Svetr Amore

22.3.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme trendy svetřík do pasu z luxusní italské příze Borgo De Pazzi Amore Super Soft Cashmere 115. Místo svetříku si můžete jednoduše vyrobit jen vestičku na košili.

Borgo de Pazzi Amore Super Soft Cashmere 115 je luxusní klubíčko 50 gramů s návinem 115 metrů. Co do složení je to 45% recyklovaná vlna, 25% viskóza, 20% polyamid, 10% kašmír.  Vlna i kašmír hřejí, když je chlad, a současně odvádí vlhko, pokud se potíte.  Řada Amore obsahuje recyklovanou vlnu a recyklovaný kašmír, takže koupí klubek AMORE a zpracování do výrobku vlastně šetříme životní prostředí a podporujeme myšlenku udržitelnosti. Označení Super Soft 115 znamená, že se jedná o silnější vlákno, 160 je střední síla příze a 240 je slabounká příze. Amore unosíme celý rok a podle sezóny volíme sílu příze.

Klubíčka Borgo de Pazzi Amore Super Soft Cashmere 115 zakoupíte v e-shopu Klubickaodsrdicka.cz a na video z rozbalování se můžete podívat v Povídání u klubíčka č. 45. Článek si můžete přečíst zde. Příze se řadí mezi exklusivní příze.

VIDEO NÁVOD

Co se týče svetříku, jedná se o jednoduchý střih i provedení. Svetřík je navržen tzv. do pasu a před obháčkováním spodní části je poměrně široký. Pro užší svetřík háčkujeme méně řad. Přední i zadní díl tvoří dva samostatné pruhy. Poslední řada pruhu tvoří současně přední lem výstřihu. V zádové části pruhy sháčkujeme cca do jedné třetiny délky pruhu a nesháčkované části překlopíme do přední části. Na bocích se pruhy sháčkují a vzniknou otvory pro rukávy. Délku svetříku můžeme nastavit vysokým pružným lemem v oblasti pasu a tímto lemem “stáhneme” i šířku svetříku. Při háčkování lemu spojíme ve spodní části přední díly a tím vytvoříme dlouhý výstřih do “V”. Čím více řad lemu, tím delší svetřík bude. Pokud nosíte vestu, stačí naháčkovat spodní lem a obháčkovat rukávovou část, jako u návodu na vestu Zebru.

Pokud budete háčkovat svetřík, tak rukávy háčkujeme po řadách, jednou směrem v lícové straně a jednou směrem v rubové straně. Doporučuji shlédnout video. Rukávy jsou pruhované a  celková  spotřeba na velikost 40-42 je buď 9 klubíček jednobarevné Amore Super Soft nebo 6 klubíček modré, 2 klubíčka růžové a 2 klubíčka smetanové. Na vestu Vám stačí 5 klubíček modré.

Co se týče vzoru, budeme začínat řadou dlouhých sloupků. Pokud jste pokročilí, háčkujte rovnou řadu vzoru. Vzor je vzdušný a jednoduchý a celkově svetřík odlehčí. Rukávy jsou háčkovány stejným vzorem, ale kvůli zachování vzhledu vždy po každé řadě háčkování otočíme.

Co se týče úpravy velikosti, pro delší svetr háčkujeme více ok základního řetízku. Pro užší svetr háčkujeme méně řad vzoru na jednotlivých pruzích, pro širší svetr háčkujeme více řad vzoru na jednotlivých pruzích. Úpravou šířky ušetříme cca 1 klubíčko. Délku rukávu, tj. počet řad rukávu uzpůsobíme délce paží. Pro úpravu velikosti potřebujeme počet ok dělitelný 6-ti.

TIPY PRO VÁS:
Po každé řadě háčkování těla svetříku kontrolujte, zda-li jste neudělali chybku ve vzoru a máte správný počet sloupců vzoru. Při sháčkování, obháčkování a naháčkování první řady spodního patentu doporučuji vždy začínat stejnou barvou, jako je tělo svetříku. Pro tento svetřík můžete využít i příze s návinem cca 100g/230m, například Schoppel Wolle Miro, Schoppel Wolle Alb Zauber Extra, Schachenmayr Rugiada, Schachenmayr Merino Extrafine, vše pořídíte na Klubickaodsrdicka.cz.

Ať se Vám svetřík nebo vesta podaří.  Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním tohoto svetříku či vestičky? Fotečky můžete vkládat do FB skupinky Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #svetramore nebo #vestaamore.

Svetr Amore
Příze: Borgo de Pazzi Amore Super Soft 115, barva krémová č. 30, modrá č. 52 a růžová č. 42, pořídíte na Klubickaodsrdicka.cz
Spotřeba: 9 x modrá pro jednobarevnou verzi nebo 6x modrá, 2 x smetanová a 2 x růžová
Háček: 6 mm  na vzor, 5 mm na lemy
Rozměry: 57 cm přes prsa, 43 cm v pase a 46 cm přední délka
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 15 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek

Svetr (2xpruh) háčkujeme po řadách tam a zpět. Počítáme sloupky v řadě. Náhrada za DS jsou 2 ŘO, kromě páté řady vzoru, kde jsou 3 ŘO. Náhrada za KS je 1 řetízkové očko.

Svetr Amore, 2 x pruh, háček 5 mm
1. řada: 120 ok. Doporučuji uháčkovat delší řetízek a přebytek vypárat.
2. řada: 2 ŘO místo prvního očka, dále DS do každého očka. (121)

Svetr Amore, 2 x pruh, háček 6 mm

3. řada: ŘO místo KS, KS do očka k náhradě, KS do následujícího očka. Vzor 5 ŘO, 3 očka vynechat, 3 KS do následujících tří sloupků. Vzor opakujeme do konce řady. Řada končí KS do posledního sloupku a KS do očka náhrady. Otočíme. Máme základ pro 20 sloupců vzoru.
4. řada: N za DS, DS do KS. Vzor ŘO, KS pod ŘO, ŘO, 3 DS do následujících tří KS z předchozí řady. Vzor opakujeme do konce řady. Řada končí 2 DS do posledních dvou sloupků. Otočíme.

5. řada: 3 ŘO místo DS, 2 ŘO. Vzor KS pod ŘO, KS do KS, KS pod ŘO, 5 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme 2 ŘO a DS do očka náhrady. Otočíme. Vzniknou obloučky nad DS z předchozí řady.
6. řada: N za KS a KS do DS, ŘO. Vzor 3 DS do následujícíh tří KS z předchozí řady, ŘO, KS pod ŘO, ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme ŘO, KS do očka náhrady. Otočíme.
7. řada: N za KS, KS do KS, KS pod ŘO. Vzor 5 ŘO, 3 KS do následujících tří DS z předchozí řady.  Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme KS pod ŘO, KS do KS. Otočíme.

8. – 32. řada: Opakujeme řady 4 – 7. Končíme řadou, ve které jsou 3 DS, ŘO, KS pod ŘO a KS. Háčkujeme do výše 26 cm.

Svetr Amore, 2 x pruh, háček 6 mm
33. řada: ŘO místo prvního očka. Háčkujeme pevná oka, tj. PO do DS, PO do očka řetízku, PO do KS, PO do očka řetízku.

Pozn. Obloučky vychází šachovnicově.
Uháčkujeme druhý stejný díl. Přízi ani na jednom dílu neukončíme a využijeme ji pro sháčkování boční strany.

Sháčkování zádové části, háček 6 mm (podle utahování i větší)
Oba pruhy rozložíme před sebe, posledními řadami k sobě. Řada dlouhých sloupků je vně. Dbáme na to, abychom měli díly rubovou stranou směrem nahoru, tj. počáteční příze každého dílu je v protilehlém rohu. Pomocí pevných ok sháčkujeme zádovou část do výše 7 opakování vzoru, tj. cca 40 pevných ok. Řadu začínáme ŘO a sháčkujeme pomocí PO, přičemž nabíráme zadní nítku prvního dílu a přední nitku druhého dílu. Na konci přízi ukončíme.

Obháčkování výstřihu, háček 6 mm (podle utahování)
K obháčkování výstřihu využijeme neukončenou přízi ve spodním rohu jednoho z dílů. Začínáme ŘO. Obháčkujeme pomocí PO. Do zádového švu háčkujeme PO a pokračujeme po druhé straně výstřihu.

Sháčkování svetru na bocích, háček 6 mm (podle utahování)
Svetřík rozložíme před sebe, rubovou stranou směrem vzhůru. Překlopíme nesháčkované části směrem k zádovému dílu. Na každé straně označíme 30 DS. Boční část sháčkujeme do výše 30 DS pomocí pevných ok, přičemž PO háčkujeme za zadní nitku jednoho dílu a přední nitku druhého dílu. Pokud přízi v podpaždí neukončíme, můžeme ji využít na háčkování rukávů. Na lem si vezmeme nové klubíčko.

Spodní lem, stejná barva, jako je tělo svetříku, háček 5 mm
1. řada: Přízi navážeme v oblasti bočního švu za první krajový sloupek a budeme háčkovat PDS. Boční část se skládá z většího okénka a tří malých okének. Do každého okénka háčkujeme jeden PDS. Důležité je, aby se tato řada nevlnila. Pokud se vlní, máte buď moc sloupků nebo vyměňte háček za menší. U výstřihu háčkujeme PDS do mezery před lemem, PDS do pevného očka a zrcadlově postupujeme na druhé straně výstřihu. Tímto způsobem se výstřih na předním díle spojí. Řada končí PO.

2. řada: 2 ŘO místo prvního PDS. Háčkujeme PRPDS a ZRPDS. Ve výstřihové části sháčkujeme PDS, které jsme háčkovali do PO jako PRPDS a pokračujeme v háčkování ZRPDS atd. Řada končí PRPDS, PO.
3. – 10. řada: 2 ŘO místo prvního PDS. Dále háčkujeme PRPDS kolem PRPDS z předchozí řady a ZRPDS kolem ZRPDS z předchozí řady. Řada končí PO.

Spodní lem, stejná barva, háček 6 mm
11. – 20. řada: 2 ŘO místo prvního PDS. Dále háčkujeme PRPDS kolem PRPDS z předchozí řady a ZRPDS kolem ZRPDS z předchozí řady. Řada končí PO. Přízi ukončíme.

Pozn. Počet řad spodního lemu závisí na tom, jak dlouhý svetřík chcete. POZOR! Pokud máte bříško, tento typ lemu ho mírně zvětší, proto volíme vždy tmavou barvu.

Rukáv svetru, světlá barva, háček 5 mm
1. řada: Přízi navážeme v oblasti švu. Začínáme háčkovat v rubové části. ŘO místo KS, ale v této řadě náhradu nebudeme počítat do vzoru. Dále KS do očka, KS do očka, 5 ŘO, přeskočím tři sloupky. Vzor 3 KS do následujících tří sloupků, 5 ŘO a 3 sloupky vynechat. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme KS do švu a PO. OTOČÍME práci.
2. řada: N za DS, DS do KS, ŘO, KS pod ŘO, ŘO. Vzor 3 DS do tří KS, ŘO, KS pod ŘO, ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do KS a PO. OTOČÍME práci.

3. řada: Pomocí PO se posuneme pod ŘO, KS. KS do KS, KS pod ŘO a 5 ŘO. Vzor KS pod ŘO, KS do KS, KS pod ŘO a 5 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme obloučkem, který ale háčkujeme ŘO a DS do očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku. OTOČÍME práci.
4. řada: ŘO místo KS, ŘO. Vzor 3 DS do tří KS z předchozí řady, ŘO, KS pod ŘO, ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme ŘO a PO do náhrady KS. OTOČÍME práci.

5. řada: ŘO místo KS, KS pod ŘO, 5 ŘO. Vzor KS pod ŘO, KS do KS, KS pod ŘO, 5 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme KS pod ŘO, PO. OTOČÍME práci.
6. – 22. řada: opakujeme řady 2 – 5.

Rukáv svetru, růžová barva, háček 5 mm
23. – 40. řada: opakujeme řady 2 – 5. Končíme řadou, ve které jsou 3 DS, ŘO, KS pod ŘO a KS. Počet řad přizpůsobíme délce paže.

Lem rukávu, růžová barva, háček 5 mm
41. řada: od této řady již práci neotáčíme a háčkujeme v jednom směru, řetízková očka ve vzoru přeskakujeme. 2 ŘO místo PDS. Sháčkujeme vždy dva sloupky jako PDS, do následujícího sloupku PDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
42. řada: N za PDS. Háčkujeme PRPDS a ZRPDS. Řadu končíme PRPDS a PO.
43. – 48. řada: N za PDS. Háčkujeme PRPDS kolem PRPDS z předchozí řady a ZRPDS kolem ZRPDS z předchozí řady. Řada končí PO. Přízi v poslední řadě ukončíme.

Postup zopakujeme na druhém rukávu.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Svetřík dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.