Vesta Alpine Maxi

30.9.2018

Oversize – v módě hodně skloňovaný výraz, co si pod tím však představit? Moje maminka by řekla: “Bože to je vygajdané, to si nemůžeš vzít na sebe.” Takže v podstatě cokoliv, z čeho nám kouká kus ramene, má to dostatečně dlouhé rukávy, konečná délka například u svetru je někde v půli stehen.

V háčkování či pletení se ale pojem oversize používá i na pleteninu na obr jehlicích či háčku, takže než co do velikosti, spíše mluvíme o vzhledu vzoru. Onehdy jsem na stránce bezvapleteni.cz zahlédla novinku pro letošní zimu YarnArt Alpine Maxi právě na oversize svetru a tak trošku hodně jsem se zamilovala. Když byla příze konečně v naší domovině, měla jsem pro vás možnost přízi otestovat a tady přináším výsledek.

Klubíčko je poměrně veliké. Také aby ne. Alpine Maxi má 250 g (ano čtvrt kila) s návinem 105 metrů. Na omak velice měkké a hřálo už na dálku. Jedná se totiž o 60% akryl a 40% vlnu. Doporučený háček byl 15 mm. Dle mého názoru, snese 16-18 mm, záleží jak moc jste s takovým obrem zvyklé. Předpokládám, že přechod z dvojky od hraček k patnáctce bude pro vás stejný šok, jako pro mne. Háčkovaný úplet se chová krapet jinak, takže je s tím také tak potřeba počítat. Konečný výrobek je zpravidla hutný a skutečně hřejivý. Na vestu velikost 98-104 jsem spotřebovala jedno celé a asi čtvrtku druhého klubíčka. Co se údržby týče, je psáno ruční praní a volné sušení. Díky podílu vlny bude výrobek náchylnější na otěr, ale za tu modernu a hřejivost dejte Alpine Maxi rozhodně šanci. Také je potřeba zvážit, jak staré dítko do vesty oblečete, ať se ve výsledném vzhledu doslova neztratí.

Vestička bude vhodná na podzim, dlouhé zimní večery doma u telky nebo na přechod zima-jaro. Střihově je háčkovaná odspodu, což znamená, že si lehce můžete upravit velikost dle sebe. Stačí změřit obvod boků, tj. na tuto délku je potřeba udělat řetízková očka, dále délku od podpaždí k vaší konečné délce, tj. počet řad, které budete háčkovat tam a zpět. Poslední míru, kterou potřebujete je od podpaždí k ramenu, tj. jak vysoko budete doháčkovávat zádovou část a dva přední díly. Takže žádný těžký návod a vestu můžete mít s dítkem v tandemu. Navíc se Alpine Maxi vyrábí i v klučičích odstínech, takže tento praktický outfit unosí i tandem maminka – chlapeček.

Vesta Alpine Maxi, velikost 98-104, cca 2.5-3 roky
Příze: YarnArt Alpine Maxi, spotřeba 1 klubíčko a 1/4, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Háček: 15 mm

Rozměry: celková délka od ramen dolů 43 cm, šíře 66 cm přes hrudník, cca 14 cm průramek
Na dozdobení velký knoflík na zapínání, štítek, příp. aplikaci
Hodinový rozpočet: cca 3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
Náhrada N jedno volné ŘO za PDS

Alpine Maxi, háček 15 mm
1. řada: volně a rovnoměrně uháčkujeme 33 ŘO, do druhého očka od háčku uháčkujeme PDS
2. řada: PDS do každého ŘO z předchozí řady, vč. náhrady máme celkem 32 PDS
3. řada: vzorek – N za PDS a do stejného místa PDS, očko vynechat, 2 PDS do jednoho místa, očko vynechat, opakujeme, otočíme. Máme 16 sloupců
4. řada: vzorek – odtud už háčkujeme vždy 2 PDS mezi 2 PDS z předchozí řady
5. řada – 12. řada: háčkujeme vzorek, tj. vždy 2 PDS mezi 2 PDS z předchozí řady

Přední díl (háčkujeme zrcadlově i na druhé straně), začínáme u kraje
1. řada: vzorek vždy 2 PDS mezi 2 PDS z předchozí řady, pouze 3 sloupce, otočíme
2. řada: vzorek vždy 2 PDS mezi 2 PDS z předchozí řady, pouze 3 sloupce, otočíme
3. řada: vzorek vždy 2 PDS mezi 2 PDS z předchozí řady, pouze 3 sloupce, otočíme
4. řada – 7. řada: vzorek vždy 2 PDS mezi 2 PDS z předchozí řady, otočíme, POZOR háčkujeme už jen 2 sloupce véček, tj. tvarujeme výstřih kolem krku

V podpaždí vynecháme 2 véčkové sloupce, tj. neháčkujeme je

Zadní díl
1. – 7. řada: vzorek vždy 2 PDS mezi 2 PDS z předchozí řady, pouze 6 sloupců, otočíme a háčkujeme zpět

Dokončení
Podpaždí obháčkujeme KS a současně spojíme přední a zádovou část PO. Zopakujeme na druhé straně. Začneme na předním spodním dílu vesty. Zde budeme obháčkovávat pomocí PDS, přes hrudní část, ke krku a pokračujeme na druhé straně vesty. Zapošijeme volné konce. Dozdobíme cedulkou, knoflíkem, aplikací.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Vesta Mink: háčkujeme hmatem · Háčkování návody Krampolinka 23.9.2022 at 6:04

    […] od ramen. Střihově je podobná vestičce Alpine Maxi, ke které je zpracováno video, mrkněte sem. A to je […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.