Šaty Mimi Batik

16.4.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme šatičky na jaro s dlouhým rukávem pro miminko 0-6 měsíců. Budeme háčkovat z novinkové Elian Mimi Batik.

Elian Mimi Batik je klubíčko 100 gramů s návinem 370 metrů. Co do složení je to jemný prémiový 100% akryl melírového vzhledu.  Klubíčko vzoruje do pruhů a Mimi Batik seženete ve 12-ti barevných odstínech. Hodí se na jarní čepičky, svetříky, deky do kočárku, bačkůrky, kardigany či ponča. Mimi Batik lze kombinovat s přízí Elian Mimi, 100% jemný akryl s atestem TZÚ, která se prodává v jednobarevném provedení v 50g a návinem 165 metrů.

Balíček s klubíčky Elian Mimi a Elian Mimi Batik jsme si rozbalili v Povídání u klubíčka, záznam videa zde. Více se můžete dočíst v článku zde. Moc děkuji výrobci VSV za možnost klubíčka vyzkoušet. Z Elian Mimi Batik jsme si již uháčkovali svetřík na rozepínání, video návod zde a slušivou miminkovskou čepičku na zavazování, video návod zde.

Co se týče šatiček, budeme háčkovat od pružného řetízku do kruhového sedla po řadách tam a zpět. Háčkujeme obyčejné krátké sloupky a řetízková očka. Pro větší velikost si buď upravíme počet oček v pružném řetízku nebo na délku přidáme více řad kruhového sedla. Změnou háčku můžete také mírně upravit velikost svetříku. Video návod na šatičky je zpracovaný pro velikost 68. Při jiném utahování nebo menším háčku dosáhnete velikosti 62. Pokud se Vám kruhové sedlo vlní, máte moc sloupků. Jestli se sedlo spíše stahuje, máte málo sloupků a musíte rozšířit. Po spojení sedla háčkujeme tzv. dokola beze švu. Stejným způsobem háčkujeme i na rukávech. Díky tomu má tělo šatiček a rukávy stejný vzhled avšak jiný než na sedle. Při háčkování vzoru tzv. dokola vzorek mírně ubíhá, tj. není rovný. Lemy jsou háčkovány bílou Elian Mimi.

Tyto šatičky se nosí na bodýčku s krátkým rukávkem. Můžete ale udělat úpravu bez rukávků a šatičky nosit na bodýčko s dlouhým rukávkem. Šatičky by sloužily jako šatovka nebo delší vesta. Jako zapínání rozhalenky doporučuji buď naháčkovat poutko místo knoflíkové dírky nebo doháčkovat šňůrky na zavazování do středu rozhalenky.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se šatičkami pro miminko podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Šaty Mimi Batik
Příze: Elian Mimi Batik č. 32431 a Elian Mimi bílá č. 208 zakoupíte na Elian.eu
Spotřeba: 1 klubíčko Mimi Batik a 1 klubíčko Elian Mimi, váha šatiček je 100g
Háček: 5 mm a 4.5 mm a  4 mm
Rozměry: šířka 25 cm, přední délka 30 cm, délka rukáv od sedla 15 cm
Velikost: 62-68, 0-6 měsíců
Jehla s velkým ouškem, nůžky, 2 označovače
Časový rozpočet: cca 6 hodin
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PO – pevné oko
KS – krátký sloupek

Háčkujeme od pružného řetízku do kruhového sedla po řadách tam a zpět. Na začátku řady háčkujeme náhradu N, tj. ŘO místo prvního KS a řadu končíme KS do očka náhrady. Rukávy háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Do druhé řady přejdeme pomocí KS. Lemy háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního PDS a řadu končíme PO.

Šaty – sedlo, bílá barva, háček 4 mm
1. řada: 40 ŘO pružného řetízku + 2 ŘO místo prvního PDS
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme 2 PDS. Háček vedeme do následujícího očka a uháčkujeme 1 PDS. Háčkujeme schéma 2-1 do konce řady. Na konci řady před dokončením posledního sloupku protáhneme novou barvu. Otočíme. (60 PDS)

Šaty – sedlo, batik, háček 4.5 mm
3. řada: N za KS, hned do očka k náhradě uháčkujeme KS, ŘO, očko přeskočíme, do následujícího očka uháčkujeme KS, ŘO. Očko přeskočíme a do následujícího očka háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO, očko přeskočíme a do následujícího očka háčkujeme KS, ŘO. Opakujeme vzorek do konce řady. Na konci řady háčkujeme KS-ŘO-KS. Poslední ŘO neháčkujeme a končíme KS do očka náhrady. Otočíme. (47 sloupců)

4. řada: N za KS, KS do KS. ŘO nad ŘO a KS do KS. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (47 sloupců)

Šaty – sedlo, batik, háček 5 mm
5. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, ŘO nad ŘO. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (47 sloupců)
6. řada: N za KS, KS do KS, ŘO nad ŘO. Budeme rozšiřovat ve schématu 1-1-2 a při rozšíření háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO do jednoho KS. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (62 sloupců)

7. – 9. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, ŘO nad ŘO. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (62 sloupců)
10. řada: N za KS, KS do KS, ŘO nad ŘO. Budeme rozšiřovat ve schématu 1-1-1-2 a při rozšíření háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO do jednoho KS. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (76 sloupců)
11. – 14. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, ŘO nad ŘO. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (76 sloupců)

15. řada: N za KS, KS do KS, ŘO nad ŘO. Budeme rozšiřovat ve schématu 1-1-1-1-2 a při rozšíření háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO do jednoho KS. Poslední rozšíření neprovedeme tak, abychom měli celkem 90 sloupců vzoru! Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (90 sloupců)
16. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, ŘO nad ŘO. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (90 sloupců)

Rozdělení sedla, háček 5 mm, batik
17. řada: Rozdělíme si sedlo podle sloupců takto: 12 (1/2 předního dílu) – 20 (rukáv) – 26 (záda) – 20 (rukáv) – 12 (2/2 přední díl). Doporučuji spojit označovači přední a zadní díl v podpaždí. N za KS, KS do KS, ŘO nad ŘO. Háčkujeme 12 sloupců, končíme ŘO a v podpaždí háčkujeme 2 očka pružného řetízku. Připojíme se KS do KS na zadním díle a háčkujeme ŘO nad ŘO, KS do KS. Háčkujeme 26 sloupců vzoru, končíme ŘO a v podpaždí háčkujeme 2 očka pružného řetízku. Připojíme se KS do KS na předním díle a háčkujeme ŘO nad ŘO, KS do KS do konce řady, 12 sloupců. Končíme KS do KS a dále ŘO, krajní KS (oba) přeskočíme a vedeme háček do KS na druhé straně předního dílu. Od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Šatovka nemá šev.

Pozn. Pokud chcete pokračovat jinou barvou než je sedlo, přízi ukončíte, navážete v zadní části podpaždí a přední díl spojíme vzorem.

Tělo šatiček, háček 5 mm, batik
18. -20. řada: Háčkujeme vzor KS do KS a ŘO nad ŘO. V řadě máme 54 sloupců vzoru.
21. řada: Budeme rozšiřovat a rozšiřujeme každý šestý sloupec vzoru, tj. v řadě máme 63 sloupců vzoru.
22. – 50. řada: Háčkujeme vzor KS do KS a ŘO nad ŘO. V řadě máme 63 sloupců vzoru. V poslední řadě doháčkujeme řadu až do podpaždí. Poslední řadu končíme KS do KS, ŘO a končíme PO do KS.

Spodní lem šatiček, háček 5 mm, bílá
51. řada: 2 ŘO, ŘO do vzoru, KS do KS, 2 ŘO. Opakujeme do konce řady.  Končíme PO do očka náhrady. Vytvoříme si prostor pro obloučky.

Spodní lem šatiček, háček 4mm, bílá
52. řada: háček vedeme pod oblouček a uháčkujeme 5 KS. Pod další oblouček přejdeme pomocí KS. Pod následující oblouček háčkujeme 5 KS. Střídáme schéma, končíme PO do očka náhrady. Přízi ukončíme.

Šaty – rukáv, háček 4.5 mm, batiková příze
1. řada: navážeme přízi v zadní části podpaždí pomocí ŘO, ŘO a pokračujeme vzorem, tj. KS do KS a ŘO do ŘO (26 sloupců).
2. – 23. řada: do další řady přejdeme vzorem, tj. háček vedeme do očka náhrady a uháčkujeme KS a ŘO a pokračujeme vzorem.  V poslední řadě v oblasti podpaždí háčkujeme KS, ŘO a poslední bude PO.

Šaty – patent rukáv, háček 4 mm, bílá
24. řada: N za PDS, PDS do KS. Řadu končíme PO.
25. – 30. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS. Na konci řady končíme PO v podpaždí. V poslední řadě přízi ukončíme.

Šaty – lem kolem krku, háček 4 mm, bílá
1. řada: Do očka pružného řetízku navážeme přízi, začínáme na 2 ŘO místo prvního PDS. Dále překračujeme pružný řetízek a háčkujeme reliéfní sloupky do polodlouhých sloupků ze druhé řady. Háčkujeme ve schématu PRPDS kolem obou PDS, ZRPDS kolem jednoho PDS. Střídáme PRPDS a ZRPDS. Na konci řady háčkujeme PDS do očka náhrady. Otočíme.
2. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS jak se vzor jeví. Na konci řady háčkujeme PDS do očka náhrady. Otočíme. V poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme v háčkování lemu.

Šaty – lem výstřih, háček 4 mm, bílá
1. řada: Lem výstřihu obháčkujeme pomocí řady krátkých sloupků. Začínáme náhradou ŘO místo KS. Pokud budeme přidávat knoflík, uháčkujeme si poutko z řetízkových oček. Zavazování lze vyřešit i naháčkováním šňůrek. Končíme KS do posledního očka, kde jsme háčkovali hormí lem.
2. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme KS do KS. Končíme KS do očka náhrady. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.