Šaty Diva Ombre

6.6.2020

A další z letošních novinek Alize Diva Ombre Batik jsem použila na šaty. Původně to tedy měla být také tunika, ale chtěla jsem vyzkoušet, až kam mi vystačí klubíčko a vystačilo až na délku šatů. Jsem z nich nadšená. No řekněte sami.

Alize Diva Ombre Batik je od středu tónované klubíčko, které se prodává v 250 gramovém balení v návinu 875 metrů 100% mikroakrylu s hedvábným leskem. Divu Ombre můžete kombinovat s klasickou jednobarevnou nebo batikovanou verzí Alize Diva. Diva je oblíbený materiál na sukně, šaty, vesty, halenky, svetříky, síťovky, ale i dečky pro miminka. Výhodou Ombre je, že v klubíčku nejsou navazované barvičky, tj. nejsou tam uzlíky jako například u duhovek.

Alize Diva Ombre Batik ve třech krásných barvičkách (nebojte, budou ještě dva další projekty) nám věnoval e-shop www.primaprize.cz. Moc děkuji za možnost klubíčka vyzkoušet. Video z rozbalování klubíček naleznete zde.

Často se mne ptáte na srovnání s další novinkou Alize Bella Ombre Batik. Upřímně – je to jako srovnat sorbet a smetanovou zmrzlinu. Obě mají své příznivce a stále je to zmrzlina. Zkusím Vám zprostředkovat svůj názor, který nikomu samozřejmě nenutím.

Bella Ombre je 100% bavlna bez úpravy vlákna a v klubíčku 250 gramů je 900 metrů. Vzhledem k materiálu bude vhodná do poměrně vysokých teplot, saje pot, je příjemná na tělo. Tunika z ní je jakoby trčavá, takže víc zamaskuje, kde co. Čeho se bojím (i když zrovna Bella je jedna z těch kvalitních) je to, že se brzy barevně vyšisuje případně ošouchá. Také je to přírodní materiál, takže povolí nebo se vytáhne. Do pračky vzhledem k háčkohodinám strávených prací tuniku určitě dávat nebudu, takže vyperu v ruce, vymačkám vodu, rozložím a nechám uschnout. Tuniku nedoporučuji věšet za ramínka, spíše nechat poskládanou ve skříni nebo přepůlenou přehodit přes ramínko. Návod na tuniku Bella Ombre zde.

Diva Ombre je 100% mikroakryl a v klubíčku 250 gramů je 875 metrů. Je to akryl, tedy umělé vlákno, které má tendence spíše hřát, ale pot příliš nesaje. Navíc – pokud budete tvořit šaty s dírkovým vzorem a nejste zrovna Naomi, tak budete výrobek buď podšívat nebo nosit na spodničce, tj. do čtyřicítek dvě vrstvy na sobě = vedro. Jen tak na těle je ale Diva úžasná a splývavá, doma (20 stupňů) se na těle tváří chladivě, ale pokud je příliš na tělo, moc “neodpustí”, tím myslím, že ty špíčky jdou prostě vidět. Mírně pruží. Materiálově má lesk, takže je spíše taková slavnostní a bude mít i vyšší stálebarevnost, případně se tak rychle neošouchá, tj. déle vydrží hezká. Také rychleji uschne po vyprání. Určitě doporučuji praní v ruce, vymačkat vodu, nechat uschnout a ve skříni výrobky nevěšet za ramínka.

Diva je tenčí než Bella, i když to podle návinu/gramáži klubíčka Ombre nevypadá. Každopádně jsem z Divy uháčkovala “dále”, soudě podle živůtku, který je jak na šatech tak na tunice na stejném principu. U Belly byla spotřeba 125 gramů a více, u Divy mi stačilo cca 100 g. Cenově Vás Diva vyjde levněji a vzhledem k poptávce a možnostem výrobce (Covid) moc neváhejte s nákupem, ať už Belly nebo Divy – jsou zpravidla rychle vyprodané a výrobce Alize “nestíhá”.

Co se týče šatiček z Divy, jsou na podobném principu jako tunika Bella. Skládají se ze živůtku, tj. dlouhý bílý pruh z polodlouhých a dlouhých sloupků a šatovky. Obháčkováním živůtku vzniknou sámky. Na jeden sámek ze šesti sloupců jsou opět čtyři polodlouhé sloupky. V zádové části živůtku jsou na dvě řady PDS tři polodlouhé sloupky při obháčkování. Pozor – kraje živůtku se kroutí, proto je potřeba na dolním olemu přidat více řad PDS do mezer. To platí i o horním olemu živůtku. Opět háčkujeme jednobarevnou přízí. Pokud bychom háčkovali živůtek hned z ombré klubíčka, měli bychom v podpaždí na boku, kde je šev, barevný přechod. A také jsem použila fígl s obháčkováním pomocnou přízí (v barvě živůtku), abych měla jistotu, že mi živůtek a vrchní část hezky sedne. Mrkněte na video.

Velikost šatovkové vzorované části si můžete upravit počtem sloupců – jen pamatujte na to, aby při přeložení šatů byl stejný počet sloupců ve předu i vzadu. Šaty dle návodu jsou spíše na tělo, příště bych snesla cca čtyři sloupce navíc, abych měla šatovku volnější cca jako u tuniky Bella (teď musím zatahovat břicho). Proto jsem ve spodní části ještě přidala jedno přidávání ve vzoru a nařasený kanýrek, abych lehce odpoutala pozornost od pozadí (sukně se dole mírně rozšiřuje). Šev šatiček je na boku na hraně nařasení živůtku. Pokud by se Vám šev nedařil, tj. byl by moc vidět, začněte barevným klubíčkem klidně více v zadní boční části.

Na vrchní část živůtku navazují ramínka ve stejné barvě živůtku, která jsou olemována zbytkem z klubíčka – dodalo to šmrnc. Ramínka i jejich umístění je však potřeba si upravit na vlastní velikost. Stejně tak i výšku živůtku, případně “prostor” v přední nařasené části. Opět může pomoci spodní prádlo a přiložení pod živůtek.

Co se týče vzoru na šatovce, je velice sympatický – jde totiž jednoduše rozšiřovat, jak ve vzoru vějířku, tak ve vzoru řetízkových oček. Můžete si tedy variabilně přidávat dle potřeb. Navíc by nebyl problém, aby krapet zdatnější háčkařky háčkovaly dokola bez ukončení řad, tj. šaty nebudou mít šev.

Něco veselého na závěr. Šaty měly být původně tunika, ale zkusila jsem doháčkovat klubíčko, kam to šlo, proto vznikly šatičky. Přiobjednala jsem k nim i spodničku z Lidl Shopu, ale možná by stačilo delší bavlněné tričko na špagetová ramínka. Spodnička je však super chladivá a šaty po ní hezky kloužou.

A dost povídání, určitě se na Vás klubíčko a káva už směje, takže se pustíme do díla.

Šaty Diva Ombre
Příze: Alize Diva bílá, Alize Diva Ombre Batik číslo 7375, zakoupíte na www.primaprize.cz
Spotřeba: 1 klubíčko bílé (ideálně plus jedno pomocné), 1 klubíčko Ombré – vše na uvedenou velikost
Háček: 3 mm a 4 mm a 5 mm
Rozměry: velikost 40-42, délka šatovky 63 cm, šířka pod prsy – měřeno volně rozložené 35 cm (pruží), výška živůtku 10 cm bez olemu zadní část, výška živůtku cca 14 cm bez olemu přední část, délka ramínek (1/2) 14 cm, šířka ramínek 3.5 cm včetně olemu vějířky, šířka živůtku 36 cm, šířka nařasené části 25 cm, celková délka šatiček včetně ramínek cca 93 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 15 hodin
Pro mírně pokročilé (doporučuji vytisknout návod a pustit si video)

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Živůtek háčkujeme po řadách tam a zpět. Náhrada „N“ jsou 2 ŘO na začátku řady jak za PDS tak za DS. Počítáme sloupky v řadě a hlídáme si rovnost stran. Šatovka je háčkovaná po řadách dokola. Náhrada N za KS je jedno řetízkové očko. Řadu ukončujeme pevným okem, případně půlku obloučku z ŘO nahrazujeme polodlouhým sloupkem. Díky tomu se dostaneme do středu obloučku a lépe se nám pokračuje v následující řadě.

Živůtek, Diva, bílá, háček 3 mm
1. řada: 25 oček pružného řetízku, 2 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme PDS, dále PDS do každého očka. Včetně náhrady máme 26 PDS. Otočíme a háčkujeme zpět.
3. řada: N za PDS, háčkujeme PDS za přední nitku. Pro rovné strany pro první sloupek háček vedeme jakoby k náhradě a na konci řady to vypadá, že přeskakujeme očko. Poslední sloupek háčkujeme až do druhého očka náhrady z předchozí řady. Počítáme, v řadě máme vždy 26 sloupků včetně náhrady.

4. řada: N za PDS, háčkujeme za zadní nitku. Počítáme a hlídáme si rovnost stran. Okraje se budou kroutit. To se spraví obháčkováním, viz text výše. Máme 26 sloupků v řadě.

5. – 59. řada: N za PDS, opakujeme řady tři a čtyři. Vzniká jakoby žrabovaný vzor. V řadě máme 26 sloupků.

Živůtek, Diva, bílá, háček 4 mm
1. – 54. řada: N za DS, háčkujeme DS do oček. Pro rovné strany pro první sloupek háček vedeme do očka k náhradě a na konci řady jakoby očko přeskočíme a poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady. Počítáme, v řadě máme vždy 26 DS včetně náhrady.

Živůtek, Diva, bílá, háček 3 mm
55. řada: N za DS, háčkujeme DS do oček – je to jedna řada navíc, aby se živůtek lépe sháčkoval.

Pozn. Počet řad zádové části (PDS) nebo podprsenkové přední části (DS) si upravíme na vlastní velikost. Ideální je, pokud je nařasená část pouze v místech, kde začínají košíčky podprsenky. Protilehlé strany živůtku sháčkujeme pomocí KS (26) háčkem číslo 3 mm. Přízi neukončíme a pokračujeme v obháčkování a vytvoření sámků v přední podprsenkové části (pokud již nemáme hotovo pomocnou přízí).

Olem a nařasení živůtku, Diva, bílá, háček 3 mm
1. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do očka, do malé mezery a do velké mezery, pozor vychází to cca 3 PDS na dvě svislé řady v zádové části (řady PDS), tj. 89 PDS. Sámky háčkujeme pouze v přední podprsenkové části (řady DS). Přeložíme 6 sloupců do harmoniky, a ty sháčkujeme pomocí 4 PDS, tj. 36 PDS. Řadu při obháčkování končíme PO. (125 PDS)

Pozn. Pokud háčkujete jinou velikost nebo utahujete jinak než já, doporučuji před sháčkováním živůtku provést obháčkování přízí z náhradního klubíčka a především vytvoření sámků. Dle toho můžete přidat – upárat řady v přední podprsenkové části, tj. ovlivnit velikost ještě před sháčkováním živůtku.

2. řada: N za PDS, háček vedeme do mezery mezi sloupky (nikoliv do očka) a háčkujeme PDS do mezer. Opakujeme, řadu končíme PO. (125 PDS)

Pozn. Pokud chceme šev vzoru v jiné části, než na boku, navážeme Diva Ombré v požadovaném místě švu.

Spodní olem živůtku, Diva ombré, háček 3 mm
3. – 6. řada: N za PDS, háček vedeme do mezery mezi sloupky (nikoliv do očka) a háčkujeme PDS do mezer. Opakujeme, řadu končíme PO. Přízi neukončíme a pokračujeme v háčkování tuniky/šatů. (125 PDS)

Tunika/šaty, Diva ombré, háček 3 mm
1. řada: N za KS, 3 ŘO, +dvě očka přeskočíme, KS, 3 ŘO, očko přeskočíme, KS, 3 ŘO, očko přeskočíme, KS, 3 ŘO + vzor opakujeme 12 krát (převážně v zadní části) +očko přeskočíme, KS, 3 ŘO, očko přeskočíme, KS, 3 ŘO, očko přeskočíme, KS, 3 ŘO+ vzor opakujeme 7x (převážně v přední části). Máme základ pro 19 sloupců. Končíme ŘO a polodlouhým sloupkem, což je náhrada půlky obloučku z řetízkových ok. Tímto způsobem zůstaneme v půli obloučku.

Pozn. Pro vytvoření více sloupců použijeme častěji druhý vzor s vynecháním jednoho očka. Hlídáme si, abychom jsme měli po přeložení tuniky napůl cca stejný počet sloupců ve přední i v zadní části.

2. řada: N za KS, +háček vedeme pod řetízková očka a uháčkujeme 4 DS, KS pod následující oblouček, 4 ŘO, KS pod následující oblouček+, vzorek opakujeme do konce řady, tj. 19 sloupců, končíme PO do náhrady. Pomocí PO se přesuneme nad první sloupek.

3. řada: N za KS, 4 ŘO, KS do krajního DS, +4 ŘO, KS pod oblouček z řetízkových ok, 4 ŘO, KS do prvního DS, 4 ŘO nad DS, KS do posledního DS+ vzorek opakujeme do konce řady, tj. 19 sloupců, končíme ŘO a PDS.

4. řada: N za KS, +háček vedeme pod řetízková očka a uháčkujeme 5 DS, KS pod následující oblouček, 5 ŘO, KS pod následující oblouček+, vzorek opakujeme do konce řady, tj. 19 sloupců, končíme PO do náhrady. Pomocí PO se přesuneme nad první sloupek.

5. řada: N za KS, 4 ŘO, KS do krajního DS, +5 ŘO, KS pod oblouček z řetízkových ok, 5 ŘO, KS do prvního DS, 4 ŘO nad DS, KS do posledního DS+ vzorek opakujeme do konce řady, tj. 19 sloupců, končíme ŘO a PDS.

6. – 17. řada: opakujeme řady 4 a 5

18. řada: N za KS, +háček vedeme pod řetízková očka a uháčkujeme 6 DS, KS pod následující oblouček, 5 ŘO, KS pod následující oblouček+, vzorek opakujeme do konce řady, tj. 19 sloupců, končíme PO do náhrady. Pomocí PO se přesuneme nad druhý sloupek.

19. řada: N za KS, 4 ŘO, KS do krajního DS, +5 ŘO, KS pod oblouček z řetízkových ok, 5 ŘO, KS do druhého DS, 4 ŘO nad DS, KS do posledního DS+ vzorek opakujeme do konce řady, tj. 19 sloupců, končíme ŘO a PDS.

20. – 21. řada: opakujeme řady 18 a 19

22. řada: N za KS, +háček vedeme pod řetízková očka a uháčkujeme 7 DS, KS pod následující oblouček, 5 ŘO, KS pod následující oblouček+, vzorek opakujeme do konce řady, tj. 19 sloupců, končíme PO do náhrady. Pomocí PO se přesuneme nad druhý sloupek.

23. řada: N za KS, 4 ŘO, KS do předposledního DS, +5 ŘO, KS pod oblouček z řetízkových ok, 5 ŘO, KS do druhého DS, 4 ŘO nad DS, KS do předposledního DS+ vzorek opakujeme do konce řady, tj. 19 sloupců, končíme ŘO a PDS.

24. řada: opakujeme řadu 22

Tunika/šaty, Diva ombré, háček 4 mm
25. – 39. řada: opakujeme řady 22 a 23

Tunika/šaty, Diva ombré, háček 5 mm
40. – 55. řada: opakujeme řady 22 a 23

56. řada: N za KS, +háček vedeme pod řetízková očka a uháčkujeme 8 DS, KS pod následující oblouček, 5 ŘO, KS pod následující oblouček+, vzorek opakujeme do konce řady, tj. 19 sloupců, končíme PO do náhrady. Pomocí PO se přesuneme nad druhý sloupek.

57. řada: N za KS, 4 ŘO, KS do třetího DS od konce, +5 ŘO, KS pod oblouček z řetízkových ok, 5 ŘO, KS do druhého DS, 4 ŘO nad DS, KS do třetího DS od konce+ vzorek opakujeme do konce řady, tj. 19 sloupců, končíme ŘO a PDS.

58. řada: N za KS, +háček vedeme pod řetízková očka a uháčkujeme 9 DS, KS pod následující oblouček, 5 ŘO, KS pod následující oblouček+, vzorek opakujeme do konce řady, tj. 19 sloupců, končíme PO do náhrady. Pomocí PO se přesuneme nad třetí sloupek.

59. řada: N za KS, 4 ŘO, KS do třetího DS od konce, +6 ŘO, KS pod oblouček z řetízkových ok, 6 ŘO, KS do druhého DS, 4 ŘO nad DS, KS do třetího DS od konce+ vzorek opakujeme do konce řady, tj. 19 sloupců, končíme ŘO a PDS.

60. – 63. řada: opakujeme řadu 58 a 59. Končíme obloučkovou řadou!

Spodní olem, Diva ombré, háček 5 mm
64. řada: N za KS, +háček vedeme pod řetízková očka a uháčkujeme 9 DS, KS pod následující oblouček, 11 DS do KS (do středu!), KS pod následující oblouček+, vzorek opakujeme do konce řady, okraj se mírně navolánkuje a zvlní, přízi ukončíme.

Horní olem, Diva bílá, háček 3 mm
1. řada: začínáme v místě švu a začínáme nejdříve sámky. N za PDS, přeložíme 6 sloupců do harmoniky, a ty sháčkujeme pomocí 4 PDS, tj. 36 PDS. Dále pokračujeme v obháčkování zádové části , tj. háčkujeme PDS do očka, do malé mezery a do velké mezery, pozor vychází to cca 3 PDS na dvě svislé řady. Řadu při obháčkování končíme PO. (125 PDS)
2. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer, končíme PO. (125 PDS)

Ramínka, Diva bílá, háček 3 mm
Odměříme si místo pro ramínka ideálně podle sebe nebo podle spodního prádla. Moje ramínko začíná v místech švu, takže jsem neukončila přízi a pokračovala jsem v háčkování ramínka.
1. řada: N za PDS, dále 6 PDS do následujících oček, otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 45. řada: N za PDS, dále 6 PDS do následujících mezer, otočíme a háčkujeme zpět.
Na protilehlé straně v rubové části spojíme ramínko se zádovou částí pomocí 7 KS. Mezi ramínky v podpaždí mám 26 oček.

Pro druhé ramínko si od předního ramínka odpočítáme 26 oček a zde navážeme přízi.
1. řada: N za PDS, dále 6 PDS do následujících oček, otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 45. řada: N za PDS, dále 6 PDS do následujících mezer, otočíme a háčkujeme zpět.
Na protilehlé straně v rubové části spojíme ramínko se zádovou částí pomocí 7 KS. Mezi ramínky v podpaždí mám 26 oček.

Olem výstřihu a ramínek, Diva ombré, háček 3 mm
Obháčkujeme výstřihovou část a ramínka, poté obháčkujeme levou stranu živůtku v podpaždí a ramínko a následně pravou stranu živůtku v podpaždí a ramínko. Přízi navazujeme vždy v zadní části.
Háčkujeme +5 PDS, očko vynecháme, KS, očko vynecháme+, vzor opakujeme na ramínkách, v podpaždí a zadní části. V přední části háčkujeme +5 PDS, KS+.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, tuniku/šaty dozdobíme třeba štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing, IGTV a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.