Šaty Rainbow

6.8.2022

Háčkované šaty s točící sukýnkou je sen každé holčičky. Navíc tyto šaty může holčička unosit od jara až do podzimu, třeba i na první školní den.

Na šaty jsem použila duhové klubíčko Mool Rainbow, tří nitka, 50% bavlna a 50% akryl, 1100 metrů, barva č. 264. Kratší návin 1000m bez tyrkysové barvy naleznete pod číslem 364. Klubíčko má krásné pomalé přechody od žluté přes meruňkovou, fialkovou až po tyrkys. Duhovky třínitky se parádně hodí na šatičky, sukýnky, trička, tílka, topíky, šátky a plédy. Díky složení je výsledný výrobek lehoučký a příjemně se nosí po celý rok.

Klubíčko Mool nám věnoval e-shop www.i-prize.cz. Článek zde a video z rozbalování balíčku s duhovkami a novinkami naleznete zde. Klubíčko v duhovkové poličce čekalo na realizaci celkem dlouho. Ono i šatičky jsem začala vloni a modlila se, aby mi dítko nevyrostlo úplně, protože jsem již měla půl vzorku sukně. Letos se dočkaly šaty dokončení a mému dítku sluší snad víc než vloni. Ze šatiček velikost 128 mi ještě zůstaly tři poslední přechody, takže jsem pro Vás připravila ještě video návod na dětský Top Rainbow. Na šatičky velikost 128 spíše se splývavou sukýnkou bude stačit cca 850-900 metrů. Na klasickou kolovou sukýnku, tj. minimálně jeden sloupec vzoru navíc oproti tomuto návodu padne určitě celé klubíčko 1100m.

Co se týče šatiček, snažila jsem je vytvořit co nejvíce jednoduché, aby šaty zvládl i začátečník. Velikost šatů je 122 – 136, 5-8 let. Velikost sedla i šatů upravujeme pouze počtem řad. Budeme háčkovat od sedla po řadách dokola. Zvláštností vrchní části je to, že po spotřebování druhé barvy, a pokud máme již sháčkováno sedlo, z klubíčka u následujícího suku přízi ustříhneme a nejdříve olemujeme rukávy a výstřih. Tím docílíme barevného sladění, tj. jedna ze tří nitek má stejnou barvu jakou je háčkováno sedlo. Poté pokračujeme v háčkování těla šatiček. Háčkovala jsem dlouhý sloupek za zadní nitku. Vzorek je jednoduchý a šaty neprosvítají, jsou měkoučké a vyniknou barevné přechody. Háčkovala jsem 3 mm háčkem spíše volněji. Pokud utahujete více než já, postupujte podle video návodu na Top Rainbow.

Na tělo šatiček navazuje vzorovaná sukýnka. V části těla šatů jsem přidávala dvakrát. Ideální je dosáhnout takového počtu dlouhých sloupků, jako je počet oček dělitelných počtem oček vzoru, tj. 19. Pro kolovou nebo více nařasenou sukýnku je potřeba jedno opakování vzoru navíc. Počet oček si můžeme upravit v první řadě vzoru. Počet řad sukýnky přizpůsobíme požadované délce šatů/výšce dítěte. V nákresu dále naleznete i způsob přidání ve vzoru a prodloužení o cca 3 řady oproti psanému návodu. Pro dospělou verzi můžete použít začátek sedla a těla šatů Design Yarn a dále pokračovat dle rozpisu vzoru sukýnky v tomto návodu.

Úprava velikosti čtvercového sedla: 10-11 filetových čtverečků odpovídá velikosti 116-122, 12-13 filetových čtverečků odpovídá velikosti 128-134. Základní řetízek spočítáme jednoduše: např. 10 filetových čtverečků (jedna strana sedla) x 2 (počet ok čtverečku) x 4 (strany) = 80 tj. celkový počet ok pružného řetízku.

POZOR! Video návod se oproti psanému návodu na vzorovanou sukýnku LIŠÍ v počtu řetízkových ok. Video ukazuje, jak háčkovat sukýnkovou tzv. dokola, psaný návod popisuje jednotlivé řady dle nákresu, kde řady končí pevným okem a začínají náhradou. 

Jaké další projekty si můžete uháčkovat z duhovek MOOL?

Vaše háčkované šaty Rainbow pro inspiraci pro ostatní a případné dotazy na úpravu velikosti prosím vkládejte do tohoto příspěvku na FB. No a my se pustíme do práce, ať mají holčičky co na sebe první den školy.

Šaty Rainbow
Příze: Mool Rainbow, č. 264 NEBO č. 364 (bez tyrkysové části)
Spotřeba: tří nitka, na tuto velikost a sukýnku stačí cca 850-900 metrů (nevyužijeme tyrkysovou část, tj. poslední tři barevné přechody klubíčka č. 264/1000m), na šaty s klasickou kolovou sukýnku stačí 1100 metrů
Háček: 2.5 mm a 3 mm
Velikost: 128
Rozměry: 28 šířka hrudník, 68 cm celková délka šatiček
Jehla s velkým ouškem, označovač, přívěšek hvězdička
Časový rozpočet: 25 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
DSZN – dlouhý sloupek za zadní nitku
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
pikotka – 3 řetízková očka spojená pevným okem

Šaty háčkujeme od sedla od pružného řetízku. Řada začíná náhradou N, tj. 3 ŘO místo prvního DS a řada končí ŘO/2 ŘO a DS, čímž se dostaneme do středu obloučku rohu sedla. Rohy sedla tvoří 2 DS-2ŘO-2DS, dále háčkujeme první DS za zadní nitku do prvního DS (POZOR – i do náhrady z předchozí řady!) Počet řetízkových ok v rohu sedla nebo místo prvního DS uzpůsobíme vlastnímu utahování. Po spojení sedla háčkujeme tělo šatů tzv. dokola bez ukončení řady. Kolovou sukýnku šatů háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Olem rukávů a výstřihu háčkujeme po řadách. Řada začíná N, tj. 1 ŘO místo prvního KS a končí PO.

Šaty – sedlo, háček 2.5 mm
1. řada: pro sedlo háčkujeme 96 řetízkových ok pružného řetízku + 3 ŘO (N za první DS) a 2 ŘO do vzoru, otočíme

Šaty – sedlo, háček 3 mm/4 mm, (háčky podle utahování)
2. řada: háček vedeme do druhého očka pružného řetízku a uháčkujeme DS, dále +2 ŘO, očko přeskočit, DS do očka+, vzor mezi znaménky plus 12x opakujeme. Pro třinácté okénko (roh sedla) háčkujeme 2/3 ŘO a DS do stejného místa, jako končí dvanácté okénko. Pokračujeme +2 ŘO, očko přeskočit, DS+. Vzor mezi znaménky plus 12x opakujeme.  Pro třinácté okénko (roh sedla) háčkujeme 2/3 ŘO a DS do stejného místa, jako končí dvanácté okénko. Pokračujeme +2 ŘO, očko přeskočit, DS+. Vzor mezi znaménky plus 12x opakujeme.  Pro třinácté okénko (roh sedla) háčkujeme 2/3 ŘO a DS do stejného místa, jako končí dvanácté okénko. Pokračujeme +2 ŘO, očko přeskočit, DS+. Vzor mezi znaménky plus 12x opakujeme.  Pro poslední roh a spojení s protilehlým koncem háčkujeme 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady. Tím se dostaneme do středu obloučku rohu sedla.

Pozn. Počet řetízkových oček v rohu sedla přizpůsobíme vlastnímu utahování.

3. řada: N za DS, DS pod DS v rohu sedla, DS do DS. + 2 DS pod ŘO, DS do DS+ vzor mezi znaménky opakujeme po celém obvodu sedla. V rohu háčkujeme 2 DS – 2/3 ŘO – 2 DS pod ŘO z předchozí řady. Na konci řady háčkujeme 2 DS pod ŘO, 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady čímž se dostaneme do středu obloučku rohu sedla. Jedna strana sedla má 41 DS.

Pozn. Na každé straně sedla spočítáme dlouhé sloupky. Musíme mít stejný počet, aby se sedlo netočilo. Věnujeme pozornost začátku a konci řady – zde se často chybuje. Pevné oko vedeme do třetího očka náhrady, jinak se nám jeden sloupek v součtu ztratí!

4. řada: N za DS, DS pod DS v rohu sedla, POZOR! DS do třetího očka náhrady z předchozí řady (pokud zvládnete, tak ideálně za zadní nitku), dále DSZN do každého DS z předchozí řady po celém obvodu sedla. V rozích háčkujeme 2 DS – 2/3 ŘO – 2 DS. Na konci řady háčkujeme 2 DS pod ŘO, 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady, čímž se dostaneme do středu obloučku rohu sedla.  Jedna strana sedla má 45 DS.

Pozn. Věnujeme pozornost videu nebo fotce pod textem, kam vést háček pro první DSZN po rohu sedla!

5. – 9. řada: háčkujeme stejně jako řadu 4, každá strana sedla se zvýší o 4 DS. Počet řad sedla přizpůsobíme tak, abychom při rozložení měli 31 cm x 29 cm před sháčkováním.

Šaty, háček 3 mm, spojení sedla
10. řada: N, DS pod pod DS v rohu, DSZN do konce řady zadního dílu. V rohu sedla háčkujeme 2 DS pod ŘO, přeložíme rohy sedla na sebe a háčkujeme ŘO a očko pružného řetízku. Pomocí 2 DS pod ŘO v rohu sedla na předním díle (rukáv již neháčkujeme) spojíme zadní a přední díl. Pokračujeme DSZN do konce řady předního dílu, v rohu sedla háčkujeme 2 DS pod ŘO, ŘO a očko pružného řetízku. Řadu neukončíme PO, ale pokračujeme v háčkování tzv. dokola, tj. do třetího očka náhrady uháčkujeme KS za zadní nitku. Vložíme sem označovač!

Šaty, háček 3 mm, tělo šatů
11. – 21. řada: háčkujeme DSZN do okamžiku, než se bude střídat barva. Jakmile doháčkujeme k uzlíku, přízi ukončíme a pokračujeme nejdříve olemem rukávů a výstřihu a k doháčkování těla šatů se vrátíme, viz počet řad níže.

Šaty, lem rukávy, háček 3 mm
1. – 2. řada: začínáme v podpaždí v místě spoje DS. N za KS, háčkujeme KS do každého očka. Řada končí PO.
3. řada: N za KS, KS, KS, pikotka. Opakujeme schéma 3 KS a pikotka. Řadu končíme PO. Postup zopakujeme na protilehlém rukávu.

Šaty, lem výstřih, háček 3 mm
1. řada: začínáme v zadní části sedla (rozparek). N za KS, KS do každého očka pružného řetízku. Háčkujeme volně, aby se výstřih nestáhl. Pokud se výstřih stahuje, háčkujeme větším háčkem nebo háčkujeme dva ks do každého pátého očka. Řadu končíme PO.
2. řada: N za KS, KS, KS pikotka. Háčkujeme spíše volně. Opakujeme schéma 3 KS a pikotka. Řadu končíme PO.

Vrátíme se k háčkování těla šatů. Přízi navážeme ideálně v místě boku/podpaždí, aby se nerušil vzhled vzoru.

Šaty, háček 3 mm, tělo šatů
22. – 32. řada: háčkujeme DSZN dokola bez ukončení řad. Máme 138 DS.
33. řada: háčkujeme DSZN, rozšíříme každé deváté očko (poslední rozšíření neprovedeme) a přidáme celkem 14 sloupků, tj. rozšíříme na 152 sloupků, tj. potřebujeme počet dělitelný 19.

Pozn. Do prvního rozšíření vložíme označovač. Pokud nám počet přidávání vychází jinak, upravíme podle vlastních potřeb. Já jsem např. poslední rozšíření neprováděla, abych se počtem dostala na 152 sloupků. Pokud budete háčkovat více řad sedla, tak musíte způsob rozšiřování upravit. Vždy dbáme na to, abychom měli po posledním rozšiřování minimálně 171 DS a více, tj. počet ok dělitelný 19ti.

34. – 37. řada: háčkujeme DSZN dokola bez ukončení řad. Máme 152 DS.
38. řada: háčkujeme DSZN, rozšíříme každé osmé očko a rozšíříme počet sloupků na 171 (počet ok, dělitelný 19).

Pozn. Do prvního rozšíření vložíme označovač.

39. – 42. řada: háčkujeme DSZN dokola bez ukončení řad. Máme 171 DS.

Šaty, háček 3 mm, sukně – vzor

PSANÝ NÁVOD POPISUJE NÁKRES POD TEXTEM!
VIDEO SE LIŠÍ POUZE POČTEM ŘETÍZKOVÝCH OK A OPROTI PSANÉMU NÁVODU ZAČÍNÁ VZOREM ozn. “STŘED” v textu.

43. řada: V této řadě založíme 9 sloupců opakování vzoru (9×19) pro klasickou sukýnku (171 DS). Pro hodně kolovou sukýnku bychom v této řadě museli rozšířit vždy první a poslední sloupek ve vzoru a v posledním sloupci i ve středu vzoru, tj. o 19 sloupků na 10 sloupců opakování vzoru (10×19) na 190 DS. Háčkujeme s označovačem dokola, tj. BEZ ukončování řad pevným okem. 19 DSZN do následujících oček. Střed: ŘO. Opakujeme schéma do konce řady.

44. řada: DSZN do DSZN. Střed: 2 ŘO.
45. řada: DSZN , 2 DSZN sháčkovat, 13 DSZN do následujících oček, 2 DSZN sháčkovat, DSZN. Střed: 3 ŘO.
46. řada: DSZN, 2 DSZN sháčkovat, 11 DSZN do následujících oček, 2 DSZN sháčkovat, DSZN. Střed: 5 ŘO, KS pod ŘO, 5 ŘO.

47. řada: DSZN, 3 DSZN sháčkovat, 7 DS do následujících oček, 3 DSZN sháčkovat, DSZN. Střed: 5 ŘO, KS pod ŘO, 5 ŘO, KS pod ŘO, 5 ŘO.
48. řada: DSZN, 4 DSZN sháčkovat, DSZN do následujícího očka, 4 DSZN sháčkovat, DSZN. Střed: 5 ŘO, KS pod ŘO, 5 ŘO, KS pod ŘO, 5 ŘO, KS pod ŘO, 5 ŘO.
49. řada: DS, ŘO, DS, ŘO, DS. Střed: 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO.

50. řada: DS, ŘO, 2 DS do DS, ŘO, DS. Střed: 3 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 3 ŘO.
51. řada: DS, ŘO, 2 DS do DS, 2 DS do DS, ŘO, DS. Střed: 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO.
52. řada: DS, ŘO, DS do DS, DS do DS, ŘO, DS do DS, DS do DS, ŘO, DS. Střed: 3 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 3 ŘO.

53. řada: DS, ŘO, 2 DS do DS, DS, 2 ŘO, DS, 2 DS do DS, ŘO, DS. Střed: 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO.
54. řada: DS, ŘO, DS do DS, 2 DS do DS, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 DS do DS, DS, ŘO, DS. Střed: 3 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 3 ŘO.
55. řada: DS, ŘO, DS do DS, 2 DS do DS, DS do DS, DS do DS, ŘO, DS pod ŘO, ŘO, DS do DS, DS do DS, 2 DS do DS, DS do DS, ŘO, DS. Střed: 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO.

56. řada: DS, ŘO, DS do DS, 2 DS do DS, 3 DS do následujících oček, 2 ŘO, 2 DS do DS, 2 ŘO, 3 DS do následujících oček, 2 DS do DS, DS do DS, ŘO, DS. Střed:  5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO.
57. řada: DS, ŘO, DS do DS, 3 DS do DS, 4 DS do následujících oček, ŘO, 2 DS do DS, 3 ŘO, 2 DS do DS, ŘO, 4 DS do následujících oček, 3 DS do DS, DS do DS, ŘO, DS. Střed: 5 ŘO, KS, 5 ŘO, KS, 5 ŘO.
58. řada: DS, ŘO, 3 DS do DS, 6 DS do následujících oček, 3 ŘO, 2 DS pod ŘO, 3 ŘO, 2 DS pod ŘO, 3 ŘO, 6 DS do následujících oček, 3 DS do DS, DS, ŘO, DS. Střed: 5 ŘO, KS, 5 ŘO.

59. řada: DS, ŘO, 10 DS, 4 ŘO, 2 DS pod ŘO, 3 ŘO, 2 DS pod ŘO, 4 ŘO, 10 DS, ŘO DS. Střed již neháčkujeme.
60. řada: DS, ŘO, 10 DS, 4 ŘO, 2 DS pod ŘO, 3 ŘO, 2 DS pod ŘO, 3 ŘO, 2 DS pod ŘO, 4 ŘO, 10 DS, ŘO, DS.
61. řada: 2 DS do DS, ŘO, DS do DS, 3 DS sháčkovat, 6 DS do následujících oček, 5 ŘO, 2DS-3ŘO-2DS pod ŘO, 3 ŘO, 2DS-3ŘO-2DS pod ŘO, 5 ŘO, 6 DS do následujících oček, 3 DS sháčkovat, DS do DS, ŘO, 2 DS.

62. řada: 2 DS pod ŘO, 2 ŘO, DS do DS, 3 DS sháčkovat, 4 DS do následujících oček, 5 ŘO, 2DS-3ŘO-2DS pod ŘO, 3 ŘO, 2DS-3ŘO-2DS pod ŘO, 3 ŘO, 2DS-3ŘO-2DS pod ŘO, 5 ŘO, 4 DS do následujících oček, 3 DS sháčkovat, DS do DS, 2 ŘO, 2 DS pod ŘO, 3 ŘO.
63. řada:  2 DS pod ŘO, 3 ŘO, DS do DS, 3 DS sháčkovat, DS do DS, DS do DS, 5 ŘO, 2DS-3ŘO-2DS pod ŘO, 3 ŘO, 2DS-3ŘO-2DS pod ŘO, 3 ŘO, 2DS-3ŘO-2DS pod ŘO, 5 ŘO, DS do DS, DS do DS, 3 DS sháčkovat, DS do DS, 3 ŘO, 2 DS pod ŘO, 3 ŘO, 2 DS pod ŘO, 3 ŘO.

Pozn. Pro delší část sukýnky háčkujeme podle schématu od červené šipky směrem nahoru.

Lem šatů, háček 3 mm
64. řada: 3 DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, 3 DS pod ŘO, DS do DS, 2 DS sháčkovat, DS do DS, 5 DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, 3DS-ŘO-3DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, 3DS-ŘO-3DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, 3DS-ŘO-3DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, 3DS-ŘO-3DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, 3DS-ŘO-3DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, 5 DS pod ŘO, DS do DS, 2 DS sháčkovat, DS do DS, 3 DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, 3DS-ŘO-3DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. Poslední tři sloupky háčkujeme jako PDS, KS do posledního očka a řadu končíme PO.

Lem šatů, háček 2.5 mm
65. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme vzor KS, KS, KS, pikotka 3 ŘO a PO. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Šaty dozdobíme třeba kovovou hvězdičkou z Joom.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.