Šaty Flitrovky

2.7.2022

Když jsme si společně rozbalili duhovku s flitry, hned jsem věděla, že musím vyrobit cokoliv na léto a cokoliv s třásněmi. Na ty se totiž flitrovka náramně hodí.

Duhové klubíčko Flitrovka od Klubíčka od srdíčka má návin 1000 metrů třínitky (50% akryl a 50% bavlna), ke které je přidaný příplet opět třínitka s flitry. Svým způsobem se jedná o šest nitek, které vypadají dobře na úplně obyčejných sloupcích nebo filetových očkách. Dá to vyniknout přízi a zdobnosti. Flitry se krásně blyští. Můžete si nechat navinout různé barvičky a klubíčko je typově ombré, tj. barvičky v třínitce se postupně střídají. Co z Flitrovky vyrobit? Tak kromě tuniky na tričko, šatů na plavky nebo třásňové sukýnky, která mě tedy ještě láká, jelikož mi zůstalo, si dovedu představit i dírkovaný svetřík na tílko. Klubíčko Flitrovky je limitka. Jakmile se doprodá, už nebudou.

Rozbalování balíčku nejen s Flitrovkou můžete zkouknout zde a článek si můžete přečíst zde. Flitrovku pořídíte na e-shopu Klubickaodsrdicka.cz.

Co se týče šatů, háčkovala jsem od kruhového sedla a postupně slupky rozháčkovala do filetových čtverečků. Až mě překvapilo, jak dobře to šlo. Díky háčkování po řadách tam a zpět vznikl na kruhovém sedle hluboký výstřih. Na sedlo jsem zvolila 5 mm háček, ale stačilo by úplně 4.5 mm. Počet řad je potřeba vyzkoušet na vlastní velikost hrudníku, případně výšku postavy. Po sháčkování sedla určitě doporučuji hodit na sebe a vyzkoušet, zda-li Vás podpaždí neřeže.

Tělo šatiček jsem navazovala v podpaždí a háčkovala po řadách tam a zpět. Po každé řadě jsem otáčela a přidala vzor. Háčkovala jsem filetové čtverečky a každý desátý je plný, následuje řada prázdných filetových čtverečků a dále opět řada, kdy je každý desátý čtvereček plný, ovšem šachovnicově na přeskáčku. Směrem k pasu jsem měnila větší velikost háčků za menší a od pasu směrem k bokům jsem jednou přidávala v každém desátém filetovém čtverečku. Poté jsem tedy měnila schéma vzoru a háčkovala jsem každý 11-tý čtvereček jako plný, řada prázdných filetových čtverečků, poté řada s každým 11-tým plným čtverečkem opět šachovnicově. Šaty háčkujeme spíše kratší, délku si dotvoříme třásněmi. Jestli plánujete háčkovat ještě sukýnku, doporučuji délku šatů podle tohoto návodu uháčkovat o tři-čtyři řady kratší.

Užitečné tipy:

  • třínit a příplet s flitry mají tendenci se do sebe zamotávat. Pokud budete jemně natřepávat, tak se nitky od sebe snáze rozpojí. Určitě neutahovat, třínitka má tendenci se o flitr zachytit.
  • při zapošívání rozdělíme třínitku, tu zapošijeme jehlou a nití. Příplet zasukujeme na několik suků – nejde zapošít díky flitrům.
  • při háčkování pevného oka si očko necháme volné a prsty pomáháme provléknutí nitě s flitry (flitry mají tendence s v očku zachytnout).
  • třásně stříháme ideálně stejné délky. Po přichycení k šatům pomocí háčku a liščí smyčky doporučuji celou spodní řadu prošít jehlou a nití v barvě. Tím se třásně zafixují k šatům a při praní Vás “neopustí” odpadem.
  • pro menší-větší velikost použijeme háčky od 3.5 mm do 5 mm. Čím větší háček, tím větší velikost. Pětkou háčkem je ale práce dost volná!
  • pro stříhání třásní doporučuji šaty rozložit a srovnat na velkém stole. Stříháme hodně ostrými nůžkami.
  • z mé velikost 40-42 mi zůstalo z klubíčka na sukýnku – DOPORUČUJI háčkovat cca 3-4 řady méně na uvedenou výšku, nebo Vám zůstane na jedny dětské šatičky podobného typu do velikosti 122.
  • flitry jdou na těle cítit, ale je to jiný druh pocitu, než když Vás škrábe vlna. Vždy můžete vyřešit nošením dlouhé nátělníku v kontrastní nebo tělové barvě.

A jaké další projekty z přízí e-shopu Klubíčka od srdíčka máme na webu?

Pokud máte chuť se podělit a ukázat své šaty Flitrovky podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Šaty Flitrovky
Materiál: duhovka Flitrovka od Klubickaodsrdicka.cz
Spotřeba: 3/4 klubíčka1000 metrů třínitka+flitry
Háček: 5 mm, 4.5 mm, 4 mm,  3.5 mm
Rozměry: přední délka 82 cm plus třásně 11 cm, šířka podpaždí 47 cm a postupně rozšiřuji
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, ostré nůžky
Hustota vzoru: 10 cm na moje utahování obsahuje 7 filetových čtverečků háček 4,5

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko

Postup:
Háčkujeme od pružného řetízku kruhové sedlo po řadách tam a zpět. Řada začíná 3 ŘO místo prvního DS, 2 ŘO do vzoru a končí DS do očka náhrady. Střídáme háčky podle potřeby. Délku sedla uzpůsobíme vlastní postavě.

Šaty – sedlo, háček 5 mm (4.5 mm stačí)
1. řada: řetízek v délce 109 ok.
2. řada: 3 ŘO náhrada za DS, DS do do druhého očka řetízku, ŘO, očko přeskočit. Háčkujeme vzor, tj. DS, ŘO, očko přeskočit do konce řady. Řadu končíme 2 DS do posledních oček řetízku. Otočíme. (53 filetových čtverečků)

3. řada: 3 ŘO náhrada za DS, DS do DS k náhradě, ŘO. Háčkujeme vzor, tj. DS do DS, ŘO. Řadu končíme DS do DS a DS do DS. Otočíme.
4. řada: 3 ŘO náhrada za DS, DS k náhradě, ŘO. Háčkujeme vzor, tj. 2 DS do DS, ŘO. Řadu končíme 2 DS do očka náhrady. Otočíme.

5. – 6. řada: 3 ŘO náhrada za DS, DS do DS, ŘO. Háčkujeme vzor, tj. DS do DS, DS do DS, ŘO. Řadu končíme DS do DS a DS do očka náhrady. Otočíme.
7. -9. řada: 3 ŘO náhrada za DS, DS do DS, 2 ŘO. Háčkujeme vzor, tj. DS do DS, ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Řadu končíme DS do DS a DS do očka náhrady. Otočíme. Máme základ pro 105 filetových čtverečků.

10. řada: 3 ŘO náhrada za DS, DS do DS, 2 ŘO. Háčkujeme vzor, tj. DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Řadu končíme DS do DS a DS do očka náhrady. Otočíme.
11. – 13. řada: 3 ŘO náhrada za DS, DS do DS, 2 ŘO. Háčkujeme filetové čtverečky, tj. DS do DS, 2 ŘO. Řadu končíme DS do DS a DS do očka náhrady. Otočíme.

Šaty – spojení sedla, háček 4.5/4 mm (podle utahování)
14. řada: sedlo si rozdělíme buď podle oblečení, velikosti poprsí nebo poměrem 17 čtverečků (1/2 přední díl) – 19 čtverečků (rukáv) – 33 čtverečků (záda) – 19 čtverečků (rukáv) – 17 čtverečků (2/2 přední díl). Před spojením sedla si podpaždí sepneme třeba spínacím špendlíkem a dáme na sebe. Pokud nás sedlo táhne, přidáme 1-2 řady na délku sedla, poté opět sepneme v podpaždí a vyzkoušíme. 3 ŘO náhrada za DS, DS do DS, 2 ŘO. Dále háčkujeme vzor DS do DS, 2 ŘO. Jakmile doháčkujeme do podpaždí, háčkujeme ŘO a jedno očko pružného řetízku. Pomocí DS spojíme přední a zadní díl. Pokračujeme vzorem na zádovém dílu. Jamile doháčkujeme do podpaždí, háčkujeme ŘO, jedno očko pružného řetízku a pomocí DS spojíme zadní díl s předním dílem. Doháčkujeme řadu. Řadu končíme DS do DS a pokud máme vyzkoušené sedlo, tak ukončíme PO a přízi ukončíme. Doháčkovali jsme do výstřihové části. Přízi znovu navážeme v oblasti podpaždí.

Šaty – tělo šatů, háček 4.5/4 mm (podle utahování)
15. řada: navážeme přízi v prvním očku v podpaždí a uháčkujeme 3 ŘO jako náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru, očko přeskočíme a háčkujeme do DS. Dále uháčkujeme druhý prázdný filetový čtvereček a následuje třetí PLNÝ filetový čtvereček, tj. háčkujeme DS do DS, 2 DS pod ŘO, DS do DS a pokračuje devět prázdných filetových čtverečků. Každý desátý filetový čtvereček je plný. Ve výstřihové části háčkujeme DS a 2 ŘO a dále DS do DS, 2 ŘO nad pevným okem a DS do DS. Pokračujeme 2 ŘO a vzorem. Řadu končíme DS do očka náhrady. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. Celkem máme 70 filetových čtverečků (33 záda, 17+17 přední díl, 1 výstřih, 1 podpaždí, 1 podpaždí)

16. řada: N za DS, 2 ŘO. Háčkujeme celou řadu prázdných filetových čtverečků. Řadu končíme DS do očka náhrady. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru.

Šaty – tělo šatů, háček 4/3.5 mm (podle utahování a podle tvaru postavy)
17. řada: N za DS, 2 ŘO. Háčkujeme 7 prázdných filetových čtverečků. Osmý filetový čtvereček je plný. Od tohoto místa háčkujeme 9 prázdných filetových a desátý plný filetový čtvereček. Řadu končíme DS do očka náhrady. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. Plné čtverečky jsou šachovnicově oproti řadě šestnáct.

18. řada: N za DS, 2 ŘO. Háčkujeme celou řadu prázdných filetových čtverečků. Řadu končíme DS do očka náhrady. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru.
19. -39. řada: opakujeme řady 15 – 18. Pokud potřebujeme šaty více na tělo, směrem do pasu můžeme změnit háček o půl čísla menší. Pokud potřebujeme spíše širší šaty, háčkujeme o půl čísla větším háčkem.

Šaty – rozšiřování ve vzoru, háček 4/3.5 mm (podle utahování a tvaru postavy)
40. řada: v oblasti pasu budeme rozšiřovat a rozšiřujeme v řadě, kdy háčkujeme prázdné filetové čtverečky. N za DS, 2 ŘO. Háčkujeme 3 prázdné filetové čtverečky a nad plným čtverečkem z předchozí řady provedeme rozšíření, tj. háčkujeme DS-2ŘO-DS do jednoho DS. Od tohoto místa rozšíříme ještě 9x. Na konci řady máme 77 filetových čtverečků. Řadu končíme DS do očka náhrady. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru.

Šaty – háček 4.5/4 mm (podle utahování a jak potřebujeme rozšířit část na bocích, tj. větší háček – širší boky)
41. řada: N za DS, 2 ŘO. Háčkujeme 2 prázdné filetové čtverečky. Třetí filetový čtvereček je PLNÝ a od tohoto místa háčkujeme každý jedenáctý filetový čtvereček jako PLNÝ. Řadu končíme DS do očka náhrady. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru.
42. řada: N za DS, 2 ŘO. Háčkujeme celou řadu prázdných filetových čtverečků. Řadu končíme DS do očka náhrady. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru.

43. řada: N za DS, 2 ŘO. Háčkujeme 7 prázdných filetových čtverčků. Osmý filetový čtvereček je PLNY a od tohoto místa háčkujeme každý jedenáctý filetový čtvereček jako PLNÝ. Řadu končíme DS do očka náhrady. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru.
44. řada: N za DS, 2 ŘO. Háčkujeme celou řadu prázdných filetových čtverečků. Řadu končíme DS do očka náhrady. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru.

45.-68. řada: opakujeme řady 41 – 44. Pokud budeme potřebovat ještě rozřít, postupujeme stejně jako v řadě 40. Délku šatů upravíme na vlastní postavu. Tyto šaty jsou pro výšku 168 cm. Háčkujeme spíše kratší šaty, materiálově ještě povolí. Navíc šaty budou mít třásně.

Šaty – lem, háček 4.5/4mm (podle utahování)
69. řada: ŘO jako náhrada za KS. Dále háčkujeme 2 KS pod ŘO, KS do DS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Neotáčíme a háčkujeme v daném směru.
70. řada: ŘO jako náhrada za KS. Háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme. Necháme si delší volný konec na zapošití.

Šaty – lem výstřih, háček 4.5/4mm (podle utahování)
1. řada: přízi navážeme na rameni. ŘO místo prvního KS. Dále háčkujeme KS do očka řetízku. Do posledního očka řetízku háčkujeme 3 KS a přesuneme se na výstřihovou část. Zde změníme háček o půl číslo menší a háčkujeme schéma 2 KS a KS do spojovacího a do druhého okénka háčkujeme KS a KS do spojovacího. Ve spodní části výstřihu háčkujeme KS do DS, KS pod PO, KS do DS a pokračujeme v háčkování na druhé straně výstřihu. V rohu a prvním očku řetízku háčkujeme 3 KS a dále KS do očka pružného řetízku. Řadu končíme PO.

2. – 3. řada: ŘO jako náhrada za první KS, dále háčkujeme KS do KS. V rohu výstřihu háčkujeme 3 KS do prostředního KS z předchozí řady. Ve spodní části výstřihu sháčkujeme vždy dva KS na jedné straně a dva KS na druhé straně a pokračujeme v háčkování na druhé straně výstřihu. V rohu výstřihu háčkujeme 3 KS do prostředního KS z předchozí řady a dále KS do KS. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme a necháme si delší konec na zapošití.

Šaty – lem rukáv, háček 4.5/4mm (podle utahování)
1. řada: Přízi navážeme v podpaždí. Uháčkujeme ŘO místo prvního KS. Dále háčkujeme 2 KS pod ŘO a KS do DS. Řadu končíme PO.
2. řada: ŘO jako náhrada za KS. Háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Šaty – třásně
Do každého očka spodního lemu pomocí liščí smyčky připevníme jedno cca 30 cm dlouhé, na poloviny přeložené vlákno příze. Postupujeme dokola kolem celých šatů. Jakmile máme připevněno, celý spodní lem prošijeme jehlou a nití v barvě třásní. Délku třásní zarovnáme ostrými nůžkami.

Šňůrky a střapce, háček 4.5 mm
Pro střapec si kolem velké krabičky na zápalky omotáme 20x přízi, spodní část prostřihneme. Ustříhneme 2 x 3 m příze, přeložíme napůl a připevníme v oblasti rohu výstřihu pomocí háčku a řetízkového očka. Uháčkujeme 45 oček řetízku. Poslední očko nedokončíme a tímto okem protáhneme a liščí smyčkou připevníme střapec na konec šňůrky. Postupně utahujeme nejdříve očko, poté liščí smyčku střapce. Zapravíme a srovnáme ostrými nůžkami. Postup zopakujeme na protilehlé šňůrce. Doporučuji mrknout na video.

Dokončení
Volné konce zapošijeme podle tipů viz text.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.