Maxi šála Baby Fox

7.12.2022

Háčkovaná oversize maxi šála z heboučké žinylky Luna Art Baby Fox od Toptexu. To musíte letos mít!

Žinylkové klubíčko Luna Art Baby Fox jsme si představili v loňském roce. Jedná se o klasickou kvalitně provedenou žinylkovou přízi v návinu 120 metrů ve 100g. Prodává se jen a pouze u Toptexu v široké barevné škále. Na co se žinylka hodí? Záleží na tom, ve které fázi tvoření se právě nacházíte. Pokud na žinylku nedáte dopustit, můžete z ní vyrobit čepičky, vesty, capáčky, kabátky, deky do kočárku. Pro starší děti můžete žinylku použít i na výrobu hraček. Všeobecně se žinylka hodí  na skvělý homedekor. Deky na hraní, deky k televizi, papuče, polštáře, zkrátka cokoliv, do čeho se chcete zachumlat. Na webu naleznete velkou spoustu háčkovaných projektů z žinylkové příze. Pro dospělé naleznete třeba over size rychlý šátek a pro děti super teplou vestu.

Přízi Luna Art Baby Fox od Toptexu jsme si rozbalili zde a článek si můžete přečíst zde.

Co se týče šály, budeme háčkovat od krátké strany po řadách tam a zpět. Vzor je kytičkovaný. Střídáme kytičkový a prázdný čtvereček. Vzor rychle přibývá. Šířku šály si můžeme upravit – zvětšit, stačí přidat v základním řetízku 18 oček, tj. opakování vzoru + 9 ok, aby nám vycházel lichý počet okének.

Co se týče vzoru, je vzdušný a jednoduchý. Opakují se dvě řady. Schéma vzoru je kytička, rámeček, kytička, rámeček, kytička. Ve třetí řadě změníme schéma na rámeček, kytička, rámeček, kytička, rámeček. Tyto celkem čtyři řady opakujeme po celé délce šály.  Šálu háčkujeme maxi a díky tomu se do šály můžeme zachumlat a i přes dírkovaný vzorek nám šála dodá potřebný tepelný komfort. Z jednoho klubíčka uháčkujeme cca 70 cm šály, takže si můžeme nakombinovat jednak barvy a jednak délku šály. Já jsem háčkovala z dostupných barev, co jsem měla doma a ladila jsem šálu do okrově přírodní barvy. Můžete si však uháčkovat jednobarevnou nebo pruhovanou. Háčkování z jednoho klubíčka vyjde cca na 90 minut.

Hotovou maxi šálou Baby Fox se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní a Vaše foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #salababyfox

No a my se pustíme do háčkování. Šálu unosíme minimálně do konce února.

Šála Baby Fox
Příze: Luna Art Baby Fox, barva č. 46, 27, 28 a 29 na lem, pořídíte na Toptex.cz
Spotřeba: 4 klubíčka celkem
Háček: 7 mm, 6 mm na první a poslední řady šály
Rozměry: 214 cm délka, 31 cm šířka
Jehla s velkým ouškem, příp. štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 4 hodiny
Pro začátečníky

PO – pevné oko
DS – dlouhý sloupek
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek

Šálu háčkujeme po řadách. Náhrada za dlouhý sloupek jsou 3 ŘO, náhrada za krátký sloupek je 1 ŘO. Poslední sloupek vedeme do očka náhrady. Barvu střídáme vždy na začátku/konci řady.

Šála, háček 6 mm
1. řada: Uháčkujeme řetízek v délce 45 ok, kam vložíme označovač.

2. řada: Uháčkujeme 2 ŘO jako náhrada za DS. Čtvereček s kytičkou tvoří 3 ŘO, háček vedeme do čtvrtého očka od háčku a uháčkujeme polovinu DS.  Do třetího očka od označovače vedu háček a uháčkujeme dvakrát polovinu DS. Dvě ŘO řetízku přeskočíme a do třetího uháčkujeme dvakárt polovinu DS. Na háčku máme šest oček, které s nahozením sháčkujeme do jednoho očka. Uháčkujeme 3 ŘO a do sháčkovaného očka vedeme háček a uháčkujeme polovinu DS, dvě očka řetízku přeskočíme a do třetího uháčkujeme polovinu DS. Máme tři očka na háčku, které sháčkujeme do jednoho očka. Prázdný čtvereček tvoří 3 ŘO, tři očka řetízku přeskočíme a do čtvrtého uháčkujeme DS, 3 ŘO, tři očka řetízku přeskočíme a uháčkujeme DS. Dále následuje čtvereček s kytičkou, prázdný čtvereček a řadu končíme čtverečkem s kytičkou. Práci otočíme.

Šála, háček 7 mm
3. řada: uháčkujeme 3 ŘO jako náhradu za DS. Čtvereček s kytičkou tvoří 2 ŘO, háček vedeme do sháčkovaného očka z předchozí řady a uháčkujeme dva sháčkované DS. 2 ŘO. Háček vedeme do sháčkovaného očka z předchozí řady a uháčkujeme dva sháčkované DS, 2 ŘO, DS do DS. Prázdný čtvereček tvoří 3 ŘO, KS do DS, 3 ŘO, DS do DS. Následuje čtvereček s kytičkou, prázdný čtvereček a řadu končíme čtverečkem s kytičkou. Práci otočíme.

4. řada: uháčkujeme 3 ŘO jako náhradu za DS. Začínáme prázdným čtverečkem, který tvoří 3 ŘO, DS pod ŘO mezi okvětními lístky z předchozí řady, 3 ŘO a DS do DS. Čvereček s kytičkou tvoří 3 ŘO, polovina DS, dvě poloviny DS pod ŘO (před KS), dvě poloviny DS pod ŘO (za KS), na háčku máme šest oček, které sháčkujeme do jednoho očka. Uháčkujeme 3 ŘO a do sháčkovaného očka vedeme háček a uháčkujeme polovinu DS, druhou polovinu DS do DS, na háčku máme 3 očka, které sháčkujeme do jednoho očka. Následuje prázdný čtvereček, čtvereček s kytičkou a řadu končíme prázdným čtverečkem. Práci otočíme.

5. řada: Uháčkujeme 3 ŘO jako náhradu za DS. Začínáme prázdným čtverečkem, který tvoří 3 ŘO, KS do DS, 3 ŘO a DS do DS. Pokračujeme čtverečkem s kytičkou, kdy háčkujeme 2 ŘO, háček vedeme do sháčkovaného očka z předchozí řady a uháčkujeme dva sháčkované DS. 2 ŘO. Háček vedeme do sháčkovaného očka z předchozí řady a uháčkujeme dva sháčkované DS, 2 ŘO, DS do DS. Následuje prázdný čtvereček, čtvereček s kytičkou a řadu končíme prázdným čtverečkem. Práci otočíme.

6. – 91. řada: háčkujeme jako řadu 4 a 5, jen prohazujeme pořadí čtverečků, aby vznikala šachovnice. Poslení sloupek nedokončíme a připojíme barvu na lem šály.

Lem šály, háček 7 mm
1. řada: 2 ŘO, DS do stejného místa. Dále háčkujeme podélnou část šály, vždy dva DS na jednu vodorovnou řadu. V rohu háčkujeme 3 DS-3ŘO-3DS do stejného očka. Pokračujeme v háčkování krátké části šály, kdy háčkujeme poprvé mezi kytičku 2 DS, dále 2 DS. Do prázdného čtverečku háčkujeme 3 DS a 3 DS. Do kytičkového čtverečku háčkujeme 2 DS, 2 DS, 2 DS. Opakujeme do konce řady. Dále háčkujeme roh 3DS-3ŘO-3DS a pokračujeme háčkováním dlouhé části šály vždy dva DS na jednu vodorovnou řadu. Postup zopakujeme na protilehlé krátké části. Řadu končíme 3 DS-3ŘO, DS do očka náhrady a PO.

Dokončení
Žinylkové konce nejdříve zapošijeme a poté očistíme od žinylky a přes jedno očko svážeme konce dohromady. Více v tomto článku a videu.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.