Svetr Nepál

5.3.2024

V dnešním video návodu si uháčkujeme svetřík s kruhovým sedlem. Budeme háčkovat z příze Vlna Hep Nepál.

Vlna Hep Nepál je klubíčko 100g s návinem 190 metrů  ve složení 75% akryl a 25% vlna. Příze je krásně měkoučká a vyrábí se v jednobarevné variantě nebo jako Nepál Ombre ve variantě s barevnými přechody. Příze se hodí od podzimu do chladného jara na čepice, rukavice, šály, tunely, vesty či svetříky.

Novou barvu Vlna Hep Nepál Ombre sme si představili v Podcastu povídání u klubíčka zde a článek si můžete přečíst zde. Klubíčka koupíte v oblíbeném e-shopu.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče svetru, budeme háčkovat od kruhového sedla a budeme postupně přidávat a rozšiřovat ve vzoru. Kruhové sedlo háčkujeme spíše větší. Po spojení sedla pokračujeme v háčkování těla svetříku a končíme patentem. Dále naháčkujeme rukávy a výstřih svetříku obháčkujeme.
  • Co se týče vzoru, zvolila jsem kombinaci propichovaného krátkého sloupku a krátkého sloupku za zadní nitku. Vzor vypadá jako pletený a použila jsem ho na homelesku Patty nebo kulich Boston. Díky této divočejší barevné kombinaci vzoruje příze Nepál Ombre jinak na těle svetru (delší řady) a jinak na rukávech (kratší řady). Pokud Vám barevnost této Nepál Obre nevyhovuje, můžete svetřík uháčkovat z jednobarevné varianty (svetr bude vypadat jako pletený) nebo si zvolit svou oblíbenou Nepál Ombre.
  • Co se týče úpravy velikosti, pro začátek háčkujeme tolik oček pružného řetízku abychom po jeho spojení otvorem protáhli pohodlně hlavu. Více řad sedla Vám postupně rozšíří i tělo svetříku. Více řad prodlouží přední délku svetříku.

TIPY PRO VÁS:
Doporučuji postupně zkoušet a přiměřovat. V podpaždí háčkujeme spíše méně oček pružného řetízku, ať nemáme zbytečně široký rukáv.

Ať se Vám svetr Nepál podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s výrobou svetříku Nepál? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #svetrnepal.

SVETR NEPÁL
Příze: Vlna Hep Nepál Ombre. Inspiraci na barvy naleznete zde.
Spotřeba: 4.5 klubíček, barva 7410
Velikost: 40-42, výška postavy 168 cm, svetřík do pasu
Rozměry: šířka 49 cm, přední délka 53 cm, délka rukávu od podpaždí 46 cm
Háček: 10 mm
Jehla a nit v barvě příze, označovač
Časový rozpočet: cca 25 hodin
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
PKS – propichovaný krátký sloupek

Kruhové sedlo, háček 10 mm
1. řada: háčkujeme pružný řetízek v délce 46 ok, spojíme pomocí pevného oka.
2. řada: ŘO místo KS, dále háčkujeme 45 KS do každého očka řetízku. POZOR! Přízi nabíráme zespodu a krátký sloupek dokončíme zespodu. Do další řady pokračujeme vzorem. (46)
3. řada: Střídáme schéma PKS do KS, 2 KSZN do jednoho očka.
4. řada: PKS do PKS, KSZN do KSZN, PKS do KSZN. Schéma opakujeme do konce řady.

5. řada: PKS do PKS, KSZN do KSZN, PKS do PKS a ke sloupku doháčkujeme KSZN, tj. rozšíříme. Schéma opakujeme do konce řady.
6. – 9. řada: PKS do PKS, KSZN do KSZN. Opakujeme do konce řady.
10. řada: PKS do PKS, KSZN do KSZN. PKS do PKS, KSZN do KSZN. PKS do PKS, 2 KSZN do jednoho očka. Schéma opakujeme do konce řady.

11. řada: PKS do PKS, KSZN do KSZN. PKS do PKS, KSZN do KSZN. PKS do PKS, KSZN do KSZN, PKS do KSZN. Schéma opakujeme do konce řady.
12. řada: PKS do PKS, KSZN do KSZN. PKS do PKS, KSZN do KSZN. PKS do PKS, KSZN do KSZN, PKS do PKS a ke sloupku doháčkujeme KSZN, tj. rozšíříme. Schéma opakujeme do konce řady.
13. – 14. řada: PKS do PKS, KSZN do KSZN. Opakujeme do konce řady.

15. řada: PKS do PKS, 2 KSZN do jednoho očka, dále 3 x PKS do PKS a KSZN do KSZN. Schéma opakujeme do konce řady.
16. řada: PKS do PKS, KSZN do KSZN, PKS do PKS a dále 3 x PKS do PKS a KSZN do KSZN. Schéma opakujeme do konce řady.
17. řada: PKS do PKS, KSZN do KSZN, PKS do PKS a ke sloupku doháčkujeme KSZN, tj. rozšíříme. Schéma opakujeme do konce řady.
18. – 23. řada: PKS do PKS, KSZN do KSZN. Opakujeme do konce řady. Celkem máme 74 sloupců vzoru.

Pozn. Pokud se sedlo vlní, máme moc sloupků, tj. poslední rozšíření neděláme. Pokud se sedlo kroutí do misky (okraje jdou vzhůru), máme málo sloupků, tj. rozšíření buď zopakujeme nebo přidáme jednu rozšiřovací řadu.

Rozdělení kruhového sedla a sháčkování v podpaždí, háček 10 mm
Sedlo si rozdělíme na 14 sloupců vzoru pro rukáv – 24 sloupců pro přední díl – 14 sloupců pro rukáv a 22 sloupců pro záda. Kruhové sedlo v podpaždí sepneme spínacím špendlíkem a vyzkoušíme nebo přiměříme k oblečení. Rozdělení kruhového sedla je individuální a je lepší si počet sloupců upravit podle toho, aby Vám byl svetr pohodlný. Pokud budete používat jinou přízi nebo budete mít jiný počet sloupců, je potřeba tuto část přizpůsobit podle sebe.

24. řada: háčkujeme vzor PKS do PKS a KSZN do KSZN. V podpaždí háčkujeme 3 očka pružného řetízku.

Tělo svetříku, háček 10 mm
25. řada: háčkujeme vzor PKS do PKS a KSZN do KSZN. V podpaždí háčkujeme KSZN, PKS a KSZN.
26. – 61. řada: háčkujeme vzor PKS do PKS a KSZN do KSZN

Spodní lem svetříku, háček 8 mm nebo 10 mm
62. – 66. řada: háčkujeme PKS do PKS, přeskočíme KSZN a háčkujeme PKS do PKS a dále KSZN do KSZN, tj. schéma PKS, PKS a KSZN.

Rukáv, háček 10 mm
1. řada: Navážeme v rohu průramku. Háčkujeme PKS do PKS a KSZN do KSZN. V podpaždí háčkujeme 3 KS. Do další řady přejdeme vzorem.
2. – 29. řada: háčkujeme PKS do PKS a KSZN do KSZN.
30. řada: v podpaždí sháčkujeme dva PKS do jednoho očka, uháčkujeme sloupec PKS do PKS a KSZN do KSZN a opět sháčkujeme dva PKS do jednoho očka. Dále pokračujeme vzorem PKS do PKS a KSZN do KSZN.

31. – 52. řada: háčkujeme PKS do PKS a KSZN do KSZN.

Lem rukávu, háček 8 mm 
53. – 58. řada: háčkujeme PKS do PKS, přeskočíme KSZN a háčkujeme PKS do PKS a dále KSZN do KSZN, tj. schéma PKS, PKS a KSZN.

Lem rukávu, háček 6 mm 
59. řada: háčkujeme pouze PKS do PKS a KSZN přeskakujeme.

Lem výstřihu svetříku, háček 8 mm
1. řada: navážeme přízi v zadní části výstřihu. ŘO místo KS, dále KS do každého očka pružného řetízku. Řadu končíme PO. (46)
2. – 3. řada: háčkujeme PKS do PKS, přeskočíme KSZN a háčkujeme PKS do PKS a dále KSZN do KSZN, tj. schéma PKS, PKS a KSZN. Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme štítek.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Monika 6.3.2024 at 11:31

    Dobrý den, můžu se zeptat budete hačkovat projekt z příze fibra natura Le Chic. Koupila jsem přízi a vůbec nevím co uháčkovat. Můžete mi pomoct.

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.