Šátek Schneefeuer
Příze: Lady Dees Traumgarne Schneefeuer č. 209, toto klubíčko nebo podobné zakoupíte na www.klubickaodsrdicka.cz
Spotřeba: 1 klubíčko na šátek (150g/570m)
Háček: 3 mm
Rozměry: 132 x 92 x 92 cm
Jehla s velkým ouškem, příp. označovač, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 6 – 8 hodin
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
pikotka – 3 ŘO a PO
MK – magický kroužek
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek sháčkovaný na třikrát nebo na dvakrát (podle utahování)

Šátek háčkujeme od magického kroužku. Háčkujeme po řadách. Na začátku řady háčkujeme náhradu “N”, tj. 3 ŘO místo prvního sloupku. Na konci řady háčkujeme 2NDS do třetího očka náhrady, otočíme a háčkujeme zpět. Poslední řadu olemu háčkujeme dokola kolem celého šátku.

Šátek, háček 3 mm
1. řada: do MK háčkujeme 3 ŘO, ŘO do vzoru, střed šátku 2 DS-3ŘO-2DS, ŘO, 2NDS, stáhneme magický kroužek, otočíme.
2. řada: 3 ŘO, ŘO do vzoru, dva DS pod ŘO, DS do DS, DS, do DS, střed šátku pod ŘO háčkujeme 2 DS-3ŘO-2DS, pokračujeme na protilehlé straně DS do DS, DS do DS, dva DS pod ŘO, ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady, otočíme.

3. řada: N, ŘO, 2 DS pod ŘO, do třetího DS háčkujeme vějířek, tj. 3DS-ŘO-3DS do jednoho očka, střed šátku pod ŘO háčkujeme 2 DS-3ŘO-2DS, pokračujeme na protilehlé straně do čtvrtého DS háčkujeme vějířek, tj. 3DS-ŘO-3DS do jednoho očka, 2 DS pod ŘO, ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady, otočíme.

4. řada: N, ŘO, 2 DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, 3 ŘO, KS pod ŘO ve středu vějířku, 3 ŘO, DS do DS, DS do DS, střed šátku pod ŘO háčkujeme 2 DS-3ŘO-2DS, pokračujeme na protilehlé straně DS do DS, DS do DS, 3 ŘO, KS pod ŘO ve středu vějířku, 3 ŘO, DS do DS, DS do DS, dva DS pod ŘO, ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady, otočíme.

5. řada: N, ŘO, dva DS pod ŘO, do třetího DS vějířek, tj. 3DS-ŘO-3DS do jednoho očka, KS pod ŘO, ŘO nad KS, KS pod ŘO, do druhého DS vějířek, tj. 3DS-ŘO-3DS do jednoho očka, střed šátku pod ŘO háčkujeme 2 DS-3ŘO-2DS, pokračujeme na protilehlé straně do třetího DS vějířek, tj. 3DS-ŘO-3DS do jednoho očka, KS pod ŘO, ŘO nad KS, KS pod ŘO, do druhého DS vějířek, tj. 3DS-ŘO-3DS do jednoho očka, dva DS pod ŘO, ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady, otočíme.

6. řada: N, ŘO, dva DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, 3 ŘO, KS pod ŘO ve středu vějířku, 3 ŘO, véčko, tj. DS-ŘO-DS pod ŘO z předchozí řady, 3 ŘO, KS pod ŘO ve středu vějířku, 3 ŘO, DS do DS, DS do DS, střed šátku pod ŘO háčkujeme 2 DS-3ŘO-2DS, pokračujeme na protilehlé straně DS do DS, DS do DS, 3 ŘO, KS pod ŘO ve středu vějířku, 3 ŘO, véčko, tj. DS-ŘO-DS pod ŘO z předchozí řady, 3 ŘO, KS pod ŘO ve středu vějířku, 3 ŘO, DS do DS, DS do DS, 2 DS pod ŘO, ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady, otočíme.

7. řada: N, ŘO, dva DS pod ŘO, do třetího DS vějířek, tj. 3DS-ŘO-3DS do jednoho očka, KS pod ŘO, ŘO nad KS, KS pod ŘO, vějířek pod ŘO ve středu véčka, tj. 3DS-ŘO-3DS, KS pod ŘO, ŘO nad KS, KS pod ŘO, do druhého DS vějířek, tj. 3DS-ŘO-3DS do jednoho očka, střed šátku pod ŘO háčkujeme 2 DS-3ŘO-2DS, pokračujeme na protilehlé straně do třetího DS háčkujeme vějířek, tj. 3DS-ŘO-3DS do jednoho očka, KS pod ŘO, ŘO nad KS, KS pod ŘO, vějířek pod ŘO ve středu véčka, tj. tj. 3DS-ŘO-3DS, KS pod ŘO, ŘO nad KS, KS pod ŘO, na konci řady do druhého DS háčkujeme vějířek, tj. 3DS-ŘO-3DS do jednoho očka, 2 DS pod ŘO, ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady, otočíme.

8. řada: stejná jako řada 6, upravíme počet opakování vzoru.
9. řada: stejná jako řada 7, upravíme počet opakování vzoru.
10. řada: stejná jako řada 6, upravíme počet opakování vzoru.
11. řada: stejná jako řada 7, upravíme počet opakování vzoru.

Šátek, plné řady, háček 3 mm
12. řada: N, ŘO, dva DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, +ŘO, KS pod ŘO ve středu vějířku, ŘO, vějířek 3DS-ŘO-3DS pod ŘO+, vzor opakujeme směrem ke středu šátku. Před středem šátku háčkujeme ŘO, DS do DS, DS do DS, dále střed šátku pod ŘO háčkujeme 2 DS-3ŘO-2DS, pokračujeme na protilehlé straně DS do DS, DS do DS a pokračujeme vzorem +ŘO, KS pod ŘO ve středu vějířku, ŘO, vějířek 3DS-ŘO-3DS pod ŘO+. Na konci řady háčkujeme DS do DS, DS do DS, dva DS pod ŘO, ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady, otočíme.

13. řada: N, ŘO, dva DS pod ŘO, do třetího DS háčkujeme vějířek, tj. 3DS-ŘO-3DS, dále +KS pod ŘO, ŘO nad KS, KS pod ŘO, vějířek 3DS-ŘO-3DS pod ŘO+, vzor opakujeme směrem ke středu šátku. Před středem šátku háčkujeme do druhého DS vějířek, tj. 3DS-ŘO-3DS do jednoho očka, dále střed šátku pod ŘO háčkujeme 2 DS-3ŘO-2DS, pokračujeme na protilehlé straně do třetího DS vějířek, tj. 3DS-ŘO-3DS do jednoho očka. Pokračujeme vzorem +KS pod ŘO, ŘO nad KS, KS pod ŘO, vějířek 3DS-ŘO-3DS pod ŘO+. Na konci řady háčkujeme do druhého DS vějířek, tj. 3DS-ŘO-3DS do jednoho očka, dva DS pod ŘO, ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady, otočíme.

14. – 23. řada: stejná jako řada 6 a 7, upravíme počet opakování vzoru.
24. řada: stejná jako řada 12, upravíme počet opakování vzoru.
25. řada: stejná jako řada 13, upravíme počet opakování vzoru.

26. – 34. řada: stejná jako řada 6 a 7, upravíme počet opakování vzoru.
35. řada: stejná jako řada 12, upravíme počet opakování vzoru.
36. řada: stejná jako řada 13, upravíme počet opakování vzoru.

37. – 44. řada: stejná jako řada 6 a 7, upravíme počet opakování vzoru.
45. řada: stejná jako řada 12, upravíme počet opakování vzoru.

Šátek, olem, háček 3 mm
46. řada: 3 ŘO, DS pod ŘO, DS do DS, pikotka, DS do DS, +vějířek pod ŘO, tj. 3DS-pikotka-3DS, véčko pod ŘO, tj. DS-pikotka-DS+ vzor opakujeme směrem ke středu šátku. Před středem šátku háčkujeme DS do DS, pikotka, DS do DS, střed šátku pod ŘO háčkujeme 2 DS-3ŘO-2DS, pokračujeme na protilehlé straně DS do DS, pikotka, DS do DS,

vzor +vějířek pod ŘO, tj. 3DS-pikotka-3DS, véčko pod ŘO, tj. DS-pikotka-DS+ vzor opakujeme směrem ke druhému cípu šátku, kde háčkujeme DS do DS, pikotka, DS do DS, pod ŘO a 2NDS háčkujeme cíp, tj. 2 DS-3ŘO-2DS, pokračujeme po rovné nejdelší straně a začínáme DS, pikotka, DS do jednoho okénka, dále vzor + 3DS-pikotka-3DS do jednoho okénka a KS do následujícího+. Opakujeme do místa, kde je začátek řady. Zde háčkujeme DS, pikotka, DS do jednoho okénka, dva DS pod ŘO, ŘO a DS, který háčkujeme do třetího očka náhrady. Tím zůstaneme ve středu vějířku/cípu. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.