Svetřík Mimi Batik

23.3.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme svetřík na rozepínání pro miminko 0-6 měsíců s kruhovým sedlem. Budeme háčkovat z novinkové Elian Mimi Batik.

Elian Mimi Batik je klubíčko 100 gramů s návinem 370 metrů. Co do složení je to jemný prémiový 100% akryl melírového vzhledu.  Klubíčko vzoruje do pruhů a Mimi Batik seženete ve 12-ti barevných odstínech. Hodí se na jarní čepičky, svetříky, deky do kočárku, bačkůrky, kardigany či ponča. Mimi Batik lze kombinovat s přízí Elian Mimi, 100% jemný akryl s atestem TZÚ, která se prodává v jednobarevném provedení v 50g a návinem 165 metrů.

Balíček s klubíčky Elian Mimi a Elian Mimi Batik jsme si rozbalili v Povídání u klubíčka, záznam videa zde. Více se můžete dočíst v článku zde. Moc děkuji výrobci VSV za možnost klubíčka vyzkoušet.

Co se týče svetříku, budeme háčkovat od pružného řetízku do kruhového sedla po řadách tam a zpět. Háčkujeme obyčejné krátké sloupky a řetízková očka. Pro větší velikost svetříku si buď upravíme počet oček v pružném řetízku nebo na délku přidáme více řad kruhového sedla. Změnou háčku můžete také mírně upravit velikost svetříku. Pozor – kruhové sedlo bývá zpravidla delší, než klasické čtveraté nebo obdélníkové. Video návod na svetřík je zpracovaný pro velikost 68. Při jiném utahování nebo menším háčku dosáhnete velikosti 62.

Pokud se Vám kruhové sedlo vlní, máte moc sloupků. Jestli se sedlo spíše stahuje, máte málo sloupků a musíte rozšířit.

Rukávy na svetříku háčkujeme tzv. dokola bez ukončování řad. Vzorek KS a ŘO při háčkování dokola má mírně odlišný vzhled. Na lemy jsem použila jednobarevnou Elian Mimi. Lemy jsem háčkovala po řadách buď tam a zpět nebo u rukávů jsem na začátku řady háčkovala 2 ŘO a končila PO. Střídala jsem přední a zadní polodlouhé sloupky.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se háčkovaným svetříkem pro miminko podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Svetřík můžete doplnit o háčkovanou čepičku se stejným vzorem, video návod zde.

Svetřík Mimi Batik
Příze: Elian Mimi Batik č. 32431 a Elian Mimi bílá č. 208 zakoupíte na Elian.eu
Spotřeba: 1 klubíčko Mimi Batik a 1 klubíčko Elian Mimi
Háček: 5 mm a 4.5 mm a  4 mm
Rozměry: šířka 26 cm, přední délka 26.5 cm, délka rukáv od sedla 15 cm
Velikost: 62-68, 0-6 měsíců
Jehla s velkým ouškem, nůžky, 2 označovače, knoflíky
Časový rozpočet: 6 hodin
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PO – pevné oko
KS – krátký sloupek

Háčkujeme od pružného řetízku do kruhového sedla po řadách tam a zpět. Na začátku řady háčkujeme náhradu N, tj. ŘO místo prvního KS a řadu končíme KS do očka náhrady. Rukávy háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Do druhé řady přejdeme pomocí KS. Lemy háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního PDS a řadu končíme PO.

Svetřík – sedlo, bílá barva, háček 4 mm
1. řada: 40 ŘO pružného řetízku + 2 ŘO místo prvního PDS
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme 2 PDS. Háček vedeme do následujícího očka a uháčkujeme 1 PDS. Háčkujeme schéma 2-1 do konce řady. Na konci řady před dokončením posledního sloupku protáhneme novou barvu. Otočíme. (60 PDS)

Svetřík – sedlo, batik, háček 4.5 mm
3. řada: N za KS, hned do očka k náhradě uháčkujeme KS, ŘO, očko přeskočíme, do následujícího očka uháčkujeme KS, ŘO. Očko přeskočíme a do následujícího očka háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO, očko přeskočíme a do následujícího očka háčkujeme KS, ŘO. Opakujeme vzorek do konce řady. Na konci řady háčkujeme KS-ŘO-KS. Poslední ŘO neháčkujeme a končíme KS do očka náhrady. Otočíme. (47 sloupců)

4. řada: N za KS, KS do KS. ŘO nad ŘO a KS do KS. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (47 sloupců)

Svetřík – sedlo, batik, háček 5 mm
5. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, ŘO nad ŘO. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (47 sloupců)
6. řada: N za KS, KS do KS, ŘO nad ŘO. Budeme rozšiřovat ve schématu 1-1-2 a při rozšíření háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO do jednoho KS. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (62 sloupců)

7. – 9. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, ŘO nad ŘO. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (62 sloupců)
10. řada: N za KS, KS do KS, ŘO nad ŘO. Budeme rozšiřovat ve schématu 1-1-1-2 a při rozšíření háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO do jednoho KS. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (76 sloupců)
11. – 14. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, ŘO nad ŘO. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (76 sloupců)

15. řada: N za KS, KS do KS, ŘO nad ŘO. Budeme rozšiřovat ve schématu 1-1-1-1-2 a při rozšíření háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO do jednoho KS. Poslední rozšíření neprovedeme tak, abychom měli celkem 90 sloupců vzoru! Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (90 sloupců)
16. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, ŘO nad ŘO. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (90 sloupců)

Rozdělení sedla, háček 5 mm, batik
17. řada: Rozdělíme si svetřík podle sloupců takto: 12 (1/2 předního dílu) – 20 (rukáv) – 26 (záda) – 20 (rukáv) – 12 (2/2 přední díl). Doporučuji spojit označovači přední a zadní díl v podpaždí. N za KS, KS do KS, ŘO nad ŘO. Háčkujeme 12 sloupců, končíme ŘO a v podpaždí háčkujeme 3 očka pružného řetízku. Připojíme se KS do KS na zadním díle a háčkujeme ŘO nad ŘO, KS do KS. Háčkujeme 26 sloupců vzoru, končíme ŘO a v podpaždí háčkujeme 3 očka pružného řetízku. Připojíme se KS do KS na předním díle a háčkujeme ŘO nad ŘO, KS do KS do konce řady. Končíme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme.

Tělo svetříku, háček 5 mm, batik
18. řada: N za KS, KS do KS, ŘO nad ŘO. V podpaždí háčkujeme KS a ŘO do každého očka pružného řetízku (pozor v podpaždí naskočí jakoby sloupec navíc na každé straně). Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (58 sloupců)
19. –  36. řada: N za KS, KS do KS, ŘO nad ŘO. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme. (58 sloupců) V poslední řadě při dokončení posledního sloupku vyměníme háček a připojíme bílou přízi.

Spodní lem svetříku, háček 4 mm, bílá
37. řada: N za PDS, PDS do KS, PDS do KS, PDS pod ŘO. V této řadě háčkujeme schéma 3 x PDS do KS a 1 x PDS pod ŘO. Končíme PDS do KS a PDS do očka náhrady. Pokud se okraj vlní nebo příliš stahuje, upravíme schéma. Otočíme.

38. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS. Na konci řady háčkujeme PDS do očka náhrady. Otočíme.
39. – 43. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS jak se vzor jeví. Na konci řady háčkujeme PDS do očka náhrady. Otočíme. V poslední řadě přízi ukončíme.

Svetřík – rukáv, háček 4.5 mm, batiková příze
1. řada: navážeme přízi v zadní části podpaždí pomocí ŘO, ŘO a pokračujeme vzorem, tj. KS do KS a ŘO do ŘO.
2. – 23. řada: do další řady přejdeme vzorem, tj. háček vedeme do očka náhrady a uháčkujeme KS a ŘO a pokračujeme vzorem.  V poslední řadě v oblasti podpaždí háčkujeme KS, ŘO a poslední bude PO.

Svetřík – patent rukáv, háček 4 mm, bílá
24. řada: N za PDS, PDS do KS. Řadu končíme PO.
25. – 30. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS. Na konci řady končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Svetřík – lem kolem krku, háček 4 mm, bílá
1. řada: Do očka pružného řetízku navážeme přízi, začínáme na 2 ŘO místo prvního PDS. Dále překračujeme pružný řetízek a háčkujeme reliéfní sloupky do polodlouhých sloupků ze druhé řady. Háčkujeme ve schématu PRPDS kolem obou PDS, ZRPDS kolem jednoho PDS. Střídáme PRPDS a ZRPDS. Na konci řady háčkujeme PDS do očka náhrady. Otočíme.
2. – 3. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS jak se vzor jeví. Na konci řady háčkujeme PDS do očka náhrady. Otočíme. V poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme v háčkování lemu.

Svetřík – přední lem a zapínání, háček 4 mm, bílá
Vybereme si, jestli háčkujeme svetřík pro holčičku či chlapečka a podle toho zvolíme pravé nebo levé zapínání. Nejdříve si uháčkujeme část bez knoflíkových dírek v délce 4 řady. Pro lem s knoflíkovými dírkami háčkujeme následovně:

1. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do očka k náhradě. Co vodorovná řada, to jeden PDS. Stejným způsobem háčkujeme i v části krátkých sloupků, tj. co řada, to PDS. V horním lemu háčkujeme co řada, to PDS a končíme PDS do řady a PDS do očka. Na konci řady počet sloupků spočítáme, abychom mohli dobře spárovat zapínání, tj. na obou stranách musíme mít stejný počet sloupků. Otočíme.

2. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS. Na konci řady háčkujeme PDS do očka náhrady. Otočíme.
3. řada: V této řadě si rozpočítáme otvory pro knoflíkové dírky. N za PDS, střídáme ZRPDS a PRPDS, ZRPDS a PRPDS, ZRPDS a PRPDS, ZRPDS, 1-2 ŘO (podle velikosti knoflíku) místo PRPDS a opět pokračujeme ZRPDS. Vycházelo mi to 2 vystouplé sloupky na spodní části a dále vždy knoflíková dírka místo čtvrtého předního reliéfního sloupku. Knoflíková dírka se háčkuje mezi dvěma zadními reliéfními sloupky. Na konci řady háčkujeme PDS do očka náhrady. Otočíme.

4. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS. V místě knoflíkové dírky háčkujeme 1 PDS. Na konci řady háčkujeme PDS do očka náhrady. Otočíme.
5. řada: N za PDS, střídáme ZRPDS a PRPDS. Na konci řady háčkujeme PDS do očka náhrady, přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Našijeme knoflíky, dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.