Šaty Kolorky

13.8.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduché šaty ze sady Nezbedy Kolorky.

Sadu duhových klubíček Nezbedy Kolorky tvoří tři malá jednobarevná klubíčka a jedno velké – melírované, které je vytvořeno ze stejných barev. Jedná se o třínitku, 100% bavlna. Klubíčko má návin 1100 metrů a malá klubíčka 3x300m, takže máme celkem krásných 2000 metrů příze na tvoření. Tyto sady pořídíte pouze v e-shopu U nezbedných klubíček. Háčkovala jsem ze sady č. 24, kterou tvoří fialová, růžová a bledě modrá. Výhodou těchto sad je, že klubíčka můžete různě na projektu kombinovat. Navíc se nemusí odvíjet barvičky, abyste měli oba díly (např. rukávy) stejné. Stačí si vytvořit vlastní kombinaci a posloupnost barev.

Sadu Nezbedy Kolorky jsme si ukázali vloni v Povídání u klubíčka č. 40 a článek si můžete přečíst zde. Už tehdy jsem věděla, že díky složení budou ze sady perfektní šaty. Jen realizace se protáhla až do letošního roku. Některá klubka holt na svůj nápad čekají a Kolorky se dočkaly. Například z klubíček Lanoso Baby Cotton jsme si uháčkovali vloni parádní křížený svetřík, video návod zde.

VIDEO NÁVOD

 • Co se týče střihu šatů, budeme háčkovat dva stejné horní díly. Abyste správně trefili délku, doporučuji se změřit od spodního okraje podprsenky směrem přes prsa, přes ramena na záda k zadnímu spodnímu lemu podprsenky. Uvedená délka je délka základního řetízku, který musíte uháčkovat pro začátek šatů. Pozor – při háčkování do pružného řetízku se velikost postupně zmenšuje, takže je potřeba s tím kalkulovat. Délka řetízku musí být tedy delší než naměřená délka. Co se týče šíře pruhu, měl by tvořit 1/4 obvodu hrudníku pod prsy. V mém případě jsem potřebovala délku pruhu 63 cm a šířku 20-21 cm. Šířku pruhu můžete v dekoltu “dohnat” jeho olemováním. Pokud máte větší poprsí, doporučuji šňůrku nebo knoflík. Jakmile máme uháčkované dva pruhy, sháčkujeme je do jedné třetiny v zádové části. Přední část výstřihu budeme mírně křížit. Křížení zajistíme tak, že na spodní strany spodních pruhů naháčkujeme tělo šatů. Tělo šatů tvarujeme postupným rozšiřováním na vlastní postavu. Zde je potřeba přidávat tolik sloupků, aby jste šaty postupně rozšířili na velikost obvodu boků. Poté háčkujeme jen rovně až ke spodnímu lemu. Vrchní část šatů je složena ze všech čtyřech barev sady Kolorky. Na tělo šatů jsem spotřebovala celé melírované klubíčko. Na spodní lem jsem použila tři barevná klubíčka. Celková spotřeba je cca 1700-1800 metrů na velikost 42 a výšku postavy 168 cm. Háčkovala jsem háčkem 3 mm a 2 mm. Menší velikost háčku jsem zvolila kvůli tomu, že se jedná o bavlnu, která má tendenci povolovat.
 • Co se týče vzoru, vystačíte si s dlouhým sloupkem, krátkým sloupkem a řetízkovými oky. Horní díly háčkujeme po řadách tam a zpět a háčkujeme klasických véček, tj. dlouhý sloupek – řetízkové očko – dlouhý sloupek. Kouzlo spočívá v tom, že střídáme čtyři barvy po dvou řadách. Vznikne zigzag efekt. Na tělo šatů si vystačíte s dlouhým sloupkem za zadní nitku. Postupně jsem rozšiřovala, tj. háčkovala jsem dva sloupky do jednoho očka. Háčkovala jsem tzv. dokola bez ukončení řady. Šaty nemají šev. Šev vznikl až při přechodu na spodní lem. Háčkovala jsem opět vzor véček a střídala barvy. Pořadí barev nechám na Vás. Já jsem výstřih a rukávy lemovala fialovou barvou, tzn. měla jsem ji nejmíň. Tu jsem si šetřila až na poslední řady a spodní lem. Lemy šatů tvoří krátké sloupky a pikotky.
 • Co se týče úpravy velikosti šatů, pro delší pruhy horní části háčkujeme více ok pružného řetízku než je v návodu. Potřebujeme počet oček dělitelný dvěma. Pro širší pruhy horní části šatů potřebujeme více řad. Co se týče celkové délky šatů, tu upravíme háčkováním více řad, případně delším lemem. Tak jak je ukázáno ve videu, při háčkování lemu vznikne mírný volánek. Pro více nařasený volán vynecháváme méně ok v první řadě véček lemu.

TIPY PRO VÁS:
Doporučuji spíše užší pruhy a výstřih vyřešit obháčkováním a přidáním řad zde. Širší pruhy horního dílu by mohly dělat neplechu na zádech. Při překřížení v přední části křížíme spíše méně než více. Pokud máte šaty-třičko podobného střihu, doporučuji přiměřovat.

Ať se Vám šaty podaří. Věřím, že tento střih je spíše celoroční záležitost a šaty unosíte nejen v létě, ale v tmavších decentních tónech i na oslavy v průběhu roku. Pokud si šaty uháčkujete volnější, můžete pod ně nosit i rolák nebo tričko s dlouhým rukávem a máte šatovku. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním těchto šatů? Fotečky šatiček vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB a do CHLUBÍCÍHO VLÁKNA sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #satykolorky.

Šaty Kolorky
Příze: sada klubíček Kolorky, 2000m, pořídíte U nezbedných klubíček
Spotřeba: 1700-1800 metrů z celé sady
Háček: 2 mm a 2,5 mm
Rozměry: celková délka 92 cm, šířka pod prsy 36 cm, šířka přes boky 52 cm
Velikost: 42, výška 168 cm, obvod hrudníku 96 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 50 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
DSZN – dlouhý sloupek za zadní nitku
DS véčko – dlouhý sloupek – řetízkové očko – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
pikotka – 3 ŘO spojené PO

Horní díl šatů, háčkujeme 2x stejným způsobem, háček 2 mm, fialová
1. řada: 121 ok pružného řetízku, otočíme řetízek tak, abychom háčkovali do větších ok. Pro jinou velikost potřebujeme lichý počet ok.
2. řada: 2 ŘO jako náhrada místo DS a do prvního očka pružného háčkujeme véčko DS-ŘO-DS, oko vynechat. Opakujeme vzor véčko, očko vynechat. Na konci řady háčkujeme DS do posledního očka řetízku. Máme základ pro 60 sloupců vzoru.

Šaty horní díl, háček 2,5 mm, fialová
3. řada: 2 ŘO jako náhrada místo DS. Pod ŘO ve véčku z předchozí řady háčkujeme véčko DS-ŘO-DS. Opakujeme do konce řady. Končíme DS do očka náhrady. Barvu ukončíme, přízi nepřetahujeme.

Šaty horní díl, háček 2,5mm, modrá
4. – 5. řada: stejně jako řada 3

Šaty horní díl, háček 2,5mm, růžová
6. – 7. řada: stejně jako řada 3

Šaty horní díl, háček 2,5mm, melírovaná
8. – 9. řada: stejně jako řada 3.
10. – 27. řada: Střídáme vždy po dvou řadách barvy fialová – modrá- růžová – melírovaná. Končíme fialovou barvou, nebo stejnou barvou, kterou jsme začínali háčkovat. Mám šířku 19 cm, pruh má délku 63 cm. Přízi v poslední řadě neukončíme.
Uháčkujeme druhý stejný díl horní části šatů.

Sháčkování bočních dílů a lem rukávu, háček 3 mm
Pruh přeložíme na polovinu, krátké strany jsou na sobě. V rubové části sháčkujeme směrem od spodní hrany k podpaží pomocí pevných ok háčkem 3 mm boční část do výšky 14 sloupců vzorů. Háček vedeme do krajních ok obou dílů, uděláme PO. Dále háček vedeme do DS obou dílů, uháčkujeme volné PO, a opět do DS obou dílů a uháčkujeme volné PO.

1. řada: Zůstane nám cca 17-18 cm. Přízi neukončíme a pokračujeme v háčkování lemu rukávu. Práci převrátíme na lícovou část. Háčkujeme ŘO místo prvního KS, KS do místa náhrady. Háčkujeme KS do DS. Obháčkujeme rukávovou část. Končíme PO do očka náhrady.
2. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme 3 KS, pikotku – 3 ŘO, PO. Končíme PO.

Tip: Výška průramku záleží na tom, jak silné paže máme, nebo, zda budeme pod šaty nosit např. tričko s dlouhým rukávem a šaty využijeme spíše od podzimu do jara jako šatovku.

Pozor – průramek se mírně zmenší díky háčkování lemu krátkými sloupky. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Sháčkování zadní části a lem výstřihu, háček 3 mm
Oba díly dáme k sobě pružným řetízkem (výstřihová část).  V zádové části v rubu sháčkujeme do výšky 12 sloupců vzorů oba díly pomocí pevných ok háčkem 3 mm dohromady. Háček vedeme do ok pružného řetízku obou dílů a uděláme volnější PO. Přízi ukončíme.
1. řada: Pro lem výstřihu máme háček 2,5 mm. Háčkujeme stejnou barvou, jako je pružný řetízek. Háček vedeme do prvního očka pružného řetízku. Háčkujeme 2 ŘO místo DS. Háček vedeme do stejný ok, jako máme véčka a háčkujeme DS-ŘO-DS. Na konci řady háčkujeme DS do posledního očka pružného řetízku. Otočíme.

Lem výstřihu, háček 3 mm
2. řada: ŘO místo KS. Dále háčkujeme KS do DS. Řadu končíme KS do očka náhrady. Otočíme.
3. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme 3 KS, pikotku – 3 ŘO, PO. Končíme KS do očka náhrady. Přízi ukončíme.

Tělo šatů, háček 2,5/3 mm, háčkujeme melírovanou přízí
1. řada: Přízi navážeme v podpaždí ve švu horního dílu. Uháčkujeme ŘO místo prvního KS. Háčkujeme 2 KS na jednu vodorovnou řadu a 1 KS na vodorovnou řadu. Schéma střídáme. V části překřížení háček vedeme skrz oba díly. Překřížení tvoří cca 4 cm. Na konci řady háčkujeme PO a vyměníme přízi za melírovanou.
2. řada: ŘO místo KS, háčkujeme KS do KS. Řadu neukončíme a budeme háčkovat tzv. dokola bez ukončení řady.

TIP: V tomto místě je potřeba změřit, jaký máte obvod přes prsy, přes břicho a přes boky. Rozšiřujeme na největší změřený obvod. Můj obvod pod prsy je 84 cm. Obvod boků 110 cm. V průběhu háčkování, cca od hrany žeber potřebuji postupně rozšířit z 84 cm na 110, což je 26 cm rozdíl. Je potřeba změřit, kolik sloupků se vejde do 26 cm na vaše utahování a tento počet sloupků rozpočítat na postupné přidávání, což můžete mít jinak, než je uvedeno v návodu. Doporučuji přiměřovat nebo zkoušet.

Tělo šatů, háček 2,5-2 mm, háčkujeme melírovanou přízí
3. řada: KS za zadní nitku, PDS za zadní nitku dále háčkujeme háčkujeme DSZN.
4. – 16. řada: DSZN

17. řada: rozšiřujeme každý 20-tý sloupek. Dále háčkujeme DSZN.
18. řada: DSZN

19. řada: rozšiřujeme každý 20-tý sloupek. Dále háčkujeme DSZN.
20. řada: DSZN

21. řada: rozšiřujeme každý 25-tý sloupek. Dále háčkujeme DSZN.
22. řada: DSZN

23. řada: rozšiřujeme každý 15-tý sloupek. Dále háčkujeme DSZN.
24. řada: DSZN

25. řada: rozšiřujeme každý 15-tý sloupek. Dále háčkujeme DSZN.
26. řada: DSZN

27. řada: rozšiřujeme každý 10-tý sloupek. Dále háčkujeme DSZN.
28. – 29. řada: DSZN

30. řada: rozšiřujeme každý 10-tý sloupek. Dále háčkujeme DSZN.
31. – 35. řada: DSZN

36. řada: rozšiřujeme každý 15-tý sloupek. Dále háčkujeme DSZN.
37. – 71. řada:  DSZN. S háčkováním melírované příze končíme v místě bocích. V poslední řadě v místě boků  háčkujeme 2 PDS za zadní nitku, 2 KS za zadní nitku. Končíme PO.

Lem šatů, háček 2 mm, růžová
1. řada: 2 ŘO jako náhrada místo DS. Vzor očko vynechat, DS véčko. Opakujeme. Na konci řady háčkujeme DS do oka náhrady. Řadu končíme ŘO a KS do druhého očka náhrady. Takto zůstaneme ve středu obloučku véčka.
2. řada: 2 ŘO místo DS. Háčkujeme DS véčka pod ŘO z předchozí řady. Na konci řady háčkujeme DS pod ŘO, ŘO a KS do druhého očka náhrady. Zůstaneme ve středu obloučku véčka.

3. – 4. řada: Opakujeme řadu 2 modrou barvou.
5. řada: Opakujeme řadu 2 růžovou barvou.
6. řada: Opakujeme řadu 2 modrou barvou.
7.- 9. řada: Opakujeme řadu 2 fialovou barvou nebo tou barvou, kterou jsme lemovaly výstřih a rukávy. V poslední řadě končíme ŘO a PO.

Lem šatů a pikotky, háček 3 mm
10. řada: ŘO místo KS. Háčkujeme KS do DS, KS pod ŘO, KS do DS ve véčku, tj. na jedno véčko máme 3 KS. Řadu končíme PO.
11. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme 3 KS, pikotku – 3 ŘO, PO. Končíme PO. Přízi ukončíme.

Pikotkový lem, háček 3 mm, stejná barva, jakou jsme lemovaly šaty
Do místa pod horní díl můžeme naháčkovat pikotky. Navážeme přízi na boční části šatů za zadní nitku. Háčkujeme ŘO místo KS. Dále KS za zadní nitku, KS za zadní nitku, KS za zadní nitku, pikotka. Opakujeme do konce řady. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Šaty dozdobíme štítkem. Pro stažení výstřihu můžeme použít šňůrku.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Hitparáda návodů SRPEN 2023 - www.krampolinka.cz 9.9.2023 at 8:13

  […] Šaty KOLORKY, video návod zde […]

 • Reply Novinky e-shopu U Nezbedných Klubíček - www.krampolinka.cz 9.10.2023 at 7:46

  […] Oblíbené Šaty Kolorky z duhového klubíčka, video návod zde. […]

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.